Jump to content

Ενυδρείο Malawi 540 Λτ.


johnbaggios

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου :Malawi

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):180cmX50cmX60cm
Συνολικά Λίτρα:540
Sump (λίτρα):60

Οργανισμοί
Φυτά:Βαλλισνεριες και ανουμπιες
Ψάρια:Cop. Borleyi,Ps.Saulosi,Ps. Acei,Ps. Socolofi Albino(white snow).Iod. Spengerae.
Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:3D πλατες της jewel (4τεμαχια)
Πέτρες:20-25 κιλα
Ξύλα:red moorwood,mopani wood
Άλλα διακοσμητικά :3 μεγαλα κοραλια
Υπόστρωμα:Αμμο απ το χωριο Ασπρη Αμμος του νομου Καβαλας
Βυθός:-

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3 Τ5 (2 λευκες και 1 μπλε)
Διάρκεια φωτισμού:5+2 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Βιολογια στο πλαι.60 λτ.Αντλια eheim compact 2000+
Θέρμανση/ Ψύξη:Θερμοστατης Boyu 300watt
Λίπανση:Seachem flurish
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:Ocean nutrition,Βραστα:αυγο(ασπραδι),μπροκολο(τα πρασινα μπιλακια στις ακρες),μαρουλι(οχι σγουρο),σπανακι,αγγουρι,καρπουζι.


Παράμετροι
pH:8,2
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10-20
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):24-30

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:50% καθε μηνα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Seachem prime,seachem stability,seachem clarity(οχι σε καθε αλλαγη),Microbe-lift special blend.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Seachem flourish βαζω 3-4 μερες μετα την αλλαγη νερου.Καθε 4 μηνες πλενω την βιολογια με χλιαρο νερο αλλα στο ενδιαμεσο των αλλαγων νερου.

Φωτογραφίες:20131027_181056_zps7abc3797.jpg



20131027_181118_zps7d986f87.jpg

20131027_181153_zps3ed99cf4.jpg

20131027_181223_zps4171c833.jpg

20131027_181235_zps44258b37.jpg

20131027_181248_zps0854de97.jpg

20131027_181259_zps60f4880d.jpg

20131027_181315_zps26f0bc4d.jpg

20131027_183622_zps1ccb017d.jpg

20131027_183744_zps286cdbb4.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά υπέροχο :) . Οι πλάτες της juwel τελικά είναι όλα τα λεφτά , αναδεικνύουν πολύ ωραία το τοπίο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια ειναι ολα αγορασμενα απο συνχομπιστες του Aquazone εκτος απ τον αρεσενικο μπορλει που ειναι παραγκελια απο εξωτερικο μεσο του πετ σοπ Azores.Να ευχαριστησω ποιπον τους:Boner,Saxlina,Teo,Geoakis,MatzaflokosRR,Pas4,kampy.

Ξεχασα να γραψω οτι εχω και 3 clown macracanthus,1 sp.ancistrus και 1 Gyrinocheilus Aymonieri.

Ελπιζω να σας αρεσε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

R E S P E C T !!!!!!!!!!!!!!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Safarpn 5 απ τα acei που βλεπεις θα μετακομισουν προς ενυδρειο σου μερια...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω οτι εχω και 3 clown macracanthus,1 sp.ancistrus και 1 Gyrinocheilus Aymonieri.

Δεν εχουν διαφορετικες απαιτησεις απο τα ψαρια της λιμνης Malawi που εχεις σε αυτο το ενυδρειο? Σε pH, gH και kH?

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου κλοουν και το ανσιστρους ειναι τα πρωτα μου ψαρια απο τοτε που ασχοληθεικα με το χομπι οποτε ειμαι συναισθηματικα δεμενος μαζι τους και δεν μπορω να τα αποχωριστω!Επειδη ομως βλεπω οτι ειναι μια χαρα εβαλα ακομη 2-3 "καθαριστες".Ο μεγαλος κλοουν εχει φτασει τους 13 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου κλοουν και το ανσιστρους ειναι τα πρωτα μου ψαρια απο τοτε που ασχοληθεικα με το χομπι οποτε ειμαι συναισθηματικα δεμενος μαζι τους και δεν μπορω να τα αποχωριστω!Επειδη ομως βλεπω οτι ειναι μια χαρα εβαλα ακομη 2-3 "καθαριστες".Ο μεγαλος κλοουν εχει φτασει τους 13 ποντους.

