Jump to content

Eρωτήσεις - Aπορίες Για Στήσιμο Reef


xristosxx

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Από τον Νοέμβριο τρέχει ένα ενυδρείο 180L με άμμο για υπόστρωμα και 17 κιλά ζωντανό βράχο. Μετά από ένα ατυχές γεγονός που έκανα σαν αρχάριος στο θαλασσινό είπα να κάνω μια αλλαγή σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και φυσικά πολύ πιο προσεκτικά και με μεγαλύτερη υπομονή μιας και τα ζωντανά δεν φταίνε σε τίποτα…

Πριν ένα μήνα έκανα την μεταφορά από το 180 σε ένα νέο red sea max 250.

Η άμμο από το παλιό πήγε στον κάδο και έβαλα 31 κιλά αραγωνιτη ( 18 κιλά νεκρό + 13 κιλά από συνχομπιστα.

Προστεθήκαν και ακόμα 7 κιλά ζωντανού βράχου ( επίσης από συνχομπιστα ) και 4 κιλα νεκρό βράχο. Σύνολο 28 κιλά βράχου.

Το ενυδρείο έχει 2x1200L αντλίες επιστροφής από το sub που βρίσκετε πίσω και έχω προσθέσει άλλους 2 ( 1x2000L , 1x600L ) .

Αλλάχτηκε το skimmer με το mc500 και προστέθηκε συστηματάκι ανατολής δύσης και moonlight με led .

Οι μετρήσεις μέχρι στιγμής είναι καλές και μέσα στα όρια που πρέπει

Ξεκίνησαν λοιπόν να εμφανίζονται άλγες καφέ και πράσινη ..φαντάζομαι λογικό μετά από την αλλαγή αυτή.

Αλλαγές νερού κάνω κάθε μήνα 25%

Ο βράχος και ο αραγωνίτης είναι οκ τα κιλά ?

Θα κάνει ξανά τον κύκλο του το ενυδρείο 5-6 μήνες για να καθαρίσει ?

Θα πρέπει να προσθέσω η να αλλάξω τους κυκλοφορητές με μεγαλύτερους η είναι οκ?

Το ζευγαράκι clown που θέλω να πάρω καλυτέρα μετά από 5 μήνες ?

Άνθρακα αντιφώσφορο συνεχίζω να βάζω με αλλαγή κάθε μήνα ?

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Από τον Νοέμβριο τρέχει ένα ενυδρείο 180L με άμμο για υπόστρωμα και 17 κιλά ζωντανό βράχο. Μετά από ένα ατυχές γεγονός που έκανα σαν αρχάριος στο θαλασσινό είπα να κάνω μια αλλαγή σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και φυσικά πολύ πιο προσεκτικά και με μεγαλύτερη υπομονή μιας και τα ζωντανά δεν φταίνε σε τίποτα… Έτσι!!

Πριν ένα μήνα έκανα την μεταφορά από το 180 σε ένα νέο red sea max 250. Μια χαρά!

Η άμμο από το παλιό πήγε στον κάδο και έβαλα 31 κιλά αραγωνιτη ( 18 κιλά νεκρό + 13 κιλά από συνχομπιστα.

Προστεθήκαν και ακόμα 7 κιλά ζωντανού βράχου ( επίσης από συνχομπιστα ) και 4 κιλα νεκρό βράχο. Σύνολο 28 κιλά βράχου.

Το ενυδρείο έχει 2x1200L αντλίες επιστροφής από το sub που βρίσκετε πίσω και έχω προσθέσει άλλους 2 ( 1x2000L , 1x600L ) .

Αλλάχτηκε το skimmer με το mc500 και προστέθηκε συστηματάκι ανατολής δύσης και moonlight με led .

Οι μετρήσεις μέχρι στιγμής είναι καλές και μέσα στα όρια που πρέπει Δηλαδή? Τι τιμές είναι?

