Jump to content

Aποριες και Συμβουλες


Koing Koing

Recommended Posts

Λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα για να κανω διαφορες ερωτησεις για το ενυδριο που σκευτομαι...Αλλα οποιαδηποτε απορεια εχει καποιο αλο μελος μπορει ανετα να ρωταει...Χωρις αυτο να θεωρειται spamαρισμα μιας και καθε απορεια ειναι για καλο....

Λοιπον ξεκιναω...Εχω ενα ενυδριο 120 λτ και σκευτομαι για ενα χαρεμι (1m+3f) απο Labidochromis ξερω ειμαι οριακα

1) Εχω μπερδευτει λιγο με τον πυθμενα μιας και προτεινεται η αμμος θαλασσης,νεκρος αραγωνητης και γαλαζιακη αμμος....Ποια ειναι καλυτερη και που μπορει να προμηθευθει η καθεμια...??

2)Τα φιλτρα που θα βαλω ειναι τα Fluval 205(δεν το εχω αλλα θα το αγορασω 99% απο συνχομπιστα) και Fluval 104(το ειχα στο 60λτ παλια αλλα μιας και χαρησα την γυαλα θα το βαλω και αυτο)

3)Το καπακι θα το φτιαξω μονος μου απο μια κατασκευη που ειδα και μου αρεσε.....Η ερωτηση μου ειναι τι λαμπες να βαλω και ποσες...??Ο ανακλαστηρας ειναι υποχρεωτικος..???Τα φωτιστικα που βαζουν μεσα στα pc τα Lux κανουνε για night light οταν θελω να τα βλεπω το βραδυ...??

4)Αν το ενυδριο δεν εχει πλατη λογο του οτι φαινεται σε 2 δωματια σαν διαχωριστικο θα υπαρχει προβλημα..??(Βεβαια υπαρχει περιπτωση να βαλω....)

5)Απο πετρες θα προτειμουσα τις σκουροχρωμες μιας και τα ψαρια θα ειναι κιτρινα....Ποιες ασβεστοληθικες προτεινεται(αν εχουν ιδιαιτερη ονομασια...??)

6)Ο θερμαντηρας που εχω νομιζω ειναι juwel αλλα τον εχω 4 χρονια και δεν ξερω αν κανει για αυτα τα λιτρα...Τι Θερμαντηρα χρειαζομαι(Ποσα WAT)...??

7)Το οξυγονο ειναι απαραιτητο....??Γιατι εχω δει διαφορα ενυδρια με κιχλιδες στα οποια δεν φαινεται να εχουν οξυγονο....

8)Τι υλικα να βαλω μεσα στα φιλτρα..Το 104 εχει μικρο καδο με σφουγκαρια το μισο και το αλλο με βιολογια θα ειναι οκ..???Στο 205 να το γεμισω με βιολογια..???

Αυτα προς το παρων...Σε οποιαδηποτε ερωτηση μου απαντησετε θα σας ειμαι υποχρεως και ελπειζω να μην σας κουρασα...Ευχαριστω προκαταβολικα.....:wub:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια μικρη διορθωση μιας και δεν μπορω να κανω εμεξεργασια το φιλτρο ειναι το Fluval 203αυτο που σκευτομαι να παρω...Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω και αν μπορειτε απαντηστε...

9)Ποσα λιτρα ειναι μια καταληλη γεννηστρα για το συγκικριμενο ειδος??

10)Μια ερωτηση που αφορα το καπακι....Σκευτηκα δημιουργω ενα ρευμα με ατ ανεμηστηρια απο το πλαι και να βγαινει ο αερας απο την αλλη πλευρα...Η ειναι καλυτερο να ειναι απο πανω τα ανεμηστηρια...??Οταν τα βαλω απο πανω πρεπει να βαζουν αερα μεσα η να τον διωχνουν...???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα οποιονδηποτε εχει τις απαραιτητες γνωσεις να απαντησει εστω και σε μια απο τις ερωτησεις μου....Ξερω πως οι απαντησεις αυτες εχουν χιλιο υποθει αλλα μιας και στις περισσοτερες ερωτησεις μου εχω βρει σε αλλα ποστ εχουν 2,3 οι και περισσοτερες απαντησεις ο οποιες θεωρουνται σωστες....Αλλα ψαχνω την πιο σωστη.....Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το Fluval 203 ηρθε...Τι ειναι καλυτερο ενα spey bar η κανονικη οξυγονωση με αεραντλια...??Που μπορω να προμηθευθω σβουγγαρια,σωληνες και τα βιολογικα υλικα...??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ "γράψιμο" έχει πέσει στο συγκεκριμένο τόπικ.... :wub:

