Jump to content

Aπορίες περί στρωσίματος


Recommended Posts

Ναι, ειναι ενα λαθος αυτο με τη τροφη, δεν ειχε αρκετη ποσοτητα γι αυτο και δεν εβλεπε αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, ειναι ενα λαθος αυτο με τη τροφη, δεν ειχε αρκετη ποσοτητα γι αυτο και δεν εβλεπε αμμωνια.

 

Iσχύει δεν είχα βάλει αρκετή ποσότητα..Ωστόσο το εγκατέλειψα κ για τον λόγο ότι η τροφή διαλυόταν όταν πήγαινα να την αλλαξω και βρώμιζε το νερό παρόλο που την είχα μέσα σε τούλι..

 

 

Πάντως,εγώ δεν είμαι ο ειδικός να ξέρω ποια μέθοδος είναι η καλύτερη,ωστόσο αυτό που ήθελα το πέτυχα,γνωρίζοντας βεβαίως ότι θα πάρει πολύ χρόνο,αλλά δε με ένοιαζε λόγω ζέστης εκείνη την περίοδο.

Αλλιώς σίγουρα το μπόλι είναι η νο.1 μέθοδος ειδικά για τους ανυπόμονους.

 

 

Εμένα πάντως,αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι πώς γίνεται να αναφέρουν αυτή τη μέθοδο,ως μια από τις προτεινόμενες, μεγάλα site και forum του εξωτερικού εφόσον είναι τόσο λανθασμένη..(όπως πχ το seriously fish που αναφέρθηκε και σε προηγούμενο ποστ)

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα πάντως,αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι πώς γίνεται να αναφέρουν αυτή τη μέθοδο,ως μια από τις προτεινόμενες, μεγάλα site και forum του εξωτερικού εφόσον είναι τόσο λανθασμένη..(όπως πχ το seriously fish που αναφέρθηκε και σε προηγούμενο ποστ)

 

Η μέθοδος και καμία από τις προτεινόμενες μεθόδους δεν ειναι λανθασμένη, αρκεί να γίνονται όλα τα βήματα σωστά

 

Μπορείς να πεις πως ειναι αργή (θέλει τον χρόνο της), παλιομοδίτικη (έχουν εξελιχθεί άλλες μέθοδοι), "επικίνδυνη" αν ο άλλος ειναι χαζός και εισπνέει αμμωνία κλπ, αλλά λανθασμένη δεν είναι

Όχι επειδή το λέω εγώ, αλλά επειδή μερικές χιλιάδες ενυδρεία έχουν στρώσει με τη συγκεκριμένη μέθοδο, χωρίς κανένα πρόβλημα στα ψάρια

 

Προσωπικά επιλέγω ΜΠΟΛΙ! Και την επόμενη μέρα βαζω ψάρια...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iσχύει δεν είχα βάλει αρκετή ποσότητα..Ωστόσο το εγκατέλειψα κ για τον λόγο ότι η τροφή διαλυόταν όταν πήγαινα να την αλλαξω και βρώμιζε το νερό παρόλο που την είχα μέσα σε τούλι..

 

 

Πάντως,εγώ δεν είμαι ο ειδικός να ξέρω ποια μέθοδος είναι η καλύτερη,ωστόσο αυτό που ήθελα το πέτυχα,γνωρίζοντας βεβαίως ότι θα πάρει πολύ χρόνο,αλλά δε με ένοιαζε λόγω ζέστης εκείνη την περίοδο.

Αλλιώς σίγουρα το μπόλι είναι η νο.1 μέθοδος ειδικά για τους ανυπόμονους.

 

 

Εμένα πάντως,αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι πώς γίνεται να αναφέρουν αυτή τη μέθοδο,ως μια από τις προτεινόμενες, μεγάλα site και forum του εξωτερικού εφόσον είναι τόσο λανθασμένη..(όπως πχ το seriously fish που αναφέρθηκε και σε προηγούμενο ποστ)

 

 

Μια χαρά τα πήγες φίλε μου, και το σημαντικότερο για εμένα ότι το έκανες χωρίς ψάρια, επομένως και κάτι να έκανες λάθος ή να πήγαινε στραβά δεν υπήρχε κίνδυνος για τα ζωντανά, και προσωπικά πιστεύω πως αυτό είναι το σημαντικότερο.  Βασικά αυτό που στηρίζω ακράδαντα είναι το στρώσιμο χωρίς ψάρια, και ειδικά για αρχάριους, άσχετα αν το κάνει με τροφή ή αμμωνία ή μπόλι με συνδυασμό των 2 προηγούμενων ή ακόμα και με βακτήρια, πρωταρχικός ρόλος θεωρώ πως είναι η ασφάλεια των ψαριών , και για να μη ξεχνιόμαστε πάνω από όλα η δική μας ασφάλεια , για αυτό επιμένω στην ασφάλεια όταν χρησιμοποιούμε χημικά.

