Jump to content

Kαινούριο ενυδρείο τέρας από αρχάριο


Perotas

Recommended Posts

για σας παιδιά χομπίστες..

σας παρουσιάζω το καινούριο μου ενυδρείο και περιμένω γνώμες και ιδέες λάθη κτλ κτλ κτλ

όπως επίσης έχω απέραντες απορίες για το ξεκίνημα κτλ

βοήθεια :wub::P:ninja:

:thumbup::thumbup: :

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπορεις χαμηλωσε λιγο την αναλυση.οσο για το ενυδρειο ειναι τερας.απλα δωσε λιγες πληροφοριες.καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 270x80x70

με υπερχείλιση στο πλάι

για φώτα έχω 4x250 metal hilight και 4x65 t5

για φίλτρο έχω ένα aquamedic reef2000

"Filter system for reef aquaria up to 1500l. Includes 100l bio-filter, T/F 5000 Shorty Compact skimmer, Calcium reactor 1000, Nitratreductor 1000, auto top up with peristaltic pump and twin Ocean Runner 3500 return pumps NB CO2 set is required for running the Calcium Reactor"

ακόμα έβαλα ένα uv

chiller 1 άλογο

ozonizer

2 tunze 1 wavebox με multicontroler

και ένα computer

:wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και οργανωμένη κατασκευή.

Μία μόνο ερώτηση:

Ποιος έκανε τα κολλήματα ; (προφανώς κάποιος επαγγελματίας)

Έβαλε κόντρες ; πόσες, που κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και οργανωμένη κατασκευή.

Μία μόνο ερώτηση:

Ποιος έκανε τα κολλήματα ; (προφανώς κάποιος επαγγελματίας)

Έβαλε κόντρες ; πόσες, που κλπ

κόντρες δηλαδή?

αν εννοείς τα στηρίγματα έβαλε any 1 τελάρο γύρο γύρο από κάτω και το ίδιο από επάνω και ενδιάμεσα 3 στηρίγματα :wub:

Link to comment
Share on other sites

ισως χρειαστεις κανα 2 tunze ακομα γιατι με 2 σε αυτο το ενυδρειο ειναι λιγο δυσκολο.Βαλε ομως πρωτα τον βραχο και μετα δες αν οντος χρειαζεσαι.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου κόστισε η φαση μεχρι τωρα αν επιτρέπετε?

Παντος Μπραβο εξαιρετική και προσεγμένη δουλεια.

1000 Μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Mια απορεια που εχω...Το ενυδριο απο οτι βλεπω δεν εχει μεγαλη διαφορα υψους απο το ταβανι....Δεν υπαρχει περιπτωση με τους υδρατμους να εχεις προβλημα...???Εκτος τωρα αν το εχεις κοιταξει και εχεις φτιαξει συστημα με ανεμηστηρια....:ninja:Το ενυδριο ειναι πραγματικαΤΕΡΑΣ Καλογεμιστο............ :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευχομαι τα καλυτερα!!Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!Ελπιζω να εξελιχτει σε εναν υφαλο πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ...να ειχα και εγω ενα ιδιο!! :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Η βάση σου είναι επίφοβη, τόσο από πλευράς διατομής στατζαριστού όσο και από πλευράς σχεδιασμού! Προσωπικά, θα δίσταζα να στηρίξω 1.5 τόνο κύρια δεξαμενή σύν το σάμπ και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σε αυτή τη κατασκευή!

Ανάλογου μεγέθους συστήματα απαιτούν καταρχήν στατική μελέτη από πολιτικό μηχανικό (για τις αντοχές του εδάφους που θα πατήσουν), κατόπιν βάση κατασκευασμένη με τον ανάλογο κοιλοδοκό και τέλος, προσεκτικές επιλογές υλικών και εξοπλισμού [δηλαδή υπομονή και πολλή-πολλή (μα πάρα πολλή) έρευνα].

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και σε προτρέπω να λύσεις όποια αδυναμία ή πιθανό σφάλμα της κατασκευής σου, ΤΩΡΑ που είναι αρχή ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου κόστισε η φαση μεχρι τωρα αν επιτρέπετε?

Παντος Μπραβο εξαιρετική και προσεγμένη δουλεια.

1000 Μπραβο.

