Jump to content

Tropheus Moori - Tanganyika


Recommended Posts

Είπα λοιπόν χριστουγεννιάτικα να κάνω και εγώ μια μικρή έκπληξη ,Απολαύστε το λοιπόν

Παρουσίαση Ενυδρείου

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Ρήγμα Ανατολικής Αφρικής – Λίμνη Ταγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150Χ50Χ62

Συνολικά Λίτρα:400

JUWEL RIO 400 ( Με φωτιστικό Τ8)

Οργανισμοί

Φυτά: Βαλισνέρειες

Ψάρια:Tropheus moori

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:Βαμμένη πλάτη με πλαστικό χρώμα Benjamin Moore κωδικός HC 104

Πέτρες:Ασβεστολιθικές και μη, καθώς και ψεύτικες πέτρες.

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός: Αμμος από την caribea sea για αφρικανικές κιχλίδες περίπου 50 κιλά

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες Τ8

1. Μία Daylight της sera ( μπροστά)

2. Μία sera plant ,ροζ, (πίσω)

Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Ένα DOLPHIN C-1000 βιολογικό, Ένα EHEIM 2028 βιολογικό,

και Ένα EHEIM 2028 κυρίως μηχανικό που δίνει κυκλοφορία στο ψυκτικό

Θέρμανση : Εξωτερικός θερμαντήρας Hydor 300w συνδεδεμένος με την έξοδο του DOLPHIN.( Σύντομα θα συνδεθεί και δεύτερος με ένα από τα EHEIM.)

Ψύξη: Ψυκτικό ARCTICA 1/3 H/P

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή /και παρεμβάσεις: Για την κυκλοφορία λειτουργεί το Dolphin με spray bar ( στα αριστερά του ευδρείου ) .Τα δύο EHEIM δίνουν νερό στα δεξιά του ενυδρείου χωρίς spray bars αλλά στα δεξιά υπάρχει συνδεδεμένη για βοήθεια στην κυκλοφορία μια tunze 6045 ( 4500 λτ./hr) για την καλύτερη κυκλοφορία του νερού στην επιφάνεια.Θέλω να είμαι σίγουρος για την όσο το δυνατό καλύτερη κυκλοφορία και σαν αποτέλεσμα την όσο το δυνατό καλή οξυγόνωση των οργανισμών που φιλοξενώ.

Διατροφή:Πολλές τροφές σε flakes ή βυθιζόμενα pellets ή χάπια που κολλάνε στο τζάμι από τις εταιρείες Era ,Sera ,Ocean Nutrition ,Omega One ,Tropical , NLS.( Θα τα δείτε στο slide show).Επίσης από κατεψυγμένα mysis μια περίπου φορά τη εβδομάδα.

Παράμετροι

pH: 9.0

Γενική σκληρότητα (GH): 18

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):15

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10-20

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26.0

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Κάθε 15-20 μέρες 30-40 %

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αν χρειάζεται ,προσθήκη buffer Tanganyinka και ενυδρειακό αλάτι για ρύθμιση ολικής σκληρότητας ( GH) προιόντα της seachem

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Όταν χρειάζεται , καθαρισμός Φίλτρων ,τζαμιών κ.τ.λ.

Φωτογραφίες: http://s497.photobucket.com/albums/rr335/a...mview=slideshow

Βίντεο:

Σχόλια :Το ενυδρείο αυτό λειτουργεί περίπου 5 χρόνια ,στην αρχή φιλοξένησε Malawi mbuna. Τους τελευταίους 6 μήνες φιλοξενεί Tropheus. Φιλοξενούνται 20 ενήλικα ,4 από γέννα προ 9 μηνών περίπου και 4 μικρά περίπου ενός μηνός.

Υπάρχει μια μπουκωμένη η οποία σύντομα θα γεννήσει.

Τα ψαράκια έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους ,θα φιλοξενηθούν για πολύ πολύ καιρό ακόμα.

Υπάρχει μια σκέψη να εμπλουτίσω το ενυδρείο και με ακόμα ένα είδος ,να μου επιρέψετε όμως αγαπητοί φίλοι αν το αποφασίσω τελικά να σας το κρατήσω για εκπληξη.

Τα tropheus που φιλοξενούνται είναι λίγα sp.bemba και moliro ευγενική προσφορά του αγαπητού Δίας.

