Jump to content

Project Discus


DrEng

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνω με τον PanaGreco :thumbsu:

Απλα πραματα............

Καλη συνεχεια στους δισκους φιλε μου :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην κολλας! Μπορεις ανετα να βαλεις δισκους σε 300 λιτρα μεικτα ( !!!!! ). Κανενα προβλημα! Μπορεις επισης και 4 οσκαρ, 2 arowana, 60 καρδιναλιους, 60 ροδοστομους και ενα σαλαχι! Αν δεν βαλεις πολλα φυτα, χωραει και μια χελωνα!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dr Eng... επειδή ΔΕΝ έχω καμιά διάθεση να εμπλακώ σε διαμάχες με άλλα μέλη (και μάλιστα χτεσινά στο θέμα δίσκος) που θεωρούν ότι τα έμαθαν όλα μέσω διαβάσματος. Κι επειδή... ΔΕΝ νομίζω ότι θα απαιτείται να δείξω τις "περγαμηνές" μου για να αποδείξω το αν και πόσο δίκιο έχω.... θα σου δώσω ακόμα πληροφορίες... και εσύ διάλεξε, τον δρόμο που θα πάρεις.

1. Κατέβασε μια εικόνα δίσκου από το διαδίκτυο... μεγέθυνε την να έχει μέγεθος 20-22 εκ. βγάλε 10 αντίγραφα και μετά βάλτα στην σειρά για να δεις τι χώρο καταλαμβάνουν. Οι δίσκοι έχουν τρόπο που ζουν και συμπεριφέρονται... μπορείς ΑΝ θέλεις να αδιαφορήσεις και... όσο σου ζήσουν. Άλλωστε δικά σου χρήματα... θα έχεις δώσει. Προσωπικά πάντως με ενδιαφέρει η ΔΙΑβίωση... και όχι η ΕΠΙβίωση των ψαριών μου.

2. ΌΛΑ τα ψάρια ζουν σε κάποιο εύρος συνθηκών νερού και θερμοκρασίας... διάβασε τα προφίλ τους και θα δεις ότι ο συνδυασμός που θέλεις να κάνεις... ΔΕΝ "κολλάει" (άσχετα με το τι βλέπεις σε φωτογραφίες).

3. Στα 300 λίτρα μπορείς να βάλεις κάλλιστα... 40-50 δίσκάκια 2 μηνών (και επιβάλεται να είναι πολλά)... όμως σε 5 μήνες ΔΕΝ θα μπορούν να ζήσουν εκεί μέσα (αφήνω στην άκρη την ταλαιπωρία, που θα πρέπει να υποστείς). Το να μειώνεις τον αριθμό της ομάδας λόγω του χώρου που διαθέτεις... είναι λάθος από πλευράς τρόπου της ζωής και των ενστίκτων τους.

4. Το κείμενο είπες το διάβασες... ο αριθμός 10-12 ατόμων ΔΕΝ θεωρείται ικανός να ονομαστεί κοπάδι.... καταχρηστικά και λόγω αδυναμίας των περισσοτέρων χομπιστών... υποχωρούμε σε αυτόν.

5. Ελπίζω να ΜΗΝ "αναγκασθώ" να παραμείνω εκτός... από τα ερωτήματα που θα θέσεις.

6. ΚΑΛΗ συνέχεια.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικολα χαλαρωσε λιγο......

Δηλαδη τα 100 λιτρα ειναι το προβλημα;

Στα 400 βαζουμε δικους και στα 300 οχι. ΕΛΕΟΣ

Μπορει να ξεκινησει ο ανθρωπος με μικρα δισκακια και στην πορεια θα το καταλαβει και μονος του και θα παει σε μεγαλυτερο

Αν του αρεσουν τα συγκεκριμενα ψαρια

Θοδωρη αυτο το ειρωνικο ποστ δεν μου αρεσε φιλε μου, ειναι κριμα γιατι ξερεις ποσο σε εκτιμω

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μερικοι ..εδω μεσα πρεπει να χαλαρωσετε λιγο με την τεραστια εμπειρια σας και να μη μας την χτυπατε συνεχεια..Εχω βαρεθει να διαβαζω για εμπειριες χρονων και αλλα τετοια ωραια!

