Jump to content

Test πόσο απαραίτητα είναι σε ενα νέο .


Recommended Posts

Υπαρχουν τρανταχτα παραδειγματα που καποιος εμπειρος καθοδηγει εναν αρχαριο και ο αρχαριος κανει οτι θελει..ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με τον αλλον και ειδικα αν δεν τον βλεπεις και face to face.

Το να γινει ενας μπουσουλας η οχι,δεν ειναι δουλεια της συντονιστικης ομαδας να πει ναι η οχι νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τρανταχτα παραδειγματα που καποιος εμπειρος καθοδηγει εναν αρχαριο και ο αρχαριος κανει οτι θελει..ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με τον αλλον και ειδικα αν δεν τον βλεπεις και face to face.

Το να γινει ενας μπουσουλας η οχι,δεν ειναι δουλεια της συντονιστικης ομαδας να πει ναι η οχι νομιζω.

 

Δεν αναφερα αυτο να γινει απο τη συντονιστικη ομαδα!

Ο Σταματης προσπαθει να βρη μια ακρη σε αυτο, αλλα δεν τον βοηθαμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θέλετε ( σαν συντονιστική ομάδα ) να βγάλουμε ενα μπούσουλα χωρίς χρήση των τέστ ή πιστεύεται οτι δε γίνετε και τελείωσε το θέμα ;

 

 

 

Δεν αναφερα αυτο να γινει απο τη συντονιστικη ομαδα!

Ο Σταματης προσπαθει να βρη μια ακρη σε αυτο, αλλα δεν τον βοηθαμε.

 

Δεν μιλησα για σενα Μητσο,ο Σταματης ειπε αν θελει η συντονιστικη ομαδα η οχι  να γινει μπουσουλας.

Σε τι να βοηθησουμε δηλαδη? Ο καθενας ειπε τη γνωμη του και εχει καταγραφει,απο εκει και περα, ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τελειώσαμε βρε Σταμάτη;

Δεν καταλαβαίνω που χρειάζεσαι την συντονιστική ομαδα! Τι θέλεις από την ομάδα και κατ' επέκταση από το φόρουμ. Ζήτησες την άποψη των μελών. Την πήρες! Θέλεις έγκριση από την ομάδα της άποψης σου; Να την κάνεις τι αυτή την "έγκριση";

Γράψε λοιπόν καθαρά τι προτείνεις ώστε να σε καταλάβουν και οι υπόλοιποι πέρα από τον Χρήστο, τεκμηρίωσε όπως μπορείς τα γραφόμενα σου, απάντησε σε τυχόν ερωτήσεις, απορίες, ενστάσεις και από κει και πέρα βλέπουμε. Τα γραπτά μένουν και ποιος ξέρει μπορεί πετύχεις αυτό που θέλεις. Ούτε η ομάδα αλλά κυρίως ούτε τα μέλη του ΑΖ έχουν παρωπίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θέλετε ( σαν συντονιστική ομάδα ) να βγάλουμε ενα μπούσουλα χωρίς χρήση των τέστ ή πιστεύεται οτι δε γίνετε και τελείωσε το θέμα ;

 

 

Παιδεια κολλατε σε μια λεξη και δεν βλεπετε το κειμενο!

 

Δεν μιλησα για σενα Μητσο,ο Σταματης ειπε αν θελει η συντονιστικη ομαδα η οχι  να γινει μπουσουλας.

Σε τι να βοηθησουμε δηλαδη? Ο καθενας ειπε τη γνωμη του και εχει καταγραφει,απο εκει και περα, ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.

 

Στο θεμα που εχει ανοιξει, με τις μετρησεις τις καθε περιοχης ( ανα νομο - χωριο κ.ο.κ. ).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη, ο Σταμάτης έγραψε στα ελληνικά. Μια πρόταση έκανε, μέσα σε μια γραμμή. Απολύτως κατανοητό από ολους αυτό που ζητάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια κολλατε σε μια λεξη και δεν βλεπετε το κειμενο!

