Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 60 λίτρων με Κιχλίδες


Nikolakias

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και καλος σας βρηκα μιας και ειμαι καινουριο μελος!

θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει τι πετρες μπορω να βαλω σε 60λτ με κιχλιδες.

μενω σε βουνο και κοντα σε θαλασσα.(μπορω να βαλω θαλασσινες?)

σε ενα pet shop που το ειπα μου εβαλε τις `φωνες` και καλα πως απαγορευεται!

να σημειωσω πως η τσεπη μου δεν αντεχει και πολλα.ηδη εχω βαλει αμο (χωρις φελιζολ) μιας και δεν εχω σκοπο να χτισω μεσα στο ενυδρειο :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους και καλος σας βρηκα μιας και ειμαι καινουριο μελος!

θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει τι πετρες μπορω να βαλω σε 60λτ με κιχλιδες.

μενω σε βουνο και κοντα σε θαλασσα.(μπορω να βαλω θαλασσινες?)

σε ενα pet shop που το ειπα μου εβαλε τις `φωνες` και καλα πως απαγορευεται!

να σημειωσω πως η τσεπη μου δεν αντεχει και πολλα.ηδη εχω βαλει αμο (χωρις φελιζολ) μιας και δεν εχω σκοπο να χτισω μεσα στο ενυδρειο :D

Μένεις σε τέτοιο σημείο και θα πληρώσεις για πέτρες? τότε θα σε μαλώσω εγώ! :unsure:

Διάλεξε όποιες πέτρες σου αρέσουν φίλε μου, βγάλ' τις μια φωτογραφία να δωθεί το οκ από τους γεωλίγους μας και είσαι οκ. :blink:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την τοσο γρηγορη ανταποκριση!

αλλα δυο ερωτηματα:να προτιμησω θαλασσας η βουνου?

και αν θελω να τις κολλησω τι ειδους σιλικονη να επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

Σου εβαλε τις φωνες ο καταστηματαρχης; Γιατι; Μηπως σου ειπε οτι τα ψαρια που θες θελουν μαλακο νερο και οσμωση; Μια χαρα ειναι οι πετρες της θαλασσας.

Σοβαρο λαθος θεωρω οτι εβαλες αμμο πριν τις πετρες. Τα ψαρακια σου σκαβουν, μπορουν να μετακινησουν αμμο κατω απο τις πετρες με αποτελεσμα αυτες να κυλισουν. Η σειρα ειναι ΠΑΝΤΑ πρωτα πετρες και μετα αμμο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την τοσο γρηγορη ανταποκριση!

αλλα δυο ερωτηματα:να προτιμησω θαλασσας η βουνου?

και αν θελω να τις κολλησω τι ειδους σιλικονη να επιλεξω?

Οτι θες φιλε μου :D

Απλα βγαλε την φωτογραφια που σου ειπε και ο viciouscircle..

Η σιλικονη θα πρεπει να ειναι ενυδρειακη.

Προσεξε να εχει ενα λογοτυπο με ενα ενυδρειο απεξω :unsure:

Εγω χρησιμοποιω την ενυδρεικη bison απο praktiker.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα οι φωνες ηταν για καθαρο συμφερον αφου μου πουλησε 2 κιλα πετρες για 12 ευρω.δεν εχει σημασια οσο ζεις μαθαινεις!

το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο και να πω την αληθεια πειραματιζομαι ακομα μεχρι να το κανω ομορφο και το ψαχνω λιγο.με γλυτωνει αρκετα λεφτα το ιντερνετ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο aquazone και ειδικά στην Αφρική.Εχεις αποφασίσει ποια ψάρια θα φιλοξενήσεις;

Περιμένουμε με ενδιαφέρον να μας πείς και βέβαια με χαρά να σε βοηθήσουμε.

:D

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!Ευχαριστω πολυ!

Ναι εχω αποφασισει και επελεξα τις κιτρινες αφρικανες.