Τα κλασικα λαθη...δεν υπαρχουν ψαρια καθαριστες,ουτε καθαριστριες..και επισης δεν ειναι απαρατητα ψαρια για ενα ενυδρειο!Οι καλυτεροι καθαριστες ειναι τα χερια μας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεις οτι δεν βαζω χερι στο ενυδρειο?ή οτι τα ψαρακια αυτα δεινοπαθουν στο ενυδρειο μου?για το ενυδρειο δεν εχεις να πεις κατι δηλαδη παρα μονο οτι κανω τα κλασικα λαθη?Χαριζονται λοιπον ενα ανσιστρους,ενα αημονιερι και δυο κλοουν.Τον μεγαλο τον κλοουν τον αγαπαω κ δεν προκειται νατον αποχωριστω μεχρι να με αφησει αυτος.αλλα βλεπω να αντεχει για πολλα χρονια ακομη στις συνθηκες του ενυδρειου μου...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια απο 500 τοσα λιτρα ενυδρειο αυτο σας εκανε εντυπωση??????????????????????? Ωπως και να το κανουμε επιτελουν μεγαλο εργο σε ενα ενυδρειο ??????Ειδικα οι κλοουν κανουν τρομερη δουλεια με τα υπολματα τροφης που μενουν!!!!Δηλαδη ειναι τοσο κακοσε ενα ενυδρειο malaui να υπαρχει και ενα τετοιο ψαρι???Και δεν πιστευω να ειναι τοσο τραγικο που τους λεμε "καθαριστες

'η' γλυφτες? :angry02:Αυτο το πραγμα κανουν και στην φυση!!!!! :ChristmasTree:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι! :xmas_smile:

Ωστόσο βρίσκω άσχημο και υποτιμητικό να λέμε ένα όμορφο ψαράκι "καθαριστή" ή "γλύφτη", από τη στιγμή που έχει το όνομά του. Επίσης το βρίσκω επικίνδυνο να καθιερώνεται ένας τέτοιος τίτλος γιατί μερικοί παρασύρονται και νομίζουν ότι μπορούν να μπούνε σε ένα ενυδρείο υπό οποιεσδήποτε συνθήκες και ότι αυτό είναι το φαγητό τους, με αποτέλεσμα να μην τα ταϊζουν και να πεθαίνουν από την πείνα κυριολεκτικά. :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οποιος παρουσιαζει ενα ενυδρειο μεγαλο και ομορφο πρεπει να λεμε ολοι απο κατω μπραβο και να μας τρεχουν τα σαλια;;

;

Καλη η προσπαθεια φιλε μου αλλα να δεχεσαι και την κριτικη, οπως και το ξυλο και τα κοραλλια δεν κολλανε με την λιμνη

Να το χαιρεσαι οπως και να χει!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων,ζητω συγνωμη απο τον συνχομπιστα Rastafarian για το υφος της απαντησης μου.Η αληθεια ειναι οτι στο φορουμ πρεπει να ακουγονται μονον οι σωστες αποψεις κ ειδικα οταν ειναι απο συντονιστη.Περισσοτερο ακομη βεβαια οταν θελουμε να λεμε οτι εχουμε βιοτοπικο ενυδρειο.Ετσι θα παει το χομπι μας παραπερα!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειμαι συντονιστης δεν εχει να λεει κατι,ο καθενας μπορει να στο ελεγε.

Απλα,οταν βλεπω να γραφει καποιος γλυφτης,καθαριστης,καθαριστρια,σκατοψαρο κτλ,δεν μου ακουγετε καλα και καποια πραγματα θα πρεπει να σταματησουν επιτελους.Δεν εισαι ο μονος που τα λεει ετσι και να εισαι σιγουρος οτι οποιον βλεπω και τα λεει ετσι τα ιδια του λεω.Εχει επικρατησει μια αποψη οτι ενυδρειο χωρις πλεκο και σαε δεν γινετε,με αποτελεσμα οι περισσοτεροι να τα αγοραζουν για να τους καθαριζουν στο ενυδρειο κα να τα βαζουν με οτι ναναι ψαρια η σε μικρα ενυδρεια ακαταλληλα γι αυτα.Και οχι φιλε boner,δεν κανουν αυτο στη φυση αυτα τα ψαρια.Δηλαδη τι νομιζεις,οτι καθαριζουν τα ποταμια?

