Jump to content

Recommended Posts

Αφορμή της ενασχόλησης μου με το χόμπι στάθηκα το μικρό πορτοκαλί χρυσοψαρακι στο avatar μου φτάνοντας στα χέρια μου μέσα σε ένα πλαστικό δοχείο του ενός λίτρου αγορασμένο από κάποιο τοπικό πανηγύρι!

Από τότε η αναζήτηση αξιοπρεπης στέγης για να φιλοξενήσει αυτό το μικρό πλάσμα κρίθηκε αναγκαία και τότε ξεκινά η πρώτη μου επαφή με το ενυδρείο!

Μετά από πολύ διάβασμα, αφοσίωση και αγάπη για τα χρυσόψαρα το ενυδρείο πλέων γίνεται ένα κομμάτι της ζωής μου και το aquazone η καθημερινότητα της!

Ακολουθησαν μεγαλύτεροι χώροι και περισσότερα ψάρια δίνοντας μου την ευκαιρία να παρατηρώ διάφορες συνήθειες και συμπεριφορές και να μελετώ ακόμα περισσότερο αυτά τα υπέροχα κατοικίδια! Αν και βαπτισμένο χρυσόψαρο το μεράκι και η αγάπη μου για τα ενυδρεία δεν σταματά μόνο στο κρύο νερό, έτσι μια Κυριακή απόγευμα πριν από λίγο καιρό πίνοντας το καφεδάκι μου και χαζεύοντας το φόρουμ μου ήρθε ιδέα να στήσω ένα ενυδρείο από κάθε κατηγορία (εύχομαι να τα καταφέρω) μελετώντας ετσι ακόμα περισσότερα είδη ψαριών και εμπλουτίζοντας της γνώσης μου σε ακόμα περισσότερες συμπεριφορές!

Πολλοί από τους φίλους μου εδώ μέσα ίσως να μην χαρούν τόσο με την επιλογή ενός αφρικανικού ενυδρείου όπως ο αγαπημένος μου φίλος Κώστας (klaz) που θα με προτιμούσε μποστανα η και reefα η ο φίλος μου ο Κωνσταντίνος (kokkinosk) από τους δίσκους, κάποιοι άλλοι πάλι ίσως χαρούν περισσότερο όπως ο φίλος μου ο Βασίλης (kixlidatos) που τώρα θα τα λέμε πιο συχνά εδώ στην Αφρική!

Όσο για τους υπόλοιπος φίλους μου ελπίζω να τους συναντήσω κάποτε σε κάποιες από της υπόλοιπες ενότητες!

Τι να κάνω παιδιά, όλα για το χόμπι!

Έτσι την τρίτη που μας έρχεται θα φτάσει στο σπίτι μου ένα rio 300 και πρέπει να αρχίσουμε να το στήνουμε!

Πάμε λοιπόν αδέλφια αφρικανοί γιατί έχουμε πολύ δουλεία μπροστά μας, οι γνώμες σας, οι εμπειρίες σας και η βοήθεια σας απαραίτητες για ένα χρυσόψαρο….αν φυσικά με θέλετε στην Αφρική!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Welcome to the jungle :D

Καλώς σε βρήκα ρε άρχοντα της ζούγκλας! Θα κάνουμε και παρέα τώρα, είμαι καλό παιδί σου έχω πει!

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the jungle :D

Ε οχι και welcome to the jungle, μαλλον μπερδεψες τις ηπειρους! :bigemo_harabe_net-74:

Περα απο την πλακα, καλα εκανες και μακαρι να μπορουσα και εγω να εχω ενα ενυδρειο απο καθε ηπειρο!

Καλη συνεχεια στην καινουργια σου προσπαθεια :) και καποια στιγμη σε περιμενουμε και προς τα μερη μας!

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και welcome to the jungle, μαλλον μπερδεψες τις ηπειρους! :bigemo_harabe_net-74:

Περα απο την πλακα, καλα εκανες και μακαρι να μπορουσα και εγω να εχω ενα ενυδρειο απο καθε ηπειρο!

