Jump to content

55 Λίτρα Lowtech


Tzane

Recommended Posts

Eστησα χθες ενα ενυδρειακι με ευκολα φυτα,το αποτελεσμα μου αρεσει αρκετα αλλα θελει καποιες αλλαγες.Προς το παρων το αφηνω ως εχει.
Βρισκεται σε φαση στρωσιματος(μπολιαστηκε απο μονομαχοενυδρειο ελαχιστα)και βαζω καθημερινα τροφη σε αποχη.

Μιας και δεν θελω να μπλεξω με επεξεργασια νερου,σκεφτομαι να βαλω ενα κοπαδακι pseudomugil gertrudae για αρχη και ισως καμια ευκολη γαριδα αργοτερα.Ποσα ειναι καλα στα λιτρα μου και σε τι αναλογια?
Φιλτρακι εχει ενα Hailea bt-400(με σφουγγαρι-siporax mini) που ισως αργοτερα αντικατασταθει με ενα κρεμαστο.

Φωτο:

 

20150302_192220_zpsyhebpmeh.jpg

 

 

20150304_143724_zpskeccmwqg.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ειναι!

Εγω στην θεση παντως θα κοιταζα απο τωρα να αλλαξω το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ειναι!

Εγω στην θεση παντως θα κοιταζα απο τωρα να αλλαξω το φιλτρο!

Ευχαριστω!

Kαι εγω το σκεφτομουνα,αλλα χωρεσε το βιολογικο υλικο(μινι σιποραξ-σφουγγαρι και λιγο σιποραξ χυμα) και με εξεπληξε η ροη του!Ειναι αρκετα δυνατη τωρα,οταν αρχισει και μπουκωνει θα το δω.

Εχεις καποια προσωπικη εμπειρια απο το φιλτρακι?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα αλλο φιλτρακι,δεν κανει αυτο.Βαλε η ενα εξωτερικο η ενα κρεμαστο.

Απο ψαρακια,7-8 μπορεις να κρατησεις σ αυτο το ενυδρειο.Να ξερεις οτι θελουν χαρεμια αυτα τα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ηδη πανεμορφο!Καλη συνεχεια! :)

Θα συμφωνησω για το φιλτρακι.....μικρο ειναι για 55 λιτρα....

Πολυ καλη επιλογη αυτα τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα αλλο φιλτρακι,δεν κανει αυτο.Βαλε η ενα εξωτερικο η ενα κρεμαστο.

Απο ψαρακια,7-8 μπορεις να κρατησεις σ αυτο το ενυδρειο.Να ξερεις οτι θελουν χαρεμια αυτα τα ψαρια.

Ειναι ηδη πανεμορφο!Καλη συνεχεια! :)

Θα συμφωνησω για το φιλτρακι.....μικρο ειναι για 55 λιτρα....

Πολυ καλη επιλογη αυτα τα ψαρακια!

Φιλτρο κοιταω το eheim liberty 2041,για εξωτερικο παμε τριπλασια περιπου λεφτα.Ποια η γνωμη σας για το φιλτρακι?

Εχω το 2040 σε ενα 30λιτρο και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σε 40 λιτρα,καλο ειναι.

Απλα ασε ενα σφουγγαρι μονο μεσα και το υπολοιπο γεμισε το με βιολογικο υλικο και κατα προτημιση με eheim substract pro που ειναι μικροτερο και θα χωρεσει περισσοτερο μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βολτα στα pet shop σημερα πετυχα(μαλλον) τα
Pseudomugil Furcatus,τα ονομαζαν Forktail Rainbow.
Mου αρεσαν αρκετα και ειδα οτι θελουν και λιγο πιο σκληρο νερο (ph 7-8 )οποτε πιστευω ειναι καλυτερα.
Με τις γαριδες συμβιωνουν αυτα?Γιατι διαβασα διαφορες αποψεις.

Και μια φωτο(δεν φαινονται καλα) για να πιστοποιησουμε αν προκειτε για τα furcatus τελικα:

20150305_200517_zpsx1crikjz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Furcatus ειναι,τα λενε και forktail λογο της ουρας τους.

Τα Gertrudae τα βρησκεις και σαν spotted blue eyes.

Και αυτα πανε σε χαρεμια να ξερεις.

Με γαριδες δεν τα εδω δοκιμασει αυτα,μιας και δεν τα ειχα ποτε,ομως αν ειναι σαν τα gertrudae,λογικα δεν θα εχουν προβλημα οι γαριδες.

Εγω τα gertrudae τα ειχα με γαριδες και δεν υπηρχε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Furcatus ειναι,τα λενε και forktail λογο της ουρας τους.

Τα Gertrudae τα βρησκεις και σαν spotted blue eyes.

Και αυτα πανε σε χαρεμια να ξερεις.

Με γαριδες δεν τα εδω δοκιμασει αυτα,μιας και δεν τα ειχα ποτε,ομως αν ειναι σαν τα gertrudae,λογικα δεν θα εχουν προβλημα οι γαριδες.

Εγω τα gertrudae τα ειχα με γαριδες και δεν υπηρχε κανενα προβλημα.

Ωραια ευχαριστω,

Ειναι βεβαια λιγο μεγαλυτερα απο τα getrudae απο΄τι διαβασα,αλλα πιστευω καλα θα ειναι στα λιτρα μου.