Τώρα για το στρώσιμο χωρίς ψάρια υπάρχει πληθώρα άρθρων στο internet

https://www.google.com/search?q=fishless+cycle&ie=utf-8&oe=utf-8

τα περισσότερα από αυτά όμως, αν όχι όλα, αναφέρουν τη μέθοδο με αμμωνία, ο καθένας ας κρίνει από μόνος του

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

stav είσαι άδικος απέναντί μου .

Έχεις πμ .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

stav είσαι άδικος απέναντί μου .

Έχεις πμ .

 

Σταματη για την συγκεκριμενη απαντηση σου πιστευω οτι δεν ειμαι

αδικος απεναντι σου,δες το ποιο ψυχραιμα και θα το καταλαβεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1,45 = 1,55 βγαζει μια λεζαντα.

Ειναι απο μια σελιδα του google που αναφερατε οτι αυτη η σελιδα εχει ( ολες του ) περι αμμωνιας.

 

 

https://www.youtube.com/watch?t=7&v=3hL27a8lrME

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1,45 = 1,55 βγαζει μια λεζαντα.

Ειναι απο μια σελιδα του google που αναφερατε οτι αυτη η σελιδα εχει ( ολες του ) περι αμμωνιας.

 

 

https://www.youtube.com/watch?t=7&v=3hL27a8lrME

 

 

 

 

Σωστά τα λες

 

Δες και τι γράφει μέσα

 

The Process:

  • Day 1 – dose ammonia to 3 ppm ammonia-nitrogen [NH3-N] max.  If using DrTim’s Aquatics One & Only Live Nitrifying bacteria add it now (turn skimmer, UV and ozone off and remove filter socks for 48 hours).
  • Day 2 – do nothing.
  • Days 3, 5, 8, 11 (every 3 days) – measure ammonia and nitrite. Do nothing on days 4, 6, 9 and 10.
  • When ammonia and nitrite are both less than 0.5 ppm (NH3-N or NO2-N), add more ammonia to 3 ppm NH3-N.
  • Now measure ammonia and nitrite every day.
  • When ammonia and nitrite are both 0.2 ppm (NH3-N or NO2-N), add more ammonia to 3 ppm.
  • Continue to measure every day – when the water is able to process ammonia and nitrite to 0 ppm within 24 hours, you’re done!
  • Do a partial water change and add some fish.

 

 

One & Only Live Nitrifying bacteria είναι το όνομα του προϊόντος, ο συγκεκριμένος χρησιμοποιεί αμμωνία μαζί με βακτήρια.

Είναι αυτό που λέμε, τρόποι υπάρχουν πάρα πολλοί, και καλό είναι να τους αναφέρουμε και ο ενδιαφερόμενος να διαλέξει αυτόν που θέλει

 

one_only.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγα σχόλια και ερωτήσεις προς όλους (το τόπικ είναι μεγάλο και κουραστικό κ δε συγκρατώ τι λέει ποιος):

 

1. Την υγρή αμμωνία από πού την προμηθεύεστε και τι συγκεντρώσεως είναι;

 

2. Όταν διατηρείς ένα ενυδρείο, το κάνεις για την πλάκα σου, επειδή σ'αρέσει να τα βλέπεις να κολυμπάνε, όχι για να το παίζεις ο μικρός επιστήμονας με τα χημικά.

 

3. Φυτά δε βάζετε μέσα;; Μα κανείς;; Τόσο γυμνό τοπίο βρε παιδιά;

 

4. Όσοι κάνετε μετρήσεις αμμωνίας, με τι τεστ μετράτε; Τι ακρίβεια έχουν; Γνωρίζετε αν αυτό που μετράτε είναι η ιονισμένη μορφή (αμμώνιο), η καθαρή αμμωνία ή και τα δύο μαζί;; Τι pH έχει το νερό στο οποίο κάνετε τις μετρήσεις; Τι θερμοκρασία;

 

5. Στρώσιμο σημαίνει μόνο ολοκλήρωση κύκλου αζώτου; Τα υπόλοιπα στοιχεία θα μείνουν παραπονεμένα;

 

6. Δε βαρεθήκατε τόσο καιρό το ίδιο και το ίδιο; Ας στρώσει ο καθένας όπως νομίζει! Και οι απώλειες στο πρόγραμμα είναι!!!

