Jump to content

Το άδοξο τέλος του ενυδρείου μου


Recommended Posts

Ντροπή ΜΟΝΟ αυτό έχω να πώ.Πραγματικά σε μερικούς ανθρώπους δεν αξίζει η ζωή τους

Ο λόγος για το κατεστραμένο ενυδρείο μου Juwel rio 125 που είχα στο σχολείο(δημοτικό) της μητέρας μου η οποια είναι εκει διευθύντρια.

Ξημερώματα Σαββάτου μπήκαν μερικοί αλύτες στο σχολείο παραβιάζοντας το παράθυρο μιας τάξης του 1ου ορόφου.Παντού χαμός!Σπασμένα ντουλάπια,PC,φουρνάκια,ψυγεία,εκτυπωτές,οθόνες πιάτα,κορνίζες,φωτοτυπικά και πολλά ακόμα.Αλλα αυτό που μου ράγησε την καρδιά ηταν όταν είδα αυτήν την εικόνα.

DSC01227.jpg

DSC01225.jpg

DSC01226.jpg

Ηταν πραγματικά το στολίδι του σχολείου,τα παιδιά στα διαλείματα το χαζευαν με τις ώρες,παρατηρούσαν την ζωή ,οι γονείς ηταν εντυπωσιασμένοι και με ρωτούσαν γι αυτό.Και τώρα ΤΙΠΟΤΑ.Ενα άδειο τραπέζι στον διάδρομο ενος κρύου Δημοτικού.Το ενυδρείο ηταν εκει απο τον προηγούμενο Σεπτέμβρη και ήταν η πρώτη μου σοβαρή ενυδρειακή προσπάθεια.Ηταν το καμάρι μου.Το ενυδρείο είχε 18 serpae tetra,2 ramirezi (ζευγος) ,8 cory aneus ,2 Ancistrus sp3 και 7 γαρίδες αμάνο.Είχε πολύ δουλειά:καθε εβδομάδα έπρεπε να πηγαίνω να βάζω βαρέλι με τυρφη για πορετοιμασία να κάνω μετρήσεις, αλλαγές νερού και όλα τα σχετικά.Σε αυτό ο ενυδρείο είχε πέσει και πολύ χρήμα τόσο για τα ψάρια όσο και για το φυτά.Δηστυχώς όμως κάποιοι δεν μπόρεσαν να εκτιμήσουν τον κόπο και την προσπάθεια των άλλων και το κατέστρεψαν

Το πήραμε χαμπάρι μετά το πρωί κατα τις 8 οτι είχε παραβιαστεί το σχολείο και μπόρεσα να σώσω μόνο 4 tetra 4 cory και 1 ancistrus.Νερά παντού.Τα ψάρια κατάφεραν να επιβιώσουν έξω απο το νερο για τουλάχιστον 3-4 ώρες αφου μα είπαν κάποιοι γείτονες οτι άκουγαν φασαρίες το βράδυ.Οι γαρίδες είχαν αφυδατοθεί και ηταν νεκρές.Αλλα αυτό που με εξόργησε τόσο πολύ και δεν θα το ξεχάσω είναι που πατήσανε αρκετά απο τα ψάρια μου και τα έλιωσαν τελείως,ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ δηλαδή.Αλλα να μου πείς ο άνθρωπος που στην ψυχή του έχει το κακό και την θλίψη θέλει να προκαλέι δυστυχία και στους γύρο του.

Ηρθε η αστυνομία πήραν αποτυπόματα αλλα η κατάσταση δεν διωρθώνεται

Αυτά που μπόρεσα να πάρω ήταν η άμμος ( carrat) το φίλτρο,θερμοστάτη,το φυτιστικό,το ψηφιακό υερμόμετρο, και τα φυτά.Τα ψάρια που σώθηκαν δόθηκαν σε υπευθηνους φίλους και τα φυτά μπήκαν σε μια 40αρα ζαρντινιέρα στο μπαλκόνι μου.

