Jump to content

Ξεκινησα Κι Εγω.


mageiras293

Recommended Posts

ευχαριστω παιδια δεν μπορουσε να γινει πιο αερατος επειδη δεν ειχε πολυ χωρο ή δεν βολευε ο βραχος που ειχα

σε λιγο θα μπουν και φραγκακια

Link to comment
Share on other sites

O βράχος έχει ενδιάμεσα διαδρόμους και δημιουργεί και άλλες σπηλιές, τόσο για την πιο άνετη κυκλοφορία, όσο και για κρυψώνες.

Στις φωτογραφίες δεν μπορεί να φανεί αυτό

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να σου ερθουν και τα πρωτα κοραλια φιλε μου :bigemo_harabe_net-64:

Το να βαλεις φοντο ειναι πολυ καλη κινηση,οποιο χρωμα και αν διαλεξεις.

Ευχαριστουμε για τις φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο...αλλα τι περιμενεις απο την στιγμη που εβαλε το χερακι του ο Αιολος.....ομορφια!!!Καλη συνεχεια και υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο βράχος είναι πολύ καλός, αλλά δεν είχε ποικιλία σε κομμάτια, όλα ήταν "στρογγυλοποιημένα" !!! δυστυχώς δεν είχε πλάκες που θα μπορούσε να γίνει ακόμη καλύτερο και δημιουργικό το στήσιμο.

Φυσικά αφαιρέθηκαν και κάποιες κοτρόνες που υπήρχαν, που στην ουσία δεν προσέφεραν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδια για ακομη μια φορα....

εχω ενα θεμα με τους κυκλοφοριτες ,,,,,στην 1 φοτο ο κυκλοφορητής ειναι 3000 λιτρα/ωρα και 2 φοτο 4400 λιτρα/ωρα

σε ποια θεση πρεπει να τους βαλω ,,σε πιο υψος,,,προς τα που πρεπει να κοιτανε????

με καποιες δοκιμες που εκανα οταν ηταν το ρευμα προς τα βραχια τα ζωανθους τρομαξαν και εκλεισαν(δεν ξερω αν περιμενα θα το συνήθιζαν και θα ξανα άνοιγαν)...μετα το εβαλα πιο πανω αλλα δεν τα κοραλακια μου εχω ουτε που κουνιούνται ,,ειναι οπως την φοτο 3 ,,,,,αριστερα ειναι ο 3000λιτρα/ωρα και δεξια 4400

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι αυτό που ρωτάς δεν νομίζω κάποιος να στο απαντήσει!Μόνο αν δω το ενυδρείο μπορεί να βγάλω άκρη!Η κυκλοφορία δεν έχει κάποια συνταγή...κάθε ενυδρείο και διαφορετική τοποθέτηση!Πάντως χοντρά χοντρά,δοκίμασε να βλέπουν λιγάκι ψηλά μιας και βλέπω έχεις μαλακά κοράλλια αλλά να "συγκρούονται" τα ρεύματα τους ώστε να κατεβαίνουν τυχαία στα πιο χαμηλά στρώματα του ενυδρείου!;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα οπωςθα δεις στην 3 φοτο ο αριστερα κανει ενα περιεργο ρευμα

δηλαδη δεν δινει την δυναμη του ευθεια αλλα πανω,κατω,αριστερα και δεξια,,(δες στην 3 φοτο πως κανει στην επιφανεια του νερου)

θα δοκιμασω,,,μ****α κοραλια θα βαλω και ανεμωνες,,πρεπει να τα χτυπαει πολυ ρευμα??

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οπως θα δειτε στις φοτο λιγο πιο πανω ,μπορει καποιος να μου πει αν ο βραχος ζωντανευει????ή πρεπει να παρω κιαλλα βακτηρια???

τρεχει απο μεσα οκτομβριου

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια να παρεις μετα τους εξι μηνες θα παρει ο βραχος επισεις να βαλεις και κανενα κοπιποδο ζωντανο οταν βρεις,τον κυκλοφορητη με τις βεντουζες βγαλτον οι βεντουζες ξεραινονται και ξεκολαει και πεφτει και μετα.... με μαγνητη για να ησυχασεις,τωρα την κυκλοφορια την βλεπεις δηλ το ενυδρειο και την φτιαχνεις μην ξεχνας ειναι απο τα ποιο δυσκολα κομματια στο ενυδρειο,καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει απο την αρχή βακτήρια απλώς ρωτάω αν πρέπει να βάλω κι αλλά ..εκεί που έλεγα πως τελείωσα με όλα εχω θέμα να την κυκλοφορία .δηλαδη στο youtube βλέπω ενυδρεία που τα κοράλια έχουν μια ωραία κίνηση (δεξιά,αριστερά ) αυτό γίνεται μόνο με controller?δεν ξέρω αν πρέπει να τα φυσάει πολύ ,θα βάλω κι αλλά κοράλια σε όλο το μήκος του ενυδρειου και θα δοκιμάσω να δώ πως θα τα χτυπάει ; Πρέπει όμως να τα χτυπάει το ρεύμα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

αυτη η κινηση γινετε μονο με κοτρολερ φιλε μου ,τωρα το καθε κοραλι ειναι διφωρετικο αλλο θελει πολυ αλλο λιγο και αλλο ελαχιστο [ χτυπημα]

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..έλεγα να βάλω απο την αριστερή μεριά ένα μικρότερο κυκλοφοριτη (1600 λιτά/ ώρα) και να ειναι κάτω και να χτυπάει προς τον βράχο αλλά να κοιτάει προς το κυκλοφοριτη που ειναι δεξιά (4400 λίτρα/ώρα) και να συγκρούονται κάπου στη μέση και να εχω ένα αποτέλεσμα σαν αυτό που λέμε..αν εχω αποτέλεσμα .... Σε ευχαριστώ φίλε... Κι άλλη μια ερώτηση να σου κάνω .. Με ένα controller μπορώ να έλεγχω όλους τους κυκλοφοριτες (εχω ένα κινέζικο 3000 λίτρα και ένα της hydor 4400 λίτρα /ώρα )

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φτιάξεις λίγο την κυκλοφορία και να μην έχεις απλώς συνεχόμενες ροές,τότα θα πρέπει να προμηθευτείς κυκλοφορητή με κοντρόλερ.