Εχεις μπλεξει τις λιμνες και της Ηπειρους με αποτελεσμα να εχεις ψαρια που θελουν διαφορετικες συνθικες μεταξυ τους.Εγω Αφρικανος δεν ειμαι,και δεν εχω ασχοληθει μ αυτα τα ψαρια,μπορει ας πουμε να εχεις και λαθος ψαροσυνθεση στις Αφρικανες σου.Αυτο που ξερω σιγουρα ομως ειναι οτι θες πολυ περισσοτερη πετρα και περισσοτερες σπυλιες.

Οταν κανουμε μια παρουσιαση,θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι και για τα αρνητικα,οχι μονο για μπραβο.Αυτη ειναι η ουσια του φορουμ,να ακους τα λαθη σου και να τα διορθωνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο! Τα χρωματα καταπληκτικα!

Δεν ξερω απο την ψαροσυνθεση της Αφρικης αν ταιριαζουν μεταξυ τους τα ψαρια αλλα φαινονται ομορφα!

Το ξυλο με χαλαει λιγο κι εμενα! Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να φυγει αλλα σε σχεση με Αφρικανικο στησιμο με ξενιζει λιγο!

Τωρα οσον αφορα τα ψαρια τα αλλα θα συμφωνησω με τα παιδια που σου λενε οτι δεν κανουν! Ετσι κι αλλιως το ξερεις κι εσυ!

Για το ονομα επισης θα συμφωνησω με τα παιδια! Φαντασου εσενα αντι Γιαννη να σε λεγαμε Γλυφτη! Πως θα σου φαινοταν; Και δεν ειναι μονο ενα ονομα. Ειναι πολυ περισσοτερο γιατι παραπεμπει αλλου!

Εν κατακλειδει, πιστευω οτι για να κατσεις να φτιαξεις τετοιο ενυδρειο το χεις βρε παιδι μου! Αρα θα κανεις και το σωστο με τα ψαρακια σου!

Και παλι μπραβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ οταν στο φυτεμενο μου είχα ενα Gyrinocheilus Aymonieri και το αποκάλεσα κανά δυο φορές "γλύφτη", το ψάρι δε παρεξηγήθηκε, για την ακρίβεια δε νομίζω να κατάλαβε καν τι είπα. Θέλω να πω, μήπως ορισμένες φορές είμαστε υπερβολικοί με το θεμα "γλύφτης", "καθαριστής" κτλ; Εντάξει, έχει άλλη ονομασία αλλα ας σκεφτούμε ότι και πολλούς απο εμάς, μας έχουν κολλήσει και μας αποκαλούν με παρατσουκλια σε σημείο που ειδικά στα χωριά δεν υπάρχει ο Γιάννης, ο Κώστας ή ο Βασίλης αλλα ο "Γκαζάκιας" (επειδη τρέχει πολυ με το αυτοκίνητο), ο "Τσατίλας" (επειδή νευριαζει εύκολα) ή ο "George the Greek" (επειδη ειναι καλός παίχτης στα χαρτιά). Έτσι και ο "γλύφτης" επειδή οταν πιάνει το ενυδρειο μας αλγη, εκείνος θα φάει μια ποσότητα και θα καθαρίσει κάπως το ενυδρειο και καλώς ή κακώς έτσι έχει μείνει να λέγεται ενα τέτοιου είδους ψάρι. Σίγουρα δε το κάνει για να καθαρίσει και ούτε το βάζουμε να εργαστεί για μας αλλα το κάνει για να τραφεί, το αποτέλεσμα για μας ειναι ενα πιο καθαρο ενυδρειο όμως, έστω και σε πολυ μικρή έκταση. Τα βάζουμε πολλές φορές με εναν χομπίστα και του τη λέμε, λες και το ψάρι παρεξηγειται και στεναχωριέται που του βγάλαμε το παρατσούκλι. Το προαναφερθέν ψάρι εν τω μεταξύ, ενω το είχα, ποτε δε θυμόμουν την ονομασία του, ακόμη και τώρα που γράφω αυτο το ποστ, copy paste το έκανα απο το θεμα του φίλου, πάντως...."γλύφτης" ήταν σίγουρα ιφ γιου νόου γουαραμίν ;)

Ειναι προσωπική άποψη και συγνώμη για το σπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι! :xmas_smile:

Ωστόσο βρίσκω άσχημο και υποτιμητικό να λέμε ένα όμορφο ψαράκι "καθαριστή" ή "γλύφτη", από τη στιγμή που έχει το όνομά του. Επίσης το βρίσκω επικίνδυνο να καθιερώνεται ένας τέτοιος τίτλος γιατί μερικοί παρασύρονται και νομίζουν ότι μπορούν να μπούνε σε ένα ενυδρείο υπό οποιεσδήποτε συνθήκες και ότι αυτό είναι το φαγητό τους, με αποτέλεσμα να μην τα ταϊζουν και να πεθαίνουν από την πείνα κυριολεκτικά. :ooh2:

Πάντως εγώ οταν στο φυτεμενο μου είχα ενα Gyrinocheilus Aymonieri και το αποκάλεσα κανά δυο φορές "γλύφτη", το ψάρι δε παρεξηγήθηκε, για την ακρίβεια δε νομίζω να κατάλαβε καν τι είπα. Θέλω να πω, μήπως ορισμένες φορές είμαστε υπερβολικοί με το θεμα "γλύφτης", "καθαριστής" κτλ; Εντάξει, έχει άλλη ονομασία αλλα ας σκεφτούμε ότι και πολλούς απο εμάς, μας έχουν κολλήσει και μας αποκαλούν με παρατσουκλια σε σημείο που ειδικά στα χωριά δεν υπάρχει ο Γιάννης, ο Κώστας ή ο Βασίλης αλλα ο "Γκαζάκιας" (επειδη τρέχει πολυ με το αυτοκίνητο), ο "Τσατίλας" (επειδή νευριαζει εύκολα) ή ο "George the Greek" (επειδη ειναι καλός παίχτης στα χαρτιά). Έτσι και ο "γλύφτης" επειδή οταν πιάνει το ενυδρειο μας αλγη, εκείνος θα φάει μια ποσότητα και θα καθαρίσει κάπως το ενυδρειο και καλώς ή κακώς έτσι έχει μείνει να λέγεται ενα τέτοιου είδους ψάρι. Σίγουρα δε το κάνει για να καθαρίσει και ούτε το βάζουμε να εργαστεί για μας αλλα το κάνει για να τραφεί, το αποτέλεσμα για μας ειναι ενα πιο καθαρο ενυδρειο όμως, έστω και σε πολυ μικρή έκταση. Τα βάζουμε πολλές φορές με εναν χομπίστα και του τη λέμε, λες και το ψάρι παρεξηγειται και στεναχωριέται που του βγάλαμε το παρατσούκλι. Το προαναφερθέν ψάρι εν τω μεταξύ, ενω το είχα, ποτε δε θυμόμουν την ονομασία του, ακόμη και τώρα που γράφω αυτο το ποστ, copy paste το έκανα απο το θεμα του φίλου, πάντως...."γλύφτης" ήταν σίγουρα ιφ γιου νόου γουαραμίν ;)

Ειναι προσωπική άποψη και συγνώμη για το σπαμ.

Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε παιδια ειναι οτι το ψαρι ουτε γλυφει ουτε καθαριζει! Αν νομιζεις οτι τον εβαλες στο ενυδρειο και καθαρισες, επαιξες κι εχασες! Ο ενας λογος ειναι αυτος, ο αλλος ειναι αυτος που αναφερει η Καλλιροη πιο πανω και ο αλλος ειναι οτι βρισκουν πατημα οι ανιδεοι πετσοπαδες ( οχι ολοι ) και πλασαρουν στον κοσμο αυτα τα ψαρια ως " πρεπει " και " απαραιτητο " για το ενυδρειο μας χωρις καν να ξερουν τι στησιμο εχουμε!

Γιαυτους τους λογους, εμεις που προσπαθουμε να παμε λιγο το χομπι μπροστα και προσπαθουμε να διαδωσουμε λιγες εμπειριες και γνωσεις σε ολους τους νεους στον χωρο, αν θελουμε να λεμε πως ειμαστε ευσυνηδειτοι πρεπει να εξαλειψουμε αυτην την ονομασια!

Αυτοι ειναι οι λογοι και οχι αν παρεξηγηται το ψαρι ή οχι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου ευχαριστω που με συμπεριελαβες αλλα δεν εκανα κατι σπουδαιο, απο το να σου πω πως κανεις επικολληση απο το photοbucket στο aquazone...

Δευτερον συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου , εχεις πολυ ωραιο στησιμο και ας επικεντρωθουμε σαυτο και ας μην συνεχισουμε μια διαφωνια και ενα ασχημο κλιμα στην παρουσιαση σου...

εβαλες αυτα που που σου αρεσαν περα απο το τυπικο και φανταζομαι δεν επιζητας το ακρως ξεκαθαρο χαρακτηρισμο του βιοτοπικου Μαλαουι. οποτε ναι μεν καποια ειδη που μπορει να μην ταιριαζουν αλλα σιγουρα απο την στιγμη που τα θελεις και εχεις συνδεθει μαζι τους συναισθηματικα δεν μας πεφτει λογος...