ως τώρα φιλε υπολογίζω 14000 "ευροπουλλακια" :P:wub:

Link to comment
Share on other sites

Mια απορεια που εχω...Το ενυδριο απο οτι βλεπω δεν εχει μεγαλη διαφορα υψους απο το ταβανι....Δεν υπαρχει περιπτωση με τους υδρατμους να εχεις προβλημα...???Εκτος τωρα αν το εχεις κοιταξει και εχεις φτιαξει συστημα με ανεμηστηρια....:ninja:Το ενυδριο ειναι πραγματικαΤΕΡΑΣ Καλογεμιστο............ :wub::P

φιλε 'Koing Koing' αν προσέξεις καλά την φωτογραφία στα αριστερά υπάρχει εξαερισμός τόσο για τους υδρατμούς όσο και για το chiller

όσο για το ταβάνι είναι "ιψοσανιδα" για μπάνια άπου δεν επηρεάζεται από υδρατμούς:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η βάση σου είναι επίφοβη, τόσο από πλευράς διατομής στατζαριστού όσο και από πλευράς σχεδιασμού! Προσωπικά, θα δίσταζα να στηρίξω 1.5 τόνο κύρια δεξαμενή σύν το σάμπ και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σε αυτή τη κατασκευή!

Ανάλογου μεγέθους συστήματα απαιτούν καταρχήν στατική μελέτη από πολιτικό μηχανικό (για τις αντοχές του εδάφους που θα πατήσουν), κατόπιν βάση κατασκευασμένη με τον ανάλογο κοιλοδοκό και τέλος, προσεκτικές επιλογές υλικών και εξοπλισμού [δηλαδή υπομονή και πολλή-πολλή (μα πάρα πολλή) έρευνα].

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και σε προτρέπω να λύσεις όποια αδυναμία ή πιθανό σφάλμα της κατασκευής σου, ΤΩΡΑ που είναι αρχή ακόμη...

δηλαδή φιλε aquarius τι προτείνεις για την βάση??

για το υπέδαφος είναι μελετημένο από τον μηχανικό μου και είπε ότι είναι ένταξη στηρίζεται με δοκό από κάτω

:wub:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχάριστο παιδιά για τες ευχές σας έχουμε δρόμο πολλή ακόμα όμως :wub:

Link to comment
Share on other sites

ως τώρα φιλε υπολογίζω 14000 "ευροπουλλακια" :P:wub:

Και που εισαι ακομα.......

υπολόγισες μηνιαίο κοστος συντήρησης κ.λ.π....κ.λ.π....

Πας για πολυ μεγαλο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Και που εισαι ακομα.......

υπολόγισες μηνιαίο κοστος συντήρησης κ.λ.π....κ.λ.π....

Πας για πολυ μεγαλο πακετο.

μηνιαίο κοστος συντήρησης ?? χμμμμ οχι έπρεπε?

έχω υπολογίσει μονο το ρεύμα τα αλλα όχι εσύ από εμπειρία τι νομίζεις

Link to comment
Share on other sites

Η βάση σου είναι επίφοβη, τόσο από πλευράς διατομής στατζαριστού όσο και από πλευράς σχεδιασμού! Προσωπικά, θα δίσταζα να στηρίξω 1.5 τόνο κύρια δεξαμενή σύν το σάμπ και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σε αυτή τη κατασκευή!

Ανάλογου μεγέθους συστήματα απαιτούν καταρχήν στατική μελέτη από πολιτικό μηχανικό (για τις αντοχές του εδάφους που θα πατήσουν), κατόπιν βάση κατασκευασμένη με τον ανάλογο κοιλοδοκό και τέλος, προσεκτικές επιλογές υλικών και εξοπλισμού [δηλαδή υπομονή και πολλή-πολλή (μα πάρα πολλή) έρευνα].

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και σε προτρέπω να λύσεις όποια αδυναμία ή πιθανό σφάλμα της κατασκευής σου, ΤΩΡΑ που είναι αρχή ακόμη...

..παιδια το σαμπ που ακριβως θα τοποθετιθει? επισης τι διαστασεις εχουν τα υποστηλωματα πανω εκει που ''πατα'' η βαση στην οποια ακουμπα η γυαλα του ενυδρειου? ...το συμαντικο ειναι πιστευω να εχει κοληθει σωστα απο επαγγελματια ..κατα αλλα σε λιγο ο φιλος οποτε παμε Κυπρο ελπιζω να μας κερνα κανενα καφεδακι για να χαζευουμε την ενυδρειαρα του! :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλοριζικο κ καλογεμιστο το τερας ελπιζω ολα να σου πανε οπως εχεις φανταστει, τεραστιο εργο ομολογω,

φαινεται οτι εχεις ριξει διαβασμα κ θα ριξεις πολυ ακομα, καλη συνεχεια φιλε μου :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ελεγα πενταμορφο και οχι τερας :wub:

καλη συνεχεια φιλε μου!

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...