Jump to content

Κατασκευή Φωτιστικού Με 108 Led


grigoros

Recommended Posts

Μετά απο πολύ σκέψη και παρότρυνση του Alexpsycho αποφάσισα να φτιάξω ένα φωτιστικό Led όπου η αγορά του όλου κιτ έγινε απο πολύ γνωστό κινέζικο σάιτ, περιμένοντας το πακέτο να φτάσει έπρεπε να αρχίσω να φτιάχνω το Heatsink όπου θα έμπαιναν επάνω τα led, πήρα μια σωλήνα αλουμινίου 4*2,5 όπου την έκοψα σε 6 κομμάτια στο 1,20 και έβγαλα την φάτσα, με τρυπήματα ενδιάμεσα έβαλα βίδες και ανάμεσα παξιμάδια για να αφήσω κενό για καλύτερο αερισμό και τελική διάσταση του στο 1,20*30, μετά έβαλα ντίζες για να το κάνω κρεμαστό και τέλος έκοψα ένα τζάμι απο plexiglass 125*35 για να μπει κάτω απο τα led για προστασία, το τελικό αποτέλεσμα του σκελετού ήταν αυτό post-41420-0-44914600-1336891166_thumb.jpg. Μετά απο αναμονή κοντά 20 ημερών επιτέλους ήρθε το κιτ με τα led όπου μέσα είχε 108 led * 3 watt με 54 λευκά και 54 μπλε στα 10000 Κ και φακούς 80 μοιρών, 3 μετασχηματιστές Meanwell, 6 επαγωγικές κόλλες, 3 dimmer και καλώδιο, έγινε η κόλληση των led με την επαγωγική και έμεινε δυο μέρες για να κολλήσει καλά περιμένοντας τον Alexpshycho και τον ttarkin για να το ξεκινήσουμε παρέα όπου τους ευχαριστώ για την βοήθεια και την παρέα τους, η πορεία και το τελείωμα ήταν αυτό post-41420-0-61033700-1336892096_thumb.jpgpost-41420-0-18387400-1336892643_thumb.jpg, επάνω μπήκαν και 3 ανεμιστηράκια κατά μήκος και διαγώνια για καλύτερη ψύξη post-41420-0-81996500-1336892801_thumb.jpg, τέλος μετά απο ξεστήσιμο του παλιού και το στήσιμου του Led γεννήθητω φως, πραγματικά αξιζε ο κόποςpost-41420-0-92035200-1336893541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

post-41420-0-80347500-1336893603_thumb.jpgpost-41420-0-34444100-1336893591_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

DSC_0327.jpg

Εδώ ο γιατρός μας πάνω από το χειρουργικό τραπέζι !!!

Μπράβο παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Άντε και στα δικά σου Αίολος!Πολύ ωραίο το φωτιστικό και το ενυδρείο του Γρήγορου που πιάνουν πολύ τα χέρια του.Ενυδρείο-έπιπλο-φωτιστικό!Ολα DIY!Εντυπωσιακό αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλομελέτα κ έρχεται !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε και στα δικά σου Αίολος!Πολύ ωραίο το φωτιστικό και το ενυδρείο του Γρήγορου που πιάνουν πολύ τα χέρια του.Ενυδρείο-έπιπλο-φωτιστικό!Ολα DIY!Εντυπωσιακό αποτέλεσμα!

Πραγματικά πολύ ωραίο. Από τα πιο ωραία, καλοσχεδιασμένα και μερακλίδικα DIY ενυδρεία που έχω δεί. Και τώρα και με το νέο φωτιστικό..........

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! μπραβο πολυ καλη δουλεια τέλειο!μπορείς να μου στείλεις link απο το σάιτ που τα αγορασες;;

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλεια!! Περιμένουμε να μας πεις διαφορές που θα δεις στα κοραλια σου και σε τι χρονικό διάστημα! Όπως επίσης αν άξιζε ο κόπος και το κόστος για να κάνεις κάτι τέτοιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! μπραβο πολυ καλη δουλεια τέλειο!μπορείς να μου στείλεις link απο το σάιτ που τα αγορασες;;

ευχαριστω.