Αν θελετε,να βοηθατε αυτους που ρωτανε,χωρις να τους ειρωνευεστε και καλο θα ηταν να σταματησετε να μας λετε ποσο εμπειροι ειστε!

Αν δεν θελετε να απαντησετε σε καποιο θεμα,η δεν ειστε στην καταλληλη διαθεση να απαντησετε,καλυτερα να μη το κανετε καθολου γιατι κανετε τα πραγματα χειροτερα!

Και θα παρακαλεσω,να μην αρχησετε το για ποιους αναφερομαι και αλλα τετοια,γιατι δεν θα μπω σε τετοια διαδηκασια! Ξερουν καλα αυτοι ποιοι ειναι...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικολα χαλαρωσε λιγο......

Δηλαδη τα 100 λιτρα ειναι το προβλημα;

Στα 400 βαζουμε δικους και στα 300 οχι. ΕΛΕΟΣ

Μπορει να ξεκινησει ο ανθρωπος με μικρα δισκακια και στην πορεια θα το καταλαβει και μονος του και θα παει σε μεγαλυτερο

Αν του αρεσουν τα συγκεκριμενα ψαρια

Θοδωρη αυτο το ειρωνικο ποστ δεν μου αρεσε φιλε μου, ειναι κριμα γιατι ξερεις ποσο σε εκτιμω

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

1. Θα χαλαρώσω όταν και ΑΝ θέλω. Προς το παρόν όσο διαβάζω φούμαρα.... θα φουντώνω.

2. ΌΧΙ... ΔΕΝ είναι τα 100 λίτρα... είναι οι 30 πόντοι που θα λείπουν από το μήκος (και ΔΕΝ περιμένω να το καταλάβεις).

3. Προσωπικά... ΔΕΝ θεωρώ έξυπνο το να "σπρώξω" κάποιον να αγοράσει (ή να στήσει) ένα ενυδρείο... και σε 6 μήνες να τρέχει για άλλο (επειδή την δικιά του τσέπη θα "ματώσει"). Εσύ και κάποιοι άλλοι... μάλλον το έχετε ξεπεράσει.-

Link to comment
Share on other sites

Εδω και αρκετο διαστημα, θα εχετε παρατηρηση οτι η γραφη μου εχει αραιωσει.

Αναφερομαι σε οσα θεματα γνωριζω και μπορω να δωσω καποιες πληροφοριες.

Δεν ειμαι και ουτε θελω να παροτρυνω κανεναν να κανει αυτο που κανω εγω.Μπορει να ειναι λαθος

Παιρνω γνωμες, αποψεις απο διαφορους συνχομπιστες που ασχολουνται με το χ ειδος ψαριου που θελω να ασχοληθω.

και να εχω στο ενυδρειο μου.

Απο αυτα που θα συλλεξω, θα πραξω. Αν αυτα ειναι λαθος που θα πραξω ο μονος υπολογος θα ειμαι εγω.

Μα θα μου πειτε, οταν θα εχεις το χ προβλημα ( απο αυτη τη λαθος εκτιμηση που εκανες ) θα μπεις εδω και θα ψαχνεις την

αιτια.

Ναι!

Πεστε μου ομως ποιος απο ολους εμας δεν εχει κανει τις λαθος επιλογες.