 

 

Στο θεμα που εχει ανοιξει, με τις μετρησεις τις καθε περιοχης ( ανα νομο - χωριο κ.ο.κ. ).

 

Κατσε ρε Μητσο,που κολλανε δηλαδη οι μετρησεις ανα νομο στο νερο της βρυσης?

Ο Σταματης δεν μιλαει για τεστ ph,kh,gh, αλλα για αμμωνιας,νιτρικα και νιτρωδη.

Οπωτε  αυτο που λες,δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που ζηταει ο Σταματης.

Και δεν καταλαβαινω γιατι το ζηταει αυτο απο την συντονιστικη ομαδα.

 

Link to comment
Share on other sites

rastafarian θεωρείς οτι η συζήτηση έχει εξελιχθεί ομαλά ;

Αν έχει εξελιχθεί ομαλά οκ! έχεις δίκιο .

Αν θεωρείς οτι δεν έχει εξελιχθεί ομαλά και την ενδιαφέρει τη συντονιστική ομάδα το θέμα , θα έπρεπε να επέμβει και να βοηθήσει το διάλογο .

 

Όσο γι αυτό που έγραψε ο giorgosmarios έχει δίκιο .

Δεν θα ήταν καλό να καταγραφούν οι τιμές των νερών της βρύσης σε όσο γίνετε περισσότερες περιοχές ;

Να σου πω κάποια παραδείγματα που ξέρω εγώ .

Η Κέρκυρα στη πόλη φτάνει σε Gh τους 90 Γερμανικούς βαθμούς , δεν είναι μια καλή πληροφορία για τα μέλη ;

Θα μου πείς οτι υπάρχουν διακυμάνσεις .... ναι αλλά δεν είναι μια καλή πληροφορία για να δώσεις συμβουλές σε κάποιο νέο ;

Και γιατί όχι να καταγραφούν και οι διακυμάνσεις ;

Η Σαντορίνη η Σύρος , έχουν ( ή τουλάχιστον είχαν τότε που ήξερα εγώ ) πολύ μαλακό νερό που πλησιάζει το 0 , δεν είναι συν υπολογίσιμο αυτό όταν δίνεις οδηγίες σε κάποιον ;

Πρέπει ντε και καλά να τον βάλεις στη διαδικασία να πάρει τέστ ;

Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση κάποιος που δεν έχει τα χρήματα να κάνει το χόμπι ;

Δε ξέρω τόσο παράλογος είμαι ;

 

Τέλος πάντων , εγω αυτό που ζήτησα είναι να αποφασίσουμε , αν υπό προϋποθέσεις μπορούμε να δώσουμε οδηγίες σε κάποιο νέο να ξεκινήσει το ενυδρείο του χωρίς τέστ .

Η συντονιστική ομάδα και αρκετοί άλλοι πιστεύουν οτι δεν γίνετε .

Για μένα όμως είναι σημαντικό να ξεκαθαριστούν τα πλαίσια του γίνεται .

Και ο λόγος είναι οτι εγώ θα συνεχίσω να συστήνω σε κάποιους νέους τη μη χρήση τέστ γιατί εχω μάθει αυτά που λέω έξω στις συναντήσεις να γράφω κι εδώ μέσα τα ίδια .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

rastafarian θεωρείς οτι η συζήτηση έχει εξελιχθεί ομαλά ;

Αν έχει εξελιχθεί ομαλά οκ! έχεις δίκιο .

Αν θεωρείς οτι δεν έχει εξελιχθεί ομαλά και την ενδιαφέρει τη συντονιστική ομάδα το θέμα , θα έπρεπε να επέμβει και να βοηθήσει το διάλογο .

 

Όσο γι αυτό που έγραψε ο giorgosmarios έχει δίκιο .

Δεν θα ήταν καλό να καταγραφούν οι τιμές των νερών της βρύσης σε όσο γίνετε περισσότερες περιοχές ;

Να σου πω κάποια παραδείγματα που ξέρω εγώ .

