Jump to content

Project Discus


DrEng

Recommended Posts

Ρίζες υπάρχουν διάφορες στο εμπόριο.Πολύ διαδεδομένες είναι οι Red Moorwood, οι Mopani και οι Mangrove roots.

Εξαρτάται τί θα βρείς και πώς το φαντάζεσαι για να σου ταιριάζει.

αυτη που ετοιμαζω ειναι red moorewood... oi αλλες μεσα ειναι mopani

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου δεν ταιριάζουν οι Ροδόστομοι με τις θερμοκρασίες του νερού των Δίσκων. Αν τελικά βάλεις δίσκους. Οι ροδόστομοι θέλουν από 23 -26 βαθμούς και οι δίσκοι ξεκινάνε από τους 27 με 28. Τι θα κάνεις αν χρειαστεί να πας στους 30 βαθμούς?

Ξανασκέψου το.

Πανο, ποιο ειναι το προσδοκιμο ζωης των ροδοστομων?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaflux.com.br/conteudo/peixes-doce/hemigrammus-rhodostomus.php

Βαλτε μεταφραση και δειτε την τελευταια παραγραφο!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς λάθος... (παρασύρεσαι ΑΝ ΚΑΙ στο υπογράμμισα παραπάνω... κοιτάς τα video ΧΩΡΙΣ να γνωρίζεις πόσο έζησε ένα τέτοιο ενυδρείο)... και οφείλω να στο σημειώσω.

Οι δίσκοι όπως έγραψα και παραπάνω έχουν τρόπο συμπεριφοράς... και DNA που τους καθοδηγεί.

Ο μαύρος βυθός (και ειδικά αυτός που βλέπω)... ΔΕΝ έχει θέση σε δισκοενυδρείο και παράλληλα μακροπρόθεσμα θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

Πέτρες λάβας... μακριά από δίσκους.

ΚΑΛΗ τύχη... στα ψάρια σου.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες, ο μαύρος βυθός και το μαύρο φόντο στην πλάτη δεν ταιριάζει στους δίσκους,

μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσουν στο μέλλον(μάλιστα κάποια είδη το δείχνουν με το πέπερινκ!)...

Θα σου πρότεινα ανοιχτόχρωμη άμμο, ψηλές ρίζες που να σχηματίζουν ήσυχες γωνιές για να κρύβονται όταν στρεσάροντας

και αν βάλεις πέτρες να είναι λείες χωρίς το άγριο ανάγλυφο που έχουν της λάβας, γιατί θα πληγώνουν τα ψάρια όταν αυτά κάνουν ξαφνικές κινήσεις π.χ. σε έναν καυγά....

Οσο για σμηνόψαρα, καλό θα ήταν να μην βάλεις και στη θέση τους να προσθέσεις περισσότερους δίσκους,

παλιότερα είχα μαζι με τους δίσκους 40 καρδινάλιους και 40 ροδόστομους, μετά από τις πρώτες γέννες των δισκων και αφού τους έτρωγαν τα αυγά, οι δίσκοι τα αποδεκάτισαν...

Καλή συνέχεια με υπομονή και προσεκτικά βήματα :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια ... ας πουμε οτι δε βάζω δίσκους. Δώστε μου εναλλακτικές. Εκτός απο σκαλάρια που δε μου άρεσαν ποτέ σα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς λάθος... (παρασύρεσαι ΑΝ ΚΑΙ στο υπογράμμισα παραπάνω... κοιτάς τα video ΧΩΡΙΣ να γνωρίζεις πόσο έζησε ένα τέτοιο ενυδρείο)... και οφείλω να στο σημειώσω.

Οι δίσκοι όπως έγραψα και παραπάνω έχουν τρόπο συμπεριφοράς... και DNA που τους καθοδηγεί.

Ο μαύρος βυθός (και ειδικά αυτός που βλέπω)... ΔΕΝ έχει θέση σε δισκοενυδρείο και παράλληλα μακροπρόθεσμα θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

Πέτρες λάβας... μακριά από δίσκους.

ΚΑΛΗ τύχη... στα ψάρια σου.-

ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σου ... οι πέτρες λάβας δεν είναι σε σημείο που μπορούν να τραυματίσουν ο,τιδήποτε... βρίσκονται κάτω από τα ξύλα για να τα στηρίζουν στη γωνία που θέλω... όσο για το βυθό, θεωρητικά θα καλυφθεί από γραςίδι γιαυτό το λόγο και πρόσθεσα σήμερα μπουκάλα διοξειδίου στο σύστημά μου.... οπότε εν τέλει ελπίζω ότι δε θα είναι μαύρος

Ας πούμε όμως ότι δε βάζω δίσκους... δώσε μου μια εναλλακτική αν μπορείς

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ph controller?To βραδυ η διαχυση θα συνεχιζεται?Μετα απο ποσα ppm CO2 τα ψαρια παθαινουν δηλητηριαση-ασψυξια?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ... ας πουμε οτι δε βάζω δίσκους. Δώστε μου εναλλακτικές. Εκτός απο σκαλάρια που δε μου άρεσαν ποτέ σα ψάρια

 

 

Θα σου έλεγα για τα Ραμιρεζι!!! έχω αγάπη μεγάλη σε αυτά ειδικά στα electric blue ram η' στα long fin ram... 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου γράψω ότι ασχολούμαι με ενυδρεία από τις αρχές του 90, με διάφορες αναζητήσεις και δοκιμές.