Ξεκίνησαν λοιπόν να εμφανίζονται άλγες καφέ και πράσινη ..φαντάζομαι λογικό μετά από την αλλαγή αυτή. Φυσιολογικό

Αλλαγές νερού κάνω κάθε μήνα 25% Για αρχή καλύτερα εβδομαδιαίες ή 10ημερες!

Ο βράχος και ο αραγωνίτης είναι οκ τα κιλά ? Σαν ποσότητα είναι μια χαρά, αλλά αυτό θα το δεις και στο μάτι. Αν σου κάθεται ωραία και δεν φαίνεται μπουκωμένο τότε οκ!

Θα κάνει ξανά τον κύκλο του το ενυδρείο 5-6 μήνες για να καθαρίσει ? Νωρίτερα. Συνήθως παίρνει το πολύ ένα μήνα(συνήθως μέρες).

Θα πρέπει να προσθέσω η να αλλάξω τους κυκλοφορητές με μεγαλύτερους η είναι οκ? Αυτό θα το δεις στην πορεία. Αν η κυκλοφορία στο μάτι σου αρέσει τότε μια χαρά. Επίσης όταν θα αρχίσεις να προσθέτεις κοράλια θα το δεις. Τι κυκλοφοριτές ακριβώς έχεις? Γιατί έτσι όπως το περιέγραψες δεν πολυκατάλαβα.

Το ζευγαράκι clown που θέλω να πάρω καλυτέρα μετά από 5 μήνες ? Αν οι μετρήσεις σου είναι οκ μπορείς και τώρα. Μην ξεχνάς ότι πρέπει να ταίζεις την βιολογία σου, οπότε η υχθιοφόρτιση είναι επιτακτική!

Άνθρακα αντιφώσφορο συνεχίζω να βάζω με αλλαγή κάθε μήνα ? Τι μάρκες χρησιμοποιείς? Ανάλογα με το είδος κάνεις και την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον παναγιωτη φιλε xristosxx.

Επισης θα βοηθησει παρα πολυ αν μας βαλεις και μια φωτογραφια να εχουμε μια εικονα(για την κυκλοφορια,την αμμο κτλ) :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

χθεσινές μετρησεις:

Θερμοκρασία=27 - 27,5 ( 2 θερμόμετρα για σιγουριά )

Αλατότητα=1025 ( ρεφρακτόμετρο )

PH=7,8

Ασβέστιο=430

Μαγνήσιο= αυριο θα ξέρω μιας και τέλος τα τεστ ( 1250 πριν 10 μέρες )

Φωσφορικά=0

Νιτρώδες οξύ(No2)=0

Νιτρικά άλατα= >10

Αμμωνία=0

τα τεστάκια είναι όλα sera υγρά και τα κάνω 2 φορές με διαφορά 1 ώρας.

'Ανθρακας και αντιφώσφορος είναι seachem και τα βάζω σε ένα εξωτερικό FLUVAL 203 που είναι μόνο για αυτή την δουλειά.( αν τα ρίξω στο sub σε πουγκί θα είνα καλύτερα ? )

οι κυκλοφοριτες που ειναι μέσα στο ενυδρείο ειναι κοραλιες και έχω τον 1 να χτυπάει πισω απο τα βράχια και την αλλη μπροστά.

φωτο θα βάλω μόλις φορτίσει και στεγνώσει η μηχανή μιας και την ξετινάξαμε στην κατάδυση :)

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις σήμερα 22:00.

Θερμοκρασία=27

Αλατότητα=1025 ( ρεφρακτόμετρο )

PH=8

Ασβέστιο=430

Φωσφορικά(Po4)=0

Νιτρώδες οξύ(No2)=0

Νιτρικά άλατα(No3)= >10

Αμμωνία(Nh3)=0

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις σήμερα 22:00.