Καλη συνεχεια στην καινουργια σου προσπαθεια :) και καποια στιγμη σε περιμενουμε και προς τα μερη μας!

Σε ευχαριστώ ρε rik!

Μακάρι να τα καταφέρω, βέβαια θα πρέπει να βγάλω από το σπίτι το τραπέζι, τον καναπέ, το σύνθετο για να τα χωρέσω ολα αυτα αλλά βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

:) :) :) Κ αλλος Αφρικη ε?? Αντε ρε ebenos καιρος ηταν :) Χαιρομαι που τελικα θα ερθεις κ εσυ στην Αφρικη...

Επισης η ιδεα σου ειναι καταπληκτικη κ μακαρι να μπορεσεις να την πραγματοποιησεις :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

:) :) :) Κ αλλος Αφρικη ε?? Αντε ρε ebenos καιρος ηταν :) Χαιρομαι που τελικα θα ερθεις κ εσυ στην Αφρικη...

Επισης η ιδεα σου ειναι καταπληκτικη κ μακαρι να μπορεσεις να την πραγματοποιησεις :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Θα έρθω και στην Αφρική, τα χρυσόψαρα είναι χρυσόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αδέλφια ιθαγενείς για να μαζευόσαστε σιγά σιγά γιατί έχουμε δουλεία και θέλω βοήθεια!

Πάμε για σύνθεση και στήσιμο!

Η διαστάσεις του ενυδρείου είναι 121 Χ 51 Χ 62 και η αρχική μου σκέψη είναι για ένα κοινωνικό mbuna με τρία χαρέμια!

Από ψάρια σκέπτομαι:

ένα χαρέμι 1+3 Labidochromis Caeruleus

ένα χαρέμι 1+3 Pseudotropheus Demasoni (μπορεί αν με παίρνει να τα αυξήσω)

ένα χαρέμι 1+3 Cynotilapia Afra

Ακούω γνώμες και εμπειρίες?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!!!!! :)

Δεν εχω παρα να ευχηθώ καλή αρχη στη νεα σου προσπάθεια και καλως ήρθες στην Αφρική, απο την οποία θα ανταμειφθείς με τεράστια ποικιλία ψαριών και επιλογών καθώς και απο υπέροχα χρώματα και συμπεριφορές.

Malawi mbuna λοιπόν η πρωτη σου σκέψη!Εχεις σίγουρα χώρο για τρια χαρέμια!!!

Για την συνθεση που αναφερεις παραπάνω να ξερεις οτι τα demasoni πανε σε ομάδες 10+ ατόμων ωστε να μοιραζεται η μεταξύ τους επιθετικότητα

Μαζί με τα Labido δεν θα υπάρχει θέμα.Προσωπικά, εχω μια επιφύλαξη για τα afra, διότι πλησιάζουν χρωματικά με τα demasoni και φοβάμαι πιθανό υβριδισμό...... <_<

Ας κανω και εγω μια πρόταση λιγάκι διαφορετική:

1 χαρεμάκι labido

10-12 demasoni

1 χαρέμι Aulonocara (διαλεξε εσυ το ειδος) εμενα μου αρέσει το Aulonocara jacobfreibergi "Eureka"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωνσταντίνε και σε ευχαριστώ για το καλώς όρισμα!

Για τα demasoni το ξέρω ότι πάνε σε ομάδες γιαυτο αν δεις και παραπάνω αναφέρω ότι αν μπορώ από θέμα ιχθύοφωρτησης θα αυξήσω των αριθμό!

Για της afra σκέφτηκα μήπως βάλω κάποιο άλλο χρωματισμό όπως αυτό http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1371 η άσπρο γιατί νομίζω ότι υπάρχει!

Όσο για της αυλονακαρες είναι ωραία ψάρια αλλά αν δεν κάνω λάθος με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωνσταντίνε και σε ευχαριστώ για το καλώς όρισμα!

Για τα demasoni το ξέρω ότι πάνε σε ομάδες γιαυτο αν δεις και παραπάνω αναφέρω ότι αν μπορώ από θέμα ιχθύοφωρτησης θα αυξήσω των αριθμό!