Από τότε που γνώρισα τους δίσκους παρόλο που δοκίμασα να φύγω(λόγο συγκύριων και καταστάσεων), πάντα κάτι μου έλειπε και τελικά εκεί γυρνούσα.

Θα σου πω ότι αυτά που έχω δει σε πρώτη φάση ότι είναι απαραίτητα για να τους έχεις καλά και να τους χαίρεσαι είναι, 1) η υπερβολική φίλτρανση-βιολογία που στα συγκεκριμένα ψάρια δεν έχει άνω όριο, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα,2) κρεμαστά ξύλα και σκοτεινά σημεία στο ενυδρείο σου για να μπορούν όποτε θέλουν και δεν νιώθουν άνετα να κρύβονται 3)προσοχή σε όλα τα σημεία της διακόσμησης γιατί περνάνε από πολύ στενά σημεία ακόμη και αν χρειαστεί να γυρίσουν στο πλάι, ειδικά στο τάισμα και αν τρομάξουν. Επίσης κάτι πολύ βασικό, έχει πολύ μεγάλη διαφορά να τους έχεις σε νερό από ώσμωση, και αυτό είναι κάτι που το έμαθα πρόσφατα γιατί όλα τα προηγούμενα χρόνια τους είχα η σε βρύσης η σε νερό με τύρφη, αλλά η ώσμωση είναι σαν να αλλάζεις ψάρια.

Σχετικά με τα λίτρα που έχεις, είναι μια χαρά για να έχεις δίσκους, όπως σου έχω ξαναγράψει, αλλά θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα ακόμη 2217 μην σου πω δυο για να πεις ότι ξεκινάς με μια σωστή βάση αν και εγώ θα πήγαινα σε ένα μεγάλο pro 3(ότι αντέχει η τσέπη σου).

Αν έχεις «κολλήσει» με τους δίσκους είναι πολύ δύσκολο να σου κάνει κάτι άλλο εντύπωση, και παρεμπιπτόντως ούτε εμένα μου άρεσαν ποτέ τα σκαλάρια αλλά το ποιο σχήμα ψαριού αρέσει στον καθένα είναι προσωπικό του θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ph controller?To βραδυ η διαχυση θα συνεχιζεται?Μετα απο ποσα ppm CO2 τα ψαρια παθαινουν δηλητηριαση-ασψυξια?

μετα απο συζητησεις με καποια εμπειρα μελη στο section του φυτεμενου ενυδρειου καταληξαμε να ειναι το διοξειδιο σε 24ωρη εγχειση κι οτι το pH controler δεν ειναι αξιοπιστο καθ' οτι μετα απο καποιο διαστημα το probe φθειρεται και δε μετραει σωστα ... εκτος αν πας σε πανακριβο για το οποιο δεν εχω τοσα χρηματα φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου γράψω ότι ασχολούμαι με ενυδρεία από τις αρχές του 90, με διάφορες αναζητήσεις και δοκιμές.

Από τότε που γνώρισα τους δίσκους παρόλο που δοκίμασα να φύγω(λόγο συγκύριων και καταστάσεων), πάντα κάτι μου έλειπε και τελικά εκεί γυρνούσα.

Θα σου πω ότι αυτά που έχω δει σε πρώτη φάση ότι είναι απαραίτητα για να τους έχεις καλά και να τους χαίρεσαι είναι, 1) η υπερβολική φίλτρανση-βιολογία που στα συγκεκριμένα ψάρια δεν έχει άνω όριο, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα,2) κρεμαστά ξύλα και σκοτεινά σημεία στο ενυδρείο σου για να μπορούν όποτε θέλουν και δεν νιώθουν άνετα να κρύβονται 3)προσοχή σε όλα τα σημεία της διακόσμησης γιατί περνάνε από πολύ στενά σημεία ακόμη και αν χρειαστεί να γυρίσουν στο πλάι, ειδικά στο τάισμα και αν τρομάξουν. Επίσης κάτι πολύ βασικό, έχει πολύ μεγάλη διαφορά να τους έχεις σε νερό από ώσμωση, και αυτό είναι κάτι που το έμαθα πρόσφατα γιατί όλα τα προηγούμενα χρόνια τους είχα η σε βρύσης η σε νερό με τύρφη, αλλά η ώσμωση είναι σαν να αλλάζεις ψάρια.