Η Κέρκυρα στη πόλη φτάνει σε Gh τους 90 Γερμανικούς βαθμούς , δεν είναι μια καλή πληροφορία για τα μέλη ;

Θα μου πείς οτι υπάρχουν διακυμάνσεις .... ναι αλλά δεν είναι μια καλή πληροφορία για να δώσεις συμβουλές σε κάποιο νέο ;

Και γιατί όχι να καταγραφούν και οι διακυμάνσεις ;

Η Σαντορίνη η Σύρος , έχουν ( ή τουλάχιστον είχαν τότε που ήξερα εγώ ) πολύ μαλακό νερό που πλησιάζει το 0 , δεν είναι συν υπολογίσιμο αυτό όταν δίνεις οδηγίες σε κάποιον ;

Πρέπει ντε και καλά να τον βάλεις στη διαδικασία να πάρει τέστ ;

Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση κάποιος που δεν έχει τα χρήματα να κάνει το χόμπι ;

Δε ξέρω τόσο παράλογος είμαι ;

 

Τέλος πάντων , εγω αυτό που ζήτησα είναι να αποφασίσουμε , αν υπό προϋποθέσεις μπορούμε να δώσουμε οδηγίες σε κάποιο νέο να ξεκινήσει το ενυδρείο του χωρίς τέστ .

Η συντονιστική ομάδα και αρκετοί άλλοι πιστεύουν οτι δεν γίνετε .

Για μένα όμως είναι σημαντικό να ξεκαθαριστούν τα πλαίσια του γίνεται .

Και ο λόγος είναι οτι εγώ θα συνεχίσω να συστήνω σε κάποιους νέους τη μη χρήση τέστ γιατί εχω μάθει αυτά που λέω έξω στις συναντήσεις να γράφω κι εδώ μέσα τα ίδια .

 

Συγνωμη Σταματη αλλα μια χαρα κουβεντα γινεται απ οτι βλεπω,δεν βλεπω καπου να πρεπει να επεμβει συντονιστης.

Οσοι εγραψαν ειπαν την γνωμη τους πανω στο ερωτημα σου.

Οσο αφορα τα τεστ και τις μετρησεις σε νερο βρυσης που λες,εγω δεν εγραψα πουθενα οτι καποιος θα πρεπει ντε και καλα να παρει τεστ για ph,kh,gh ειδικα αν απλα βαζει νερο βρυσης,δεν εχει νοημα να το κανει.Εγω μιλησα και ειπα την γνωμη μου για τα βασικα τεστ,δηλ αμμωνια,no2,no3.

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει η συντονιστικη ομαδα να αποφασισει τι θα γινει.

Ουτε ειδα να βγαινει το συμπερασμα οτι η συντονιστικη ομαδα σαν ομαδα λεει οτι δεν γινεται.Απλα γραψαμε προσωπικες γνωμες,δεν ειναι ποστ να γραφει οτι η συντονιστικη ομαδα λεει γινετε η δεν  γινετε.

Οπως ειπα και πιο πανω,το καθε μελος εγραψε την γνωμη μου πανω στο ερωτημα σου,απο εκει και περα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του απο τα γραφομενα στο θεμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη Σταματη αλλα μια χαρα κουβεντα γινεται απ οτι βλεπω,δεν βλεπω καπου να πρεπει να επεμβει συντονιστης.

Οσοι εγραψαν ειπαν την γνωμη τους πανω στο ερωτημα σου.

Οσο αφορα τα τεστ και τις μετρησεις σε νερο βρυσης που λες,εγω δεν εγραψα πουθενα οτι καποιος θα πρεπει ντε και καλα να παρει τεστ για ph,kh,gh ειδικα αν απλα βαζει νερο βρυσης,δεν εχει νοημα να το κανει.Εγω μιλησα και ειπα την γνωμη μου για τα βασικα τεστ,δηλ αμμωνια,no2,no3.

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει η συντονιστικη ομαδα να αποφασισει τι θα γινει.

