Jump to content

Aπορίες περί στρωσίματος


Recommended Posts

Δεν ξέρω για κάποιο λόγο μου διέφυγε οτι μου απάντησες εδώ κατα το ήμισυ .

Απ ότι όμως καταλαβαίνω για το άλλο ήμισυ το θέμα δεν το έχεις συζητήσει με κάποιον επιστήμονα .

 

Εμείς όμως δεν καθίσαμε να πούμε οτι επειδή έχω στήσει 1000 ( και λίγα λέω ) ενυδρεία συν τις πληροφορίες απ το ίντερνετ , τα ξέρω όλα .

Ενδιαφερθήκαμε για το θέμα αυτό και φροντίσαμε να συναντηθούμε και να το συζητήσουμε με τους κατάλληλους ανθρώπους .

Κάποιοι απο αυτούς ήταν ο Ron Shimek , ο Heiko Bleher , ο Undergasser και βρεθήκαμε σε όλες αυτές τις συναντήσεις για να ξεκαθαρίσουμε της διάφορες ιντερνετικές πληροφορίες που κυκλοφορούν . Δεν μείναμε δηλαδή στην ιντερνετική πληροφόρηση και μόνο .

Αυτά στα λέω επειδή δεν θέλεις να παρευρεθείς σε μια συνάντηση του ΑΖ  και να σου εξηγήσουμε κάποια πράγματα που δυστυχώς εδω μέσα δεν μπορούν να αναλυθούν , δεν βοηθά ο αντίλογος απο τις πολλές λεπτομέρειες που έχει το θέμα .

Και είναι κρίμα μετά απο τόσο κόπο , χρόνο , χρήματα που διαθέσαμε για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα , να βγαίνει ο κάθε ένας που έχει χρόνο να μπαίνει ίντερνετ και να γράφει , εκμεταλλευόμενος ( άθελά του ) την έλλειψη χρόνου που έχουν κάποιοι έμπειροι και να διαιωνίζει θεωρίες και πρακτικές που έχουν αναθεωρηθεί απο επιστήμονες .

Και το μεγάλο κακό είναι οτι ο κάθε νέος που μπαίνει και τον διαβάζει είναι άλλος ένας που θα συνεχίσει το έργο και σε αυτό το κομμάτι έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης η συντονιστική ομάδα που το αφήνει να διαιωνίζετε το θέμα .

 

Δεν ειπα οτι δεν θελω να παραβρεθω, ειπα οτι δεν γινεται λογω εργασιας και οικογενειας πια.

 

Δεν εχω μιλησει με επιστημονα προσωπικα, αλλα στο σεμιναριο του Undergasser και σε ερωτημα για το στρωσιμο με αμμωνια, απαντησε αμεσα και ευθεως (παρολο που εκπροσωπει εταιρεια που πουλαει και βακτηρια) οτι ναι γινεται και ετσι το στρωσιμο

Μετα το διαλειμα συμπληρωσε οτι χρειαζεται απλα προσοχη στη χρηση, φερνωντας ως παραδειγμα καποιον (αδαη προφανως υπαλληλο) στο εργαστηριο του, που το εβαλε στη μουρη του και μυρισε και κοντεψε να λυποθυμισει.

Απορω γιατι  ειχε αμμωνια μεσα στο εργαστηριο. Οχι για στρωσιμο μαλλον. Μαλλον θα ηταν 100% καθαρη αμμωνια και οχι το ελαφρυ διαλυμα που πουλανε στην αγορα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνω και γενικα καλο θα ειναι να μην σπερνουμε το τρομο, το στρωσιμο ενος ενυδρειου ειναι απο τις πιο απλες διαδικασιες στο χομπυ αυτο. Παιζει βεβαια ρολο και ο τροπος, εαν λοιπον στρωνουμε οπως πρεπει με βακτηρια απλα κι ωραια ποτε δε θα εχουμε προβλημα. Εαν θες να στρωσεις με αμμωνια π.χ. που ειναι και χρονοβορο και απαιτει και συνεχεις μετρησεις τοτε καλα κανεις για μενα.. αλλα κακο του κεφαλιου σου μιας και μπαινεις σε μπελαδες χωρις λογο. Αλλα απο τη στιγμη που στο εμποριο με 5 ευρω στρωνεις αμεσα τοτε γιατι να πας σε αλλες διαδικασιες.

 

Διαφωνω.

