Jump to content

Ολοι μας καποτε ημασταν αρχαριοι (για να μην ξεχνιομαστε


Recommended Posts

Την αφορμη για να ανοιξω αυτο το θεμα μου την εδωσε σημερα ενας φιλος,που καπως ακομψα ειπε σε εναν αλλο φιλο,Δεν ξερεις τοσο καιρο τη ψαρι εχεις στο ενυδρειο σου?και θυμηθηκα το προ 12ετιας ενυδρειο μου,και σας το παρουσιαζω.Τοσο καιρο μεσα στο φορουμ ακομα δεν ξερω ενα γατοψαρο ποιο ειναι,και θα παρακαλουσα να μου το πειτε.

Το ενυδρειο ειναι δικης μου κατασκευης 150*50*50

Πειρα και ενα φιλτρο της Ρενα ΧΡ3 και εβαλα αμεσως τα πρωτα ψαρακια μου,

Τπ ενυδρειο.Την πρωτη μερα μπηκαν τα πρωτα θυματα :)

και τωρα κοιταξτε την ψαροσουπα :thumbup:

Αυτα ειναι που ακομα δεν ξερω τι ειναι

DSC02564.jpg

Μετα απο ολα αυτα εκανα αναβαθμιση και εβαλα 10 αφρικανες μεσα αλλα δεν ηξερα τι ηταν απλα μου αρεσαν τα χρωματατους,εκ τω υστερων ξερω οτι ειχα βαλει 10 αρσενικα,αλλα ολα ηταν Malaw :hysterical::thumbup:, ενα μαχαιροψαρο που μου εγινε 25 ποντους,και 4 μωρα αρουανες ,αλλα αυτες την επωμενη μερα λογου οτι ηταν ανοιχτο το ενυδρειο και ο Οσκαρ γλυφοταν δεν τα βρηκα ποτε(35 ευροπουλα το ενα για μια μερα) :ninja::rasp::hysterical:

Τα λεω ολα αυτα γιατι τα καινουργια στο χομπι δικαιουνται να μην ξερουν τιποτα,αλλα εμεις πρεπει να μην ξεχναμε ποτε το παρελθον μας και να δειχνουμε κατανοηση για την αγνοια τους.

Καλα παιδακια το δουλεμα με μετρο ε :wacko:

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι απο καπου ξεκινησαμε , σκοπος ειναι οσο περναει ο καιρος να αναγνωριζουμε τα λαθη μας και να προσπαθουμε να μην κανουν τα κανουν αλλοι .

Δεν υπαρχει λογος να σχολιασω την ''σαλατα'' γιατι κανεις δεν ξεκινησε με το σωστοτερο σεταπ στο ενυδρειο του .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τα γατόψαρα είναι "Mystus wolffii" αλλά δεν είμαι και σίγουρος... όσο για σχόλιο αν έβαζες και κανέναν δίσκο θα ολοκλήρωνες το βιότοπο :rasp::hysterical::thumbup:

Δυστυχώς εγώ δεν έχω φωτογραφία από το πρώτο μου ενυδρείο αλλά μπορώ να αναφέρω ενδεικτικά τη σύνθεσή του:

5 Κιτρινέλους

4 Τέξας

1 Τζάκ Ντέμπσεϋ

1 Αυλονάκαρα

1 μέλλισα

2 Πλέκο κοινούς

1 Αστακό

και μπορεί να ξεχνάω και κάποια ας με συγχωρέσουν... Ααααα και το καλύτερο το ενυδρείο ήταν μόλις 100χ40χ50 :):hysterical::thumbup::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τα γατόψαρα είναι "Mystus wolffii" αλλά δεν είμαι και σίγουρος... όσο για σχόλιο αν έβαζες και κανέναν δίσκο θα ολοκλήρωνες το βιότοπο :rasp::hysterical::thumbup:

Δυστυχώς εγώ δεν έχω φωτογραφία από το πρώτο μου ενυδρείο αλλά μπορώ να αναφέρω ενδεικτικά τη σύνθεσή του:

5 Κιτρινέλους

4 Τέξας

1 Τζάκ Ντέμπσεϋ

1 Αυλονάκαρα

1 μέλλισα

2 Πλέκο κοινούς

1 Αστακό

και μπορεί να ξεχνάω και κάποια ας με συγχωρέσουν... Ααααα και το καλύτερο το ενυδρείο ήταν μόλις 100χ40χ50 :):hysterical::thumbup::ninja:

:thumbup::thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-170:

Μονο εσυ και εγω δηλ καναμε καλη ψαροσουπα?

Ελατε μην ντρεπεστε ομολογηστε εδω τα καλυτερα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ενα μαχαιροψαρο που μου εγινε 25 ποντους,και 4 μωρα αρουανες

Είσαι τερατακιας καταβαθος!! είδα και τα γατόψαρα.. είδα και τους πανγκασιους...ΣΤΑΜΑΤΑ να κρυβεσε!!

Ελα και εσυ στον κοσμο του NoLimit :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τερατακιας καταβαθος!! είδα και τα γατόψαρα.. είδα και τους πανγκασιους...ΣΤΑΜΑΤΑ να κρυβεσε!!

Ελα και εσυ στον κοσμο του NoLimit :hysterical:

:thumbup::ninja:

Κατσε καπου πρεπει να το εχω το μαχαιροψαρο,θα το βρω και θα το βαλω, :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αν και δεν εχω φωτος ειχα χρυσοψαρα, mollys, neon, xifoforous και δεν θυμαμε και εγω τη αλλο.

Τοτε το ιντερνετ δεν υπηρχε καν οποτε καταλαβαινεται!

Το θεμα με τους νεους δεν ειναι οτι κανουν μια μπερδεway εκκινηση αλλα το οτι καποιοι δεν συμορφωνονται και συνεχιζουν να επιμενουν πχ σε 20 λιτρα να εχουν πολλα και διαφορα! :)

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::thumbup:

Κατσε καπου πρεπει να το εχω το μαχαιροψαρο,θα το βρω και θα το βαλω, :rasp:

:):hysterical::thumbup::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ευτυχώς μέτο που αποφάσισα για το μεγαλύτερο ενυδρείο σας πέτυχα εσάς εδώ στο AZ !! ευτυχώς γλίτωσα πολλά!! και λεφτά αλλα και τα κακομοίρα ψαρια που θα έσμιγα !! Να στε καλα ΑΖ people

O Κιχλιδατος την έφαγε!! Όσοι γλειτωσουν Τόσο καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

20 λιτρα με 6 χρυσοψαρα,1 κοινο πλεκο,μερικα γκαπυ,2 ξιφοφορους και 2 χηρες!!!

Εμενα αδειο μου φαινοτανε παντως...χωρουσε ακομα λιγα... :)

Θα ψαξω και φωτο μιας και σιγουρα ειχα βγαλει το καμαρι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

35 λιτρα με γατοψαρο 4 χρυσοψαρα 6 σκαλαρια και 2 δισκους μικρους....μετα ανακαλυψα το ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Αστρα ,το σκεπτικο που ανοιξα αυτο το θεμα το γραφω στην αρχη.Τα υπολοιπα προεκυψαν απο την κουβεντουλα μας :)

Link to comment
Share on other sites

35 λιτρα με γατοψαρο 4 χρυσοψαρα 6 σκαλαρια και 2 δισκους μικρους....μετα ανακαλυψα το ΑΖ

:):hysterical::thumbup:

σε 120 λίτρα, σκαλάρια, γκάπυ, νέον, αρλεκίνους, καρχαριάκια, ντάνιο, πλέκο, κορυντόρας και .....

