Jump to content

Σχεδόν 7 μήνες


panosk

Recommended Posts

Καλησπερίζω όλοι την παρέα του θαλασσινού.

Μετά από 7 μήνες ζωής, του ενυδρείου μου έφτασε η ώρα να μοιραστώ μαζί σας τα αποτελέσματα αυτής τις προσπάθειας που παρόλο τα πολλά απρόβλεπτα απόλαυσα τόσο πολλή , και είμαι σίγουρος ότι με την ανάλογη παρέα είμαι έτοιμος να το ξαναπεράσω. Έτσι λοιπόν θέλω να ευχαριστήσω κάποιους ανθρώπους που ο καθένας βοήθησε με το δικό του μοναδικό τρόπο , μιας και η γνωριμία μας ήταν αποκληστηκα μέσα από το hobby .

Βλαχακης Γιάννης , Νίκος Ψάλτης , Απόστολος NAVY, Γεωργός Βέροια , NIDAL,Μάριος discos ( ευχαριστώ για το νέο εξοπλισμό, η σειρά των ονομάτων είναι τυχαία ) αλλά κυρίως ο φίλος johanus που πραγματικά ήταν παρών σε όλα , μεταφορές, μετακομίσεις ,υποστήριξη με δικά του μηχανήματα όπου υπήρχε ανάγκη η τα δικά μου δεν ήταν επαρκεί , παραγγελίες από το εξωτερικό και αλλά πολλά που μου είναι δύσκολο να θυμηθώ, και σχεδόν πάντα όλο και κάποιο φραγκακι θα κουβαλούσε ,ακόμα και την μέρα του γάμου του ήταν εκεί όπου για 3 φορά προσπαθούσαμε να στήσουμε σωστά το sump.(εκείνη τη μέρα τελικά τα καταφέραμε !! )

Λίγα λόγια για το σύστημα το οποίο αν και πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις ακόμα , τελικά έχει πάρει το δρόμο του ……..

Ενυδρείο main 175*80*60 840 liter

Sump 500 liter total 300 ltr refugium + 200

Κυκλοφορία tunze 6080 koralia 4 , tunze 6045 + 6025

Επιστροφή eheim 5000 compact + 3000

Φωτισμός τ5 6* 80 watt

Skimmer H & S + 2 EHEIM

Reactor 1 grotech hcr 070 + PH controller tunze και σύντομα + 1 GEO

Στο κυρίως ενυδρείο βρίσκονται 110 κιλά ζωντανού βράχου + 40 κιλά στο sump κα ι 120 κιλά ζωντανού αραγωνιτη στο κυριος + 90 κιλά στο sump με αναλογία 50 νεκρού και 40 ζωντανού με dsp 14 cm .

Μετρήσεις

Alk 12,2

Cal 400

Mag 1340

NO3 0

NO2 0

Salinity 1025

Ph 8.

Σύντομα photos από ψάρια και κοράλλια .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερίζω όλοι την παρέα του θαλασσινού.

Μετά από 7 μήνες ζωής, του ενυδρείου μου έφτασε η ώρα να μοιραστώ μαζί σας τα αποτελέσματα αυτής τις προσπάθειας που παρόλο τα πολλά απρόβλεπτα απόλαυσα τόσο πολλή , και είμαι σίγουρος ότι με την ανάλογη παρέα είμαι έτοιμος να το ξαναπεράσω. Έτσι λοιπόν θέλω να ευχαριστήσω κάποιους ανθρώπους που ο καθένας βοήθησε με το δικό του μοναδικό τρόπο , μιας και η γνωριμία μας ήταν αποκληστηκα μέσα από το hobby .

Βλαχακης Γιάννης , Νίκος Ψάλτης , Απόστολος NAVY, Γεωργός Βέροια , NIDAL,Μάριος discos ( ευχαριστώ για το νέο εξοπλισμό, η σειρά των ονομάτων είναι τυχαία ) αλλά κυρίως ο φίλος johanus που πραγματικά ήταν παρών σε όλα , μεταφορές, μετακομίσεις ,υποστήριξη με δικά του μηχανήματα όπου υπήρχε ανάγκη η τα δικά μου δεν ήταν επαρκεί , παραγγελίες από το εξωτερικό και αλλά πολλά που μου είναι δύσκολο να θυμηθώ, και σχεδόν πάντα όλο και κάποιο φραγκακι θα κουβαλούσε ,ακόμα και την μέρα του γάμου του ήταν εκεί όπου για 3 φορά προσπαθούσαμε να στήσουμε σωστά το sump.(εκείνη τη μέρα τελικά τα καταφέραμε !! )

Λίγα λόγια για το σύστημα το οποίο αν και πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις ακόμα , τελικά έχει πάρει το δρόμο του ……..

