Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Αφου εχεις το stratum (ενεργο υποστρωμα αν δεν κανω λαθος) δε χρειαζεσαι ταμπλετα, δεν παει καπου το μυαλο μου, θα χρειαστεις βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο. 7 ωρες γιατι κι οχι 8; Οχι οτι φταιει αυτο αλλα ποτε δεν ξερεις.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2017 at 8:25 ΜΜ, το μέλος kostas3 έγραψε:

να και το πρόγραμμα λίπανσης . έχω βάλει micro στα macro , τώρα το πρόσεξα

11111111.jpg

Τα micro είναι τα ιχνοστοιχεία, όχι τα NPK. Τα έχεις γράψει ανάποδα.

Για ei ρίχνεις την Κυριακή νιτρικά-κάλιο-φωσφορικά και συνεχίζεις την Δευτέρα με ιχνοστοιχεία.

Την θερμοκρασία κατέβασέ την στους 25 αν έχεις μόνο τους καρδινάλιους ( το 26 δεν είναι καλό για ορισμένα φυτά) και επίσης προσωπικά θα έριχνα πιο λίγο σίδηρο.

Τι ύψος ενυδρείου έχεις και τι απόσταση φωτισμού με υπόστρωμα;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, AgMa said:

Τα micro είναι τα ιχνοστοιχεία, όχι τα NPK. Τα έχεις γράψει ανάποδα.

Για ei ρίχνεις την Κυριακή νιτρικά-κάλιο-φωσφορικά και συνεχίζεις την Δευτέρα με ιχνοστοιχεία.

Την θερμοκρασία κατέβασέ την στους 25 αν έχεις μόνο τους καρδινάλιους ( το 26 δεν είναι καλό για ορισμένα φυτά) και επίσης προσωπικά θα έριχνα πιο λίγο σίδηρο.

Τι ύψος ενυδρείου έχεις και τι απόσταση φωτισμού με υπόστρωμα;

το είπα και εγώ για τα MICRO MACRO τυπογραφικό :)

Καλός , θα ρίχνω όπως μου λες .

ύψος 60 . με λιγότερο σίδηρο θα είναι οκ τα Ludwigia repens . Alternanthera Rosanervig . Ludwigia palustris Που περιμένω? 

Link to comment
Share on other sites

Με λιγότερο σίδηρο θα είναι χειρότερα πιστεύω, έχεις πολύ μεγάλο ύψος για να κοκκινίσουν νωρίς, το χρώμα που θες πιστεύω θα το δεις μόνο όταν ψηλώσουν τα φυτά και στα πάνω πάνω φύλα. Η palustris θέλει συγκεκριμένη αναλογία φωσφορικών - νιτρικών να παίξεις για να της βρεις να σου πάρει το έντονο πορτοκαλί χρώμα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα είναι χειρότερα ρε 'συ, λες να μην κοκκινίσουν; :hehe

Βασικά το πρόβλημά σου είναι το ύψος, αρκετό για φυτεμένο.

Όπως λέει και ο Κώστας, πρέπει να πλησιάσουν και άλλο στα φώτα για να κοκκινίσουν.

Το κυριότερο που χρειάζονται τα κόκκινα φυτά για να έχουν καλό χρώμα, είναι δυνατός φωτισμός. Τα υπόλοιπα (λίγα νιτρικά, αρκετά ιχνοστοιχεία και σίδηρο) είναι μικρορυθμίσεις για να κοκκινίσει και άλλο.

Ανακλαστήρες έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι ανακλαστήρες έχω . και φώτα 216 βατ

 

το θέμα μου δεν είναι να κοκκινίσουν , το θέμα μου είναι να ζήσουν, αν ναι βλέπουμε και το κοκκίνισμα

 

 

Link to comment
Share on other sites

καμιά γνώμη για την τοποθέτηση των νέων φυτών? για όλα βασικά.. στενεύουν λίγο τα πράγματα και δε ξέρω τι να αφαιρέσω και τι να επανατοποθετήσω ...

 

την alternathera (2 ρίζες)  την έβαλα στο μέσο για το φως ... τα άλλα 2 είναι ludwigia palustris και ludwigia rubin

5.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

ναι ανακλαστήρες έχω . και φώτα 216 βατ

 

το θέμα μου δεν είναι να κοκκινίσουν , το θέμα μου είναι να ζήσουν, αν ναι βλέπουμε και το κοκκίνισμα

 

 

Sorry, δεν ξέρω πως μου κόλλησε ότι ήθελες να κοκκινίσουν.