για να μη γράφω πολύ ώρα ακόμα, ΔΕΝ είχα μέσα χρυσόψαρα, αφρικάνες και δίσκους! Από όλα τα άλλα είχα :ninja:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Επειδη φιλε kixlidate ξερω οτι για μενα το ανοιξες αυτο το θεματακι :) θα σουπω το δικο μου πριν 5 χρονια

Ενυδρειο 110 λιτρα με

2 σκαλαρια

2 σκατοφαγους

2 μονοδαχτυλους

4 δολαρια

4 τιγρακια

1 πλεκο

2 γατοψαρα αγνωστης μαρκας :ninja:

1 παγκασιους

1 αστακο

Νομιζω οτι τα ειχα παει καλα :thumbup:

Βεβαια τοτε δεν ηξερα ουτε ΑΖ,ουτε τιποτα,επαιρνα οτι μου αρεσε απλα.

Το σχολειο που ηταν και η αφορμη για να ανοιξεις το θεμα το εκανα γιατι τωρα που υπαρχει το ιντερνετ και υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για τα παντα με λιγο ψαξιμο βρισκεις τα παντα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη φιλε kixlidate ξερω οτι για μενα το ανοιξες αυτο το θεματακι :hysterical: θα σουπω το δικο μου πριν 5 χρονια

Ενυδρειο 110 λιτρα με

2 σκαλαρια

2 σκατοφαγους

2 μονοδαχτυλους

4 δολαρια

4 τιγρακια

1 πλεκο

2 γατοψαρα αγνωστης μαρκας :rasp:

1 παγκασιους

1 αστακο

Νομιζω οτι τα ειχα παει καλα :ninja:

Βεβαια τοτε δεν ηξερα ουτε ΑΖ,ουτε τιποτα,επαιρνα οτι μου αρεσε απλα.

Το σχολειο που ηταν και η αφορμη για να ανοιξεις το θεμα το εκανα γιατι τωρα που υπαρχει το ιντερνετ και υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για τα παντα με λιγο ψαξιμο βρισκεις τα παντα. :thumbup:

Μπραβο αγοριμου,εισαι εντιμο παιδι,και αυτο δειχνει πολλα για μενα.Πραγματι η αφορμη εισουν εσυ :hysterical:

και ελπιζω να καταλαβενεις οτι δεν εκανα κατι για να σε θιξω.

Απλα μεκανες να θυμηθω αυτην την ψαροσουπα που ειχα ,και σου λεω αληθεια οτι ακομα και σημερα δεν ξερω αυτο το γατοψαρο που ειχα.Σχεδον ολοι αν δεν εχουμε καποιον φιλο που να ξερει ξεκιναμε λαθος.

Εχεις δικιο για το ιντερνετ αλλα οι περισσοτεροι στην αρχη εμπιστευομαστε τα μαγαζια,εξ ου και η 4 αρουανες.

Απλα λιγη κατανοηση στους καινουργιους,για να τους κανουμε καλυτερους.

Παντος επαναλαμβανω δεν ηθελα να σε θιξω εσενα ,αν το βλεπεις ετσι σου ζητω συγνωμη φιλε μου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αγοριμου,εισαι εντιμο παιδι,και αυτο δειχνει πολλα για μενα.Πραγματι η αφορμη εισουν εσυ :ninja:

και ελπιζω να καταλαβενεις οτι δεν εκανα κατι για να σε θιξω.

Απλα μεκανες να θυμηθω αυτην την ψαροσουπα που ειχα ,και σου λεω αληθεια οτι ακομα και σημερα δεν ξερω αυτο το γατοψαρο που ειχα.Σχεδον ολοι αν δεν εχουμε καποιον φιλο που να ξερει ξεκιναμε λαθος.

Εχεις δικιο για το ιντερνετ αλλα οι περισσοτεροι στην αρχη εμπιστευομαστε τα μαγαζια,εξ ου και η 4 αρουανες.