Ενυδρείο main 175*80*60 840 liter

Sump 500 liter total 300 ltr refugium + 200

Κυκλοφορία tunze 6080 koralia 4 , tunze 6045 + 6025

Επιστροφή eheim 5000 compact + 3000

Φωτισμός τ5 6* 80 watt

Skimmer H & S + 2 EHEIM

Reactor 1 grotech hcr 070 + PH controller tunze και σύντομα + 1 GEO

Στο κυρίως ενυδρείο βρίσκονται 110 κιλά ζωντανού βράχου + 40 κιλά στο sump κα ι 120 κιλά ζωντανού αραγωνιτη στο κυριος + 90 κιλά στο sump με αναλογία 50 νεκρού και 40 ζωντανού με dsp 14 cm .

Μετρήσεις

Alk 12,2

Cal 400

Mag 1340

NO3 0

NO2 0

Salinity 1025

Ph 8.

Σύντομα photos από ψάρια και κοράλλια .

Ανυπομωνω να δω το θαλλασιο τερας!! :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τ5 6* 80 watt δεν ειναι λιγο? :rolleyes:

Στειλε φωτο να θαυμασουμε και να ρωτησουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή,

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο χαλαρωτικό πριν το γάμο από το στήσιμο sump... :rolleyes:

Χαρά μου, Πάνο!!! Θα τα πούμε στη φωτογράφηση... ενός από τα πιο όμορφα αναπτυσσόμενα ενυδρεία...

J

Link to comment
Share on other sites

τ5 6* 80 watt δεν ειναι λιγο? :rolleyes:

Ασ'το Άκη...

Και εγώ έτσι έλεγα... Επέμενα για την ακρίβεια για MH... Αλλά θα δείς ανάπτυξη (καθημερινή ορατή διαφορά) στα SPS και θα καταλάβεις...

J

Link to comment
Share on other sites

τ5 6* 80 watt δεν ειναι λιγο? :rolleyes:

Στειλε φωτο να θαυμασουμε και να ρωτησουμε!!

Και εμείς ακριβώς το ίδιο πιστεύαμε φίλε Άκη , αλλά τα sps έχουν άλλη άποψη :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ακριβώς το ίδιο πιστεύαμε φίλε Άκη , αλλά τα sps έχουν άλλη άποψη ^_^^_^

Και πρεπει να τους κανουμε τα χατιρια :rolleyes:^_^

Υ.Σ

Ακη περιμενω φωτο απο τα σπσ σου :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

Είχα την τύχη να θαυμάσω πολλές φορές από κοντά ένα από τα πιο αξιόλογα ενυδρεία του χώρου και να γνωρίσω έναν πραγματικό χομπιστα . :rolleyes:

Τα συγχαρητήρια μου φίλε Πάνο

Link to comment
Share on other sites

Είχα την τύχη να θαυμάσω πολλές φορές από κοντά ένα από τα πιο αξιόλογα ενυδρεία του χώρου και να γνωρίσω έναν πραγματικό χομπιστα . :rolleyes:

Τα συγχαρητήρια μου φίλε Πάνο

Απόστολε ένας λόγος για το ότι έχει φτάσει μέχρι εδώ αυτό το ενυδρείο είναι ότι έχει φύλακες αγγέλους από πάνω του , καθώς και το ματάκι του Στρατου :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε ένας λόγος για το ότι έχει φτάσει μέχρι εδώ αυτό το ενυδρείο είναι ότι έχει φύλακες αγγέλους από πάνω του , καθώς και το ματάκι του Στρατου :rolleyes::rolleyes:

Με εχετε βαλει και οι 2 σε αγωνια .......