Φίλε punk-ιό Koing Koing,

Θεωρώ πως πολλές από τις ερωτήσεις σου είναι πολύ εύκολες να απαντηθούν με μία απλή εύρεση στο φόρουμ και στο διαδίκτυο γενικώς. Επειδή είμαι deep για deep άσχετος από κιχλίδες αλλά και από φίλτρα fluval (Eheim RULEZZZ), θα σου απαντήσω σε όσα μπορώ....

* Δεν ξέρω πόσες και ποιες λάμπες πρέπει να βάλεις γι'αυτά τα ψαράκια... Ι ανακλαστήρας ΠΟΤΕ δεν είναι υποχρεωτικός. Οι ανάγκες των ψαριών μας κάνουν αναγκαστική κάποια κίνηση. Οπότε το μόνο που πρέπει να βρεις είναι σε τί βάθος και τί νερά ζούνε τα ψάρια που θες να βάλεις για να δεις πόσες και ποιες λάμπες πρέπει να βάλεις καθώς επίσης και αν χρειάζεται ενίσχυση με ανακλαστήρες!

* Το αν θα βάλεις πλάτη ή όχι είναι αισθητικό και πρακτικό θέμα. Σημαντικό είναι να δημιουργήσεις ένα σωστό περιβάλλον για τα ψάρια σου. Αν στη μέση του ενυδρείου υπάρχουν όλα όσα ζητάνε τα ένστικτά τους, η πλάτη είναι περιττή.

* Η αεραντλία για την οξυγόνωση του νερού είναι επίσης ένα στοιχείο που παίζει περισσότερο διακοσμητικό ρόλο, παρά πρακτικό. Δηλαδή αν οξυγονώνεται σωστά το ενυδρείο σου από την έξοδο του φίλτρου, τότε δεν έχεις ανάγκη την αεραντλία. Όπως και να έχει, μία αεραντλία θα πρέπει να την έχεις καβάτζα για κάποιες περιπτώσεις (αχρείαστη να είναι).

Προσωπικά θεωρώ πως καλύτερη οξυγόνωση μπορεί να επιτευχθεί με spray bar το οποία θα είναι πάνω από την στάθμη του νερού και θα ρίχνει το νερό με ορμή στην επιφάνεια του νερού.

* Τα βιολογικά υλικά που θα σου προτείνουν οι περισσότεροι είναι Sera Siporax, Eheim Substrat Pro και τα αστεράκια της Rena. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι τα μοναδικά καλά βιολογικά υλικά. Απλά είναι τα σίγουρα και τα δοκιμασμένα. Πιθανόν να υπάρχουν ισάξια ίσως και καλύτερα...

Όπως και να έχει να ξέρεις ότι τα βιολογικά υλικά για να λειτουργήσουν σωστά πρέπει να είναι καθαρά. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κάποιο μηχανικό προφιλτράρισμα μέσα ή έξω από το φίλτρο ΠΡΙΝ τα βιολογικά σου υλικά. Εγώ θα σου πρότεινα να τιγκάρεις και τα 2 σου φίλτρα με βιολογικά υλικά και απλά να προσέξεις να έχεις ένα μηχανικό προφιλτράρισμα.