Μου αρεσουν πολυ και απ`οσα εχω διαβασει ειναι οι πιο ευκολες οσο αφορα τις κιχλιδες.

και κατι αλλο μιας και εχω ανοιχτο το θεμα μου.το οξυγονο ειναι υποχρεωτικο ?

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!Ευχαριστω πολυ!

Ναι εχω αποφασισει και επελεξα τις κιτρινες αφρικανες.

Μου αρεσουν πολυ και απ`οσα εχω διαβασει ειναι οι πιο ευκολες οσο αφορα τις κιχλιδες.

Μιλάς για τα labidochromis caeruleus της λίμνης Malawi?Τα λίτρα σου τα θεωρώ απαγορευτικά,αν πρόκειται για αυτά τα ψάρια

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

μου εκοψες τα φτερα τωρα :D

εχουν μια μαυρη γραμμη στο πτερυγιο τους δεν ξερω αν ειναι ιδιες.

υπαρχει καποια αλλη επιλογη σε κιχλιδες ?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο μιας και εχω ανοιχτο το θεμα μου.το οξυγονο ειναι υποχρεωτικο ?

Μιλάς για την χρήση αεραντλίας?Θα σου προτείνω να έχεις πολύ καλή ανατάραξη της επιφανείας του νερού :D

Link to comment
Share on other sites

μου εκοψες τα φτερα τωρα :unsure:

εχουν μια μαυρη γραμμη στο πτερυγιο τους δεν ξερω αν ειναι ιδιες.

υπαρχει καποια αλλη επιλογη σε κιχλιδες ?

Το καταλαβαίνω φίλε μου,αλλά προτιμώ να σε προειδοποιήσω,,,,,,Σε αυτά τα λίτρα θα βρείς πολλές επιλογές στις νανοκιχληδες της λίμνης ταγκανικα :D

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!Ευχαριστω πολυ!

Ναι εχω αποφασισει και επελεξα τις κιτρινες αφρικανες.

Μου αρεσουν πολυ και απ`οσα εχω διαβασει ειναι οι πιο ευκολες οσο αφορα τις κιχλιδες.

και κατι αλλο μιας και εχω ανοιχτο το θεμα μου.το οξυγονο ειναι υποχρεωτικο ?

Αν εννοείς αυτές ...post-7034-1267398202_thumb.jpg.....να σε ενημερώσω οτι δεν αρκούνται σε ενυδρείο 60λίτρων......

Καλή οξυγόνωση μπορείς να επιτύχεις και με ανατάραξη της επιφάνιας του νερου....στρέφοντας την εξοδο του φίλτρου προς την επιφάνια...

Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο κοχυλόψαρο της Λιμνης Ταγκανίκα!Κανε μια αναζήτηση στα αλλα παλιά θέματα που εχουν ανοιχτεί εδώ....θα βρείς πολλές πληροφορίες......και ότι χρειαστεις είμαστε εδω! :D

Εύχομαι καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τα labidochromis caeruleus της λίμνης Malawi?Τα λίτρα σου τα θεωρώ απαγορευτικά,αν πρόκειται για αυτά τα ψάρια

Με προλαβες σε όλα........ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους καλη εβδομαδα και καλο μηνα να εχουμε!

Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω καινουριο θεμα (αν πρεπει παρακαλω να γινει μια καινουριο τοποθετηση).

Οπως ειπα και εχτες το ψαχνω αρκετα για το πως θα στησω το ενυδρειο μου.Μερικοι πιο εμπειροι εδω με πληροφορισαν οτι οι κιτρινες αφρικανες δεν κανουν στο 60 λιτρων ενυδρειο μου και εψαξα για νανοκιχλιδες και βρικα κατι σαν αυτες multifasciatus και αυτες neolamprologus.Θα με βοηθουσε πολυ αν ειχα καποιες πληροφιριες μιας και απ`οτι καταλαβα πρεπει να ψαξω πολυ για να τις βρω γιατι δουλευω στο κεντρο της Αθηνας και εριξα μια ματια σε ενα καταστημα και ειχε μονο μικρες που γινοντε θηρια!!

