Jump to content

το ''κρυφο μονοπατι''


giorginakos

Recommended Posts

επεστρεψα ξανα μετα απο λιγες απωλειες ψαριων και ελπιζω να μην ξαναεχω.με νεο στησιμο και ολα ξανα απο την αρχη με καλυτερο σκεπτικο και περισσοτερο μυαλο αυτη τη φορα...

post-20500-1289162605_thumb.jpg

post-20500-1289162634_thumb.jpg

post-20500-1289162663_thumb.jpg

post-20500-1289162685_thumb.jpg

post-20500-1289162717_thumb.jpg

post-20500-1289162746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό θα ήταν να βάλεις τον θερμοστάτη σου πιο ψηλα και να μην τον έχεις βουτιγμένο όλον μέσα στο νερό.Ο θερμοστάτης έχει ενδειξη σε ποιό υψος πρέπει να είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Οι jager έχουν ελάχιστο όριο όχι μέγιστο. Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Εγώ και στα 2 ενυδρεία μου τους έχω μέσα.

Όχι ότι δεν είναι ρίσκο, και όσο πιο πολύ προσέχουμε τόσο το καλύτερο. Αλλά δεν άκουσα ποτέ μου τέτοιο πρόβλημα διαρροής ρεύματος.

Γιώργο πολύ ωραίο το στήσιμο και υπομονή πλέον σε ότι γίνεται να πάει καλά στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο!

Η αλήθεια είναι οτι είχα ξεχάσει στην προηγούμενη παρουσίασή σου μετά την αλλαγή που έκανες. Μου είχε αρέσει!

Τις ασπρες πετρούλες που έχεις μπροστά στο τζάμι καλύτερα να τις μετακινήσεις λίγο προς το πλαϊ.

Link to comment
Share on other sites

όλα πολύ όμορφα αλλά τον βυθό πως τον καθαρίζεις? βάζεις σκούπα βυθού και εάν ναι δεν διαλύονται όλα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να πω εγώ είναι πως οι κάτασπρες πέτρες σου σε λίγο καιρό θα γίνουν καφέ ή πράσινες από την άλγη και δε θα δείχνουν καθόλου όμορφα... Θα σου πρότεινα να τις αλλάξεις με κάποιες άλλες σε πιο φυσικό χρωματισμό.

Link to comment
Share on other sites

ολα τα πραγματα (πετρες)θα καθαριζονται οταν γινεται και η αλλαγη του νερου :) ...για παμε κι αλλο ακουω παρατηρησεις καλες-κακες...δεν με πειραζουν :) σας ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

συντομα αναμενω στην παρουσιαση #9

Με την διάχυση όλα καλά; Την έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

οχι.συμπτοματικα μου τελειωσε ενα κουτακι τροφης και λεω στους γονεις μου δωστε μου λεφτα να παω να αγορασω και μου ειπαν αυριο καιρος ειναι και χρονο θα εχεις...στην ουσια δεν θα πηγαινα για τροφη αλλα για βαλβιδα ανεπιστροφης ροης(αφου τροφη υπαρχει) :)

Link to comment
Share on other sites

μετα την αλλαγη νερου της εβδομαδας που μας περασε αλλαξε και λιγο το εσωτερικο περισσοτερα απο τις φωτογραφιες

post-20500-1289952885_thumb.jpg

post-20500-1289952959_thumb.jpg

post-20500-1289952980_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετα την αλλαγη νερου της εβδομαδας που μας περασε αλλαξε και λιγο το εσωτερικο περισσοτερα απο τις φωτογραφιες

περισσοτερες αυριο το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να πω εγώ είναι πως οι κάτασπρες πέτρες σου σε λίγο καιρό θα γίνουν καφέ ή πράσινες από την άλγη και δε θα δείχνουν καθόλου όμορφα... Θα σου πρότεινα να τις αλλάξεις με κάποιες άλλες σε πιο φυσικό χρωματισμό.

Εαν γινουν πρασινες δεν νομιζεις οτι θα εχουν ποιο φυσικο χρωματισμο;

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπηκε και το co2 στο ενυδρειο και περιμενω να δω ποτε θα βγουν οι πρωτες φυσαλιδες.φωτο θα εχουμε οταν βγουν...ευχαριστω ολα τα παιδια που προσφερθηκαν για να με βοηθησουν στα κλαδεματα,τα ψαρια,το φιλτρο και το co2.. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Γιώργο. Και αν φουντώσουν... ακόμα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

φυσαλιδες δεν εχουν εμφανιστει εδω και 3.30 ωρες.στη φωτο παρακατω ειναι σωστα τοποθετημενη η βαλβιδα?

post-20500-1290014897_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

εχω εφαρμοσει το diy co2,το μπουκαλι εχει φυσαλιδες μεσα και η θερμοκρασια ειναι δωματιου.μηπως φταιει που το σωληνακι ειναι 2 μετρα και το ενυδρειο ειναι σε υψος 40cm?

Link to comment
Share on other sites

φυσαλιδες δεν εχουν εμφανιστει εδω και 3.30 ωρες.στη φωτο παρακατω ειναι σωστα τοποθετημενη η βαλβιδα?

σωστα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γιατι αλλα εμενα αρχισε σε 2 μερες οποτε μην σε ανησυχει :D

απλα πρεπει να μην εχει τη παραμικρη διαρροη το μπουκαλι

Link to comment
Share on other sites

και καποιες φωτο

στην τελευταια πιθανον να ειναι ζευγαρακι γιατι τα βλεπω πολυ δεμενα και τριβονται μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Η διάχυση στα συγκεκριμένα θέλει κάποια διαδικασία. Το συγκεκριμένο δεν έχει μετρητή φυσαλίδων σωστά; Άστο σε νερό βρύσης για κανένα 2ωρο. Μετά βάλ' το στο ενυδρείο συνδεδεμένο κανονικά και θα αρχίσει πολύ πιο γρήγορα. Θέλει νερό με χλώριο στην αρχή. :D

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχω μετρητη φυσαλιδων. για το αλλο τι εννοεις δεν μπορω να το καταλαβω αν και εξυπνο δεν μπορω ειμαι λιγο κουρασμενος καιιι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...