Απο αυτό το σάιτ τα πήρα http://www.aquastyleonline.com/

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, φίλε joveno απο θέμα ανάπτυξης θέλω να δω και εγώ αν θα υπάρξει κάποια διαφορά αλλά απο θέμα αισθητικής απόδοσης, τα χρώματα των κοραλλιών τονίζονται πολύ πιο έντονα αναδεικνύοντας χρωματισμούς που με τις Τ5 δεν υπήρχαν, επίσης ζέστη δεν υφίσταται όπως με τις Τ5 πράγμα σημαντικό για το καλοκαίρι και σε κατανάλωση θα σας πω μόλις μου έρθει το επόμενο ραβασάκι της Δ.Ε.Η. Το τελικό κόστος ήταν γύρω στα 300 ευρώ και να αναφέρω μόνο χωρίς τα προηγούμενα πλεονεκτήματα ότι σε ένα φωτιστικό led η μέγιστη απόδοση στο 100% του κρατάει απ' ότι λένε στα 5 χρόνια, εγώ σε αυτά τα 5 χρόνια αν άλλαζα τις Τ5 * 4 λάμπες * 22 ευρώ η καθεμία θα ήθελα 440 ευρώ, οπότε και μόνο απ' αυτό βγαίνω κερδισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι με τους τρεις μετασχηματιστές που μου έστειλαν έπαιξα με συνδυασμούς όπως με τον ένα να ανοίγουν μόνο τα λευκά, με το δεύτερο μόνο τα μπλε και με τον τρίτο μισά μπλε μισά λευκά στο κέντρο του φωτιστικού, έβαλα τρεις χρονοδιακόπτες και δημιούργησα φως Ανατολής - πλήρης - Δύσης ρυθμίζοντας τα dimmer σε μικρότερη απόδοση ( στο 60% για αρχή και σιγά σιγά στο 75% για να έρθουν στρωτά ).

Link to comment
Share on other sites

το έκανες που το έκανες γιατί δεν πήρες και το σύστημα ανατολής δύσης που το κάνει αυτόματα !!!

...δεν σου σου κρύβω πως προς τα εκεί προσανατολίζομαι...ακούς Αλέξη?

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω πως στην πτωση της αποδοσης τους οι κατασκευαστες ειναι υπεραισιοδοξοι...

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω και αυτό Βαγγέλη, κάτσε να μαζέψω κανένα φράγκο γιατί τα 300 για το φωτιστικό ήταν πολλά για τους καιρούς που διανύουμε, Κώστα απο ότι μου είπε ο Αλέξης που έχει και αυτός και είναι και πιο διαβασμένος αν το δουλεύω στο 75% μέχρι να μου πέσει η απόδοση και μετά το ανεβάσω στο 100% δεν θα φαίνεται το χάσιμο, λες να πέσει πολύ πιο σύντομα; Παρακαλώ κάποιο συντονιστή να διορθώσει το λάθος μου και να βάλει το θέμα στις κατασκευές θαλασσινού νερού και όχι γλυκού που το έβαλα κατά λάθος, ευχαριστώ και συγνώμη για το λάθος μου.

Μετακινήθηκε στην σωστή κατηγορία. :bigboss:

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

γρηγορε ολα ειναι σχετικα.δεν παω κοντρα στις σκεψεις του αλεξ ουτε στην ανερχομενη τεχνολογια των λεντ,αλλα πολλα παιζουν ρολο με βασικο τον κατασκευαστη,την ποιοτητα κατασκευης,την χρηση κλπ.

μην ξεχνας οτι σχετικα ακομη σε χρονια βαση ετων δεν εχουν δοκιμασθει.ισως υπαρχει ακομη αρκετο μελλον.παντως οι οπαδοι των πρωτων γεννεων λεντ,εχουν επιστρεψει σε συμβατικους φωτισμους.

