Jump to content

Πειραματισμός Για Diy Βράχο


Aiolos

Recommended Posts

Θέλω να δημιουργήσω κάποιες νησίδες στο ενυδρείο με συγκεκριμένες διαστάσεις και σχήματα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω στο εμπόριο τα κομμάτια που ήθελα.

Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να πειραματιστώ στη κατασκευή του βράχου και θα μοιραστώ μαζί σας τις όποιες επιτυχίες ή αποτυχίες.

post-13206-0-50750900-1328713576_thumb.jpg

Τα υλικά είναι λευκό τσιμέντο τύπου Portland (όλα τα λευκά αυτό το τύπο έχουν),σπασμένο κοράλλι. σπασμένο κογχύλη και χοντρόκοκκο αλάτι.

post-13206-0-96356900-1328714016_thumb.jpg

Σε ένα δοχείο τοποθετήθηκε άμμος και δημιουργήθηκε το καλούπι με το σχήμα και τις διαστάσεις του βράχου που ήθελα.

Επειδή όλο το οικοδόμημα θα είναι σε τρία επίπεδα με πλάκες η μια τοποθετημένη επάνω στην άλλη, έφτιαξα πρώτα το κάτω επίπεδο, έτσι ώστε να έρθει και να πατήσει από πάνω το άλλο.

Όταν ολοκληρωθούν και τα τρία, θα κολληθούν μεταξύ τους με το ίδιο υλικό και θα γίνει ένας ενιαίος βράχος, όπως περίπου τον έχω φανταστεί.

Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Αύριο που θα έχει στεγνώσει θα φτιάξω και το άλλο επίπεδο, αλλά μη το πάρετε ακόμη σαν δεδομένο, απλά είναι ένας πειραματισμός και δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει.

Εις αναμονή λοιπόν για όσους ενδιαφέρονται μέχρι να το ολοκληρώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να δοκιμασω αλλα αντι για αλατι θα χρησιμοποιήσω το υλικο που χρησιμοποιούν για να φτιαξουν το αλφα μπλοκ

(αν καταφερω να το βρω)

επισης αντι για αμμο για καλουπι θα χρησιμοποιήσω φελιζολ λιωμένο με καμινέτο

πιστευω σε 1 πολυ καλο αποτελεσμα αιολε μπραβο!

αν μπορεις επισεις να ριξεις αυτα τα κομματια στην θαλλασα για καμια βδομαδα πιστευω θα βγει τελειο !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

  • μετα τα νεα μετρα που ανακοινωσε η κυβερνηση
  • Μετα το πρωτο ελληνικο skimmer Deltec MCE600 που αναμενεται η παρουσιαση του
  • Μετα αυτο το εγχειρημα για DIY βραχο by Aiolos
  • Μετα τα απιστευτα φωτιστικα του Nikoloutsos

Μενει να φτιαξουμε και ελληνικους κυκλοφορητες...brand name...ενα eshop... και εξαγωγη!

(Βαγγελη...εχω εγω ρε συ 2 πλακες να σου δωσω!! χαχαχαχα)

Θελω πολυ φωτογραφικο υλικο και αναλυση μεχρι αηδιας...

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν μόλις ολοκληρωθεί θέλει πολύ καλό πλύσιμο και να παραμείνει μέσα σε νερό για κάποιο διάστημα ώστε να λιώσει και τα αλάτι που θα είναι εγκλωβισμένο μέσα στο βράχο για να δημιουργηθούν ακόμη περισσότεροι πόροι.

(Το αλάτι προστέθηκε τελευταίο στο μείγμα χωρίς να το ανακατέψω πάρα πολύ ώστε να μη λιώσει αμέσως)

Επίσης καθώς ήταν ακόμη νωπό το μείγμα, άνοιξα διάφορες τρύπες σε διάφορα σχήματα με ένα αιχμηρό αντικείμενο για να του δώσω μια πιο "φυσική" εμφάνιση.

Το κόστος των υλικών είναι πολύ χαμηλό, αν αναλογιστεί κανείς ότι θα έχει το τελικό αποτέλεσμα που θέλει... τουλάχιστον εμφανισιακά, και όταν με το καλό αποικιστεί και "ζωντανέψει" δεν θα έχει να ζηλέψει σε τίποτα τους νεκρούς βράχους του εμπορίου που... "ζωντανεύουν"!!!

Τσιμέντο 2 ευρώ τα 4 κιλά

Άμμος 1.20 τα 20 κιλά

Αλάτι από super market 0,50 το 1 κιλό

Σπασμένο κοράλλι 5 το κιλό (αν θυμάμαι καλά)

....τόσο ή και λιγότερο το σπασμένο κοχύλι.

Link to comment
Share on other sites

Το σπασμένο κογχύλη μου το έδωσε ο Salamander, αλλά νομίζω ότι θα το βρεις και σε ενυδρειακά καταστήματα εκτός από καταστήματα ζωοτροφών.

Link to comment
Share on other sites

οτι ειναι diy το γουσταρουμε ακομη παραπανω! τα αμερικανακια εβλεπα που εφτιαχναν τετιες κατασκευες! το αλατι ομως του εμποριου δεν γνωριζω γιατι μπηκε..χρειαζεται?και αν ναι δεν θα ηταν καλητερο το ακατεργαστο? μπραβο και παλι αιολε!!