* Τα ανεμιστηράκια υποθέτω πως τα θες για την ψύξη του νερού το καλοκαίρι όπου οι θερμοκρασίες βαράνε "κόκκινα". Για να ψύξεις το νερό με τα ανεμιστηράκια, το καλύτερο είναι να φυσάνε προς τα μέσα, δηλαδή ο αέρας να χτυπάει πάνω στην επιφάνεια του νερού. Αυτό προϋποθέτει πως θα πρέπει να υπάρχει κάποιο "άνοιγμα" στο καπάκι σου ώστε να επιτρέπει να βγαίνει ο αέρας που μπαίνει μαζί με το νερό που εξατμίζεται. Αυτομάτως αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει σε καμία περίπτωση αυτό το άνοιγμα να είναι καταχωνιασμένο μέσα σε κάποιο έπιπλο, καθότι το εξατμισμένο νερό θα σου κάνει ζημιά. Αν τώρα δεν υπάρχει άνοιγμα, μπορείς να τοποθετησείς ένα ανεμιστηράκι ανάποδα, το οποίο θα βγάζει αέρα προς τα έξω....

* Όλα τα υλικά που θα χρειαστεί για τα φίλτρα σου θα μπορέσεις να τα βρεις στα περισσότερα pet shop. Προτίμησε να έχουν μία σχετική εμπειρία σε ψάρια ώστε να ξέρεις ότι φέρνουν και καλά προϊόντα σε καλές τιμές. ΠΡΟΣΟΧΗ: Πριν αγοράσεις κάτι που μπορεί να σου προτείνει ο κάθε petshop-άς και σου "γυαλίσει" το μάτι, καλύτερα να ρωτήσεις εδώ μέσα, για να μη ξοδεύεσαι σε άχρηστα πράγματα!

Αυτά ήξερα, αυτά είπα!

ΥΓ: Άλλαξε είδος μουσικής!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ "γράψιμο" έχει πέσει στο συγκεκριμένο τόπικ.... :ninja:

Φίλε punk-ιό Koing Koing,

Θεωρώ πως πολλές από τις ερωτήσεις σου είναι πολύ εύκολες να απαντηθούν με μία απλή εύρεση στο φόρουμ και στο διαδίκτυο γενικώς. Επειδή είμαι deep για deep άσχετος από κιχλίδες αλλά και από φίλτρα fluval (Eheim RULEZZZ), θα σου απαντήσω σε όσα μπορώ....

* Δεν ξέρω πόσες και ποιες λάμπες πρέπει να βάλεις γι'αυτά τα ψαράκια... Ι ανακλαστήρας ΠΟΤΕ δεν είναι υποχρεωτικός. Οι ανάγκες των ψαριών μας κάνουν αναγκαστική κάποια κίνηση. Οπότε το μόνο που πρέπει να βρεις είναι σε τί βάθος και τί νερά ζούνε τα ψάρια που θες να βάλεις για να δεις πόσες και ποιες λάμπες πρέπει να βάλεις καθώς επίσης και αν χρειάζεται ενίσχυση με ανακλαστήρες!

* Το αν θα βάλεις πλάτη ή όχι είναι αισθητικό και πρακτικό θέμα. Σημαντικό είναι να δημιουργήσεις ένα σωστό περιβάλλον για τα ψάρια σου. Αν στη μέση του ενυδρείου υπάρχουν όλα όσα ζητάνε τα ένστικτά τους, η πλάτη είναι περιττή.με καλυψες πληρως

* Η αεραντλία για την οξυγόνωση του νερού είναι επίσης ένα στοιχείο που παίζει περισσότερο διακοσμητικό ρόλο, παρά πρακτικό. Δηλαδή αν οξυγονώνεται σωστά το ενυδρείο σου από την έξοδο του φίλτρου, τότε δεν έχεις ανάγκη την αεραντλία. Όπως και να έχει, μία αεραντλία θα πρέπει να την έχεις καβάτζα για κάποιες περιπτώσεις (αχρείαστη να είναι).

Προσωπικά θεωρώ πως καλύτερη οξυγόνωση μπορεί να επιτευχθεί με spray bar το οποία θα είναι πάνω από την στάθμη του νερού και θα ρίχνει το νερό με ορμή στην επιφάνεια του νερού.και εδω επεισης

* Τα βιολογικά υλικά που θα σου προτείνουν οι περισσότεροι είναι Sera Siporax, Eheim Substrat Pro και τα αστεράκια της Rena. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι τα μοναδικά καλά βιολογικά υλικά. Απλά είναι τα σίγουρα και τα δοκιμασμένα. Πιθανόν να υπάρχουν ισάξια ίσως και καλύτερα...