Έχεις καμιά κοντινή με τα φυτά που έχουν πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

ειναι καινούργια τα κόκκινα , ακόμα νο προμπλεμ. οι θέσεις τους θα θελα να ξέρω τι πιστεύετε...είναι οκ? οτι κόκκινο ειχα παλιά χάλασε εντελώς

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι φορτωσες πολυ το κεντρο.Θα μου αρεσε πιο ελευθερο,ισως πιο χαμηλα φυτα πισω απο τα βραχακια.Μπροστα απο τους βραχους δεν θα εβαζα κατι,το γρασιδακι κουμπωνει τελεια.Ετσι το 1 και το 2 δεν θα τα εβαζα εκει,νομιζω οτι το 1 θα ηταν καλυτερα εκει που ειναι το κορυ το αλμπινο.Επισης η ωραια ριζα καπου χανεται, και εκει ισως πρεπει να αφαιρεσεις κατι.Ισως αν εβαζες ενα ωραιο φοντο στην πλατη να μην χρειαζοταν να φορτωσεις τοσο πολυ.Αυτα φιλικα απο μενα συνονοματε και φυσικα ολα αυτα ειναι και θεμα προσωπικου γουστου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αλτερναθερα φυτεμένη πριν μια εβδομάδα περίπου, ενω τα φύλλα ήταν κόκκινα τα παλιά πρασινίζουν... και δεν φαίνονται καλά γενικότερα,

 

είχα και παλιά αλτερναθερα και δεν μου έπιασε. απλά τώρα προσπαθώ να την προλάβω απο την αρχή.

 

po4: 1

fe :0.3

φωτισμός 0,7watt/Λιτρο 8 ωρες

ρίχνω EI για 300 , οπως ανέβασα και πιο πάνω

 

 

help plz

P_20170116_195203.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορία στο συγκεκριμένο σημείο πως είναι; Γενικά θύμισέ μας τι ροή έχει το φίλτρο σου; Το μπαστούνι αναρρόφησης το έχεις κρύψει, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το φυτό μπροστά να παίζει το ρόλο τροχοπέδης στη γενική κυκλοφορία του ενυδρείου και τα φυτεμένα θέλουν μπόλικη απ αυτή. Ρίξε μια ματιά στα βίντεο του Αμάνο που τοποθετεί τα μπαστούνια, αν μη τι άλλο ο άνθρωπος κάτι ήξερε παραπάνω από μας κι είχε εξηγήσει σε κάποιο άρθρο το λόγο που τα έβαζε στα συγκεκριμένα σημεία. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

φίλτρο eheim 2075 , έχω και 2 κυκλοφοριτες , στα δεξιά της φώτο φαίνεται, ο άλλος είναι ο πράσινος σωλήνας πάνω δεξιά

Link to comment
Share on other sites

Για να μη ψάχνω δλδ. πόση συνολική κυκλοφορία; Φαντάζομαι αρκετή για να έχεις και δύο κυκλοφορητές, έχεις δοκιμάσει καμιά ταμπλέτα δίπλα στο συγκεκριμένο φυτό; Θυμίζω πάντως ότι είναι πολύ αργής ανάπτυξης. 

Link to comment
Share on other sites

τι ταμπλέτα? γενική? δεν βλέπω να παίρνει τα πάνω του....μήπως επειδή ειναι φρεσκοφυτεμενο? απο κυκλοφορια δε ξερω να σου πω ακριβως αλλα αρκετή μ φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι φρεσκοφυτεμενο ναι θελει χρονο να προσαρμοστει και σου ξανα λεω ειναι αργης αναπτυξης.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια δεν έχει να κάνει επειδή είναι φρεσκοφυτεμένο. Εγώ που έχω ποτέ δεν μου ξεκίνησε να χάνει το χρώμα της εξ αρχής. Χρησιμοποιώ βέβαια της seachem όλα τα λιπάσματα. Τώρα αυτό με το αργής ανάπτυξης η αλήθεια είναι πως στην δική μου τουλάχιστον δεν το έχω παρατηρήσει. Την έχω κλαδέψει τρεις φορές έως τώρα. Και παρόλο που την έχω ταλαιπωρήσει με κάτι αλλαγές στο ενυδρείο ξεφύτεψε ξαναφύτεψε δεν μου έπαθε τίποτα γενικά. Βέβαια το 0,7/l που αναφέρεις δεν είναι και ιδιαίτερα χαμηλό. Απλώς σημαντικό ρόλο νομίζω παίζει το ύψος σου που είναι αρκετά μεγάλο. Αλλιώς η εικόνα που βλέπω πως έχει το φυτό σου δεν νοείται για φρεσκοφυτεμένο. Όταν το πήρες ήταν αυτό το φούξια?

Link to comment
Share on other sites

ναι φούξια ήταν, δηλαδή θελω και αλλο φως? 0.7/λιτρο νόμιζα πως ηταν πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φυτά αν τα πάρεις από το ένα ενυδρείο και τα βάλεις σε άλλο, παθαίνουν ένα σοκ λόγω διαφορετικών συνθηκών (θερμοκρασία, co2, λίπανση και φωτισμό).

Είναι νωρίς ακόμη να βγάλεις συμπεράσματα. Δώσε του χρόνο να προσαρμοστεί. Στον μήνα πάνω θα μπορέσεις να καταλάβεις αν δεν αναπτύσσεται σωστά. Πρώτα αυτό σε νοιάζει και μετά το χρώμα.