Λοιπον για να μην μακρηγορω στο θεμα του φιλου ( και σε καθε αλλο φιλο ) ας του δωσουμε οτι πληροφοριες μπορουμε

απ αυτα που γνωριζουμε και ας πραξει εκεινος οπως νομιζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε για πολλοστη φορα εδω μεσα θα προτεινω το εξης: Διαβασε, ΣΤΗΣΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, βγαλε τις ΔΙΚΕΣ σου ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ζησε αυτο που γουσταρεις, κανε το χομπυ σου, αγαπησε το και εδω ειμαστε για πληροφοριες.... μμμμμμμ... βιοτοπικες. Ολα τα αλλα ειναι στα χερια σου και στις επιλογες σου. Σε 300 λιτρα στηνεις ΑΝΕΤΑ δισκαδικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Και ο PANAGRECO κι εγω τους ειχαμε στα 240 ( 9 των αριθμο ).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου, να σου πω και εγώ τι πιστεύω... Εμένα το ενυδρείο μου είναι 250 λίτρα. ΑΛΛΑ, επιτέλους μετακομίζω ζγα-ζγα σε μεγαλύτερο, κάτι που το είχα πάρει απόφαση πριν βάλω τελευταία φορά δίσκους, απλά δεν ήξερα πότε θα συμβεί. Όλες τις υπόλοιπες φορές που είχα δίσκους, μέσα σε 6-8 μήνες, άλλαζα δίσκους, άλλαζα διάκοσμο κτλ.. Ξέρεις γιατί; Γιατί το βαριόμουν... Γιατί βαριόμουν να κάνω αλλαγές κάθε δυο μέρες, βαριόμουν να έχω ψάρια που δεν είχαν χώρο, βαριόμουν να είμαι αγχωμένος με το ζευγάρι που σχηματίστηκε και μου ζορίζει τα άλλα ψάρια, βαριόμουν να έχω μόνο δίσκους και τίποτα άλλο, βαριόμουν να μην μπορώ να βάλω ένα φυτάκι... Δηλαδή, με λίγα λόγια, το ενυδρείο με κούραζε. Δεν μπορούσα να σκεφτώ πως δεν θα κάνω την αλλαγή νερού που έπρεπε, πως δεν θα καθαρίσω τα φίλτρα κτλ. Το μικρό ενυδρείο δεν συγχωρεί λάθη. Γι αυτό σου προτείνω, αν θες δίσκους (αν θες πραγματικά δίσκους) να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Να το χαρείς εσύ και τα ψάρια σου. Μα πάνω απ' όλα εσύ. Μόνο τότε θα εχεις υγιείς και όμορφους δίσκους. Σε αυτά τα λίτρα θα είσαι πάντα με το άγχος.

Υ.Γ. Πάντα ζήλευα τους ανθρώπους που δεν άλλαζαν τίποτα στο ενυδρείο τους για 2-3 χρόνια. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν αυτό που πραγματικά θέλουν και αυτοί το ευχαριστιούνται πραγματικά. Δεν νομίζω πως είναι τυχαίο ότι αυτοί (μιλώντας για δισκάδες) έχουν πάντα μεγάλο ενυδρείο..

Φιλικότατα Παύλος :thumbsu:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις αγορασε αλλο ενα φιλτρο γιατι θελουν ισχυρη βιολογια ,αν δεν μπορεις τωρα καντο λιγο αργοτερα αλλα πρεπει να το κανεις και το ιδιο ισχυει και με τους θερμοστατες καλυτερα 2 μεγαλοι παρα ενας.

Μια χαρα ειναι τα 300 λιτρα και φυσικα ακομη καλυτερα τα 500 η τα 1000 η η πισινα του παπου μου στον Αμαζονιο.......

Μην μπερδεψεις διαφορετικα ειδη ψαριων,δηλαδη χρωματιστους(malboro,blue diamond) και τυπου αγριους(tefe,alenquer)γιατι θελουν διαφορετικα νερα,οποτε και η συμβιωση τους ειναι δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικολα χαλαρωσε λιγο......