Είτε vortech,είτε jebao είτε ακόμα και tunze με τον κοντρόλερ που βγάζει.

Κατά την ταπεινή μου άποψη,αν μπορείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη πάρε vortech.Απλά με τα λεφτά που θα πάρεις μια δεκάρα,θα πάρεις δύο jebao που θα δουλεύουν μαζί (slave-master).http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=126&item_id=599¤cy_code=EUR

Όπως και να'χει,το θέμα κυκλοφορία είναι μεγάλο κεφάλαιο στο θαλασσινό ενυδρείο και σίγουρα θα σε δυσκολέψει!

Όλοι άλλωστε έχουμε κάνει άπειρες αλλαγές μέχρι να βρούμε αυτό που ζητάνε τα κοράλλια μας!

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Εγω έλεγα να βάλω αυτό. http://www.marinedepot.com/Hydor_Koralia_Smart_Wave_Pump_Controller_External_Wavemakers_for_Aquariums-Hydor_USA-HD00924-FIWMEW-vi.html. Επειδή εχω ένα κυκλοφοριτη hydor να πάρω άλλο ένα και είμαστε εντάξει

Δεν το περίμενα ότι η κυκλοφορία θα ειναι δύσκολη .μπραβο της

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mageiras,συμφωνω 100% με αυτο που ειπε ο κωστας. :thumbsu:

Πλεον μια πολυ καλη και φθηνη λυση ειναι οι jebao.

Δεν ειναι πολυ ακριβες και με τις δυνατοτητες-επιλογες που εχουν,σου λυνουν τα χερια στο θεμα ροη.

Ειναι οντως δυσκολο το κομματι σωστη ροη στο ενυδρειο και πρεπει να το λαμβανουμε υπ'οψην μας ακομα

και απο το στησιμο του βραχου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έλεγα να βάλω αυτό. http://www.marinedepot.com/Hydor_Koralia_Smart_Wave_Pump_Controller_External_Wavemakers_for_Aquariums-Hydor_USA-HD00924-FIWMEW-vi.html. Επειδή εχω ένα κυκλοφοριτη hydor να πάρω άλλο ένα και είμαστε εντάξει

Δεν το περίμενα ότι η κυκλοφορία θα ειναι δύσκολη .μπραβο της

Καλός είναι και αυτός ο controller αλλά δεν έχει πολλές επιλογές.Μόνο on-off κάνει εναλλάξ δύο κυκλοφορητές ή on-off και τους δύο μαζί!

Οι jebao δεν φαντάζεσαι πόσο θα σε βοηθήσουν!Πάρα πολλές επιλογές σε κυματισμούς,μαγνήτης που ''σπάει κόκαλα'' και αθόρυβη λειτουργία όσο δεν φαντάζεσαι!Η σχέση τιμή/απόδοση δε,νομίζω πως είναι η καλύτερη της αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φτιάξεις λίγο την κυκλοφορία και να μην έχεις απλώς συνεχόμενες ροές,τότα θα πρέπει να προμηθευτείς κυκλοφορητή με κοντρόλερ.

Είτε vortech,είτε jebao είτε ακόμα και tunze με τον κοντρόλερ που βγάζει.

Κατά την ταπεινή μου άποψη,αν μπορείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη πάρε vortech.Απλά με τα λεφτά που θα πάρεις μια δεκάρα,θα πάρεις δύο jebao που θα δουλεύουν μαζί (slave-master).http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=126&item_id=599¤cy_code=EUR

Όπως και να'χει,το θέμα κυκλοφορία είναι μεγάλο κεφάλαιο στο θαλασσινό ενυδρείο και σίγουρα θα σε δυσκολέψει!

Όλοι άλλωστε έχουμε κάνει άπειρες αλλαγές μέχρι να βρούμε αυτό που ζητάνε τα κοράλλια μας!

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

για ακομη μια φορα αποτυχημενη αγορα εκανα με τους κυκλοφορητες hydor

θα μπορουσα να παρω jabao

με τα ιδια και πιο λιγα χρηματα

ειδα στο ιντερνετ οτι σου δινει το κοντρολερ μαζι με ενα κυκλοφοριτη στα 70 ευρω περιπου

εχω 240 λιτρα φτανει μονο ενας κυκλοφοριτης;;;βλεπω οτι κανει μεγιστο 13000 λιτρα/ωρα λογικα κανει

τωρα εχω 2 κυκλοφοριτες 8000 λιτρα/ωρα και οι δυο μαζι

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω δύο 25άρες jebao με τον controller που τις ενώνει,όχι μια 40άρα!Με αυτόν τον τρόπο θα "σπάσεις" την κυκλοφορία σε δύο πηγές,με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερη κατανομή της!;)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω δύο 25άρες jebao με τον controller που τις ενώνει,όχι μια 40άρα!Με αυτόν τον τρόπο θα "σπάσεις" την κυκλοφορία σε δύο πηγές,με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερη κατανομή της!;)

+1000
Link to comment
Share on other sites

Η σαραντάρα http://www.fish-street.com/jebao_wp-40_13000l_wave_maker?category_id=126

Δύο εικοσιπεντάρες http://www.fish-street.com/jebao_twins_linkage_controller?category_id=126

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...