Η rotala rotundifolia που έχω, την πήρα από κλάδεμα. Στην προσαρμογή σταμάτησε να αναπτύσσεται και οι κορυφές ήταν υποανάπτυκτες με μικρά και σκληρά φύλλα μέχρι που την πέταξα.

Όταν την ξαναδοκίμασα με ίδια κλαδέματα, σταμάτησε πάλι να αναπτύσσεται αλλά αυτή την φορά επέμεινα και δεν την πέταξα. Όσο χάλια γινόταν, εγώ την κρατούσα.

Με αποτέλεσμα να πετάει πλευρικούς βλαστούς προσαρμοσμένους πλέον στις δικές μου συνθήκες, τους οποίους έκοβα και φύτευα.

DSC01366.jpg?w=480&h=480&fit=clip

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτό που είπες πολύ μου άρεσε , δεν εχω γνώση για το θέμα αλλα το ''  πετάει πλευρικούς βλαστούς προσαρμοσμένους πλέον στις δικές μου συνθήκες, τους οποίους έκοβα και φύτευα '' μου ακούγεται πολυ λογικό για κάποιο λόγο

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα σε ολους,

 

ξέρετε απο που μπορώ να αγοράσω ψαλίδι για κλάδεμα το οποίο να είναι οριζόντιο? δηλαδή κάτι τέτοιο

όχι δεν προσπαθώ να γίνω πρόστυχος

αλλά με το ποντίκι τι περιμένετε ?

θέλω να κουρεύω το γρασιδακι αλλά επειδή το ενυδρείο είναι βαθύ δεν μπορώ με τα συμβατικά ψαλίδια

https://www.rubis.ch/ch-en/various/kerzendocht-schere-90.html  ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΒΕΙ

psalidi.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλα σε ολους .

Ερωτηση. Θελω να βαλω μια δεξαμενη για να μαζευω το νερο απο όσμωση και οταν κανω αλλαγη να συνδεω μια αντλια με σωληνα για να γεμιζω το ενυδρειο, γιατι τωρα θελω 16 φορες πήγαινε ελα με το ποτιστικο .μπορειτε να μου προτεινετε καποια αντλια / κυκλοφορητη που να εχει δυναμη να στελνει το νερο σε 5 μετρα σωληνα ?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

http://www.ebay.com/itm/Brand-New-Genuine-DC-Water-pump-240L-H-12V-Mini-Ultra-Quiet-Black-Pump-BE-/122434035052?hash=item1c81a31d6c

Την δουλεύω περίπου 6-7 μήνες και δουλεύει άψογα.

Δώσε βάρος στο μανομετρικό και όχι στα λίτρα, το ύψος που μπορεί να ανεβάσει είναι πιο σημαντικό απ' το πόσα λίτρα ανεβάζει.

Έχω αντλία με 1500λίτρα/ώρα αλλά με μικρό μανομετρικό ~80 πόντους και όταν είναι το βαρέλι στα τελειώματα κλατάρει, δεν έχει δύναμη να σπρώξει και αναγκαζόμουν να σηκώνω το βαρέλι ψηλά με τα χέρια.

Με αυτή που σου λέω αλλάζω 35λίτρα σε 10-15 λεπτά, μια χαρά χρόνος αν σκεφτείς ότι καλό είναι η αλλαγή να γίνεται αργά.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AgMa said:

Χρόνια πολλά!

http://www.ebay.com/itm/Brand-New-Genuine-DC-Water-pump-240L-H-12V-Mini-Ultra-Quiet-Black-Pump-BE-/122434035052?hash=item1c81a31d6c

Την δουλεύω περίπου 6-7 μήνες και δουλεύει άψογα.

Δώσε βάρος στο μανομετρικό και όχι στα λίτρα, το ύψος που μπορεί να ανεβάσει είναι πιο σημαντικό απ' το πόσα λίτρα ανεβάζει.

Έχω αντλία με 1500λίτρα/ώρα αλλά με μικρό μανομετρικό ~80 πόντους και όταν είναι το βαρέλι στα τελειώματα κλατάρει, δεν έχει δύναμη να σπρώξει και αναγκαζόμουν να σηκώνω το βαρέλι ψηλά με τα χέρια.

Με αυτή που σου λέω αλλάζω 35λίτρα σε 10-15 λεπτά, μια χαρά χρόνος αν σκεφτείς ότι καλό είναι η αλλαγή να γίνεται αργά.

ευχαριστώ! δεν είχα ιδέα για το μανομετρικό, ξέρεις όμως καμιά διαθέσιμη από κατάστημα στην Ελλάδα?

 

χρόνια πολλά!
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kostas3 έγραψε:

ευχαριστώ! δεν είχα ιδέα για το μανομετρικό, ξέρεις όμως καμιά διαθέσιμη από κατάστημα στην Ελλάδα?

 

χρόνια πολλά!
 

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή εξίσου απροβλημάτιστα. Αν την googlareis και πάνω πάνω μόλις σου εμφανίσει τα αποτελέσματα στα δεξιά έχει εργαλεία. Βάζεις χώρα Ελλάδα και θα σου βγάλει αρκετά. Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...