Με την αμμωνια δεν χρειαζονται μετρησεις, παρα μονο στο τελος για ελεγχο των νιτρικων και το ποσοστο της αλλαγης που πρεπει να γινει για να ερθουν σε φυσιολογικα επιπεδα.

 

Με τα βακτηρια πρεπει να γινονται καθημερινα μετρησεις γιατι υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια τι το παλευετε..

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να στρωσει ενα ενυδρειο,καθε τροπος εχει θετικα και αρνητικα.

 

Δυστυχως ενας αρχαριος δεν καταλαβαινει τι ειναι αυτα που λετε και το σιγουρο οτι αποκλειεται να διαβασει αυτες τις σελιδες (αφου δεν τις καταλαβαινει) Το πιο πιθανο ειναι να διαλεξει τον δυσκολο δρομο,στρωσιμο με ψαρια μεσα,αυτον ειχα κανει και εγω και οχι επειδη το επελεξα αλλα επειδη ετσι ηρθαν τα πραγματα.Βεβαια εγω ημουν με ενα μονομαχο σε 100 λιτρα οποτε δεν καταλαβα τι εγινε ουτε ειχα προβλημματα.Μεχρι να φτασει το ποσοστο απο τους ρυπους ενος ψαριου σε επικινδυνυνα επιπεδα ειχα ηδη no3.

 

 

Ολοι οι τροποι ειναι μεσα στο παιχνιδι καλως η κακως οποτε,καλη καρδια και μην ξεχνατε οτι ολοι την ιδια τρελα κουβαλαμε :)

Jimi,αν παντως μπορεσεις καποια στιγμη θα θελαμε πολυ να γνωρισουμε απο κοντα οπως και ολους βεβαια οσους γραφουν και δεν τους εχουμε δει.Περναμε πολυ ομορφα και οι συζητησεις πραγματικα ειναι σε αλλο επιπεδο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το στρωσιμο με αμμωνια ειναι ακρως επικινδυνο, αν οχι για το ενυδρειο εν γενη, για τον ανθρωπο σιγουρα.

Θεωρω οτι το στρωσιμο με τροφη μπορει να φερει εκτος απο τα ωφελιμα βακτηρια και μυκητες και παρασιτα.

Απο κει και περα θεωρω οτι η πιο ξεκουραστη και ωραια μεθοδος ειναι να αφηνεις το φιλτρο να στρωνει μονο του. Στο διαστημα αυτο εχεις και χρονο να δεις το ενυδρειο σου και να κατασταλαξεις σε πολλα.

Τωρα ο καθενας διαλεγει τον τροπο που θελει και η ευθυνη δικια του.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το στρωσιμο με αμμωνια ειναι ακρως επικινδυνο, αν οχι για το ενυδρειο εν γενη, για τον ανθρωπο σιγουρα.

Θεωρω οτι το στρωσιμο με τροφη μπορει να φερει εκτος απο τα ωφελιμα βακτηρια και μυκητες και παρασιτα.

Απο κει και περα θεωρω οτι η πιο ξεκουραστη και ωραια μεθοδος ειναι να αφηνεις το φιλτρο να στρωνει μονο του. Στο διαστημα αυτο εχεις και χρονο να δεις το ενυδρειο σου και να κατασταλαξεις σε πολλα.

Τωρα ο καθενας διαλεγει τον τροπο που θελει και η ευθυνη δικια του.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, ειναι απολυτα σωστο αυτο που αναφερεις.

Αν ομως γινει ενας λαθος χειρισμος απο μερια του, γιατι δεν ακολουθησε τα πρεποντα, την ευθυνη

που νομιζεις οτι θα την ριξει? Παντος οχι στον εαυτο του, στον ταδε στον δεινα που του το ειπε.

 

Παιδεια, η τεχνολογια προχωραει! Μην μενουμε στασιμη.

Ας δωσουμε και στους νεους τα φωτα μας ( LED ) και οχι το λυχναρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστο Μητσο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και νιτρικα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Nιτρικά έχω κρατήσει ψηλά γύρω στα 20ppm γιατί δεν είχα κάνει πλήρη αλλαγή νερού.Μένουν σταθερά ωστόσο χωρίς αύξηση.Φαντάζομαι βοηθάνε και τα φυτά στα οποία ήδη βλέπω ανάπτυξη μέσα σε ελαχιστο χρόνο.

Μεθαύριο βέβαια θα ξανακάνω αλλαγή οπότε θα τα μειώσω.