Δηλαδη τα 100 λιτρα ειναι το προβλημα;

Στα 400 βαζουμε δικους και στα 300 οχι. ΕΛΕΟΣ

Μπορει να ξεκινησει ο ανθρωπος με μικρα δισκακια και στην πορεια θα το καταλαβει και μονος του και θα παει σε μεγαλυτερο

Αν του αρεσουν τα συγκεκριμενα ψαρια

Θοδωρη αυτο το ειρωνικο ποστ δεν μου αρεσε φιλε μου, ειναι κριμα γιατι ξερεις ποσο σε εκτιμω

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

Βασιλη μου, το ξερεις οτι κι εγω σε εκτιμω αλλα η ειρωνια αρχισε πολυ πιο πανω και οχι απο μενα!

Και στην τελικη, ολοι προτεινουν απο κατι, γιατι να μην προτεινω κι εγω; Οσο ειναι μικρα, δηλαδη 5 -10 εκ ολα αυτα που προανεφερα χωρανε!

Link to comment
Share on other sites

Το στοιχημα που πρεπει να κερδίζουμε ολοι μας και ειναι επιτακτικό για να απολαμβάνουμε τον χρόνο μας εδώ και το χομπι μας ειναι οι διάλογοι πάντα να εχουν να προσφέρουν κατι το εποικοδομητικό ασχετα αν συμφωνούμε η διαφωνούμε κάποιες φορες.Άθελα μας με κάποιους χαρακτηρισμούς και χωρις πραγματικά πολλές φορές να υπάρχει η πρόθεση για αυτο μπορει να προσβάλουμε τους υπολοίπους συνομιλητές μας και αυτο να φερει στην συνέχεια αλυσιδωτές αντιδράσεις αρνητικών μηνυμάτων που τίποτα καλό δεν θα προσφέρουν στο χόμπι μας στο ΑΖ και στο εκάστοτε μέλος που ανοίγει ενα νεο θέμα στην κατηγορία των Δίσκων ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας ...

Αφού τις διάβασα ΟΛΕΣ (τόσο τις απαντήσεις στο δικο μου θεμα εδω όσο και στου diskus fan) τολμώ να πω ότι παραμένω μετέωρος.

Αποδέχομαι τη "δογματική"- ας μου επιτραπεί ο όρος- άποψη του diskus fan ότι οι δίσκοι είναι για τεράστια ενυδρεία, αν έχεις τεράστιο προχώρα αλλιώς ξέχνα το αλλά από την άλλη συμφωνώ και με την άποψη ενός άλλου φίλου (δε θυμάμαι το όνομά του και βαριέμαι να γυρίσω να ψάξω), ότι δηλαδή ... λίγοι μπορούν να φιλοξενούν στο σπίτι τους τόσο μεγάλο ενυδρείο και γιατί αυτοί να αποκλείονται από αυτή την επιλογή;;; Όπως είπε και κάποιος πιο πανω "300 λίτρα έχεις όχι 100" κι η αληθεια ειναι οτι ειδα πααααρα πολα βιντεο στο youtube με ενυδρεία δίσκων που ήταν 200-300 λίτρα...

Παρόλα αυτά ακόμα παραμένω μετέωρος. Για ένα είμαι σίγουρος. Ότι με ενδιαφέρει το μαλακό νερο. Ούτως η άλλως θα ξεκινούσα με ένα κοπάδι τέτρα για να "ξυπνήσουν" τη βιολογία του φίλτρου μου (τρέχει ήδη για ένα χρόνο) κι οι δίσκοι θα έμπαιναν αργότερα, συνεπώς έχω το χρόνο για να αποφασισω κι εαν τελικα αποφασισω να μη το επιχειρησω μπορω να παω στην Αμερική...

Μια ερώτηση μόνο ... για να παω το pH στα επιθυμητά επίπεδα, ποσο από το νερό του ενυδρείου πρέπει να είναι Α/Ο ;;;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι,

φιλικά Κώστας

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

μια προταση και απο εμενα ειναι να μην πας σε δισκους ...θα σε ταλαιπωρησουν στα λιτρα αυτα περισσοτερο απ οτι θα σ ευχαριστησουν...