Όπως και να έχει να ξέρεις ότι τα βιολογικά υλικά για να λειτουργήσουν σωστά πρέπει να είναι καθαρά. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κάποιο μηχανικό προφιλτράρισμα μέσα ή έξω από το φίλτρο ΠΡΙΝ τα βιολογικά σου υλικά. Εγώ θα σου πρότεινα να τιγκάρεις και τα 2 σου φίλτρα με βιολογικά υλικά και απλά να προσέξεις να έχεις ένα μηχανικό προφιλτράρισμα.Μι ερωτηση οταν εννωεις προφιλτρο(πχ σφουγγαρια η καποιον αλλο μηχανισμο...Στην δευτερη περιπτωση θα ηθελα να δω μαι φωτογραφια για να ξερω)

* Τα ανεμιστηράκια υποθέτω πως τα θες για την ψύξη του νερού το καλοκαίρι όπου οι θερμοκρασίες βαράνε "κόκκινα". Για να ψύξεις το νερό με τα ανεμιστηράκια, το καλύτερο είναι να φυσάνε προς τα μέσα, δηλαδή ο αέρας να χτυπάει πάνω στην επιφάνεια του νερού. Αυτό προϋποθέτει πως θα πρέπει να υπάρχει κάποιο "άνοιγμα" στο καπάκι σου ώστε να επιτρέπει να βγαίνει ο αέρας που μπαίνει μαζί με το νερό που εξατμίζεται. Αυτομάτως αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει σε καμία περίπτωση αυτό το άνοιγμα να είναι καταχωνιασμένο μέσα σε κάποιο έπιπλο, καθότι το εξατμισμένο νερό θα σου κάνει ζημιά. Αν τώρα δεν υπάρχει άνοιγμα, μπορείς να τοποθετησείς ένα ανεμιστηράκι ανάποδα, το οποίο θα βγάζει αέρα προς τα έξω....Ευχαριστω

* Όλα τα υλικά που θα χρειαστεί για τα φίλτρα σου θα μπορέσεις να τα βρεις στα περισσότερα pet shop. Προτίμησε να έχουν μία σχετική εμπειρία σε ψάρια ώστε να ξέρεις ότι φέρνουν και καλά προϊόντα σε καλές τιμές. ΠΡΟΣΟΧΗ: Πριν αγοράσεις κάτι που μπορεί να σου προτείνει ο κάθε petshop-άς και σου "γυαλίσει" το μάτι, καλύτερα να ρωτήσεις εδώ μέσα, για να μη ξοδεύεσαι σε άχρηστα πράγματα!Απλα το pet-shop στο οποιο πηγαινω ασχολειται με tetra και sera και τα αντιστοιχα φιλτρα...Αρα πρεπει να ψαξω πρωτα εδω Χαλκιδα και μετα βλεπουμε

Αυτά ήξερα, αυτά είπα!

ΥΓ: Άλλαξε είδος μουσικής!!! :thumbup:

Σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι τις τελευταιες μερες ειχα αρχησει να αγανακτω μιας και κανενας δεν απανταγε...:wub:

Y.Γ.Οντως πολυ γραψιμο επεσε μιας και τα εβαλα ολα μαζι...:P

Link to comment
Share on other sites

Μι ερωτηση οταν εννωεις προφιλτρο(πχ σφουγγαρια η καποιον αλλο μηχανισμο...Στην δευτερη περιπτωση θα ηθελα να δω μαι φωτογραφια για να ξερω)

όταν λες 2η περίπτωση, εννοείς το προφιλτρράρισμα έξω από το δοχείο του φίλτρου? Αν ναι, η λύση είναι στην είσοδο του φίλτρου που είναι μέσα στο νερό να την καλύψεις με κάποιο σφουγγάρι ή filterwool. Υπάρχουν και έτοιμα τέτοια προϊόντα αλλά μπορείς να κάνεις και ιδιοκατασκευή! Σκέψου κάτι σαν αυτό της παρακάτω εικόνας...