 

7. Το να έχεις ενυδρείο σημαίνει ότι το παίζεις Θεός σε αυτό το μικρό οικοσύστημα. Αν θέλεις να λέγεσαι φιλόζωος τα αφήνεις να κολυμπάνε στις λίμνες και τα ποτάμια τους (για τους γλυκούς) και δεν αυξάνεις τη ζήτηση.

 

 

Αυτά τα λιγα από έναν ταπεινό επαγγελματία.

Για δώστε τώρα απαντήσεις να πάρει ΦΩΤΙΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ!!!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω και να παραθέσω τις απόψεις μου,μιας και άνοιξα κ το θέμα που έχει πάρει φωτιά.. :P

 

1.Φαρμακείο για καθαρή αμμωνία.Διαλύμματα υπάρχουν σε διάφορα ποσοστά,εγώ πήρα 6% και για τον υπολογισμό χρησιμοποιούσα μια σελίδα στο internet που βάζεις λίτρα,περιεκτικότητα αμμωνίας στο διάλυμα,πόση συγκέντρωση έχεις τώρα,πόση θες και σου βγάζει τα ml.

 

2.Απ' τη στιγμή που μπαίνεις στο κόλπο να φτιάξεις ένα όσο γίνεται "φυσικό περιβάλλον" πρέπει να γίνεις "επιστήμονας" σε ένα βαθμό και να ξέρεις πώς λειτουργεί,εκτός αν είσαι Θεός  και μην γνωρίζοντας τίποτα πάνε όλα ρολόι.

 

3. Φυτά εγώ έβαλα πολλά,αλλά αφού τελείωσα με το στρώσιμο καθώς όταν έστρωνα είχε ζέστες και είχα 29-30C νερό.

 

4.Τα τεστ σίγουρα απαντούν στο περίπου.Πουθενά δεν διάβασα πάντως να ζητάει μαθηματική ακρίβεια στην αμμωνία,παρά να μην ξεπεράσει τα 4ppm.

 

5.Ο κύκλος του αζώτου είναι το βασικότερο θεωρώ ώστε να μπουν τουλάχιστον τα πρώτα ζωντανά..Αλλιώς και με μπόλι να στρώσεις πάλι δεν έχεις ολοκληρωμένη βιολογία,εκτός αν μπολιάσεις και τον βυθό.

 

6.Το όλο θέμα του στρωσίματος είναι πιστεύω να μην υπάρξουν απώλειες..Αλλιώς κι εγώ καινούριος ήμουν,θα μπορούσα να πάω να πάρω 2 ψάρια κ να τα ρίξω μέσα,ε και αν πέθαιναν σιγά,θα έπαιρνα άλλα με 2-3 ευρώ,αλλά σέβομαι τη ζωή τους.

 

7. Συμφωνώ, αν και πιστεύω πως πολλά είδη που μπαίνουν σε ένα ενυδρείο θα ζήσουν περισσότερο (εφόσον αυτό λειτουργεί σωστά) απ' ότι στο φυσικό τους περιβάλλον που εγκυμονεί πολλούς κινδύνους..Αν και σίγουρα η πικρή αλήθεια είναι πως τα περισσότερα ψάρια πάνε άκλαφτα και οι περισσότεροι τα μεταχειρίζοντα σαν αντικείμενα.

(Με 3 γάτες πάντως στην κατοχή μου και άλλα τόσα γατιά κ σκυλιά που έχουν περάσει απ' το σπίτι,θέλω να πιστεύω πως συνεχίζω να θεωρούμαι φιλόζωος παρότι έχω και το ενυδρείο τώρα .. :P)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΤΟΣ!!! Κι ο ...Δοκτωρας!!!!   χαχαχαχαχααχχαχαχαχααχαχαχαχαχα!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω και εγώ που μάλλον είμαι η αιτία της έντονης αντιπαράθεσης, αν και ενημερώθηκα πως θα φάω ΒΑΝ για τις απόψεις μου, αλλά από την άλλη αν δεν υποστηρίξεις τις απόψεις τότε ή εσύ δεν αξίζεις ή οι απόψεις σου.

 

 

1.Από φαρμακείο καθαρή αμμωνία. Υπάρχουν διάφορα διαλύματα αλλά πρώτα ρίχνω λίγο ή κάνω δοκιμές για να βρω τη συγκέντρωση που θέλω να έχω , και αυτή να είναι 3-4 ppm.