Στο θεμα με τις πετρες οκ καλυφθηκα αλλα τωρα εχω το εξης.Διαβασα καπου οτι θελει 5 εκατοστα αμμο στο βυθο αλλα κοστιζει ο κουκος αηδονι!!!!Κατι πηρε το ματι μου ομως για αμμο απο τη θαλασσα.Μενω στην Αρτεμιδα Αττικης (Λουτσα).Μπορω να μαζεψω απο εδω γυρο η πρεπει να παω σε καθαρη παραλια μιας και τις δικες μας τισ εχουν σακατεψει.

Ευχαριστω και παλι!

post-18134-1267453324_thumb.jpg

post-18134-1267453363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nikolakias μπορείς να χρησιμοποιήσεις άμμο θαλάσσης με την προϋπόθεση να είναι από καθαρό σημείο και αφού την ξεπλύνεις σχολαστικά. Στην πρώτη φωτογραφία που έβαλες είναι τα Neolamprologus Brichardi, πανέμορφα ψάρια αλλά κι αυτά θέλουν περισσότερα λίτρα. Στην δεύτερη φωτογραφία είναι τα Neolamprologus

multifasciatus τα οποία κατά την γνώμη μου είναι η ιδανική επιλογή για τα 60 λίτρα. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δείς εδώ. Αν καταλήξεις στα multies, μπορείς να βάλεις μια αγγελία εδώ και να ζητήσεις από κάποιον που έχει γέννα να σου πουλήσει/χαρίσει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αμμο θαλασσης.... 1€ το σακι απο εκει που πουλανε δομικα υλίκα...

Δε χρειαζεται να πας να μαζεψεις!!

Απλα την πλενεις καλα.... και πιστεψε με.... ουτε το μισό δε θα χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια!

αν ξερει κανεις νανοκιχλιδα που να κανει φωλιες αναμεσα στις πετρες?

μου αρεσει πολυ αυτη η συμπεριφορα.κατανταω σπαστικος αλλα ως αρχαριος που ειμαι θελω να μαθω :D

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο..μηπως ξερει κανεις αν μπορω να βρω λευκη αμο στο leroy ?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο..μηπως ξερει κανεις αν μπορω να βρω λευκη αμο στο leroy ?

Και προς το μπεζ να ειναι η άμμος είναι καλα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε:ενυδρειο 60 λιτρων Juwel με εσωτερικο φιλτρο (μαρκας αγνωστη).

Σημερα προμηθευτικα αμμο θαλασσης απο leroy (θα προτιμουσα αυτη που λενε χαλαζιακι και ειναι μπεζ αλλα δεν ξερω που θα βρω).25 κιλα πετρες απο leroy επισης---->post-18134-1267476051.jpg

( να παρακαλεσω εναν γεωλογο να μου πει αν ειναι επιτρεπτες για το ενυδρειο μου)

επισης αγορασα και ενα λεπτο φελιζολ για το κατω μερος του ενυδρειου αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το βαλω σε ολο το κατω μερος η μονο εκει που θα ακουμπησουν οι πετρες.

---->post-18134-1267476252_thumb.jpg

:D:unsure::blink:

Link to comment
Share on other sites

mod note

Φίλε Nikolakias, τα δύο θέματα που είχες ανοίξει ενώθηκαν σε ένα για να έχουμε όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και να μπορούμε να το παρακολουθούμε πιο εύκολα. Επίσης, ο τίτλος τροποποιήθηκε ώστε να περιγράφει επακριβώς την συζήτηση που γίνεται.

:D

Στο θέμα τώρα, θα πρότεινα πρώτα να καταλήξεις στα ψάρια που θές να φιλοξενήσεις για να διαμορφώσεις μετά το ενυδρείο σου ανάλογα. Αν επιλέξεις για παράδειγμα τα Ν. multifasciatus θα χρειαστείς κυρίως κοχύλια και δυο τρεις πέτρες καθαρά με διακοσμητικό ρόλο.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...