Σχετικά με τα λίτρα που έχεις, είναι μια χαρά για να έχεις δίσκους, όπως σου έχω ξαναγράψει, αλλά θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα ακόμη 2217 μην σου πω δυο για να πεις ότι ξεκινάς με μια σωστή βάση αν και εγώ θα πήγαινα σε ένα μεγάλο pro 3(ότι αντέχει η τσέπη σου).

Αν έχεις «κολλήσει» με τους δίσκους είναι πολύ δύσκολο να σου κάνει κάτι άλλο εντύπωση, και παρεμπιπτόντως ούτε εμένα μου άρεσαν ποτέ τα σκαλάρια αλλά το ποιο σχήμα ψαριού αρέσει στον καθένα είναι προσωπικό του θέμα.

Κοιταξε ... η αληθεια ειναι οτι οσα σχολια για δισκους εχω διαβασει ως τωρα ειναι αποθαρρυντικα και δυστυχως εχουν αρχισει να με απομακρυνουν απο την ιδεα ... Το φιλτρο που εχω ειναι το e PROFI 1501 της JBL το οποιο καλυπτει εως 600 λίτρα και το οποίο σταδιακά θα το γεμίσω με siporax ... δεν υποτιθεται οτι ισοδυναμει με 2 φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

ραμιρεζι φυσικα

εχω :)

Link to comment
Share on other sites

 

Θα σου γράψω ότι ασχολούμαι με ενυδρεία από τις αρχές του 90, με διάφορες αναζητήσεις και δοκιμές.

 

Από τότε που γνώρισα τους δίσκους παρόλο που δοκίμασα να φύγω(λόγο συγκύριων και καταστάσεων), πάντα κάτι μου έλειπε και τελικά εκεί γυρνούσα.

 

Θα σου πω ότι αυτά που έχω δει σε πρώτη φάση ότι είναι απαραίτητα για να τους έχεις καλά και να τους χαίρεσαι είναι, 1) η υπερβολική φίλτρανση-βιολογία που στα συγκεκριμένα ψάρια δεν έχει άνω όριο, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα,2) κρεμαστά ξύλα και σκοτεινά σημεία στο ενυδρείο σου για να μπορούν όποτε θέλουν και δεν νιώθουν άνετα να κρύβονται 3)προσοχή σε όλα τα σημεία της διακόσμησης γιατί περνάνε από πολύ στενά σημεία ακόμη και αν χρειαστεί να γυρίσουν στο πλάι, ειδικά στο τάισμα και αν τρομάξουν. Επίσης κάτι πολύ βασικό, έχει πολύ μεγάλη διαφορά να τους έχεις σε νερό από ώσμωση, και αυτό είναι κάτι που το έμαθα πρόσφατα γιατί όλα τα προηγούμενα χρόνια τους είχα η σε βρύσης η σε νερό με τύρφη, αλλά η ώσμωση είναι σαν να αλλάζεις ψάρια.

 

Σχετικά με τα λίτρα που έχεις, είναι μια χαρά για να έχεις δίσκους, όπως σου έχω ξαναγράψει, αλλά θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα ακόμη 2217 μην σου πω δυο για να πεις ότι ξεκινάς με μια σωστή βάση αν και εγώ θα πήγαινα σε ένα μεγάλο pro 3(ότι αντέχει η τσέπη σου).

 

Αν έχεις «κολλήσει» με τους δίσκους είναι πολύ δύσκολο να σου κάνει κάτι άλλο εντύπωση, και παρεμπιπτόντως ούτε εμένα μου άρεσαν ποτέ τα σκαλάρια αλλά το ποιο σχήμα ψαριού αρέσει στον καθένα είναι προσωπικό του θέμα. 

 

 

Για να μπορεσουμε να καταλαβουμε ολοι μας.

Γιατι θεωρεις και που ειδες διαφορα στα ψαρια σου κανοντας χρηση τις οσμωσης?

 

 

Δεν σε αποτρεπει κανενας να κανεις κατι.

Ολοι που εχουμε αναφερθει στο θεμα σου, σου εχουμε αναφερει τα υπερ και τα κατα. Κατα ποσο

εισαι διατεθειμενος να ακολουθησεις καποα πραγματα και ρουτινες.

Η τελικη αποφαση θα ειναι παντα δικη σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τις μαυρες τελιτσες επανω στους δισκους τι εχετε να μου πειτε; (peppering)

Link to comment
Share on other sites

Για τις μαυρες τελιτσες επανω στους δισκους τι εχετε να μου πειτε; (peppering)

Ναι και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...