FT-Turbo%20Max%20prefilter%20ss.jpg

Link to comment
Share on other sites

όταν λες 2η περίπτωση, εννοείς το προφιλτρράρισμα έξω από το δοχείο του φίλτρου? Αν ναι, η λύση είναι στην είσοδο του φίλτρου που είναι μέσα στο νερό να την καλύψεις με κάποιο σφουγγάρι ή filterwool. Υπάρχουν και έτοιμα τέτοια προϊόντα αλλά μπορείς να κάνεις και ιδιοκατασκευή! Σκέψου κάτι σαν αυτό της παρακάτω εικόνας...

FT-Turbo%20Max%20prefilter%20ss.jpg

αν απλα υπαρχουν σφουγγαρια μεσα δεν λειτουργει σωστα...???Αν βαλω τετοιο προφιλτρο καθε ποτε θα χρειαζεται καθαρισμα/αλλαγμα...??

Link to comment
Share on other sites

αν απλα υπαρχουν σφουγγαρια μεσα δεν λειτουργει σωστα...???Αν βαλω τετοιο προφιλτρο καθε ποτε θα χρειαζεται καθαρισμα/αλλαγμα...??

Μιλάμε μόνο για καθάρισμα (όχι για άλλαγμα) και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σε ένα ενυδρείο μου το καθαρίζω μία φορά το 2μηνο, σε άλλο κάθε 3-4 μέρες και σε άλλο.... έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά!

Το εξωτερικό προφίλτρο απλά σε βοηθάει σοτ να μην ανοίγεις συχνά (όχι όμως και ποτέ) το φίλτρο σου για να καθαρίζεις τα εσωτερικά σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκιναω...Εχω ενα ενυδριο 120 λτ και σκευτομαι για ενα χαρεμι (1m+3f) απο Labidochromis ξερω ειμαι οριακα

αν και εχει δοκιμαστει στο παρελθον δεν παυει να ειναι κατι λιγοτερο απο οριακο..ωφειλουμε να το πουμε,αν και το ξερεις ηδη..

1) Εχω μπερδευτει λιγο με τον πυθμενα μιας και προτεινεται η αμμος θαλασσης,νεκρος αραγωνητης και γαλαζιακη αμμος....Ποια ειναι καλυτερη και που μπορει να προμηθευθει η καθεμια...??

το καλυτερο ειναι αραγωνιτης..δευτερο θα εβαζα αμμο θαλασσης..χαλαζιακη δεν προτιματε διοτι ειναι ουδετερη και δεν θα σε βοηθαει στις σκληροτητες.. :wub: αραγωνιτης και χαλαζιακη σε πετ σοπ,η θαλασσης το λεει μονη της..

2)Τα φιλτρα που θα βαλω ειναι τα Fluval 205(δεν το εχω αλλα θα το αγορασω 99% απο συνχομπιστα) και Fluval 104(το ειχα στο 60λτ παλια αλλα μιας και χαρησα την γυαλα θα το βαλω και αυτο)

3)Το καπακι θα το φτιαξω μονος μου απο μια κατασκευη που ειδα και μου αρεσε.....Η ερωτηση μου ειναι τι λαμπες να βαλω και ποσες...??Ο ανακλαστηρας ειναι υποχρεωτικος..???Τα φωτιστικα που βαζουν μεσα στα pc τα Lux κανουνε για night light οταν θελω να τα βλεπω το βραδυ...??

τα συγκεκριμενα ψαρια δεν εχουν υψηλες απαιτησεις απο φως αρα με δυο Τ8 θα εισαι υπερκαλυμενος..για moonlight κανε μια αναζητηση θα βρεις πολλα..αλλα ποτε να μην αφηνεις ολο το βραδυ το Moonlight..τα ψαρια θα πρεπει να περνανε ωρες με κλειστα ολα τα φωτα..