 

Τελικά η αλλαγή έγινε μια μέρα νωρίτερα,αφού συνεχώς το σκεφτόμουν και με κρατούσε σε ανησυχία.Πλέον τα νιτρικά είναι γύρω στα 5ppm. :)

 

Πέρασε και η πρώτη βδομάδα με τους 6 ροδόστομους μέσα,οπότε αύριο αν βρω χρόνο θα προσθέσω λίγα ψαράκια ακόμα...

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ειπα οτι δεν θελω να παραβρεθω, ειπα οτι δεν γινεται λογω εργασιας και οικογενειας πια.

 

Δεν εχω μιλησει με επιστημονα προσωπικα, αλλα στο σεμιναριο του Undergasser και σε ερωτημα για το στρωσιμο με αμμωνια, απαντησε αμεσα και ευθεως (παρολο που εκπροσωπει εταιρεια που πουλαει και βακτηρια) οτι ναι γινεται και ετσι το στρωσιμο

Μετα το διαλειμα συμπληρωσε οτι χρειαζεται απλα προσοχη στη χρηση, φερνωντας ως παραδειγμα καποιον (αδαη προφανως υπαλληλο) στο εργαστηριο του, που το εβαλε στη μουρη του και μυρισε και κοντεψε να λυποθυμισει.

Απορω γιατι  ειχε αμμωνια μεσα στο εργαστηριο. Οχι για στρωσιμο μαλλον. Μαλλον θα ηταν 100% καθαρη αμμωνια και οχι το ελαφρυ διαλυμα που πουλανε στην αγορα.

 

Δεν ήσουνα μπροστά και δεν ξέρεις .

Το ερώτημα τέθηκε απο τον delta66 ο οποίος επέμενε και επαναλάμβανε την ερώτηση διότι ήταν αρνητικός ο Undergasser και η τελική του απάντηση ( που δεν μεταφράστηκε σωστά απ το μεταφραστή εκείνη την ώρα ) ηταν οτι : εφ όσων το θέλεις έτσι να γίνετε το στρώσιμο έτσι κάνε .

Για έναν βιολόγο δεν του λέει τίποτα η χρήση αμμωνίας πέραν του ότι είναι ενα δηλητήριο που δεν το θέλει σε τέτοιες συγκεντρώσεις .

 

Χτές στη συνάντηση ήταν και η irinichan η οποία είναι βιολόγος ιχθυολόγος και το έχει τρέξει το θέμα με ανθρώπους που κρατάνε τα μεγαλύτερα ενυδρεία του κόσμου στη Ιαπωνία πέρα απ το ότι το έχει σπουδάσει .

Όταν της ζήτησα χθές να συζητήσουμε για το στρώσιμο με αμμωνία , συμπεριφέρθηκε όπως ακριβώς είχε συμπεριφερθεί ο Ron Shimek και  Heiko Bleher όταν τους ρωτήσαμε σχετικά με το θέμα .

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το λόγο να μη στρώνει κάποιος το ενυδρείο του με αμμωνία όταν αυτή η μέθοδος έχει λειτουργήσει άψογα εδώ και χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα στους οργανισμούς που μπήκαν μετά. Επίσης έχω δει να προτείνουν τη μέθοδο αυτή και σε διάφορα αξιόπιστα site, όπως στο seriously http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/

Από την άλλη το ότι υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι δεν ακυρώνουν τη μέθοδο αυτή. Και γενικά ακούω να μη κάνουμε στρώσιμο με αμμωνία αλλά έως τώρα δεν έχω ακούσει το λόγο για να μη το κάνουμε, και ο λόγος να έχει άμεση σχέση με το ενυδρείο και τους κατοίκους του, όσο αφορά τη συγκέντρωση της αμμωνία που λες , αυτή είναι πολύ μεγάλη έως τεράστια μέσα στο μπουκάλι, όχι στο ενυδρείο, δεν είπε κανείς να ρίξουμε όλο το μπουκάλι, εννοείται πως ρίχνεις, μετράς και διορθώνεις, το καλό είναι πως έχεις άμεσα μετρήσεις, μεγάλη συγκέντρωση αμμωνίας θα έχεις και αν ρίξεις ένα κουτί τροφή μέσα στο ενυδρείο, απλά δεν θα την έχεις άμεσα αλλά μετά από μερικές ώρες έως μερικά 24ωρα . Το ότι η αμμωνία θέλει προσοχή στη χρήση της, αυτό συμβαίνει και με πολλά οικιακά χημικά, όλα αυτά θέλουν προσοχή

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν καταλαβαίνω τη χρήση της αμμωνίας .