Θερμοκρασία=27

Αλατότητα=1025 ( ρεφρακτόμετρο )

PH=8

Ασβέστιο=430

Φωσφορικά(Po4)=0

Νιτρώδες οξύ(No2)=0

Νιτρικά άλατα(No3)= >10

Αμμωνία(Nh3)=0

φιλε μετρα και Κ.Η.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χθεσινές μετρησεις:

Θερμοκρασία=27 - 27,5 ( 2 θερμόμετρα για σιγουριά )

Αλατότητα=1025 ( ρεφρακτόμετρο )

PH=7,8

Ασβέστιο=430

Μαγνήσιο= αυριο θα ξέρω μιας και τέλος τα τεστ ( 1250 πριν 10 μέρες )

Φωσφορικά=0

Νιτρώδες οξύ(No2)=0

Νιτρικά άλατα= >10

Αμμωνία=0

τα τεστάκια είναι όλα sera υγρά και τα κάνω 2 φορές με διαφορά 1 ώρας.

'Ανθρακας και αντιφώσφορος είναι seachem και τα βάζω σε ένα εξωτερικό FLUVAL 203 που είναι μόνο για αυτή την δουλειά.( αν τα ρίξω στο sub σε πουγκί θα είνα καλύτερα ? )

οι κυκλοφοριτες που ειναι μέσα στο ενυδρείο ειναι κοραλιες και έχω τον 1 να χτυπάει πισω απο τα βράχια και την αλλη μπροστά.

φωτο θα βάλω μόλις φορτίσει και στεγνώσει η μηχανή μιας και την ξετινάξαμε στην κατάδυση :)

Για τον άνθρακα και το αντιφώς δεν μπορώ να σου απαντήσω καθε ποτε να αλλάζεις καθώς δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Θα σου απαντήσει κάποιος άλλος.

Πάντως αν δεν σου αρέσει να χρησιμοποιείς εξ. φίλτρο μπορείς να βάλεις και τα υλικά στο σαμπ.

Κατα τα άλλα, όπως σου είπε ο Βαγγέλης, μέτρα και κεχά(kh), και επίσης πάρε άλλης μάρκας τεστ. Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για τώρα, τουλάχιστον όταν τελειώσουν πάρε άλλης μάρκας. Εγώ προτιμώ salifert, αλλά καλά είναι και της red sea(λίγο ακριβά βέβαια), και της tropic marin.

Επίσης, αν δεν έχεις ελεγκτή θερμοκρασίας, καλό είναι να προμηθευτείς, καθώς στο θαλασσινό δεν παίζουμε με τις θερμοκρασίες. Πρέπει να κρατάς σταθερή θερμοκρασία. Με 10 -15 ευρώ είσαι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω σε ολα αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω :bigemo_harabe_net-64:

Οπως ειπε ο βαγγελης το Kh ειναι πολυ σημαντικη μετρηση,ειδικα αν εχεις ηδη κοραλια η' σκεφτεσαι να βαλεις στο μελλον.

Οπως ειπε κ ο πανος,τα τεστακια της sera κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι αφερεγγυα.

Χρησιμοποιω εδω και χρονια της salifert και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Απο τις καλυτερες επιλογες οσον αφορα

στην σχεση τιμη και αποδοση-αποτελεσματα.

Ο ανθρακας της seachem που χρησιμοποιεις ειναι στην ιδια συσκευασια με το αντιφως?

Κατα την ταπεινη μου αποψη καλυτερα να συνεχισεις να βαζεις τα υλικα στο fluval.

Παιρνουν πολυ περισσοτερη ροη απ'οτι σε μια καλτσα.

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις kh και mg

KH = 8 (salifert)

mg = 1350

για την θερμοκρασία εχω τον controller STC-1000

για τα τεστάκια σιγά σιγά θα κάνω αλλαγή αμα ειναι σε πιο αξιοπιστα.

ο άνθρακας εχει την ίδια συσκευασία με τον αντιφώσφορο

Σήμερα πήρα αντιφωσφορο ATI και άνθρακα GROTECH CoCoCarbon

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις kh και mg

KH = 8 (salifert)

mg = 1350

για την θερμοκρασία εχω τον controller STC-1000

για τα τεστάκια σιγά σιγά θα κάνω αλλαγή αμα ειναι σε πιο αξιοπιστα.

