Jump to content

Aquael Reefmax 105L Project!!!


karaman

Recommended Posts

Μετα απο αρκετα χρονια κατοχος γλυκων ενυδρειων αποφασισα και εγω με τη σειρα μου να πραγμτοποιησω το μεγαλο εγχειρημα του θαλασσινου.Παρελαβα λοιπον πριν απο μερικες μερες το συγκεκριμενο ενυδρειο.Προκειται για ενυδρειο 105L με sump στην πλατη 25L οπου και βρισκεται ολος ο εξοπλισμος του.

post-11486-0-09031600-1355819235_thumb.jpg

Οπως καταλαβαινετε ολοι αφου ειναι και η πρωτη μου προσπαθεια στο θαλασσινο αν και εχω ριξει πολυ διαβασμα εχω σκοπο να σας πρηξω με τις ερωτησεις μου!!!Θελω να βγει κατι σωστο και ομορφο χωρις καμια βιασυνη.

Αρχικα θα ηθελα να μου προτεινεται αλατι και βακτηρια.Απο αλατι σκεφτομουν το Tropic Marine και απο βακτηρια δεν εχς ιδεα και απο τεστακια οπως εχω καταλαβει απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα τα ακριβεστερα ειναι τησ salifert.Σωστα?

Φιλικα,Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Continue... καλά τα πας μέχρι εδώ !!!!

Για βακτήρια θα σου πουν τα παιδιά που δοκίμασαν διάφορες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Θα σας προσπαθησω να σας ενημερωνω για τις εξελιξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή όλοι θα σε ακολουθήσουμε κάποια στιγμή....

Link to comment
Share on other sites

Να τους πρήξεις πολύ… όχι λίγο γιατί και εμένα με ενδιαφέρει εδώ και καιρό το συγκεκριμένο ενυδρείο οπότε και θα παρακολουθώ εντατικά το θέμα σου!

Προσωπικά θεωρό την συγκεκριμένη αγορά ένα πολύ σωστό πρώτο βήμα στους θαλασσινούς υφάλους!

Καλή συνέχεια εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε karaman, εγώ δεν φοβάμαι για την πορεία του project σου. Με τη καθοδήγηση των παιδιών από πάνω ξέρω ότι θα πετύχει.... Εγώ προσωπικά θέλω να μάθω τις εντυπώσεις από το ενυδρείο,μιας και το είδα στην έκθεση στο περίπτερο του Νιντάλ και εντυπωσιάστηκα. Πραγματικά όπωε είπε και ο φίλος ebenos παραπάνω, πρέπει να είναι μια πολύ ιδανική λύση για όποιον θέλει ένα πρώτο ενυδρείο θαλασσινό.

Αναμένω με αγωνία λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Και νομίζω μιας είμαστε πολλοί που δείχνουμε ενδιαφέρον ας ξεκινήσουμε με την τιμή του όλου σετ ?ποια είναι λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορες τιμες που μπορεις να το βρεις.Εγω το εψαχνα αρκετο καιρο και η αληθεια ειναι πως πετυχα την τιμη που ηθελα.Αλλα να σας πω και πως κατεληξα στην τιμη αυτη.Αρχικα το εψαχνα απο ebay και το βρηκα 440 ευρω ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΗ και με μια λεπτομερεια..Ο αποστολεας δεν εκανε αποστολες στη Ελλαδα!!!Οπως καταλαβαινεται σοκαριστηκα.Παρολαυτα του στελνω e-mail ζητωντας να μου το στειλει Ελλαδα και μου λεει οτι θελει μεταφορικα 260 ευρω!!!Οποτε αυτοματα πηγαιναμε στα 700!Μετα βρηκα τα κεντρικα της Aquael στη Θεσσαλονικη και αμεσως πηρα τηλ.Η τιμη που μου εδωσε απο τα κεντρικα ηταν 730 το ενυδρειο συν 130 η βαση οποτε πηγαινα συνολικα στα 860!!Να σημειωσω οτι αν το επαιρνα απο θεσσαλονικη θα εστελνα φιλο που μου μενει εκει και θα μου το κατεβαζε αυτος οποτε δεν θα μου χρεωνε μεταφορικα.Και μια μερα τελικα περναω απο το πετ σοπ της περιοχης μου που ψωνιζω αρκετα χρονια που τελικα εκει επρεπε να παω εξαρχης και του ζηταω να μου το παραγγειλει!Τελικα η τιμη που μου το αφησε ηταν 600 το ενυδρειο συν 100 η βαση οποτε συνολο 700 ευρω!!

Τωρα πως γινεται απο το πετ σοπ να το παιρνω φθηνοτερα απο τα κεντρικα ακομα δεν το καταλαβα!!