Ουτε ειδα να βγαινει το συμπερασμα οτι η συντονιστικη ομαδα σαν ομαδα λεει οτι δεν γινεται ( Συγγνώμη , έχω μπερδευτεί με κάποιες άλλες συντονιστικές ομάδες . ).Απλα γραψαμε προσωπικες γνωμες,δεν ειναι ποστ να γραφει οτι η συντονιστικη ομαδα λεει γινετε η δεν  γινετε.

Οπως ειπα και πιο πανω,το καθε μελος εγραψε την γνωμη μου πανω στο ερωτημα σου,απο εκει και περα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του απο τα γραφομενα στο θεμα.

 

 

Στό έγραψα οτι αν η συζήτηση έχει εξελιχθεί ομαλά Οκ!

Έχεις δίκιο .

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε Σταματη,δηλαδη θες να βγει η συντονιστικη ομαδα να πει ναι γινεται η οχι δεν γινεται?

Δηλαδη μονο μια απαντηση υπαρχει? η ναι η οχι?

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που καποιος θα χρειαστει τεστ.

Γιατι θα πρεπει δηλαδη να βγει η συντονιστικη ομαδα και να παρει την ευθυνη να δωσει μια απαντηση ναι η οχι?

Και να το καναμε,τι θα γινοταν δηλαδη μετα?Θα καταργουσαμε τα τεστ επειδη το ειπαμε εμεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε Σταματη,δηλαδη θες να βγει η συντονιστικη ομαδα να πει ναι γινεται η οχι δεν γινεται?

Δηλαδη μονο μια απαντηση υπαρχει? η ναι η οχι?

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που καποιος θα χρειαστει τεστ.

Γιατι θα πρεπει δηλαδη να βγει η συντονιστικη ομαδα και να παρει την ευθυνη να δωσει μια απαντηση ναι η οχι?

Και να το καναμε,τι θα γινοταν δηλαδη μετα?Θα καταργουσαμε τα τεστ επειδη το ειπαμε εμεις?

 

Τα διαβάζεις αυτά που γράφω ή απλά γράφεις για να γράφεις ; !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα διαβαζω Σταματη αυτα που γραφεις και σου απανταω,οτι κανενας δεν μπορει να βγει να σου πει ναι η οχι απο καμια ομαδα.

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του απο τα γραφομενα.Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει ενα ναι η ενα οχι.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτό που ζήτησα είναι να αποφασίσουμε , αν υπό προϋποθέσεις μπορούμε να δώσουμε οδηγίες σε κάποιο νέο να ξεκινήσει το ενυδρείο του χωρίς τέστ .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα διαβαζω Σταματη αυτα που γραφεις και σου απανταω,οτι κανενας δεν μπορει να βγει να σου πει ναι η οχι απο καμια ομαδα.

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του απο τα γραφομενα.Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει ενα ναι η ενα οχι.

 

Κάτι παρα πάνω από αυτά που βρίσκει ένας νέος στο ίντερνετ άφθονα , φιλοδοξείτε να του δώσετε σαν Aquazone ;

Γιατί κάποτε ήταν σκοπός του Aquazone !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποτε ήταν σκοπός του Aquazone  :D  :D  :D 

Για να μη παρεξηγηθώ .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, ξέρεις πολύ καλά ότι σκοπός του Aquazone και της εκάστοτε συντονιστικής ομάδας, HTAN, EINAI & ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ και να δίνει το κάτι παραπάνω στο νέο χομπίστα .Χωρίς να διακατέχεται το φόρουμ από αρχές δεσποτισμού.

Ότι έχει να κάνει με το αν είναι απαραίτητες οι μετρήσεις ή όχι , σίγουρα μπορεί κάποιος αρχάριος να ξεκινήσει χωρίς προβλήματα ένα ενυδρείο χωρίς καθόλου μετρήσεις αλλά με την αυστηρή καθοδήγηση κάποιου έμπειρου. (Αρκετοί το έχουμε κάνει σε φίλους μας).