4)Αν το ενυδριο δεν εχει πλατη λογο του οτι φαινεται σε 2 δωματια σαν διαχωριστικο θα υπαρχει προβλημα..??(Βεβαια υπαρχει περιπτωση να βαλω....)το καλυτερο θα ηταν να βαλεις διοτι με τη συνεχη κινηση απο ολες τις πλευρες ισως στρεσαρονται..καλο θα ηταν η μια πλευρα να ειναι τελειως κλειστη..

5)Απο πετρες θα προτειμουσα τις σκουροχρωμες μιας και τα ψαρια θα ειναι κιτρινα....Ποιες ασβεστοληθικες προτεινεται(αν εχουν ιδιαιτερη ονομασια...??)

με τον καιρο ολες θα πιασουν αλγη..οποτε δεν ειναι τοσο βασικο..απλα να μην ειναι αιχμηρες..

6)Ο θερμαντηρας που εχω νομιζω ειναι juwel αλλα τον εχω 4 χρονια και δεν ξερω αν κανει για αυτα τα λιτρα...Τι Θερμαντηρα χρειαζομαι(Ποσα WAT)...??εναν JAGER καλυτερα (απο τους πιο αξιοπιστους) 100-150W

7)Το οξυγονο ειναι απαραιτητο....??Γιατι εχω δει διαφορα ενυδρια με κιχλιδες στα οποια δεν φαινεται να εχουν οξυγονο....με καλυψε ο φιλος stormtrooper :P

8)Τι υλικα να βαλω μεσα στα φιλτρα..Το 104 εχει μικρο καδο με σφουγκαρια το μισο και το αλλο με βιολογια θα ειναι οκ..???Στο 205 να το γεμισω με βιολογια..???και εδω το ιδιο

Αυτα προς το παρων...Σε οποιαδηποτε ερωτηση μου απαντησετε θα σας ειμαι υποχρεως και ελπειζω να μην σας κουρασα...Ευχαριστω προκαταβολικα.....:ninja:

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Oι ερωτησεις συνεχιζονται(οχι ετσι θα σας αφηνα...) Μετα απο την εξορμηση στο ποταμι του χωριου μου,μαζεψα 20 κιλα πετρες.. :hysterical::hysterical: .Προσπαθησα να βρω αυτες που μου αρεσαν περισσοτερο(και να ειναι και ασβεστολιθηκες..).Οι πετρες που μαζεψα δεν ειναι ολες του ιδιου πετρωματος και συνεπως και οχι του ακριβως ιδιου χρωματος....Τα χρωματα ειναι μεταξυ του σκουρου γκρι και φτανουν και σε ενα πιο ανοικτο γκρι...Αλλες πετρες εχουν νερωματα και αλλες ειναι μονοχρωμες...Τωρα η ερωτηση μου ειναι αν θα υπαρχει προβλημα με αυτο....Τι προτεινεται....20κιλα ειναι πολλα,λιγα η ιδανικα για τα 120 λιτρα μου...(εμενα πολλα μου φαινονται...)Παντως νομιζω οι πετρες που μαζεψα ειναι οι πιο ωραιες απο καθε ενυδριο malawi που εχω δει....... :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::bowdown::bowdown::bowdown:

Καμια πετρα δεν ειναι εχμηρη και φροντησα να παρω πετρες μεσα απο το ποταμι ωστε να ειναι φαγωμενες απο το νερο...:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Τα κιλά δεν έχουν να πουν τίποτα όσον αφορά την ερώτησή σου. Τα κιλά ενός σώματος εξαρτώνται και από την πυκνότητα του σώματος. Το θέμα είναι να δημιουργήσεις τις σωστές κρυψώνες για τα ψάρια σου. Ξεκίνα την διακόσμηση και πόσταρε φωτογραφίες για να ακούσεις γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που λες αλλα δεν γινεται να στησω και να σας δειξω αυτο θα παρει μερος αφυ πρωτα φυγει για αλλο σπιτι και το τελευταιο ψαρι που εχει μεινει μεσα....Το ολο project υπολογιζεται να αρχησει μεσα με τελη καλοκαιριου(μιας και θα εχει περασει η γιορτη μου,τα γενεθλια μου,θα εχουν ερθει οι βαθμοι,τα αποτελεσματα απο το γαλλικο πτυχειο που δινω και θα εχω αρχησει και την καλοκαιρινη μου δουλεια...:bowdown:)Αυτα τα αναφερω γιατι ειναι οι ποροι απο τους οποιους θα δημιουργειθει το καταληλο budget ωστε να στησω το ενυδριο...:bowdown:....Παντως αν φυγει προσφατα το τελευταιο ψαρι θα κανω τις δοκιμες μου(χωρις να κολησω και χωρις να εχω την αμμο και το φενιζολ μονο το χαλικι που θα βγει) και θα σας δειξω τι σκευτομαι περιπου...:bowdown:Για τα χρωματα ειμαι οκ..?