Μπορείς να μου πείς τι κέρδος μας δίνει σε σχέση με άλλες μεθόδους ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Τακη, ευλογο το ερωτημα σου αλλα θα σου θεσω κι εγω ενα: γιατι αφου υπαρχουν πλεον τοσες συγχρονες μεθοδοι, εμεις να ασχολουμαστε ακομη με αρχαιες; γιατι να οδηγαμε dechevaux αφου υπαρχουν μεχρι και υβριδικα; και τα dechevaux καποτε καλα πηγαιναν αλλα ειναι ξεπερασμενα πια.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τη χρησιμοποιώ γιατί έχω άμεσα μετρήσιμα μεγέθη και σε συνδυασμό με μπόλι θεωρώ πως είναι από τις πιο γρήγορες μεθόδους στρωσίματος χωρίς να είναι απαραίτητο να βάλω τα ψάρια πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, και επίσης αν η αμμωνία είναι σε υψηλά επίπεδα (3 με 5) και μηδενίζεται σε 24 ώρες τότε μπορεί να αυξηθεί και η ιχθυοφόρτιση γρήγορα.

Τώρα για αμμωνία σκέτη ή τροφή χωρίς τίποτα άλλο και να περιμένω πάνω από 1 μήνα δεν θα το έκανα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να το κάνει γιατί δεν θα λειτουργήσει, αν έχει υπομονή ας το κάνει, το αποτέλεσμα είναι πως και αυτή η μέθοδος θα λειτουργήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Τακη, ευλογο το ερωτημα σου αλλα θα σου θεσω κι εγω ενα: γιατι αφου υπαρχουν πλεον τοσες συγχρονες μεθοδοι, εμεις να ασχολουμαστε ακομη με αρχαιες; γιατι να οδηγαμε dechevaux αφου υπαρχουν μεχρι και υβριδικα; και τα dechevaux καποτε καλα πηγαιναν αλλα ειναι ξεπερασμενα πια.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Δεν αντιλέγω καθόλου, αλλά επειδή αναφέρθηκε πως είναι λάθος έχω τις αντιρρήσεις μου, άλλο λάθος και άλλο ξεπερασμένο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τη χρησιμοποιώ γιατί έχω άμεσα μετρήσιμα μεγέθη και σε συνδυασμό με μπόλι θεωρώ πως είναι από τις πιο γρήγορες μεθόδους στρωσίματος χωρίς να είναι απαραίτητο να βάλω τα ψάρια πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, και επίσης αν η αμμωνία είναι σε υψηλά επίπεδα (3 με 5) και μηδενίζεται σε 24 ώρες τότε μπορεί να αυξηθεί και η ιχθυοφόρτιση γρήγορα. Και εγω στη Θεσσαλονίκη πήγα μέσω Κέρκυρας !

Τώρα για αμμωνία σκέτη ή τροφή χωρίς τίποτα άλλο και να περιμένω πάνω από 1 μήνα δεν θα το έκανα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να το κάνει γιατί δεν θα λειτουργήσει, αν έχει υπομονή ας το κάνει, το αποτέλεσμα είναι πως και αυτή η μέθοδος θα λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ήσουνα μπροστά και δεν ξέρεις .

Το ερώτημα τέθηκε απο τον delta66 ο οποίος επέμενε και επαναλάμβανε την ερώτηση διότι ήταν αρνητικός ο Undergasser και η τελική του απάντηση ( που δεν μεταφράστηκε σωστά απ το μεταφραστή εκείνη την ώρα ) ηταν οτι : εφ όσων το θέλεις έτσι να γίνετε το στρώσιμο έτσι κάνε .

 

 

Για αυτό το θέμα έχω μιλήσει προσωπικά  με τον Σπύρο και μου είχε πει  πως ο μόνος ενδοιασμός του Undergasser ήταν να υπάρχει προσοχή στη χρήση γιατί κάποιος από το εργαστήριο του πήγε να μυρίσει το μπουκάλι με την αμμωνία και την 'άκουσε' για τα καλά

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά τη χρησιμοποιώ γιατί έχω άμεσα μετρήσιμα μεγέθη και σε συνδυασμό με μπόλι θεωρώ πως είναι από τις πιο γρήγορες μεθόδους στρωσίματος χωρίς να είναι απαραίτητο να βάλω τα ψάρια πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, και επίσης αν η αμμωνία είναι σε υψηλά επίπεδα (3 με 5) και μηδενίζεται σε 24 ώρες τότε μπορεί να αυξηθεί και η ιχθυοφόρτιση γρήγορα. Και εγω στη Θεσσαλονίκη πήγα μέσω Κέρκυρας !

