Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Φτου! Τι τουβλα ειναι αυτοι ρε φιλε,γιατι γραφουν οτι ειναι παρομοιο με το csm+b?

Πωπω και εχω φτιαξει μειγμα και ριχνω με βαση το csm+b..

Link to comment
Share on other sites

Φτου! Τι τουβλα ειναι αυτοι ρε φιλε,γιατι γραφουν οτι ειναι παρομοιο με το csm+b?

Πωπω και εχω φτιαξει μειγμα και ριχνω με βαση το csm+b..

Σώπα ρε ρίξε εκεί πράμα.  Το ενυδρείο σου δεν έχει ανάγκη...:P Μια χαρά πάει. :P

Κώστα, υπολόγισε αν γίνεται να ρίχνεις άλλη ποσότητα σε ml, σύμφωνα με το μείγμα που έφτιαξες.  

Link to comment
Share on other sites

Καλα μπορει να το αφησω ως εχει μεχρι να τελειωσει το μπουκαλι που εχω,εχω χαλασει το μισο μεχρι στιγμης.

Μολις τελειωσει,θα φτιαξω το επομενο κανονικα. :P

Link to comment
Share on other sites

Φτου! Τι τουβλα ειναι αυτοι ρε φιλε,γιατι γραφουν οτι ειναι παρομοιο με το csm+b?

Πωπω και εχω φτιαξει μειγμα και ριχνω με βαση το csm+b..

καλά δεν είδες? εγώ το τσέκαρα αμέσως :P

 

αλλά είναι και αυτό το χόμπι τρελό ώρες ώρες, μη σου ξεφύγει ένα λίπασμα, μη κλίσεις τις λάμπες νωρίτερα, διπλώματα έπρεπε να είχαμε

Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε ρίξε εκεί πράμα.  Το ενυδρείο σου δεν έχει ανάγκη... :P Μια χαρά πάει. :P

Κώστα, υπολόγισε αν γίνεται να ρίχνεις άλλη ποσότητα σε ml, σύμφωνα με το μείγμα που έφτιαξες.  

δεν το κατάλαβα, καν το πιο λιανά plz

Link to comment
Share on other sites

To είδα το helferi Κώστα.. Περίεργο πράγματι δεν ξέρω καθόλου τι συμβαίνει. Μία παρόμοια κατάσταση παρουσίασε και σε εμένα. 

 

 

Ο διαχυτής είναι της tropica; Καλή διάχυση πάντως δείχνει να κάνει! Tον βοηθάς και με το wave maker βλέπω;

 

Να σου πω εγώ την αλήθεια μου δεν έχω βάλει καμία υποβοήθηση για το co2. Αρκετό μπορώ να πω ότι το χάνω στην επιφάνεια αλλά γενικά διαφορά δεν έχω δει.. Έχεις όμως μεγάλο ενυδρείο και δεν είναι το ίδιο.

 

Πάντως η alternanthera έχει σηκώσει τα φύλλα της προς τα επάνω και αυτό δεν ξέρω αν σημαίνει πως ψάχνει το φως. Έχεις και μεγάλο ύψος. Μπορείς να ξαναγράψεις τα συνολικά λούμεν των λαμπτήρων σου και τα καθαρά σου λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

To είδα το helferi Κώστα.. Περίεργο πράγματι δεν ξέρω καθόλου τι συμβαίνει. Μία παρόμοια κατάσταση παρουσίασε και σε εμένα. 

 

 

Ο διαχυτής είναι της tropica; Καλή διάχυση πάντως δείχνει να κάνει! Tον βοηθάς και με το wave maker βλέπω;

 

Να σου πω εγώ την αλήθεια μου δεν έχω βάλει καμία υποβοήθηση για το co2. Αρκετό μπορώ να πω ότι το χάνω στην επιφάνεια αλλά γενικά διαφορά δεν έχω δει.. Έχεις όμως μεγάλο ενυδρείο και δεν είναι το ίδιο.

 

Πάντως η alternanthera έχει σηκώσει τα φύλλα της προς τα επάνω και αυτό δεν ξέρω αν σημαίνει πως ψάχνει το φως. Έχεις και μεγάλο ύψος. Μπορείς να ξαναγράψεις τα συνολικά λούμεν των λαμπτήρων σου και τα καθαρά σου λίτρα;

ναι της tropica είναι. είμαι πολύ ευχαριστημένος τον έχω 1 χρόνο και το κεραμικό είναι ακόμα τέλειο . με λίγη χλωρίνη κάθε 2μηνο γίνεται καινούργιο .και ναι ο wave maker είναι εκεί για το co2 μόνο

19500lumen και 300 λίτρα καθαρά είμαι στα

 

65lumen/lt

η 0,72watt/lt

με 60cm ύψος

έχω και ανακλαστήρες παντού

οι 865 Τ5 ειναι 4750 lumen

και οι 840 Τ5 είναι 5000

2 από 54watt η κάθε μια

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

δεν το κατάλαβα, καν το πιο λιανά plz

Σύμφωνα με τα γραμμάρια σκόνης που έβαλε όταν έφτιαξε το λίπασμα, του έβγαλε κάποια ποσότητα σε ml που θα πρέπει να ρίχνει στο ενυδρείο του. Ανάλογα με τις διαφορές που έχουν σε περιεκτικότητα οι 2 σκόνες θα μπορούσε να υπολογισει να αλλάξει την ποσότητα σε ml που ρίχνει απο το σκεύασμα που έφτιαξε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι της tropica είναι. είμαι πολύ ευχαριστημένος τον έχω 1 χρόνο και το κεραμικό είναι ακόμα τέλειο . με λίγη χλωρίνη κάθε 2μηνο γίνεται καινούργιο .και ναι ο wave maker είναι εκεί για το co2 μόνο