Link to comment
Share on other sites

...μιας και θα εχει περασει η γιορτη μου,τα γενεθλια μου,θα εχουν ερθει οι βαθμοι,τα αποτελεσματα απο το γαλλικο πτυχειο που δινω και θα εχω αρχησει και την καλοκαιρινη μου δουλεια...:bowdown:

Μαθήματα πιάνου και savoir vivre δεν είδα πουθενά και ανησυχώ :bowdown:

Πάρε μία ιδέα για το πως μπορείς να προβάρεις το ενυδρείο σου πριν το στήσεις:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=143467

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο Jim ΑΠΕΚΤΟΣ....Πολυ καλη η ιδεα για το στησιμο θα το κανω και αυριο μεθαυριο το πολυ θα ποσταρω...:bowdown:

(oσο γαι το πιανο και το Savoir Vivre...Moνο ο αδερφος μου ξερει να παιζει μια κιθαρα...:bowdown: απο το αλλο κανενας...:bowdown:)

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Tελικα το μεσημερι βαριομουνα και ειπα να το κανω...P5061552.jpg(το background το εκανα με ενα μισοτελειωμενο sprey...:bowdown:)Τελικα χρειαζομαι και αλλες πετρες...:bowdown:

Eκτος αν βαλω στο πισω μερος της μια πλευρας που δεν εχει πετρες Βαλσινιρες..(καπως ετσι λεγοντα...:S) και καλυπτει...Ισως με την αμμο να εχω και μικροτερο υψος αρα ισως και να μου κανουν.Απλα θελω γνωμες..:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θες αρκετές πέτρες ακόμα :bowdown:

Ας μιλήσουν και οι Αφρικάνοι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θες αρκετές πέτρες ακόμα :bowdown:

Ας μιλήσουν και οι Αφρικάνοι καλύτερα!

Kαι εγω ετσι νομιζω....Το Aquascape δεν το εχω σκευτει ακομα....Αυτο ειναι τελειως προχειρο....Απο αποψη σπιλιων οι πετρες με καλυπτουν..Αλλα απο αποψη αισθητικη και σε συνολο του ενυδριου μαλλον θελω και αλλες....(Αν παρω τον "κανονα" οπως και στα θαλασσινα θα επρεπε να μου αρκουν τα 12 κιλα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συννεχιζω λοιπον....:bowdown:

To προγραμμα εχει αλλαγη σχεδιων...Μιας και μετα απο ωριμη σκεψη ειδα πως με τον να βαλω malawi mbuna θα ταλαιπορησω τα ψαρια(οποιο ειδος και να διαλεξω) ειπα να παω σε Tanganyika....Αρχικα το μονο που θα ηθελα να μου πειτε ειναι ποια ψαρια μπορουν να μπουν σε 120 λιτρα....Ωστε να μπορω να διαλεξω....:bowdown:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εστω μια μικρη βοηθεια απο καποιον που να γνωριζει....

Ευχαριστω

Neolamprologus multifasciatus :bowdown:

Aυτα που πανε πακετο με τα σαλιγκαρια... :bowdown:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...tifasciatus.htm

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Oτι δηποτε αλλα οχι Multi.... :bowdown::bowdown::hysterical:

Γιατι ρε αρχηγε? :bowdown::bowdown:

Ειναι απιστευτα ψαρακια...

Και μην ξεχνας μονο νανοκιχλιδες μπορεις να βαλεις αν θες να εισαι σωστος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...