Απλα λιγη κατανοηση στους καινουργιους,για να τους κανουμε καλυτερους.

Παντος επαναλαμβανω δεν ηθελα να σε θιξω εσενα ,αν το βλεπεις ετσι σου ζητω συγνωμη φιλε μου :)

Με εθιξες και αν σε πιασωωωωωω..... :rasp:

Χαχαχαχαχ ουτε καν φιλε kixlidate,μην ανησυχεις. :hysterical:

Και εγω με τη σειρα θελω να ζητησω συγνωμη απο το φιλο που του το ειπα ετσι,ηταν λαθος μου,επρεπε να το πω διαφορετικα.

Οπωτε φιλε lelos που ειχες ανοιξει το θεμα με το ψαρι σου ζητω δημοσια συγνωμη αν σε εθιξα με τον τροπο που σου το ειπα :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με εθιξες και αν σε πιασωωωωωω..... :wacko:

Χαχαχαχαχ ουτε καν φιλε kixlidate,μην ανησυχεις. :hysterical:

Και εγω με τη σειρα θελω να ζητησω συγνωμη απο το φιλο που του το ειπα ετσι,ηταν λαθος μου,επρεπε να το πω διαφορετικα.

Οπωτε φιλε lelos που ειχες ανοιξει το θεμα με το ψαρι σου ζητω δημοσια συγνωμη αν σε εθιξα με τον τροπο που σου το ειπα :thumbup:

:):hysterical::thumbup:

Σευχαριστω πολυ :ninja::rasp:

Link to comment
Share on other sites

:):hysterical::thumbup:

Σευχαριστω πολυ :ninja::rasp:

Δεν τσαντιζομαι τοσο ευκολα οσο νομιζεις φιλε μου kixlidate :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω θεματάρα άνοιξες φίλε Βασίλη....... για να θυμηθώ και τα δικά μου....

Δεκέμβρης 2000 το πρώτο μου ενυδρείο 120 λίτρα και είχε μέσα

- N.Brichardi

- J. regani

- A. Calvus

- N. Leleupi

- Melanochromis chipokae

- Synodontis eupterus

Ψαρόσουπα αλλά τουλάχιστον βιοτοπική :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πωπω θεματάρα άνοιξες φίλε Βασίλη....... για να θυμηθώ και τα δικά μου....

Δεκέμβρης 2000 το πρώτο μου ενυδρείο 120 λίτρα και είχε μέσα

- N.Brichardi

- J. regani

- A. Calvus

- N. Leleupi

- Melanochromis chipokae

- Synodontis eupterus

Ψαρόσουπα αλλά τουλάχιστον βιοτοπική :hysterical::thumbup:

Κωστη τουλαχιστον εσυ ειχες βιοτοπικη ψαροσουπα γιατι εμεις ειχαμε βιοτοπικη ψαροσουπα γης..αχαχαχαχαχαχαχ :)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω θεματάρα άνοιξες φίλε Βασίλη....... για να θυμηθώ και τα δικά μου....

Δεκέμβρης 2000 το πρώτο μου ενυδρείο 120 λίτρα και είχε μέσα

- N.Brichardi

- J. regani

- A. Calvus

- N. Leleupi

- Melanochromis chipokae

- Synodontis eupterus

Ψαρόσουπα αλλά τουλάχιστον βιοτοπική :):hysterical:

Ναι αλλα εσυ γεννημα θρεμα Αφρικανος,Οχι σαν και εμας,αλλος Χιο τραβηξε και αλλος για Μυτιληνη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:):hysterical:

Το τι μάχη είχε γίνει εκεί μέσα, δεν περιγράφεται...... ούτε τα πτώματα δεν έβρισκα!! :hysterical::thumbup:

:thumbup::ninja::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ kixlidate τουλαχιστον με αφορμη το σχολιο μου εμαθες επιτελους ποια γατοψαρα εχεις εδω και 12 χρονια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...