Jump to content

Τι Βυθό Χρησιμοποιείτε Στο Αφρικάνικο Σας;


  

198 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πολλές φορές όταν στήνουμε ένα ενυδρείο με κιχλίδες από τις λίμνες της Αφρικης, τίθεται το ερώτημα για το υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε στον βυθό.

Επιλέξτε το είδος που χρησιμοποιείτε και για ν'ανοίξει η συζήτηση αναφέρετε και τους λόγους αυτής σας της επιλογής.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμμο θαλάσσης γιατι....

1. Την πήρα 1€ το σακί που ήταν 25κιλα.

2. Μου αρέσει το χρωμα της.... αυτο το γκριζοπρασινο

3. Επειδη είναι σκουρόχρψμη τονίζει τα χρώματα των ψαριών

4. Επειδή έβαλα πέτρες βασάλτη, παλι λογο χρωματος και σχηματος, βοηθαει η αμμος και συντηρείτε ψηλα το ph

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αμμο θαλάσσης γιατί είναι μακράν πιό οικονομική απ τα υπόλοιπα...επειδή κρατάει πιό καλά τις αλκαλικές τιμές που επιθυμούμε για μαλαουι τανγκανικα.....και επειδή δείχνει πιό ωραία με τα χρώματα των ψαριών

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα ποταμίσια άμμο για τον πολύ απλό λόγο πως είχα εκατοντάδες κιλά για χρήση, με κοκκομετρία που θα μπορούσα να επιλέξω...(λόγω σειράς κοσκίνων...)

υγ... δεν μιλάω για θραυστή ποταμίσια η οποία θα μπορούσε να έχει επικίνδυνες αιχμές...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα άμμο θαλάσσης και αραγωνίτη αν και για αρκετά χρόνια είχα άμμο θαλάσσης, άμμο carib sea και ποταμίσια europet bernina.

Με τα tropheus όμως, έκανα μία μικρή ανακατανομή του υλικού και έβαλα αραγωνίτη (τολμώ να πω ότι δεν ανέβασε και τόσο τις σκληρότητες όσο περίμενα ή ήθελα).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα αμμο θαλλασης και αραγωνιτη...

Προτιμω αμμο θαλασσης γιατι:

1.Το χρωμα της στις περισσοτερες περιοχες της ελλαδος ειναι ιδιο με αυτο της λιμνης (Tanganyika συγκεκριμενα)

2.Ειναι πολυ πιο φτηνη και υπαρχει παντου

3.Ανεβαζει τις σκληροτητες σε επιθυμητα επιπεδα

4.Δεν πετρωνει και εχει την ιδανικη κοκομετρια κατα την γνωμη μου

Ψηφισα και αραγωνιτη γιατι μου αρεσει στα ενυδρεια μου να μην υπαρχει μονο ενα παχος αμμου οποτε ωστε να ειναι πιο φυσικο το αποτελεσμα εχω ριξει και περιπου 1 κιλο απο αραγωνιτη μεγαλυτερης κοκκομετριας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Aμμο θαλάσσς + αραγωνίτης στο tanganyika.

;)

Για malawi πιστεύω ότι και με χαλαζιακή μόνο μια χαρά θα είναι.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε στην συζήτηση και κομμάτι από την βιβλιογραφία, παραθέτω ένα κομμάτι στο οποίο αναφέρεται σχετικά ο Dr Ad Konings.

…the bottom can be covered with coarse sand or fine gravel. The substrate should not be white (such as coral sand), nor it should contain peat moss or garden soil. The safest way is to buy sand or gravel from a pet shop. Sand bought at a garden centre or collected “from the wild” may suffice as well, but whatever the source, it must be properly cleaned before it can be used in an aquarium.