 

2.Σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει λόγος να το παίξεις χημικός , και αν είναι απαραίτητο να κάνεις μερικές πράξεις απλής αριθμητικής για να έχεις ένα επιθυμητό αποτέλεσμα και να χαίρεσαι τα ζωντανά που θες να φιλοξενήσεις δεν είναι και κάτι το δύσκολο.

 

3. Από φυτά προσωπικά το παρακάνω λίγο, τα ενυδρεία μου σφύζουν από πρασινάδα

 

4. Από τεστ προτιμώ τα καλύτερα του εμπορίου για χομπίστες, δεν στήνουμε και εργαστήριο χημείας για να φτιάξουμε ένα ενυδρείο. Στη φάση του στρωσίματος είναι αδιάφορο αν υπάρχει αμμωνία ή αμμώνιο, και τα 2 είναι τροφή για τα βακτήρια της απονιτροποίησης. Πριν μπουν ψάρια το PH έχει το νερό της βρύσης και η θερμοκρασία πάνω από 27, όσο πιο μεγάλη τόσο πιο γρήγορη ανάπτυξη βιολογίας υπάρχει, αλλά μέχρι ένα όριο, δεν χρειάζεται να ξεπεράσει τους 30 βαθμούς, μη καίμε και άσκοπα ρεύμα ειδικά αν είναι χειμώνας. Μετά το στρώσιμο το PH και η θερμοκρασία είναι ανάλογα με το είδος των ψαριών που θα φιλοξενηθούν.

 

5. Στην αρχή ο άμεσος κίνδυνος προέρχεται από την αμμωνία και τα νιτρώδη , και είναι τα πρώτα που πρέπει εξαλείψουμε. Από την έλλειψη των υπόλοιπων δεν κινδυνεύει βραχυπρόθεσμα η ζωή των ψαριών. Επειδή όμως χρησιμοποιώ πάντα και μπόλι έχω δώσει έναυσμα για τη γρήγορη ανάπτυξη και της υπόλοιπης βιολογίας. Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω χρησιμοποιώ αμμωνία σε συνδυασμό με μπόλι για στρώσιμο χωρίς ψάρια, το θεωρώ πιο ασφαλές και αρκετά πιο γρήγορο.

 

6. Πιο ίδιο και ίδιο ; Όταν βρεις ένα τρόπο που είναι αποτελεσματικός , γρήγορος και ειδικά δεν κινδυνεύουν τα ψάρια τι πιο καλύτερο ;  Και ειδικά με στρώσιμο χωρίς ψάρια δεν υπάρχουν απώλειες ψαριών σε αντίθεση με τυχόν κινδύνους που μπορεί να υπάρχουν όταν κάποιος στρώνει με άλλους τρόπους και υπάρχουν ψάρια.

 

7. Αν το να έχεις ένα ενυδρείο ή άλλα ζωάκια συντροφιάς το παίζεις Θεός, τότε να τα παρατήσουμε το χόμπι και να ασχοληθούμε με κάτι άλλο , όπως φύτεμα , το κάνω και αυτό , ή με καμιά ξυλογλυπτική. Ας μη κοροϊδευόμαστε, ο φιλοζωισμός είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία και υπάρχουν πολλές απόψεις, προσωπικά πιστεύω πως τα περισσότερα ζώα θα ζούσαν καλύτερα στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά αν αποφασίσεις να τους το στερήσεις τότε έχεις την υποχρέωση να τους παρέχεις το καλύτερο δυνατό τρόπο διαβίωσης , και σε κάποια σημεία ίσως και καλύτερο για να καλύψεις κάπως αυτό που τους στέρησες, και αυτό λέγεται καλύτερη διαβίωση και όχι απλά επιβίωση. Και για αυτό το λόγο δεν υποστηρίζω εισαγωγή ψαριών σε ενυδρείο αν δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως ο κύκλος του αζώτου. Προσωπικά στο σπίτι μου υπάρχει σκυλάκι, παπαγαλάκι, κουνελάκι και 3 ενυδρεία, και ένας καταπράσινος ταρατσόκηπος που κατά καιρούς σφύζει από πουλιά που κρύβονται στα φυλλώματα των δένδρων ή που μου τρώνε τα μαρουλάκια μου, αλλά δεν με πειράζει και ιδιαίτερα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.... αν και ενημερώθηκα πως θα φάω ΒΑΝ για τις απόψεις μου....

 

 

Θα το εκτιμούσα αν μου έστελνες με pm τον χρήστη που σου έδωσε αυτήν την ενημέρωση.

Αν είναι κάποιος από την συντονιστική ομάδα θα το εκτιμούσα αφάνταστα να δω το όνομα του ακόμα και δημόσια γραμμένο.