8 ψαρακια σε αναλογια 5(θυλ)-3(αρσ) καλα ειναι ή να παω σε λιγοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι σε αριθμο αλλα θελεις 6 θυληκα και 2 αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπηκαν οι πρωτοι κατοικοι,5 pseudomugil furcatus(2αρσ+3 θηλ) και μεσα στη βδομαδα θα προστεθουν αλλα 2 θηλυκα).
Πολυ ομορφα ψαρια,υπρεκινητικα θα ελεγα και τους αρεσει πολυ το παιχνιδι με την ροη του φιλτρου.
Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη τροφη(flakes για να διαλυονται ευκολα) για αυτα τα ψαρακια?

Τα φυτα παραμενουν σε αρκετα καλη κατασταση,μονο η moss εχει λιγη κλαδοφορα πανω μιας και την χτυπαει πολυ το φως και προσπαθω να την περιορισω.

Ενα μικρο βιντεο απο τα ψαρακια:

https://www.youtube.com/watch?v=JxYWt13yP4E

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται το ενυδρειο σου.

Στο φιλτρο βαλε spray bar και βαλτο πιο πανω να σου κανει αναταραξη στην επιφανεια.

Βεβαια,καποια στιγμη θα πρεπει να πας σε αλλο φιλτρο,λιγο πιο μεγαλο και καλυτερα εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα!

Να τα χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο μπράβο

Αν άλλαζα κάτι θα ήταν ο θερμοστάτης να μπει αριστερά να κρυφτεί και όπως σου είπαν και ένα φίλτρο κρεμαστό θα ήταν ότι πρεπει

Από φωτισμό τι έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρακι θα μπει ενα κρεμαστο λογικα αργοτερα.

Απο φωτισμο εχει μια 24watt Life Glo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να αλλαξεις φιλτρο,βαλε spray bar σ αυτο που εχεις και ανεβασε το πιο πανω να σου κανει αναταραξη στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και τακτοποιημένο το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να αλλαξεις φιλτρο,βαλε spray bar σ αυτο που εχεις και ανεβασε το πιο πανω να σου κανει αναταραξη στην επιφανεια.

Το spray bar που ειχε δυστηχως το εσπασα :mellow: το βιδωσα πολυ και εμεινε μεσα η μια του ακρη.Θα το ανεβασω πιο πανω για αναταραξη.

 

Όμορφο και τακτοποιημένο το ενυδρείο σου.

 

Ευχαριστω πολυ! ;)

                                                                                     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θελω να φτιαξω ενα πλαισιο με σιτα για να μπει απο πανω,γιατι πηδανε αρκετα τα ψαρακια.Δεν θελω τζαμι και πλεξι γιατι δεν θα ειναι ευχρηστα!

Λεω να παρω λεπτο εξωτερικο καναλι για καλωδια να φτιαξω ενα ορθογωνιο πλαισιο και να κολλησω την σιτα απο πανω.

Πιστευτε θα κοψει το φωτισμο η σιτα?

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

Αντικατασταθηκε το φιλτρο,μπηκε ενα eheim 2041 και μπηκαν και τα υπολοιπα ψαρια,8 στο συνολο.Απότι βλεπω πρεπει να ειναι 3 τα αρσενικα τλκ αλλα προς το παρων ολα καλα.

 

IMG_20150331_050821_zps1ibczmoh.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα! Απλο λιτο και απεριτο. Κανε μια κομπλε παρουσιαση αν θες, καλη συνεχεια...... :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να επαιρνες το επόμενο μοντελο! Που έχει δύο εκοδους, και λίγο περισσότερη κυκλοφορία έτσι θα το εβαζε στην μέση τηςβπισω πλάτης του ενυδρείου κ θα είχες λίγο καλύτερη κυκλοφορία. Μια χαρά είναι το στήσιμο που εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα! Απλο λιτο και απεριτο. Κανε μια κομπλε παρουσιαση αν θες, καλη συνεχεια...... :-)

 

:thumbsu:

Καλυτερα να επαιρνες το επόμενο μοντελο! Που έχει δύο εκοδους, και λίγο περισσότερη κυκλοφορία έτσι θα το εβαζε στην μέση τηςβπισω πλάτης του ενυδρείου κ θα είχες λίγο καλύτερη κυκλοφορία. Μια χαρά είναι το στήσιμο που εχεις κανει.

 

Ευχαριστω.

Και αυτο με 2 εξοδους ειναι,μονο το 2040 βγαινει με μια εξοδο.Η κυκλοφορια καλη μου φαινεται προς το παρων(570λτ/ω ονομαστικη),η πορεια θα δειξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρειο τα ειπαμε.....πανεμορφο!!!

Να χαιρεσαι τα καινουρια ψαρακια!

 

:thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Ευχαριστω.

Και αυτο με 2 εξοδους ειναι,μονο το 2040 βγαινει με μια εξοδο.Η κυκλοφορια καλη μου φαινεται προς το παρων(570λτ/ω ονομαστικη),η πορεια θα δειξει!

Οπα σορυ με μπέρδεψε η σκιά που κάνε σητν φωτο νομομιζα οτι ήτανε το 2040, μιας και εχεις το 2041 βαλε το στην μέση για να μοιράζεται η ροή αριστερά και δεξια του ενυδρείου η στη πλαϊνή μεριά. Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...