Για της afra σκέφτηκα μήπως βάλω κάποιο άλλο χρωματισμό όπως αυτό http://www.cichlid-f...ies.php?id=1371 η άσπρο γιατί νομίζω ότι υπάρχει!

Σωστή σκέψη!!!!Δεν ξερω ποσο ευκολα θα βρεις κατι τέτοιο όμως.........

Όσο για της αυλονακαρες είναι ωραία ψάρια αλλά αν δεν κάνω λάθος με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες

Tα labido ειναι παμφάγα, η διατροφή τους συνάδει με των αυλονοκαρα.Υπάρχει θεμα με τη διατροφή λογο demasoni που ειναι φυτοφάγα!

Ακολουθώντας μια διατροφή με λαχανικά, τροφές χαμηλές σχετικά σε πρωτεϊνη, κατεψυγμένα mysis , σπιρουλίνα και τροφές που προορίζονται και για φυτοφάγες και για παμφαγες κιχλίδες δεν θα έχεις πρόβλημα.....

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη σύνθεση εκτός από την αυλονακρα? Τα demasoni με παίρνει να τα αυξήσω κατά την γνώμη σου?

Επίσης νομίζω ότι θα έχει περισσότερο ενδιαφέρων να σου πω και το στήσιμο που σκέπτομαι να κάνω που σίγουρα χρειάζομαι της γνώμες σας εδώ!

Είναι κάτι διαφορετικό από αυτά που συναντάμε συνήθως αλλά δεν ξέρω αν θα δημιουργήσει πρόβλημα με κυρίαρχες περιοχές και θα έχουμε ιστορίες!

Σκέπτομαι να φτιάξω 3 ξεχωριστές στιβάδες από πέτρες και όχι δυο η μια ενιαία!

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλώς ήρθες στην Αφρική. Είσαι χομπίστας με μεράκι και είμαι σίγουρος ότι θα εκτιμήσεις αυτά που πρόκειται να δεις σε συμπεριφορές των συγκεκριμένων ψαριών.

Το ενυδρείο που διάλεξες έχει ωραίες διαστάσεις, με καλό μήκος όπως είπε ο Κώστας για 3 χαρεμάκια.

Εγώ θα πρότείνω μια σύνθεση με δυο είδη, για να μεγαλώσουν οι αποικίες στον χώρο τους και να μπορέις να παρατηρήσεις τον τρόπο που λειτουργούν τα mbuna.

Αντι για P. Demasoni, θα έβαζα ένα άλλο είδος από την "άγρια" ομάδα πχ Pseudotropheus Flavus και θα το συνδύαζα με Labidochromis Mbamba. Πανέμορφα είδη και τα δύο και το σίγουρο είναι ότι θα απολαμβάνεις ένα υπέροχο θέαμα. Αν δεν σου αρέσει το P. Flavus, μπορείς να δεις και το Pseudotropheus Polit που έχουμε πολύ καιρό να δούμε σε κάποιο ενυδρείο.

Όλα βέβαια με την προϋπόυθεση ότι θα μπορέσεις να τα βρεις στην αγορά, ειδικά τέτοια εποχή. Ίσως βρεθεί βέβαια κάτι από κάποιον φίλο που κρατάει αναπαραγωγές. Όπως και να'χει καλή επιτυχία και ότι θες εδώ είμαστε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον

Α. 3 χαρέμια Mbuna ,οποία βρείς στην αγορά , δεν θα τα συνδύαζα όμως με demasoni θα πηγαινα σε πιο κλασσικά πράγματα.

Β. Μια παραλλαγή του συνδυασμού που πρότεινε ο PRINCE , Labido ,Aulonocara ,προσωπικά θα έβαζα δυο διαφορετικούς αρσενικούς και 3 cyrtocara moori http://www.cichlid-f...ies.php?id=1061

Γ.Βέβαια υπάρχουν και οι τρελλοί συνδυασμοί όπως 7-8 διαφορετικοί αρσενικοί aulonacara με λίγες θηλυκές καμμιά οκτάδα ( αμερικάνικα ενυδρεία :D }

Θα σκεφτώ και άλλα ,Καλή επιτυχία σε οτι αποφασίσεις

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου προτεινω δυο χαρεμια.