Μετάφραση:

… ο βυθός μπορεί να καλυφθεί με χονδρόκοκκη άμμο ή λεπτόκοκκο χαλίκι. Το υπόστρωμα δεν πρέπει να είναι λευκό (όπως οι κοραλλιογενής άμμος), ούτε θα πρέπει να περιέχει τύρφη ή χώμα από αυτό που χρησιμοποιούμε στον κήπο. Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να αγοράσετε άμμο ή χαλίκι από ένα pet shop. Άμμος που αγοράζεται από ένα κέντρο κήπου ή συλλέγεται “από το φυσικό περιβάλλον", ενδέχεται να κάνει, αλλά ανεξάρτητα από την πηγή, πρέπει να καθαρίζεται σχολαστικά πριν να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρείο.

Back to nature “Guide to Tanganyika cichlids”, 2nd edition, Ad Konings, p. 15

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λέει ο Konings Κωστή και μάλιστα για τους λόγους που περιγράφει παραπάνω καλό είναι να προτιμούμε μπεζ και γενικά ένα τόνο σκούρο αραγωνίτη και όχι λευκή απόχρωση.

Επίσης, πράγματι η άμμος - πούδρα δεν είναι καλή λύση για αφρικάνικο.

Θέλει λιγάκι παραπάνω κοκκομετρία.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι από άλλη ήπειρο ;) και δε συμμετέχω στη ψηφοφορία θα ήθελα τα σχόλια σας σε κάτι που έχω διαβάσει-ακούσει. Η άμμος θαλάσσης επειδή αποτελείται κυρίως από πυρίτιο, σε βάθος χρόνου, καταστρέφει την σιλικόνη στις ενώσεις του ενυδρείου. Ισχύει ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι από άλλη ήπειρο ;) και δε συμμετέχω στη ψηφοφορία θα ήθελα τα σχόλια σας σε κάτι που έχω διαβάσει-ακούσει. Η άμμος θαλάσσης επειδή αποτελείται κυρίως από πυρίτιο, σε βάθος χρόνου, καταστρέφει την σιλικόνη στις ενώσεις του ενυδρείου. Ισχύει ;;;

ΔΕΝ ειναι το μοναδικό υλικό που περιέχει πυρίτιο..... απλα το εχει σε αυξημενη ποσοτητα απο τα υπόλοιπα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι από άλλη ήπειρο ;) και δε συμμετέχω στη ψηφοφορία θα ήθελα τα σχόλια σας σε κάτι που έχω διαβάσει-ακούσει. Η άμμος θαλάσσης επειδή αποτελείται κυρίως από πυρίτιο, σε βάθος χρόνου, καταστρέφει την σιλικόνη στις ενώσεις του ενυδρείου. Ισχύει ;;;

Το εχω διαβασει και εγω αυτο...Αλλα οταν λεμε βαθος χρονου εννοουμε 10-15 χρονια....Κατι εξακριβωμενο δεν εχω βρει απλα υπαρχει σαν υποψια...Προσωπικα μεχρι αν αποδειχθει το αντιθετο προτεινω την αμμο θαλασσης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άμμο θαλάσσης και αραγωνίτη και για εμένα απλά. Υπάρχουν πολλές επιλογές άμμου ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και αν εξαιρέσεις το καλό πλύσιμο, είναι ακριβώς ότι χρειάζεται αισθητικά ένα ενυδρείο με αφρικάνες.

Και επειδή μια εικόνα=1.000 λέξεις, ορίστε μερικές χιλιάδες λέξεις από Tanganyika:

Mod edit
Oι φωτογραφίες αφαιρέθηκαν διότι δεν υπάρχουν πλέον στον server που τις φιλοξενούσε

Παρακαλώ τον συγγραφέα να τις ανανεώσει με νέες

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι από άλλη ήπειρο ;) και δε συμμετέχω στη ψηφοφορία θα ήθελα τα σχόλια σας σε κάτι που έχω διαβάσει-ακούσει. Η άμμος θαλάσσης επειδή αποτελείται κυρίως από πυρίτιο, σε βάθος χρόνου, καταστρέφει την σιλικόνη στις ενώσεις του ενυδρείου. Ισχύει ;;;

Να πω πως η χαλαζιακή άμμος είναι στην ουσία διοξείδιο του πυριτίου... διότι ως γνωστόν ο χαλαζίας είναι SiO2...