Ευχαριστήρια:

Κλείνοντας αυτή τη μικρή παρουσίαση αισθάνομαι τη ανάγκη να ευχαριστήσω όλους τους φίλους της Αφρικής με πρώτον τον Δία και βέβαια τον DIMITRIO , PRINCE,KARYDAS για την σοβαρή βοήθεια τους ,ιδιαίτερα τον αδελφό μου andreas 301 που παρότι ζεί σε άλλη πόλη οι παρατηρήσεις του ήταν και είναι πάντα εύστοχες και βέβαια όλους τους φίλους του φόρουμ μας που έδειξαν το ενδιαφέρον τους.

Και βέβαια ,γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε και να μην έχουμε κόμπλεξ πρέπει να ευχαριστήσω και δύο καταστήματα που συνεργάζομαι και πρώτα τους αδελφούς Μάξιμο και Γιώργο Κοντιζά ( Ζωοφιλία – Περιστέρι ) και τον αγαπητό Νιντάλ Ρέζεκ ( animal station ) που πάντα με αντιμετώπισαν και με αντιμετωπίζουν με υπομονή και σωστό επαγγελματισμό.

Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας :P

Σωκράτης Γεωργίου

Υ.Γ. Πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα βελτιώσω τις φωτογραφικές μου ικανότητες :rasp:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σχολια ειναι νομιζω περιττα :P

Να τα χαιρεσαι για πολυ πολυ καιρο φιλε Σωκρατη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

τρομερο ενυδρειο κ.Σωκρατη!!!

συγχαρητηρια!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε Σωκρατη ειναι ενα καταπλητικο ενυδρειο απο εναν master του ειδους

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο!Μπορείτε να πείτε λίγα λόγια για την ψαροσύνθεση!Εγώ ήξερα ότι τους τρόφεους τους βάζουμε σε ομάδες άνω των 15! :rasp: Εσείς πως έχεται και bemba και moliro σε 20 ψάρια. :P

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοραστηκαν τα ψαρια ηταν πολυ πολυ μικρα,και αγοραστηκαν για ενα ειδος ολα.

Στην πορεια βγηκαν τεσσερα bemba.

Link to comment
Share on other sites

Big Brother έχεις ένα από το πιο όμορφα αφρικάνικα ενυδρεία, λιτό και ταυτόχρονα πλούσιο.

Τα tropheus προκαλούν εθισμό ! Για τα λίτρα έχεις περιθώρια ακόμη για αύξηση πληθυσμού (αλλά έρχονται και γέννες).

Σίγουρα θέλεις βελτίωση στις φωτογραφίες !

(άσε που άφησες τις δύο πανοραμικές τελευταίες στη σειρά :P:rasp::D )

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοραστηκαν τα ψαρια ηταν πολυ πολυ μικρα,και αγοραστηκαν για ενα ειδος ολα.

Στην πορεια βγηκαν τεσσερα bemba.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!Τώρα εξηγείτε

Link to comment
Share on other sites

Big Brother έχεις ένα από το πιο όμορφα αφρικάνικα ενυδρεία, λιτό και ταυτόχρονα πλούσιο.

Τα tropheus προκαλούν εθισμό ! Για τα λίτρα έχεις περιθώρια ακόμη για αύξηση πληθυσμού (αλλά έρχονται και γέννες).

Σίγουρα θέλεις βελτίωση στις φωτογραφίες !

(άσε που άφησες τις δύο πανοραμικές τελευταίες στη σειρά :rasp::D:rasp: )

Το ξέρω είμαι λίγο χύμα με τις φωτό ,να σκεφτείς πρώτη φορά χρησιμοποιώ photobucket.

Ο Δίας έχει δίκιο όσον αφορά την σύνθεση των ψαριών,να πώ οτι είναι μια πολύ δυνατή ομάδα.

:P

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο και τα ψάρια είναι όλα τα λεφτά!Να τα χαίρεστε!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο ενυδρειο κ.σωκρατη αν και οι φωτογραφιες το αδικουν αφου απο κοντα το χαζευεις πραγματικα. :P:rasp: Τα tropheus ειναι Πανέμορφα. Με την ευκαιρια ευχομαι καλα χριστουγεννα με υγεια σεσενα και την οικογενεια σου :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σας και τα ψάρια είναι απλά υπέροχα!!!

Να το χαίρεστε κ.Σωκράτη!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα τα ψαρακια και ολο το ενυδριο! τα σχολια ειναι περιτα! να το χαίρεστε!

Link to comment
Share on other sites

:P:rasp::D:rasp:
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου φοβερή η ΕΝΥΔΡΕΙΑΡΑ σου να την χαίρεσε και να μας δώσεις και άλλες ευχάριστες εκπλήξεις και με τα υπόλοιπα ενυδρεία που έχεις. :P:rasp::D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Σωκρατη!!!

Τα Tropheus σου τα "σπανε"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...