Link to comment
Share on other sites

Άτιμο θαλασσινό...αν ασχοληθείς μαζί του σε κατέστρεψε....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορες τιμες που μπορεις να το βρεις.Εγω το εψαχνα αρκετο καιρο και η αληθεια ειναι πως πετυχα την τιμη που ηθελα.Αλλα να σας πω και πως κατεληξα στην τιμη αυτη.Αρχικα το εψαχνα απο ebay και το βρηκα 440 ευρω ΧΩΡΙΣ ΒΑΣΗ και με μια λεπτομερεια..Ο αποστολεας δεν εκανε αποστολες στη Ελλαδα!!!Οπως καταλαβαινεται σοκαριστηκα.Παρολαυτα του στελνω e-mail ζητωντας να μου το στειλει Ελλαδα και μου λεει οτι θελει μεταφορικα 260 ευρω!!!Οποτε αυτοματα πηγαιναμε στα 700!Μετα βρηκα τα κεντρικα της Aquael στη Θεσσαλονικη και αμεσως πηρα τηλ.Η τιμη που μου εδωσε απο τα κεντρικα ηταν 730 το ενυδρειο συν 130 η βαση οποτε πηγαινα συνολικα στα 860!!Να σημειωσω οτι αν το επαιρνα απο θεσσαλονικη θα εστελνα φιλο που μου μενει εκει και θα μου το κατεβαζε αυτος οποτε δεν θα μου χρεωνε μεταφορικα.Και μια μερα τελικα περναω απο το πετ σοπ της περιοχης μου που ψωνιζω αρκετα χρονια που τελικα εκει επρεπε να παω εξαρχης και του ζηταω να μου το παραγγειλει!Τελικα η τιμη που μου το αφησε ηταν 600 το ενυδρειο συν 100 η βαση οποτε συνολο 700 ευρω!!

Τωρα πως γινεται απο το πετ σοπ να το παιρνω φθηνοτερα απο τα κεντρικα ακομα δεν το καταλαβα!!

Λογικότατο!

Προστατεύουν τα συνεργαζόμενα καταστήματα τους και αυτό είναι το σωστό φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα φίλε!

Μπορεί όμως να μου εξηγήσει κάποιος τι το ιδιαίτερο έχει αυτό το ενυδρείο; (εκτός από το εσωτερικό sump που αναφέρθηκε πιο πάνω) Περιλαβάνει και εξοπλισμό; Αν ναι, τι ακριβώς;

Έγινε επεξεργασία - Master Gee
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλη αρχη στα θαλασσινα ενυδρεια.

η λυση plug n play ειναι αληθεια πολυ βολικη και σε γλιτωνει απο τρεξιμο αλλα η τιμη τους εχω την εντυπωση πως ειναι λιγο τσουχτερη.

αναμενουμε την συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν περιλαμβανεται ειναι ο εξτρα κυκλοφορητης οπου σιγουρα χρειαζεται για να βελτιωθει η κυκλοφορια του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού μη τα κάνεις όπως τα δείχνει το βίντεο.... όλα μονομιάς !!!

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού μη τα κάνεις όπως τα δείχνει το βίντεο.... όλα μονομιάς !!!

και επισης μην βαλεις το yellow tang που δειχνει η συσκευασια.οτι να ναι δειχνουν για να πουλησουν.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα..Με την λογικη του βιντεο το στηνω σημερα και αυριο βαζω ψαρια!!!Η αληθεια ειναι πως παρολο που εχω τον ενθουσιασμο του νεοεισαχθεντα στον κοσμο του θαλασσινου ενυδρειου οπως ειπα και πριν δεν βιαζομαι καθολου.Θελω να βγει κατι σωστο και ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

και επισης μην βαλεις το yellow tang που δειχνει η συσκευασια.οτι να ναι δειχνουν για να πουλησουν.

Το yellow tang να φανταστω ειναι για μεγαλυτερα ενυδρεια?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον..100 γαλονια μιλαμε για πανω απο 400 λιτρα..Δεν ηξερα οτι μεγαλωνει τοσο!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα φίλε!

Μπορεί όμως να μου εξηγήσει κάποιος τι το ιδιαίτερο έχει αυτό το ενυδρείο; (εκτός από το εσωτερικό sump που αναφέρθηκε πιο πάνω) Περιλαβάνει και εξοπλισμό; Αν ναι, τι ακριβώς;

Είναι ένα εύκολο ενυδρείο για “αρχάριους” στο θαλασσινό από την άποψη ότι έχει όλο τον εξοπλισμό που χρειάζεται εγκατεστημένο.

Σαφώς και κάποιοι εμπειρότεροι θα διαφωνήσουν αλλά πιστεύω πως δεν είναι εύκολο για κάποιον που ξεκιναει για πρώτη φορά θαλασσινό να μπλέξει με υπερεξειδικευμένο εξοπλισμό, sub, φωτιστικά των 1500€ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου ebenos όπως τα λές είναι...

για πρώτο ενυδρείο είναι ένα ονειρεμένο ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...