απο κει και περα το ενυδρειο ειναι πολυ καθαρο και πραγματικα δεν υπαρχει ουτε ιχνος πληγωμενου κακοσυτισμενου ψαριου ουτε κατι αλλο πχ αλγες νιτρικα κλπ που θα εδειχναν αδιαφορια η μειωμενη εκτιμηση στα ψαρακια σου...

ειδα οτι τα αγαπας και τα προσεχεις παρα πολυ και αυτο πιστευω εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια απο το αν ταιριαζει ή πως το λενε...

θα ηθελα να μενω εκει μεσα ηταν ΑΨΟΓΟ!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-53:

Έγινε επεξεργασία - saxlina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου ευχαριστω που με συμπεριελαβες αλλα δεν εκανα κατι σπουδαιο, απο το να σου πω πως κανεις επικολληση απο το photοbucket στο aquazone...

Δευτερον συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου , εχεις πολυ ωραιο στησιμο και ας επικεντρωθουμε σαυτο και ας μην συνεχισουμε μια διαφωνια και ενα ασχημο κλιμα στην παρουσιαση σου...

εβαλες αυτα που που σου αρεσαν περα απο το τυπικο και φανταζομαι δεν επιζητας το ακρως ξεκαθαρο χαρακτηρισμο του βιοτοπικου Μαλαουι. οποτε ναι μεν καποια ειδη που μπορει να μην ταιριαζουν αλλα σιγουρα απο την στιγμη που τα θελεις και εχεις συνδεθει μαζι τους συναισθηματικα δεν μας πεφτει λογος...

απο κει και περα το ενυδρειο ειναι πολυ καθαρο και πραγματικα δεν υπαρχει ουτε ιχνος πληγωμενου κακοσυτισμενου ψαριου ουτε κατι αλλο πχ αλγες νιτρικα κλπ που θα εδειχναν αδιαφορια η μειωμενη εκτιμηση στα ψαρακια σου...

ειδα οτι τα αγαπας και τα προσεχεις παρα πολυ και αυτο πιστευω εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια απο το αν ταιριαζει ή πως το λενε...

θα ηθελα να μενω εκει μεσα ηταν ΑΨΟΓΟ!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-53:

Δηλαδη αν εγω βαλω βρε φιλε μου ενα χρυσοψαρο που αγαπαω σε 10 λιτρα ειναι σωστος?

Γιατι δηλαδη σε μια παρουσιαση πρεπει να λεμε μονο μπραβο?

Και γιατι να μη μπορουμε να εστιασουμε στα λαθη του φιλου?

Καλως η κακος καποια ψαρια θελουν αλλες συνθικες νερου απο τις Αφρικανες και δεν κανει καθολου καλα που τα εχει μαζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φιλε οκ εχεις δικιο αλλα η απλη παρατηρηση εγινε αποδοκιμασια και χαλασαμε ολο το θεμα με τους καυγαδες...αυτο εννοω..!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φιλε οκ εχεις δικιο αλλα η απλη παρατηρηση εγινε αποδοκιμασια και χαλασαμε ολο το θεμα με τους καυγαδες...αυτο εννοω..!!!!

Σωστο! Εχει ανοιχθει αλλο θεμα! Ας μην χαλαμε αλλο αυτο! Οτι ηταν να πουμε περι του θεματος το ειπαμε!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια αποδοκιμασια φιλε μου εγω.Απλα ειπα κατι για το ονομα και μετα επισημανα και καποια αλλα λαθη.Ομως λιγοι ειδα να τα λενε,οι αλλοι μονο μπραβο ειπαν..γιατι?

Οταν κανεις μια παρουσιαση,πρεπει να εισαι ετοιμος να δεχτεις και την κριτικη,οχι μονο τα μπραβο!Αν καποιος δεν μπορει να την δεχτη και στραβωνει,τοτε αυτος εχει το προβλημα,οχι οι αλλοι που του το λενε.

Οταν καποιος εχει λαθος ψαροσυνθεση πρεπει να του το λες,ειναι για το καλο το δικο του αλλα και των ψαριων του.Εγω επισης βλεπω πολυ να εχει πολυ λιγη πετρα στο ενυδρειο του,απ οτι ξερω αυτα τα ενυδρεια θελουν πολυ περισσοτερη πετρα αλλα και σπυλιες.Γιατι κανεις δεν του το λεει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...