απο την αλλη βλεποντας καποιοι να δινουν μικρες περιουσιες, για επωνυμα φωτιστικα με κεραυνους, καταιγιδες,συννεφιες.ανεμοστροβιλους και αλλα τετοια χαρωπα με πιανουν τα γελια..

Link to comment
Share on other sites

γρηγορε ολα ειναι σχετικα.δεν παω κοντρα στις σκεψεις του αλεξ ουτε στην ανερχομενη τεχνολογια των λεντ,αλλα πολλα παιζουν ρολο με βασικο τον κατασκευαστη,την ποιοτητα κατασκευης,την χρηση κλπ.

μην ξεχνας οτι σχετικα ακομη σε χρονια βαση ετων δεν εχουν δοκιμασθει.ισως υπαρχει ακομη αρκετο μελλον.παντως οι οπαδοι των πρωτων γεννεων λεντ,εχουν επιστρεψει σε συμβατικους φωτισμους.

απο την αλλη βλεποντας καποιοι να δινουν μικρες περιουσιες, για επωνυμα φωτιστικα με κεραυνους, καταιγιδες,συννεφιες.ανεμοστροβιλους και αλλα τετοια χαρωπα με πιανουν τα γελια..

Μακαρι να ηταν μονο αυτο για γελια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Κώστα, ακόμα και σήμερα μετά από τόσα χρόνια που τα λεντ κυκλοφορούν στην αγορά υπάρχουν τα καλής ποιότητας λεντ και τα φθηνά, ότι πληρώνεις παίρνεις, ελπίζω με τα λεφτά που έδωσα να πήρα από τα καλά,πάντως εμπιστεύομαι την κρίση του Αλέξη και το σάιτ που μου πρότεινε για την αγορά, τώρα σε κάτι τόσο ακριβό με κεραυνούς, βροντές και καταποντισμούς όντως πιστεύω ότι δεν αξίζουν τόσα λεφτά. Όπως και να 'χει γέροι να είμαστε και σε λίγα χρόνια θα σου παραθέσω και την δική μου αξιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

grogoros φόρτωσε τα σιγά σιγά γιατί τα κοράλλια την ακούν με την αλλαγή.Η ποιότητα φωτός είναι διαφορετική και νομίζω οτι όλα τα κοράλλια γουστάρουν πολύ αυτά τα λέντ και τους πάει η ακτινοβολία που βγάζουν γιατί βλέπω απίστευτα χρώματα.Αν βρίσκαμε και κανένα όργανο να μετράει το par θα ήταν καλή περίπτωση για να τοποθετήσουμε τα κοράλλια.Η διαφορά απο ένα χομπίστα που είχε Τ5 είναι τεράστια.Η αντανάκλαση που δίνουν είναι κάτι πρωτόγνωρο.Αν πάρεις και τους χρήστες ΜΗ με την ζέστη και την υγρασία+κατανάλωση αλλά επιλογή νούμερο 1 για πολλούς ακόμα αλλά αφού είδα και τον Mr.Saltwater που ήταν φανατικός των ΜΗ να βάζει λέντ λέω εδώ είμαστε.Έρχεται και η σειρά σου Κώστα.

Link to comment
Share on other sites

τα καστρα καλα κρατουν αλεξανδρε μου..... :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη όπως ανέφερα και παραπάνω τα χρωματα που βγάζει επανω στα κοράλλια είναι άλλο πράγμα, με τις Τ5 δεν τα έβλεπα, όσο για η ζέστη έχει πέσει αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τι φάσμα είχες από Τ5?

Link to comment
Share on other sites

3 λευκές και μια μπλε στα 10000 K

Link to comment
Share on other sites

χμμμ όχι ότι αμφισβητώ τα led και τον φωτισμό (χρώματα) που δίνουν στα κοράλλια, αλλά μάλλον ο συνδυασμός των Τ5 που είχες δεν ήταν από τους καλύτερους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ρε συ Βαγγέλη αλλά με το που άναψα το φωτιστικό χτες εντελώς άλλο ενυδρείο, τόση διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...