Αλλά το ποιο ασφαλές, για τον πρώτο καιρό τουλάχιστον, είναι να χρησιμοποιούνται οι μετρήσεις. Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο - μαύρο. 

ΘΕΛΟΥΜΕ να είμαστε ευέλικτοι, όπως άλλωστε είναι και η φύση, αλλά θα πρέπει  να υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας που να ακολουθούμε χωρίς όμως να γινόμαστε σκληροπυρηνικοί... 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα τείνει να γίνει σίριαλ και αυτό δεν είναι καθόλου ωραίο και αδικεί την πρόθεση του Σταμάτη αλλά και της συντονιστικής ομάδας, θα επαναλάβω την πρόταση μου:

 

Γράψε λοιπόν καθαρά τι προτείνεις ώστε να σε καταλάβουν και οι υπόλοιποι πέρα από τον Χρήστο, τεκμηρίωσε όπως μπορείς τα γραφόμενα σου, απάντησε σε τυχόν ερωτήσεις, απορίες, ενστάσεις και από κει και πέρα βλέπουμε. Τα γραπτά μένουν και ποιος ξέρει μπορεί πετύχεις αυτό που θέλεις. Ούτε η ομάδα αλλά κυρίως ούτε τα μέλη του ΑΖ έχουν παρωπίδες.

 

Όπου χρειστείς θα έχεις την βοήθεια και την συνδρομή μας όπως και κάθε μέλος του forum που θέλει να προσφέρει. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτό που ζήτησα είναι να αποφασίσουμε , αν υπό προϋποθέσεις μπορούμε να δώσουμε οδηγίες σε κάποιο νέο να ξεκινήσει το ενυδρείο του χωρίς τέστ .

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτό που ζήτησα είναι να αποφασίσουμε , αν υπό προϋποθέσεις μπορούμε να δώσουμε οδηγίες σε κάποιο νέο να ξεκινήσει το ενυδρείο του χωρίς τέστ .

 

Δικη μου αποψη ειναι.   Ναι!

 

Εδω και ενα χρονο σχεδον, εχω στυση το φυτεμενο μου.

Δεν εχω κανει κανενα τεστ απο την αρχη. 

Μονο πριν μερικες μερες οταν ηρθε στα χερια μου ενα ηλεκτρονικο PH μετρο και απλα το δοκιμασα. 

Link to comment
Share on other sites

Δικη μου αποψη ειναι.   Ναι!

 

Εδω και ενα χρονο σχεδον, εχω στυση το φυτεμενο μου.

Δεν εχω κανει κανενα τεστ απο την αρχη. 

Μονο πριν μερικες μερες οταν ηρθε στα χερια μου ενα ηλεκτρονικο PH μετρο και απλα το δοκιμασα. 

Tο νου σουυυυυ! Διαβαζουν και μικρα παιδια! Χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δικη μου αποψη ειναι.   Ναι!

 

Εδω και ενα χρονο σχεδον, εχω στυση το φυτεμενο μου.

Δεν εχω κανει κανενα τεστ απο την αρχη. 

Μονο πριν μερικες μερες οταν ηρθε στα χερια μου ενα ηλεκτρονικο PH μετρο και απλα το δοκιμασα. 

 

Εσυ δεν εισαι αρχαριος ομως και αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα Μητσο.

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις οτι και σε ενα ( εμπειρο ) δεν μπορει να γινει η στραβη.

Αυτο που λεει ο Σταματης και το υπογραμμιζει ειναι υπο προυποθεσεις και με σωστη καθοδηγηση.

 

Να πω και κατι εκτος θεματος που σιγουρα δεν ειναι θεμα συζητησης σε αυτο, μπηκαν γαριδες σε αστρωτο βυθο

και ειναι καλα μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω,πως ενας εμπειρος την στραβη θα την καταλαβει και χωρις τεστ,ενας αρχαριος οταν θα την καταλαβει θα ειναι αργα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...