Ριξε μια ματια αν θελεις.Labidochromis Hongi και Pseudotropheus elongatus ornatus.

Kαι τα δυο ειδη τα βρισκεις σχετικα ευκολα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην μαυρη ηπειρο Νικολα :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:

Θα το διαπιστωσεις και εσυ τωρα ,οτι η απλοτητα της αφρικης ειναι τι κατι αλλο.

Ειναι ευκολο στην διατηρηση,εχει πολυ κινηση,σεξ,τσαμπουκα και πολλες γεννες,τις οποες εμεις οι νησιωτες πρεπει να λαμβανουμε σοβαρα υποψην,γιατι εχουμε προβλημα διαθεσης των ψαριων.

Οποτε εγω θα σου προτεινα να διαλεξεις ψαρια,που ειναι λιγο ποιο δυσκολα στην αναπαραγωγη,αν και στην αφρικη,ετσι και ξεκινισουν δεν σταματανε.

Το καλο και συναμα το κακο της αφρικης,ειναι οτι εχεις παρα πολλες επιλογες,και σε δυσκολευει να επιλεξεις.Το μονο που πρεπει να κοιταξεις ειναι,οι επιλογες που θα κανεις,να μην υβριδιζουν.

Εγω θα συμφωνισω με τους δασκαλους μου που σου προτειναν,αλονοκαρα (ειδικα μια τζακοπ η ρουμπιν) και για τα πολιτ.Το αρσενικο,οταν εχει σεχλετια η τσατιζεται,μαυριζει το κεφαλι του σαν αραπης,(αλλα ειναι αδυνατον στην αρχη να ξεχωρισεις το φυλλο του.Ανταυτου,μπορεις επισης να βαλεις ιοντοτροφεους,που εχουν υπερωχα χρωματα (λαδι βασικα).Θα ελεγα να αποφυγεις τα ντεμασονι,γιατι θα κυριαρχισουν σαν ομαδα στο ενυδρειο σου,και τα αλλα ψαρια,θα παιζουν δευτερο λογο,εκτος απο την αλονοκαρα αν θα βαλεις.

Παντος ειμαι βεβαιος οτι οποιο ψαρι και να βαλεις. και οποιο ενυδρειο και να φτιαξεις,θα ειναι σωστο και μελετημενο,γιατι εσαι απο τα ταλεντα αυτου του φορουμ,και μελετας καλα αυτο που προκειτε να κανεις.

Τωρα που εγινες και μαου μαου :rasp: θα τα λεμε ακομα ποιο συχνα :D

Και μην ακουω για αλλες ηπειρους,γιατι οποιος κολλησε στην αφρικη,το πολυ να γινει θαλασσινος,αν και εκει την προσωπικοτητα αυτων των ψαριων ,δεν την βρισκεις :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για όλες της απαντήσεις!

Είναι αλήθεια ότι αυτή η μεγάλη ποικιλία σε μπερδεύει και δεν μπορείς να αποφασίσεις αλλά από την άλλη αν δεν υπάρχει και διαθεσιμότητα ψαριών στην αγορά είναι πρόβλημα!

Βλέπω ότι με την επιλογή των demasoni διαφωνείται όλοι σας αλλά θα ήθελα και κάποιο σχόλιο για το στήσιμο που προανέφερα δλδ με της τρεις στιβάδες που νομίζω ότι θα παίξει και αυτό τον ρόλο του (θετικά η αρνητικά δεν ξέρω) στην επιθετικότητα των ψαριών!

@ Βασίλη, αυτό το σεξ σε συνδυασμό με της φάπες είναι που με εξιτάρισε περισσότερο …χαχαχαχ!!!