ο άνθρακας εχει την ίδια συσκευασία με τον αντιφώσφορο

Οι μετρήσεις μια χαρά!

Για τον άνθρακα θα σου απαντήσουν τα παιδιά!

Εφόσον οι μετρήσεις σου είναι καλές, και εφόσον έχεις κατασταλάξει σε ένα aquascape(βάλε ντε καμια φωτό να το δούμε ;) ), μπορείς να βάλεις ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και λίγες φωτο για να μου πείτε τι αλλαγές θα πρέπει να κάνω ( μιας και δεν έχω και πολύ φαντασία για το στήσιμο )

κάθε παρατήρηση-κράξιμο ειναι καλοδεχούμενο :)

post-49353-0-30023100-1378383026_thumb.jpg

post-49353-0-33072800-1378383108_thumb.jpg

post-49353-0-02559300-1378383119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες ειναι οι τιμες σου φιλε xristosxx :bigemo_harabe_net-64:

Αρκει να ειναι ετσι γιατι τα τεστακια της sera δεν τα εμπιστευομαι πολυ.

Μονο του ph μου εβγαζε καλα αποτελεσματα.

Αν εβαζες το seagel της seachem τοτε καλο θα ειναι-ηταν να το αλλαζες συχνοτερα αφου το αντιφως που εχει μεσα(ασπρες μπιλιτσες) ειναι με βαση αλουμινιου και μεσα σε μερικες μερες εχει απορροφησει οσο μπορει και μετα τα επιστρεφει στο νερο.

Toν ανθρακα μπορεις να τον αλλαζεις καθε μηνα και το αντιφως με βαση το σιδηρο καθε δυο.

Εχεις καποιες παραπανω πληροφοριες για το αντιφως της ati?

Το στησιμο ενος ενυδρειου φιλε μου ειναι καθαρα προσωπικο γουστο,αν σου αρεσει εσενα αρεσει και σε μας φιλε μου! :D

Προσωπικα μου αρεσει αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη νομιζω πως τον εχεις μπουκωσει πολυ στη μεση και θα ειναι πολυ δυσκολο να υπαρχει καλη κυκλοφορια αναμεσα στα βραχια.Αυτο μπορει να εχει σαν αποτελεσμα να δημιουργουνται πολλα detritus,γενικοτερα βρωμα αλλα και να μενουν τροφες που θα φτασουν σε εκεινα τα σημεια.

Προς το παρων οι κυκλοφορητες φαινονται αρκετοι και σε σωστη θεση ;)

Το βλεπεις και στο μελλον αυτο οταν βαλεις τα κοραλια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τον αντιφωσφορο ati τον πηρα σημερα απο το petcumulus. τα παιδιά μου είπαν οτι είναι νέο προιον και καλό

το Link απο την εταιρια : http://www.atinorthamerica.com/phosphate_stop.php?tabbedtabs=0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο!

Όπως σου είπε και ο μιχάλης είναι λίγο μπουκωμένο.

Παρατηρώ ότι έτσι όπως τα έχεις βάλει είναι πολύ πίσω. Μπορείς να τα φέρεις και πιο μπροστά, απλά μην τα πάς τέρμα κοντά στο τζάμι.

Προσπάθησε να φτιάξεις 2 καλές συνθέσεις στις 2 πλευρές του ενυδρείου και στην μέση άσε λίγο χώρο. Επίσης προσπάθησε να δώσεις όσο περισσότερο ύψος μπορείς. Επίσης προσπάθησε οι συνθέσεις σου να είναι σχετικά ανοιχτές και να περνάει καλά το νερό απο μέσα. Επίσης προσπάθησε να μην ακουμπάνε καθόλου στα τζάμια, και να μην είναι τελείως κολλητά με το πίσω τζάμι.

Με αυτό τον τρόπο έχεις πολλές θέσεις για ότι κοράλια θες, έχεις χώρο στον αραγωνίτη για κοράλια, και τα ψάρια σου έχουν χώρο για κολύμπι.