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι είναι εμπορίου αλλά χοντρόκοκκο γιατί δεν μπόρεσα να βρω ακατέργαστο... (σκέφτηκα να πάρω παραμάζωμα την εθνική όλο και κάποιο τσουβαλάκι τα είχε κάπου)

Link to comment
Share on other sites

εαν πας σε καποιο εργοστασιο που βγαζει αλατι ισως μπορεσεις να βρεις σε 20κιλο , ειναι φτηνα .....

http://www.vrisko.gr/details/4e61303gc074aj423f2c60c447a14g0k?what=%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%20%CE%95%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%20%CE%91%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%8D&where=ioannina

Link to comment
Share on other sites

Απλά όπως είπες να μείνει ο βράχος στο νερό για πολύ καιρό μέχρι να σταθεροποιηθεί το pH και να αποβάλει το τσιμέντο αυτά τα λίγα χημικά που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου εκτίμηση μετά το στέγνωμα είναι ότι η επιτυχία είναι κατά 50% για το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ο λόγος είναι ότι ήθελε πιο χοντρό αλάτι (σε κρυστάλλους) στο μείγμα για να δημιουργηθούν μεγαλύτεροι πόροι και επίσης μια στρώση αραγωνίτη στο καλούπι της άμμου. Είναι προτιμότερο να κολλήσει αραγωνήτης στον βράχο παρά κοινή άμμος.

Πειραματισμός #2 λοιπόν με τις πιο πάνω αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-13206-0-25986000-1328787543_thumb.jpg

Φώτο και από τις δυο πλευρές.

Η κατασκευή τέτοιου βράχου θα βόλευε πολύ ώστε να δημιουργηθεί ένα "τραπέζι" με ποδαράκια για να χρησιμοποιηθεί ως βάση για ζωντανό βράχο !!!

Link to comment
Share on other sites

λαθοι βιασινης τα θεορω...

Ακριβώς όπως το λες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι θελει και ποιο πολυ και ποιο χοντρο

για πες μας και τι αναλογιες χρησιμοποιησες? γιατι το τσιμεντο μου φενεται πολυ

ισως θα ηθελε ποιο λιγο τσιμεντακι ποιο πολυ αλατι και ποιο λεπτα κοχυλια

απο βαρος τι λεει?

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στις αναλογίες γιατί όπως είπα είναι ένα πειραματικό βήμα..... απλά τα μείγμα φρόντισα να μην είναι πολύ νερουλό !!!

Στην επόμενη φάση θα γίνει πιο οργανωμένο

Το βάρος του το έχει, αλλά είναι ότι ακόμη δεν στέγνωσε εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ σαν πρώτος πειραματισμός μπράβο.Εχω δει να πουλάνε και πλάκες βράχου πολυ λεπτες και ελαφριές που ειναι φριαγμένες απο

σπασμένα κογχύλια και κόλα, μαλλον σιλικονη, και ειναι οτι πρέπει για πλάκες.ήθελα να παρω και εγω αλλα ήταν πολυ ακριβές.

κατι τέτοιο λες να ηταν πολυ δυσκολο στην κατασκευή?Γιατι ειναι απαραίτητο το τσιμέντο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα με καταλάβεις αλλά κάνε στρώσεις μείγματος αραγωνίτη+τσιμέντο με αλάτι. Δηλαδή βάλε λίγο μείγμα και μετά ρίξε μπόλικο αλάτι σε άσχετα σημεία. Μετά πάλι απο πάνω μείγμα και στην συνέχεια αλάτι σε τυχαία σημεία. Έτσι θα σου βγει ο βράχος με ανοίγματα, σπηλιές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπως έτσι το έκανα, μόνο που το αλάτι ήταν πιο λεπτό απ όσο θα ήθελα/έπρεπε και εκτός από τα τυχαία σημεία είχα ανακατέψει κάποια ποσότητα και στο τελικό μείγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πειραματισμός #2

Αυτή τη φορά το μείγμα είχε λιγότερο τσιμέντο και πιο χοντρό αλάτι που επιτέλους βρήκα. Επίσης προστέθηκε συν όλων των άλλων και αραγωνίτης μεσαίας κοκκομετρίας.

Οπτικά είναι πολύ καλύτερος από την πρώτη προσπάθεια, αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου όσον αφορά το δέσιμο και φοβάμαι ότι αν λιώσει το αλάτι μπορεί ο βράχος να θρύβεται... θα φανεί αύριο που θα στεγνώσει, οπότε θα ανεβάσω και φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα είναι πολύ θετικά !!!

Αφού ο βράχος στεγνώσει καλά, θρύβεται πολύ λίγο και αυτό μόνα στα επιφανειακά σημεία, πράγμα που το θεωρώ και αναμενόμενο.

Στις φωτογραφίες φαίνεται το τελικό οικοδόμημα κολλημένο.

Τοποθετήθηκε σ ένα ενυδρείο με κυκλοφορία ώστε να λιώσει το αλάτι που βρίσκεται "χτισμένο" μέσα στο βράχο, πράμα που θα πάρει αρκετό χρόνο και επίσης να αποβάλει το τσιμέντο την όποια τοξικότητα μπορεί να έχει.

Γενικά ο βράχος είναι πολύ πορώδης, αφού ρίχνοντας νερό από πάνω το απορροφά αμέσως και όταν λιώσει και το αλάτι που είναι εγκλωβισμένο μέσα θα γίνει ακόμη πιο πορώδης.

Το επόμενο βήμα θα είναι το ζωντάνεμα του, αλλά είναι κάτι που θα αρχίσει σε ΧΧ χρονικό διάστημα.

Φυσικά θα υπάρχει ενημέρωση.

post-13206-0-08708700-1329247984_thumb.jpg post-13206-0-16773000-1329248006_thumb.jpg post-13206-0-00104600-1329248028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...