Ο λαος απετει φωτογραφειες ως στοιχεια για να βρουμε

τον ενοχο του πανεμορφου ενυδρειου..... :rolleyes:

Θελουμε διαλευκανση στην ιστορια αυτη... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με εχετε βαλει και οι 2 σε αγωνια .......

Ο λαος απετει φωτογραφειες ως στοιχεια για να βρουμε

τον ενοχο του πανεμορφου ενυδρειου..... :rolleyes:

Θελουμε διαλευκανση στην ιστορια αυτη... :rolleyes:

Θέλω να αναφέρω ότι στα διάφορα στάδια αλλαγών και μετατροπών που χρειάστηκε , κάναμε πολλές σηζητησης για να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου , και να το πραγματοποιήσουμε τελικά , και ακόμα κάνουμε για κάποιους ενδοιασμούς που έχω ως προς το φωτισμό πχ φίλε Άκη. Το λέω αυτό γιατί το διαδικαστικό και το παρειστικο είναι κατά την γνώμη μου από τα καλητερα κομμάτια στησίματος ενός ενυδρείου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε ένας λόγος για το ότι έχει φτάσει μέχρι εδώ αυτό το ενυδρείο είναι ότι έχει φύλακες αγγέλους από πάνω του , καθώς και το ματάκι του Στρατου :rolleyes::rolleyes:

Βγαλε παληκαρι μου φωτογραφιες να θαυμασει ο κοσμος.Τωρα μη φοβασαι τιποτα................Να σαι καλα και να το χαιρεσαι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο!!! Συγχαρητήρια Πάνο σε σένα και σε αυτούς που σε βοηθήσανε.

Ήθελα να σε ρωτήσω για το φωτιστικό (μου μοιάζει για ΑΤΙ) αν είναι εταιρίας ή diy, από πού το πήρες και πόσο σου στοίχισε.

Κάποια στιγμή θα πάρω κάτι αντίστοιχο και θα με ενδιέφεραν αυτές οι πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φοβερο το ενυδρειο σου να το χαιρεσε! θα φαινοταν πολυ καλητερο με ενα επιπλο η κατι να κρυβει τον εξοπλισμο εκει κατω

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Ν Α Τ Ο Σ.που εισαι ρε Πανοοοοοοοο.Αντε να φυγεθς απο το σπιτι οταν εχεις ενα τετοιο ενυδρειο και μια τοσο ομορφη θεα απο το μπαλκονι.Ειχα την τυχη να το δω απο κοντα το ενυδρειο και ειναι πολυ πιο ομορφο απο κοντα.Μπραβο Πανο.Καλη συνεχεια και θα τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

...και από μακριά το ενυδρείο σου, δείχνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!

Τα συγχαρητήριά μου και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

φοβερο το ενυδρειο σου να το χαιρεσε! θα φαινοταν πολυ καλητερο με ενα επιπλο η κατι να κρυβει τον εξοπλισμο εκει κατω

Έχω είδη παραγγέλλει τα ντουλάπια αλλά ο μαραγκός μου ………………. :rolleyes:

Φίλε nikman το φωτιστικό είναι εταιρίας τις aqua medic αν δεν κάνω λάθος για ότι πληροφορία θέλεις ευχαρίστως να σου δώσω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω είδη παραγγέλλει τα ντουλάπια αλλά ο μαραγκός μου ………………. :rolleyes:

Φίλε nikman το φωτιστικό είναι εταιρίας τις aqua medic αν δεν κάνω λάθος για ότι πληροφορία θέλεις ευχαρίστως να σου δώσω :rolleyes:

φιλε πανο εγω περιμενω ακομα να ερθει το δικο μου.200*50*70 θα ηθελα να μου πεις μερικα πραγματα.βεβαια οποτε μπορεισ και εχεις χρονο θα περασω απο το σπιτι σου για καφε.μαλλον για κοκα κολα γιατι καφεδες δεν πινω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφοοοοοοοοοοοοοοο!!! :rolleyes:

Τα συγχαρητηρια μου στον καλητεχνη :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο και η ομάδα υποστήριξης είναι super.

Οπότε και το αποτέλεσμα είναι το ανάλογο.

Μπράβο σε όλα ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...