Αν δεις ότι τα βράχια είναι πολλά, κρατάς αυτά που σε βολεύουν στο στήσιμο, και τα εριτα αν χωράνε στο σαμπ τα βάζεις εκεί, διαφωρετικά τα βγάζεις να τα έχεις.

Επίσης, να κοιτάξεις να γίνεται ανατάραξη στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγιναν κάποιες αλλαγές στην διαρρύθμιση, μεταφέρθηκαν τα βράχια για να υπάρχει περισσότερος χώρος από πίσω και άλλαξα και τις κοραλλιές με 2x4000 και μια μικρή 600 που λειτούργει μόνο 8 ώρες.

Οι 2 αντλίες επιστροφής από το sub χτυπάμε προς την επιφάνια για να υπάρχει καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας.

Λέω να βγάλω μια έξοδο από την μια αντλία με Τ και να την βάλω κάτω από τους βράχους με την έξοδο προς την επιφάνεια για να καθαρίζουν καλύτερα τα βράχια από ότι υπολείμματα μένουν.

Αξίζει τον κόπο η δεν έχει κανένα νόημα αυτή η σκέψη μου ?

post-49353-0-81266000-1379343073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σκεψη σου δεν ειναι ασχημη χρηστο αλλα θα σε ταλαιπωρησει στην εκτελεση και νομιζω πως δεν θα εχεις τα αποτελεσματα που επιθυμεις,στην πραξη. :blush:

Απ'οτι ειδα οι αντλιες επιστροφης σου ειναι 1200λ/ω και αν βαλεις το Τ θα μοιραστει στα 600 στην καθε εξοδο.

Δεν νομιζω πως θα ειναι αρκετα δυνατες οι εξοδοι για να σου κανουν αυτο που θες.

Δεν χανεις βεβαια κατι αν το δοκιμασεις

Θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα σε αυτο που θες,αν παιξεις με τους κυκλοφορητες που ηδη εχεις η' στην χειροτερη να βαλεις ακομα εναν(θα σου πιασει κ αλλο χωρ ομως :( )

Εχει αρχισει και παιρνει ζωη το ενυδρειο σου,απ'οτι βλεπω στη φωτο και χαιρομαι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο το στήσιμο, αν και μπορείς και καλύτερα. Φαίνεται πολύ μπουκωμένο και δεν θα περνάει καλά το νερό απο μέσα απο τα βράχια. Αν μπορείς να τα αραιώσεις μεταξύ τους θα είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου είναι να αλλάξω τους κυκλοφορητές σε 2x2400+

Προς το παρόν θα κάνω καμία δόκιμη με έναν και βλέποντας από το αποτέλεσμα.

Σιγά σιγά θα το ξαναστήσω με καλυτέρα κενά ανάμεσα στους βράχους μέχρι να γίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου είναι να αλλάξω τους κυκλοφορητές σε 2x2400+

Προς το παρόν θα κάνω καμία δόκιμη με έναν και βλέποντας από το αποτέλεσμα.

Σιγά σιγά θα το ξαναστήσω με καλυτέρα κενά ανάμεσα στους βράχους μέχρι να γίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

Έτσι!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα!!

τελικά άλλαξα τις κοραλιες με 1x3000 και 1x5000 και μου φαίνετε καλύτερη η κίνηση.

Έγιναν και κάποιες αλλαγές στο στήσιμο με λιγότερα βράχια και χαμηλότερο ύψος.

Μπήκαν και 3 ψαράκια και λίγα μικρά κοραλάκια ( από τα εύκολα φυσικά ) J

και πάμε στο σημαντικό μέρος....

Μετρήσεις Πεμπτη 22:00.

Θερμοκρασία=27

Αλατότητα=1025

PH=8

Ασβέστιο=440

KH = 6

mg = 1260

Φωσφορικά(Po4)=0

Νιτρώδες οξύ(No2)=0

Νιτρικά άλατα(No3)= >10

Αμμωνία(Nh3)=0

Αλλαγή νερού 30% έκανα την Δευτέρα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έπεσε το Kh από 8 σε 6 και το μαγνήσιο από 1350 σε 1260.