Link to comment
Share on other sites

@ Βασίλη, αυτό το σεξ σε συνδυασμό με της φάπες είναι που με εξιτάρισε περισσότερο …χαχαχαχ!!!

:hysterical: :hysterical: :hysterical::thaman:

Οι καλυτερες φωλιες ειναι αυτες στην βαση του ενυδρειου,και θα τις παρουν οι ποιο δυνατοι.Αλλα θελεις και υψος για τους ατολμους και θηλυκες.Αν βαλεις τελικα 3 χαρεμια,φροντισε να εχουν σε καποιοα σημεια ,επιπεδες πετρες για να ζετγαρωνουν,τους αρεσει πολυ.

Οσο για το πως το στηνουμε,ειναι θεμα γουστου,αφου εχουμε φροντισει να υπαρχουν πολλες φωλιες.Οι φωλιες δεν πρεπει να ειναι τυφλες,για να την κοπαναει απο την αλλη το ψαρι.

Εμενα μου αρεσει το συνεχωνενο και οχι το διακεκομενο στησιμο,αλλα ειναι γουστα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με αυτό το στήσιμο είναι το ότι εάν υπάρχει κίνδυνος για κυρίαρχες περιοχές και δεν μπορούν να πλησιάζουν τα υπόλοιπα ψάρια από άλλες περιοχές και έχουμε σφαλιάρες!

Όσο για της σπηλιές και για της περιοχές του ζευγαρώματος αυτό θα το κάνω όπως πρέπει!

Υ.Γ. με έχει αφήσει ο Φώτης χωρίς εικονίδια και δεν μπορώ να εκφραστώ! Χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνει το στήσιμο. Φτιάξ'το οπως νομίζεις καλύτερα και στην πορεία μπορείς να το διορθώσεις ανάλογα με την συμπεριφορά των ψαριών, τα οποία έτσι κι αλλιως θα ειναι μικρά.

Δες τριγύρω φωτογραφίες για να πάρεις ιδέα και βουρ στο ψητό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια οταν θα οριμασουν σεξουαλικα,θα δεις οτι παντα σε ενα συγκεκριμενο σημειο θα ζευγαρωνουν.Στην αρχη θα πεφτει πολυ ξυλο δυχως αιτια,αυτα ειναι τα προκαταρτικα,αφου κυριαρχισει καποιο αρσενικο στο ενυδρειο,και γινει το αφεντικο του ενυδρειου,μετα ηρεμουν τα πραγματα,γιατι ο καθε ενας ξερει πλεον στην ιεραρχεια τον βαθμο του.Οταν δεν υπαρχει σεξ,τα πραγματα ειναι πολυ ηρεμα,αλλα οταν εχουν καψες,και το χειροτερο ,αν εχουν 2 η 3 αρσενικα ταυτοχρονα καψες,τοτε γινετε της ποπης :rasp: Οποτε βαλε αρκετες πετρες και δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Την εικόνα του στησίματος τη έχω έτοιμη στο μυαλό μου, θα προσπαθήσω να την υλοποιήσω και βλέπουμε αντιδράσεις λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Την εικόνα του στησίματος τη έχω έτοιμη στο μυαλό μου, θα προσπαθήσω να την υλοποιήσω και βλέπουμε αντιδράσεις λοιπόν!

Ακριβώς. Δεν λέω να φέρνουμε τούμπα όλη την ώρα το στήσιμο, αλλά διορθώσεις μπορούμε και πρέπει να κάνουμε. Αυτός είναι κι ο λόγος που δεν προτείνουμε να κολλούνται οι πέτρες με σιλικόνη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν λέω να φέρνουμε τούμπα όλη την ώρα το στήσιμο, αλλά διορθώσεις μπορούμε και πρέπει να κάνουμε. Αυτός είναι κι ο λόγος που δεν προτείνουμε να κολλούνται οι πέτρες με σιλικόνη.

:)

Αυτό μάλλον δεν θα μπορέσω να το αποφύγω γιατί σκοπεύω οι συστοιχίες να πάρουν αρκετό ύψος, αλλά βλέποντας και κάνοντας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...