επίσης, στην άμμο θαλάσσης, το πύρίτιο βρίσκεται με την ίδια μορφή... ως διοξείδιο του πυριτίου... οπότε, σε βάθος χρόνου η "επικινδυνότητα" είναι η ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές εικόνες Γιώργο, συμπλήρωσες την συζήτηση με μοναδικό τρόπο.

Να πω κι εγώ με την σειρά μου ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά άμμο θαλάσσης. Σε ένα ενυδρείο μάλιστα υπάρχει γύρω στα 9 χρόνια χωρίς να πετρώσει ή να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στις σιλικόνες του ενυδρείου. Μελλοντικά όμως θα την αναμειγνύω με αραγωνίτη και για αισθητικούς λόγους αλλά και για να με βοηθήσει στις σκληρότητες που θέλω να πετύχω.

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παρακαλέσω όσους φίλους ψηφίζουν να μας γράφουν και δυο λόγια για τους λόγους της επιλογής τους, ώστε να δούμε επιχειρήματα που θα βοηθήσουν νέους χομπίστες που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην Αφρική.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

African cichlid mix ,sahara sand της caribsea.Περιέχει αραγωνίτη

http://www.caribsea.com/pages/buy_it/cichlid/buy_sahara.html

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και καινουριος και δεν εχω παει να μαζεψω ακομα! :wacko: ψηφισα αμμο θαλασσης γιατι

1) Ειναι διπλα και ειναι free :bowdown:

2)Εχει αυτο το σκουρο χρωμμα που μ'αρεσει σε αφρικη! :bowdown::bowdown:

:):thumbup:

Edit: Αυτα τα ψαρια στην 3η φωτο απο το τελος ειναι Lamprologus Brichardi??? :(

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα άμμο θαλάσσης και αραγωνίτη ίδιας κοκομετρίας. Και τα 2 αγοράστηκαν και πλύθηκαν πολύ καλά. επέλεξα το συνδυασμό αυτό για το ενυδρείο μου έπειτα από αρκετό διάβασμα. Επίσης, καθότι αρχάριος, επέλεξα να δώσω χρήματα για τα προϊόντα, ώστε να μην αναγκαστώ να πω αργότερα, "αν είχα πάρει κάτι καλύτερο δεν θα..."

Στον ένα μήνα που τρέχει το ενυδρείο, μπορώ να πω μόνο πως είναι και η κοκομετρία κάτι που πρέπει να μας απασχολεί, σχετικά με το πόσο καλά καθαρίζεται ο βυθός, αν θολώνει πολύ με τη σκούπα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου για την σκουπα βυθου ειναι η χειροτερη μιας και καταστρεφει ολη την βιολογια του βυθου μας...

Οσο αναφορα την θολουρα βοηθαει περισσοτερο η χοντροκοκκη αμμος αλλα με πολυ καλο πλυσιμο πιστευω πως καμια αμμος δεν θα αφησει θολουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου για την σκουπα βυθου ειναι η χειροτερη μιας και καταστρεφει ολη την βιολογια του βυθου μας...

Οσο αναφορα την θολουρα βοηθαει περισσοτερο η χοντροκοκκη αμμος αλλα με πολυ καλο πλυσιμο πιστευω πως καμια αμμος δεν θα αφησει θολουρα :(

Εγω προσωπικα στο 60l ενυδρειο μου χρηιμοποιω σκουπα βυθου για να βγαζω απλα το νερο απο το ενυδρειο στην αλλαγη νερου... :):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου για την σκουπα βυθου ειναι η χειροτερη μιας και καταστρεφει ολη την βιολογια του βυθου μας...

Πως την καταστρέφει?

Link to comment
Share on other sites

Με την εννοια σκουβα βυθου εννοουμε οχι το μαζεμα επιφανειακων ρυπων αλλα οταν σκαυουμε το χαλικι με σκοπο τον πληρη καθαρισμο του...

Τοτε δεν καταστρεφεται ολη η βιολογια του βυθου..?? :)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακη αμμος carat 6 και για σκληροτητες βαζω ενα 2211 οταν πεσουν γεματο αμο μεσα σε καλσον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...