Jump to content

Μικρο Full Planted Aquarium Νο2


Recommended Posts

Πωπωπω, να χαρω εγω τρελο pearling!!! :bigemo_harabe_net-146:

Εισαι σιγουρος rik οτι ειναι pearling;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εισαι σιγουρος rik οτι ειναι pearling;

Πανο μου, εαν δεν ειναι φρεσκογεμισμενο με νερο δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος rik οτι ειναι pearling;

Πανο ζηλευεις?? :bigemo_harabe_net-72: χαχαχαχα

Πιστευω πως ειναι λογο τις τοσο καλης διαχυσης με το co2 atomizer.Κανει καταπληκτικη δουλεια!!

post-11231-0-99489900-1342897588_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου πολύ καλή δουλειά να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι εχει "κατσει" το διοξειδιο.Αυτη την εικονα εχω κ εγω σε φυτα που ειναι ψηλα.

Γιωργο ζηλευω πολυ.Ζηλευω ακομα πιο πολυ που το εστησες ετσι χωρις να βρεξεις ουτε το νυχι σου. :lol: :lol: :lol: :lol: :P :P :P :P :P :P

Περα της ατελειωτης πλακας που του κανω οπου τον βρω το ενυδρειο σε ενα μηνα θα ειναι ενα απο τα καλυτερα στη πολη κ ειναι τιμη μου που μπορεσα να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου, αυτο ειναι το κλασικο pearling που κανουν τα φυτα. Το οτι κανουν σε εσενα στα ποιο ψιλα επιπεδα ειναι γιατι εκει ο φωτισμος ειναι ποιο δυνατος. Οσο για την διαχυση ειναι καλο να μπορουμε να διαλυσουμε τελιως το διοξειδιο στο νερο και να μην μας φευγει το μισο στην ατμοσφαιρα και απο την μια εχουμε πολλες απωλειες και απο την αλλη ξοδευουμε το διοξειδιο τσαμπα. Εγω απο οταν εφτιαξα αυτον τον DIY power διαχυτηρα βγαζει μονο κορεσμενο νερο με διοξειδιο και δεν φευγει καμια φουσκαλα στην επιφανεια του νερου, ριξε μια ματια εδω αν θες!

Απο εκει και περα το ενυδρειακι του Γιωργου πολυ καλο αλλα και το δικο σου ομως δεν παει πισω, και εχει αλλες προωπτικες χωρις να θελω να ριξω καποιον!

Link to comment
Share on other sites

Rik ειναι πολυ καλη πατεντα :bowdown: .Απλα απο διαχυτηρες του εμποριου πιστευω πως ειναι πολυ καλος γιατι δεν βγαζει απλα μπουμπουλιθρες,αλλα βγαζει το διοξειδιο σε μορφη ομιχλης.Και ενα ακομη θετικο που εχει ειναι οτι δεν μπαινει μεσα στο ενυδρειο.Δεν φαινεται πουθενα.

Οσο αφορα το ενυδρειο του Πανου.....αστο,δεν παιζεται.Απο κοντα ειναι μαγεια και οσο τον ξερω,πιστευω πως μονο καλυτερο μπορει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αμαν με αυτα τα diy σας. :bigemo_harabe_net-75:

Γιατι εγω πιστευω οτι στο δικο μου ειναι το διοξειδιο που εχει κατσει πανω στα φυλλα;Το κερατοπτερις ειναι γεματο που η ροη παει προς αυτο για αυτο το λεω.

Link to comment
Share on other sites

Αμαν με αυτα τα diy σας. :bigemo_harabe_net-75:

Γιατι εγω πιστευω οτι στο δικο μου ειναι το διοξειδιο που εχει κατσει πανω στα φυλλα;Το κερατοπτερις ειναι γεματο που η ροη παει προς αυτο για αυτο το λεω.

Παντως το δικο μου αρχιζει κ παιρνει τη κατω βολτα............................

Ηδη εχω χασει καποια σκοτεινα κομματια με cuba κ η θερμοκρασια δε λεει να πεσει.Δε θελω να σκεφτομαι τι θα γινει οταν θα λειψω διακοπες.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος και σχετικα οικονομικος συνδιασμος στο προβλημα της θερμοκρασιας ειναι ανεμιστηρακια και αυτοματη αναπληρωση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμαν με αυτα τα diy σας. :bigemo_harabe_net-75:

Γιατι εγω πιστευω οτι στο δικο μου ειναι το διοξειδιο που εχει κατσει πανω στα φυλλα;Το κερατοπτερις ειναι γεματο που η ροη παει προς αυτο για αυτο το λεω.

Παντως το δικο μου αρχιζει κ παιρνει τη κατω βολτα............................

Ηδη εχω χασει καποια σκοτεινα κομματια με cuba κ η θερμοκρασια δε λεει να πεσει.Δε θελω να σκεφτομαι τι θα γινει οταν θα λειψω διακοπες.

Diy ξεDIy η δουλεια να γινεται φιλε μου, απο εκει και περα υπαρχουν πολυ και διαφοροι διαχυτηρες στο εμποριο ποια για να κανουμε οσο ποιο καλα την δουλεια μας. Δυστηχως το καλοκαιρι παντα ειναι βασανο για το ενυδρειο μας και τα ζωντανα μας, και βεβαια με τα ανεμηστηρακια κανουμε δουλεια αλλα και η εξατμηση δεν ειναι και οτι το καλυτερο μια που μεταβαλλεται συνεχεια η συγκεντρωση των αλατων και τα φυτα ζορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Rik ειναι πολυ καλη πατεντα :bowdown: .Απλα απο διαχυτηρες του εμποριου πιστευω πως ειναι πολυ καλος γιατι δεν βγαζει απλα μπουμπουλιθρες,αλλα βγαζει το διοξειδιο σε μορφη ομιχλης.Και ενα ακομη θετικο που εχει ειναι οτι δεν μπαινει μεσα στο ενυδρειο.Δεν φαινεται πουθενα.

Οσο αφορα το ενυδρειο του Πανου.....αστο,δεν παιζεται.Απο κοντα ειναι μαγεια και οσο τον ξερω,πιστευω πως μονο καλυτερο μπορει να το κανει.

Γιωργη με οτι εχουμε πορευόμαστε! :bigemo_harabe_net-82: Σιγουρα με το γκατζετακη αυτο στην ουσια κανεις την ιδια δουλεια και το σημαντικο ειναι πως δεν το εχει μεσα στα ποδια σου αλλα το θεμα της αναταραξης πως το διαχειριζεσαι; Αν βαλεις το σπραιη μπαρ κοντα στην επιφανεια του νερου δεν εχεις σημαντικες απωλειες;

Δεν ξερω και δεν θελω να πω πως δεν κανει σωστη δουλεια, απλα εχω αυτη την απορια μια που δεν εχω δοκιμαση τον συγκεκριμενο διαχυτηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

καταπληκτικο...!!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά, όταν γεμίσει και η cuba θα είναι τέλειο, να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη, κανενα update να παρουμε ματι! :bigemo_harabe_net-83:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρά , μια έρωτηση το Βυθός: Ada aqua soil New Amazonia που το βρηκες ?

Απο Γερμανια το παρηγγειλα γιατι δεν το βρηκα πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

update...την αλλη εβδομαδα θα βγαλω φωτογραφιες γιατι ακομα παλευω με την αλγη(μαυρη). Θελω να πιστευω πως σχεδον εχω ξεμπερδεψει.

Link to comment
Share on other sites

θα τα πας μια χαρα γιωργαρε.δεν σσε φοβαμαι.αντε να δουμε τις ομορφιες που φτιαχνεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...