Τώρα για αμμωνία σκέτη ή τροφή χωρίς τίποτα άλλο και να περιμένω πάνω από 1 μήνα δεν θα το έκανα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να το κάνει γιατί δεν θα λειτουργήσει, αν έχει υπομονή ας το κάνει, το αποτέλεσμα είναι πως και αυτή η μέθοδος θα λειτουργήσει.

 

 

Δεν το κατάλαβα αυτό, προς τι η ειρωνεία ;

Εννοείς πως ο συνδυασμός αμμωνία και μπόλι δεν είναι από τους γρηγορότερους και ασφαλέστερους τρόπους στρωσίματος ;

Εννοείται πως το μπόλι θα είναι απο υγιές ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι αφου βαλεις μπολι να ριξεις και αμμωνια μετα?

Αυτα που γραφετε ειναι λαθος και μας διαβαζουν και αρχαριοι!

Βαζεις μπολι? Την επομενη μερα βαζεις ψαρια!

Αν ειναι να ριχνεις αμμωνιες,τροφες κτλ μετα το μπολι,τοτε δεν εχει ουσια να μπολιασεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι αφου βαλεις μπολι να ριξεις και αμμωνια μετα?

Αυτα που γραφετε ειναι λαθος και μας διαβαζουν και αρχαριοι!

Βαζεις μπολι? Την επομενη μερα βαζεις ψαρια!

Αν ειναι να ριχνεις αμμωνιες,τροφες κτλ μετα το μπολι,τοτε δεν εχει ουσια να μπολιασεις..

 

Ποιο είναι λάθος ;

Να προετοιμάζεις το ενυδρείο και τη βιολογία 100% και μετά να βάζεις ψάρια ;

Που είναι το λάθος ;

Ας λέμε σωστά τι είναι λάθος και τι όχι, το να είσαι 100% σίγουρος δεν είναι καθόλου λάθος.

Και σε ένα αρχάριο η μέθοδος που λες μπορεί και να είναι επικίνδυνη, γιατί αν δεν έχει τη εμπειρία να κάνει μετρήσεις και να το παρακολουθεί μπορεί και να τη πατήσει, θα του γυρίσει μπούμερανγκ.

Ας προσέχουμε τι λέμε  και πως κρίνουμε και κατακρίνουμε τις γνώμες των άλλων

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το θέμα έχω μιλήσει προσωπικά  με τον Σπύρο και μου είχε πει  πως ο μόνος ενδοιασμός του Undergasser ήταν να υπάρχει προσοχή στη χρήση γιατί κάποιος από το εργαστήριο του πήγε να μυρίσει το μπουκάλι με την αμμωνία και την 'άκουσε' για τα καλά

 

Δεν ήσουνα μπροστά και δεν ξέρεις .

Ο Σπύρος εκείνη την ημέρα προσπάθησε να εκμαιεύσει μια απάντηση όπως τον βόλευε , γι αυτό και επαναλαμβανόταν .

Γιατί όμως δεν λαμβάνεις σοβαρά και τη κουβέντα του Σήμεκ που μας απάντησε οτι και " κάποιοι άνθρωποι κουνάνε τα χέρια τους και νομίζουν ότι θα πετάξουν " .

Πόσες φορές θα πρέπει να το πω οτι η αμμωνία ΔΕΝ είναι η μοναδική τροφή για τα βακτήρια .... αυτό το απλό πράγμα γιατί δεν το καταλαβαίνεις ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι αφου βαλεις μπολι να ριξεις και αμμωνια μετα?

Αυτα που γραφετε ειναι λαθος και μας διαβαζουν και αρχαριοι!

Βαζεις μπολι? Την επομενη μερα βαζεις ψαρια!

Αν ειναι να ριχνεις αμμωνιες,τροφες κτλ μετα το μπολι,τοτε δεν εχει ουσια να μπολιασεις..

 

:thumbup:

Ακριβώς αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι λάθος ;

Να προετοιμάζεις το ενυδρείο και τη βιολογία 100% και μετά να βάζεις ψάρια ;

Που είναι το λάθος ;

Ας λέμε σωστά τι είναι λάθος και τι όχι, το να είσαι 100% σίγουρος δεν είναι καθόλου λάθος.