Φέτος πλέον είναι αργά για να στήσω άλλο γιατι οι Πανελλήνιες περιμένουν.Ισως μετά το σχολείο οταν βρώ χρόνο να στήσω ένα μεγαλύτερο

Ειμαι 100% σίγουρος πως αυτοί οι αληταράδες θα λένε στις παρέες τους πως έκαναν κάποιο κατώρθομα και θα περιφανέυονται γι αυτο

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Τα λέμε στην επόμενη συναντιση

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικα ειναι πολυ κριμα.Θολωμενα μυαλα ειναι,δεν ξερουν που να βγαλουν τον θυμο τους.

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι τοσο για τον κοπο σου οσο και για το ενυδρειο.το μονο που δεν λυπαμαι και δεν συγχωρω με τιποτα ειναι αυτοι οι ανθρωποι οι οποιοι καταστρεφουν πραγματα και αξιες αθωων που δεν φταινε σε τιποτα.... ΤΕΛΟΣ .... ;);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πραγματικα οτι και να πεις εχεις δικιο..

οσο για το ενυδριο το γνωριζα γιατι το ειχα χαζεψει πολλες φορες γιατι εβλεπα τα παιδακια να το προσεχουν και να το αγαπανε σαν δικο τους,οταν ερχομουν στο σχολειο να κανω servise στο φωτοτυπικο του σχολειου...πραγματικα κριμα!!!!τωρα οσο σε αυτο που ειπες οτι τα βρηκες πατημενα,δεν υπαρχουν λεξεις για να τους χαρακτηρισεις αυτους....

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεσαι φίλε μου και μην στεναχωριέσαι. Άνθρωποι που έχουν στο νου τους το κακό υπάρχουν παντού και θα τους συναντάμε πάντα. Δεν μας πτοούν όμως και προχωράμε μπροστά. Εσύ να είσαι καλά, για να φτιάχνεις ενυδρεία και να τα χαίρεσαι.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αν πω αυτα που σκευτομαι θα μπαναριστω οποτε αρκουμε σε ενα

ΝΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Διστυχώς ένα από τα αποτελέσματα που έχουμε λόγω κρίσης πολιτισμού (η οικονομική ειναι πολύ μετά ..)

Πάει μακρυά η βαλίτσα, είναι θέμα παιδείας πρώτα

κρίμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ.Θα έπρεπε να ντρέπονται...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν αυτο που εγινε....ειναι κριμα για τον κοπο του Παυλου για τα ονειρα των παιδιων που το παρατηρουσαν για ωρες....κριμα για ολους...

Ακομα κατι που αξιζει να αναφερφει ειναι πως το ζευγος απο τα rami βρεθηκαν πατημενα διπλα-διπλα...μαζι ως το τελος..................

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κατι που αξιζει να αναφερφει ειναι πως το ζευγος απο τα rami βρεθηκαν πατημενα διπλα-διπλα...μαζι ως το τελος..................

Οντος αυτό ηταν πολύ περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Άμα δλδ μπεις σπίτι τους και τα καταστρέψεις όλα, θα τους άρεσε;

Ξεφτίλα απλά..

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που το εκαναν αυτο ειναι πραγματικα γελοιοι και τραγικοι. ουτε κλοπη ουτε τιποτα. μονο καταστροφη. εκει εφτασαν για να εκτονονονται? τοσο ΠΑΝΙΒΛ@Κ@Σ? ρε φιλε μπραβο για αυτο που ειχες στησει και μην απογοητευεσαι! μακαρι να εισαι καλα και να μεγαλουργεις προσφεροντας απλοχερα υπηρεσιες στα παιδακια και σε ολους με τα εργα σου. το ολο σκηνικο ειναι ακομα τραγικοτερο, αν απο τη μια δεις το φιλο μας και τι εφτιαξε στο σχολειο και απο την αλλη τα οργια.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως να ξεσπάσεις μετά;;;;;;;;

Μαζεύεις μαζεύεις....ψυχραιμία.Σε καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

εεεεε αυτα ειναι τα ασχημα.......

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Παύλο πραγματικά λυπάμαι πολύ ,μην απογοητεύεσαι όμως ηρέμησε και προχώρα.

Οσο για τα άτομα που το εκαναν .......