Υπεύθυνος για τις συνέπειες θα είμαι εγώ και μόνο!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκτιμούσα αν μου έστελνες με pm τον χρήστη που σου έδωσε αυτήν την ενημέρωση.

Αν είναι κάποιος από την συντονιστική ομάδα θα το εκτιμούσα αφάνταστα να δω το όνομα του ακόμα και δημόσια γραμμένο.

Υπεύθυνος για τις συνέπειες θα είμαι εγώ και μόνο!!

 

Διάβασε σε αυτο το τοπικ τα προηγούμενα και θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Σαν απλοι χρηστες μπορουμε να λεμε οτι θελουμε.Σαν χρηστες ομως με την ιδιοτητα του συντονιστη καλος ή κακος εχουμε ευθυνη του λογου αλλα και τον πραξεων μας.

Εφοσον δεν ενημερωθηκες απο καποιον συντονιστη οτι προετοιμαζεσαι για ban θα σε παρακαλουσα να αγνοησεις τους υπολοιπους :)

Link to comment
Share on other sites

" ....... αν ήμουν διαχειριστής θα σε είχα μπανάρει για το " προσηλυτισμό " που προσπαθείς να κάνεις σε νέους στο χόμπι ......

 

Πές μου σε παρακαλώ οτι δεν εννοείς αυτό .

 

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω και εγώ που μάλλον είμαι η αιτία της έντονης αντιπαράθεσης, αν και ενημερώθηκα πως θα φάω ΒΑΝ για τις απόψεις μου, αλλά από την άλλη αν δεν υποστηρίξεις τις απόψεις τότε ή εσύ δεν αξίζεις ή οι απόψεις σου.

 

 

Βλέποντας την ηλικία σου στο προφίλ σου θεωρώ πως αστειεύεσε. Δε μπορεί να μιλάς σοβαρά! κανένα μέλος όσο παλιό και όποια ιστορία και αν έχει στο aquazone ΔΕΝ ΕΧΕΙ το δικαίωμα όχι μόνο να το κάνει αλλά ούτε και να το προτείνει!!

 

Και αν εννοείς πράγματι τον Σταμάτη, νομίζω πως μάλλον έκανε χιούμορ και η χρήση μιας φατσούλας :) θα το έκανε πιο σαφές. Είπαμε γραπτός λόγος είναι αυτός...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας την ηλικία σου στο προφίλ σου θεωρώ πως αστειεύεσε. Δε μπορεί να μιλάς σοβαρά! κανένα μέλος όσο παλιό και όποια ιστορία και αν έχει στο aquazone ΔΕΝ ΕΧΕΙ το δικαίωμα όχι μόνο να το κάνει αλλά ούτε και να το προτείνει!!

 

Και αν εννοείς πράγματι τον Σταμάτη, νομίζω πως μάλλον έκανε χιούμορ και η χρήση μιας φατσούλας :) θα το έκανε πιο σαφές. Είπαμε γραπτός λόγος είναι αυτός...

 

Φίλε theodor72 πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να συνεχίσουμε τη κουβέντα σε κάποιο άλλο θέμα ; Το συγκεκριμένο του φίλου ReaperX το κουρελιάσαμε, και προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου, θα μπει κάποιος αρχάριος να μάθει για στρώσιμο και θα βλέπει αυτή την έντονη και χωρίς λόγο αντιπαράθεση και θα τα βροντήξει και θα φύγει.

Περιμένω τη απάντηση σου και εγώ εδω είμαι.

Φιλικά Τάκης

 

 

ΥΓ Και φυσικά η συζήτηση θα είναι δημόσια και όχι με ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

θα πω εγώ την γνώμη μου με λίγα υπονοούμενα λόγια

Το αεροπλάνο από την Καβάλα έως την Αθήνα κάνει περίπου 45 λεπτά, εγώ όμως το φοβάμαι γιατί που και που πέφτει και κανένα, για αυτό θα πάω με το γαϊδούρι και ας κάνω ένα μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πω εγώ την γνώμη μου με λίγα υπονοούμενα λόγια

Το αεροπλάνο από την Καβάλα έως την Αθήνα κάνει περίπου 45 λεπτά, εγώ όμως το φοβάμαι γιατί που και που πέφτει και κανένα, για αυτό θα πάω με το γαϊδούρι και ας κάνω ένα μήνα.

 

 

Το αεροπλανο ομως πεφτει πολυ συχνα, οπως βλεπουμε στα θεματα των αρχαριων ,,, πιλοτων του φορουμ.

Καλο και το τρενακι αν δεν ξερεις να πιλοταρεις.

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...