οσο για την οσμωση θα το βρεις αυτο με τεστ kh ph κατα την μηξη στο βαρελι και αναλογα που θες να σταθεροποιησεις τις συνθηκες σου επειτα απο επιπλεον επεξεργασια.

ουσιαστικα η οσμωση σου κανει το νερο βρυσης πιο ευμεταβλητο και πιο μαλακο αναλογα το τι ποσοστα θα χρησιμοποιησεις μπορεις να κανεις και επεξεργασια με τυρφη αν θες να κατεβεις ακομη πιο χαμηλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και κάπως έτσι ξεκινάμε ... 20 κιλά fluval stratum, τα ξύλα και λίγες ρίζες από το προηγούμενο ενυδρείο, κυρίως anubias (το λατρεύω αυτό το φυτό). Κάποιες πέτρες λάβας κάτω από τα ξύλα τα στηρίζουν στη γωνία που μου αρέσει (η λάβα δεν αλκαλοποιεί το pH σωστά; ) ενώ η μεγάλη πέτρα τοποθετήθηκε προσωρινά επάνω στο κεντρικό κομμάτι ξύλου για να το βυθίσει καθώς στις 2 ημέρες που έμεινε εκτός ενυδρείου μέχρι να το ξαναγεμίσω, έχασε αρκετή υγραςία και τώρα επιπλέει...

Για αρχή ζεσταίνουμε το νερό με τα δύο θερμαντικά σώματα αριστερά και δεξιά.... έπεσε μέσα λίγη τροφή για να ανακάμψει η κοιμισμένη (κι όχι νεκρή ελπίζω) βιολογία του φίλτρου και αρκετή ποσότητα βακτηρίων...

Εντός δυο τριών ημερών θα μπει μέσα το πρώτο κοπαδάκι από ψαράκια (σκέφτομαι ροδόστομους) για να τεστάρουν τη βιολογία του ενυδρείου ...

Το κενό επάνω θα συμπληρωθεί με νερό Α/Ο που ετοιμάζεται τώρα. Μου αρέσει πολύ η σκούρη απόχρωση του υποστρώματος.

post-59291-0-22600700-1425923954_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - DrEng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαυρο υποστρωμα ισως να μην αρεσει σε μερικα(μην πω σε ολα)strains!!

εννοείς σε κάποια είδη δίσκων;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν ποιο καταλληλο να βαλεις μια ριζα που να μπορουν οι δισκοι να κρυβονται αν χρειαστει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, δύο τρείς προτάσεις από μένα. Καθαρά για το οπτικό κομμάτι,στην πλάτη βάλε ένα μαύρο ή καφέ χαρτόνι να κρυφτούν και τα καλώδια και τα λάστιχα.

Στο πρακτικό κομμάτι τώρα, άν προχωρήσεις σε δίσκους τα συγκεκριμένα ξύλα και λόγω σχήματος και λόγω θέσης δέν προσφέρουν τίποτα.

Καλύτερα θά'ναι να "παίξεις" με κανά δυό ρίζες. Επίσης το ένα φίλτρο μου φαίνεται λίγο θα πρέπει να πάς και σε δεύτερο.

Κατά τα άλλα για τους δίσκους, σου τα είπαν οι προηγούμενοι.Παραδείγματα σε "λίγα" ή "πολλά" λίτρα με δίσκους υπάρχουν αρκετά.Κάποιοι και σε 180λίτρα (υπό προυποθέσεις) προτείνουν δίσκους.

Προσωπικά στα 400-450λίτρα αισθάνομαι "λίγος" και ψάχνομαι για μεγαλύτερο. Αλλά σχεδόν όλα γίνονται και η απόφαση είναι δική σου. Αρκεί να έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο και να ασχολείσαι.

Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και κάπως έτσι ξεκινάμε ... 20 κιλά fluval stratum, τα ξύλα και λίγες ρίζες από το προηγούμενο ενυδρείο, κυρίως anubias (το λατρεύω αυτό το φυτό). Κάποιες πέτρες λάβας κάτω από τα ξύλα τα στηρίζουν στη γωνία που μου αρέσει (η λάβα δεν αλκαλοποιεί το pH σωστά; ) ενώ η μεγάλη πέτρα τοποθετήθηκε προσωρινά επάνω στο κεντρικό κομμάτι ξύλου για να το βυθίσει καθώς στις 2 ημέρες που έμεινε εκτός ενυδρείου μέχρι να το ξαναγεμίσω, έχασε αρκετή υγραςία και τώρα επιπλέει...

Για αρχή ζεσταίνουμε το νερό με τα δύο θερμαντικά σώματα αριστερά και δεξιά.... έπεσε μέσα λίγη τροφή για να ανακάμψει η κοιμισμένη (κι όχι νεκρή ελπίζω) βιολογία του φίλτρου και αρκετή ποσότητα βακτηρίων...

Εντός δυο τριών ημερών θα μπει μέσα το πρώτο κοπαδάκι από ψαράκια (σκέφτομαι ροδόστομους) για να τεστάρουν τη βιολογία του ενυδρείου ...

Το κενό επάνω θα συμπληρωθεί με νερό Α/Ο που ετοιμάζεται τώρα. Μου αρέσει πολύ η σκούρη απόχρωση του υποστρώματος.

Φίλε μου δεν ταιριάζουν οι Ροδόστομοι με τις θερμοκρασίες του νερού των Δίσκων. Αν τελικά βάλεις δίσκους. Οι ροδόστομοι θέλουν από 23 -26 βαθμούς και οι δίσκοι ξεκινάνε από τους 27 με 28. Τι θα κάνεις αν χρειαστεί να πας στους 30 βαθμούς?

Ξανασκέψου το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, δύο τρείς προτάσεις από μένα. Καθαρά για το οπτικό κομμάτι,στην πλάτη βάλε ένα μαύρο ή καφέ χαρτόνι να κρυφτούν και τα καλώδια και τα λάστιχα.

Στο πρακτικό κομμάτι τώρα, άν προχωρήσεις σε δίσκους τα συγκεκριμένα ξύλα και λόγω σχήματος και λόγω θέσης δέν προσφέρουν τίποτα.

Καλύτερα θά'ναι να "παίξεις" με κανά δυό ρίζες. Επίσης το ένα φίλτρο μου φαίνεται λίγο θα πρέπει να πάς και σε δεύτερο.

Κατά τα άλλα για τους δίσκους, σου τα είπαν οι προηγούμενοι.Παραδείγματα σε "λίγα" ή "πολλά" λίτρα με δίσκους υπάρχουν αρκετά.Κάποιοι και σε 180λίτρα (υπό προυποθέσεις) προτείνουν δίσκους.

Προσωπικά στα 400-450λίτρα αισθάνομαι "λίγος" και ψάχνομαι για μεγαλύτερο. Αλλά σχεδόν όλα γίνονται και η απόφαση είναι δική σου. Αρκεί να έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο και να ασχολείσαι.

Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή αρχή.

Εν καιρω θα μπουν κι αλλα πραγματα στο ενυδρειο και τα φυτα θα μεγαλωςουν για να παραςχουν μερη για κρυψιμο .... Εννοειται οτι θα μπουν κι αλλα . ηδη εχω ενα καινουριο ξυλο να ετοιμαζεται στο νερο με αρκετα κλαδακια .... Τι ριζες θα νπροτεινες ;;

Link to comment
Share on other sites

Ρίζες υπάρχουν διάφορες στο εμπόριο.Πολύ διαδεδομένες είναι οι Red Moorwood, οι Mopani και οι Mangrove roots.

Εξαρτάται τί θα βρείς και πώς το φαντάζεσαι για να σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...