Και σε ένα αρχάριο η μέθοδος που λες μπορεί και να είναι επικίνδυνη, γιατί αν δεν έχει τη εμπειρία να κάνει μετρήσεις και να το παρακολουθεί μπορεί και να τη πατήσει, θα του γυρίσει μπούμερανγκ.

Ας προσέχουμε τι λέμε  και πως κρίνουμε και κατακρίνουμε τις γνώμες των άλλων

 

Εγω ξερω πολυ καλα τι λεω,δεν υπαρχει κανενας λογος να ριχνες αμμωνιες μετα το μπολι.

Η μεθοδος του μπολιασματος δεν ειναι αυτη!

Με το να λες στον αρχαριο να ριξει αμμωνια στο ενυδρειο,εισαι πιο σιγουρος? Μη λεμε οτι θελουμε τωρα!

Μια χαρα γινεται το μπολιασμα και μετα βαζεις λιγα ψαρακια και εισαι κομπλε!

Σταματηστε να μπερδευεται τους αρχαριους και να γυρνατε το χομπι στο 1980!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πολυ καλα τι λεω,δεν υπαρχει κανενας λογος να ριχνες αμμωνιες μετα το μπολι.

Η μεθοδος του μπολιασματος δεν ειναι αυτη!

Με το να λες στον αρχαριο να ριξει αμμωνια στο ενυδρειο,εισαι πιο σιγουρος? Μη λεμε οτι θελουμε τωρα!

Μια χαρα γινεται το μπολιασμα και μετα βαζεις λιγα ψαρακια και εισαι κομπλε!

Σταματηστε να μπερδευεται τους αρχαριους και να γυρνατε το χομπι στο 1980!

 

Απλά σε όλες τις περιπτώσεις τα ψάρια μπαίνουν σταδιακά .

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ήμουνα μπροστα και απλα είπα τι εχω συζητήσει με τον Σπυρο, απο εκει και πέρα θα ήταν καλύτερα να μας απαντήσει ο ίδιος ο Σπυρος.

Τώρα για την αμμωνία , σίγουρα δεν είναι η μοναδική τροφή για τα βακτήρια, αλλά είναι η βασική και η απαραίτητη, χωρίς αυτή δεν μπορούν να συντηρηθούν, τουλάχιστον σε επίπεδο που να συντηρήσουν ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πολυ καλα τι λεω,δεν υπαρχει κανενας λογος να ριχνες αμμωνιες μετα το μπολι.

Η μεθοδος του μπολιασματος δεν ειναι αυτη!

Με το να λες στον αρχαριο να ριξει αμμωνια στο ενυδρειο,εισαι πιο σιγουρος? Μη λεμε οτι θελουμε τωρα!

Μια χαρα γινεται το μπολιασμα και μετα βαζεις λιγα ψαρακια και εισαι κομπλε!

Σταματηστε να μπερδευεται τους αρχαριους και να γυρνατε το χομπι στο 1980!

 

 

Μην είσαι απόλυτος και να δέχεσαι τις μεθόδους που λειτουργούν άσχετα αν δεν τις προτείνεις, αυτό είναι καθαρά προσωπικό, δεν μπορείς όμως να λες πως είναι λάθος σε κάτι που λειτουργεί άψογα και με 100% ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απόλυτος και να δέχεσαι τις μεθόδους που λειτουργούν άσχετα αν δεν τις προτείνεις, αυτό είναι καθαρά προσωπικό, δεν μπορείς όμως να λες πως είναι λάθος σε κάτι που λειτουργεί άψογα και με 100% ασφάλεια

 

Ειτε θες να το καταλαβεις ειτε οχι,η μεθοδος μπολιασματος δεν ειναι αυτη που προτεινεις!

Η μεθοδος μπολιασματος δεν περιεχει μεσα προσθεση αμμωνιας,αυτο το εχεις βγαλει εσυ και το προτεινεις,δεν ειναι ετσι ομως η μεθοδος!

Η μεθοδος ειναι,μπολιαζεις και την επομενη μερα βαζεις ενα μικρο αριθμο ψαριων.

Δεν καταλαβαινω γιατι ενα τοσο απλο πραγμα οπως το στρωσιμο,το εχετε κανει πειρηνικη φυσικη με αμμωνιες κτλ.

Μπερδευεται τους αρχαριους και τα πραγματα γινονται χειροτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...