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πραγματικά για σένα που είδες το δημιούργημα σου και το κόπο σου να καταστρέφονται αλλά πιο κρίμα για τα παιδιά που δυστυχώς έχασαν και αυτή την μικρή επαφή που είχαν με ένα μικρό βιότοπο εάν αποφασίσεις να το ξανακάνεις θα χαιρόμουν να βοηθήσω όπως μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Αν πω αυτα που σκευτομαι θα μπαναριστω οποτε αρκουμε σε ενα

ΝΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

+1

;) Λυπάμαι πολύ για τον κόπο σου...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τέτοιες καταστάσεις δεν υπάρχουν λόγια παρά μόνο οργή....κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τους ανακαλυψεις φωναξε....

Θα κοιταξουμε να τους παμε δωρο φιδακια.... Να τους τα βαλουμε εκει που τους αξιζει... Τοση ξεφτιλα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν τους ανακαλυψεις φωναξε....

Είναι δίπλα σου ........ δεν είναι πολλοί .......... κάνουν ντόρο .......... !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ομάδα του AquaZone

Φίλοι συνχομπίστες,

Όλοι νομίζω διαβάσατε το θέμα που μας παρουσίασε το μέλος μας Freeman για της καταστροφές του ενυδρείο στο 27 Δημοτικό σχολείο Πειραιά, (βλ. εδώ). Θεωρώ πως όλοι μας ενοχληθήκαμε από την εικόνα που αντικρίσαμε εμείς αλλά και για την εικόνα που θα αντιμετώπισαν τα παιδιά. Η ομάδα του AquaZone πήρε την απόφαση να βοηθήσει τα μικρά αυτά παιδιά.... τα δικά μας και δικά σας παιδιά να ξανά φτιάξουν το ενυδρείο που τόσο αγαπήσανε.

Μετά από συζήτηση με τη διευθύντρια του δημοτικού σχολείου μας εξήγησε πόσο σημαντικό ήταν για αυτά τα παιδιά αυτό το ενυδρείο. Περνούσαν ατελείωτες ώρες μπροστά του στα διαλείμματα τους. όλες οι ζημιές έχουν αποκατασταθεί εκτός από το ενυδρείο. Γονείς δεν είμαστε όλοι, αλλά νομίζω πως όλοι μπορούμε να καταλάβουμε το πως νιώθουν τώρα αυτά τα παιδιά που δεν υπάρχει αυτό το ενυδρείο γιατί κάποιοι το κατέστρεψαν.

Επειδή θέλουμε πάλι να δώσουμε χαρά σε αυτά τα παιδιά που με δακρυσμένα μάτια ρωτάνε όλο απορία πότε θα ξανά έρθει το ενυδρείο, αποφασίσαμε να το στίσουμε εμείς και με τη δική σας βοήθεια. Να δείξουμε ότι ακόμα και αυτές τις δύσκολες μέρες που ζούμε, υπάρχει ακόμα ανθρωπιά σε αυτή τη χώρα.

Όσοι από εσάς θέλετε να βοηθήσετε ποστάρετε σε αυτό το θέμα το τι εξοπλισμό ή κλαδέματα κλπ μπορείτε να δώσετε.

Το θέμα αυτό δεν αφορά μόνο τα μέλη, αλλά και τα καταστήματα που συμμετέχουν στο φόρουμ και μπορούν να προσφέρουν εν τέλη στο χώρο που τους φιλοξενεί.

Υ.Γ.Σκοπός που ανοίχτηκε το θέμα δεν είναι για να γραφτούν καλά λόγια και σχόλια από κάτω για το αυτονόητο, αλλά για το τι μπορεί να προσφέρει ο καθένας από εσάς. Παρακαλώ μη γεμίσετε το θέμα με χεράκια αλλά με ποστ ουσίας που δε θα χαθούν.

Με εκτίμηση



Η ομάδα του AquaZone

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν εχουμε τίποτα.

Ξεκηναμε από το 0.

Να βοηθησουμε τα παιδια θα αποκτησουν και πάλι το ενυδρείο τους.

Καθε προσφορά δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα ενυδρειο 60*30*30,μαζι με το φιλτρακι και θερμοστατη.αν κανει το στελνω Πειραια η πρακτορειο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...