Το μαγνήσιο θα το ανεβάσω με υγρό συμπλήρωμα προσθέτοντας τόσο όσο χρειάζεται για να ανεβαίνει 15-20 μονάδες την μέρα . Σωστά ?

Το Kh πάλι θα πρέπει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα ? η μπορώ και με κανέναν πιο οικονομικό τροπο ?

Έγινε επεξεργασία - xristosxx
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο χρηστο για τις αλλαγες :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ καλη η κινηση να αυξησεις την κυκλοφορια και το οτι αφαιρεσες βραχο θα σε βοηθησει ακομα περισσοτερο και σε αυτο το κομματι!

Οποτε εχεις χρονο και διαθεση βαλε και φωτο να δουμε την αλλαγη στο στησιμο του βραχου!

Να χαιρεσαι και τα ψαρακια και τα κοραλια!Μεγεια!

Ολες οι τιμες(εκτος απο αυτες που σημειωσαν πτωση) σου ειναι πολυ πολυ καλες!

Σωστος για το μαγνησιο και για το Kh υπαρχουν πολυ φθηνες σκονες σε καποια καταστηματα με τις οποιες μπορεις να το ανεβασεις.Πολυ πολυ πολυ προσοχη μως στην δοσολογια τους γιατι ειναι πολυ δυνατες φιλε μου.

Αν πας σε αυτη τη λυση ενημερωσε μας :nuke:

Υπαρχει βεβαια απο επωνυμες λυσεις και το reef builder της seachem το οποιο δεν ειναι και πολυ ακριβο(σχετικο ειναι αυτο παντα) το οποιο μπορει να σου ανεβασει το kh και εχουν το καλο οτι ειναι πιο ελεγχομενη η δοσολογια σε σχεση με τις πρωτες!

Βεβαια αν εχεις πολυ καταναλωση θα σου κρατησει λιγοτερο γιατι δεν ειναι τοσο δυνατο το builder.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι ακόμα αρχάριος και φοβάμαι ότι θα κάνω μ@@@ οπότε κατά 99% λέω να πάω για αρχή σε κάποιο έτοιμο σκεύασμα μέχρι να μάθω λίγα πράγματα παραπάνω .

Το Kh το ανεβάζω 2 μονάδες κατευθείαν η πρέπει να πάω σε διαδικασία 1 μονάδα την μέρα η και παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου χρηστο που εισαι τοσο προσεχτικος τωρα στην αρχη!

Ετσι μειωνονται πολυ οι πιθανοτητες φιλε μου να γινει μια στραβη που θα σε βγαλει χαμενο σε χρηματα αλλα και θα σε στεναχωρησει :bigemo_harabe_net-64:

Αφου πηρες κοραλακια καλυτερα(οσο πιο συντομα μπορεις) να το ανεβασεις στο 6,7-7 εστω και μεσα σε μια μερα η' και ωρες ακομα και μετα απο 2-3 ημερες να το πας στο 8(αν ειναι αυτη η τιμη που θες να εχεις σταθερα).

Link to comment
Share on other sites

θα το πάω στο 7 σήμερα και δευτέρα θα πάω για 8.

και το μαγνήσιο θα το παω μέχρι την άλλη παρασκευή 1350-

και μερικές φωτο...

post-49353-0-84928700-1381505655_thumb.jpg

post-49353-0-28041200-1381505681_thumb.jpg

post-49353-0-92366900-1381505693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο χρηστο!

Απο ολες τις αλλαγες στα στησιματα που εχεις κανει αυτο ειναι το πιο ωραιο φιλε! :bigemo_harabe_net-64:

Μην το πειραξεις,ειναι τελειο!Μολις μεγαλωσουν και τα κοραλακια και βαλεις και μερικα ακομα θα δειξει ακομα πιο πολυ.

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Για τις τιμες συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...