19500lumen και 300 λίτρα καθαρά είμαι στα

 

65lumen/lt

η 0,72watt/lt

με 60cm ύψος

έχω και ανακλαστήρες παντού

οι 865 Τ5 ειναι 4750 lumen

και οι 840 Τ5 είναι 5000

2 από 54watt η κάθε μια

Έχεις καλό φωτισμό. Μεγάλο βέβαια ύψος αλλά πόσο παραπάνω να πας; Νομίζω είσαι καλά..Αλλιώς θα ήθελες και άλλη λάμπα για να πας στο 1w/l. Οι λάμπες σου είναι ενυδρειακές; Παρατήρηση μόνο Κώστα και τα φυτά θα σου δείξουν αν τους φτάνει το φως ή όχι..

Τα πολύ απαιτητικά βάλτα σε σημείο με έντονο φωτισμό για να είσαι σίγουρος και πρόσεξε να μην σκιάζονται από άλλα αντικείμενα όπως τα ξύλα σου.

 

Μια χαρα θα πάει και είναι και όμορφο!!!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει με αυτόν τον φωτισμό το ενυδρείο; Έχεις αρκετό φωτισμό και ελπίζω να μην έχεις θέματα. Βέβαια σώζει την κατάσταση το ύψος που είναι μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει με αυτόν τον φωτισμό το ενυδρείο; Έχεις αρκετό φωτισμό και ελπίζω να μην έχεις θέματα. Βέβαια σώζει την κατάσταση το ύψος που είναι μεγάλο.

1 μήνα τώρα τρέχει ετσι

 

 

το  helferi δεν πάει καλά πάντως...

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτή η άλγη??

 

θα ανεβάσω μετρήσεις μετά

 

αν και ξεκίνησα ΕΙ την Δευτέρα

 

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Κωστα,εδω εχει βαλει ο Νικος υπολογιστες για σκονες,μπες και κατεβασε το zorfox.

Το κατεβαζεις,το εγκαταστεις στο pc σου και μπορεις πολυ ευκολα να βγαλεις μονος σου τις δοσολογιες που πρεπει να ριχνεις απο το καθε ενα.

Διαλεγεις solution,ποσα λιτρα καθαρα περιπου ειναι το ενυδρειο σου,ποσα μλ μπουκαλα εχεις για να φτιαξεις το μειγμα,μετα διαλεγεις τι προγραμμα λιπανσης θα ακολουθησεις,βαζεις και ποσα μλ θες να ριχνεις στο ενυδρειο και σου βγαζει μονο του ποσα γραμμαρια θα ριξεις στο μπουκαλι για να φτιαξεις το λιπασμα.

Αναλογα με το προγραμμα λιπανσης που θα διαλεξεις σου βγαζει αυτοματα ποσα ppm πρεπει να πιανεις στο ενυδρειο σου.

Ειναι πολυ ευκολο,δοκιμασε το. :)

Γιατι εμενα καθε φορα που δαλεγω ΕΙ μου βγαζει αυτοματα concentraction 7,5ppm και οποτε παω να το αλλαξω μου πεταει το ΕΙ και μου το κανει custom?

Μονο αυτο βγαζει κ δε με αφηνει να κανω τιποτα αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εμενα καθε φορα που δαλεγω ΕΙ μου βγαζει αυτοματα concentraction 7,5ppm και οποτε παω να το αλλαξω μου πεταει το ΕΙ και μου το κανει custom?

Μονο αυτο βγαζει κ δε με αφηνει να κανω τιποτα αλλο!!!

 

Σου βγαζει 7.5 γιατι τοσο πρεπει να εχεις.

Αν το αλλαξεις σε παει σε custom για να το κανεις οπως θες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Σου βγαζει 7.5 γιατι τοσο πρεπει να εχεις.

Αν το αλλαξεις σε παει σε custom για να το κανεις οπως θες εσυ.

Το καταλαβα...και τι αλλο να συμπληρωσω?βαζω οτι εχω 400 λιτρα κ τι παταω για να βγει η δοση,ολο λαθη μου βρισκει κ δεν υπολογιζει

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα...και τι αλλο να συμπληρωσω?βαζω οτι εχω 400 λιτρα κ τι παταω για να βγει η δοση,ολο λαθη μου βρισκει κ δεν υπολογιζει

και ενα snapshot που συμπληρωσα τα παντα και οταν παταω calculator μου βγαζει λαθος...

post-60722-0-66809600-1466151333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ενα snapshot που συμπληρωσα τα παντα και οταν παταω calculator μου βγαζει λαθος...

δεν βλέπω τπτ

 

βάλε μια εικόνα με καλύτερη ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω τπτ

 

βάλε μια εικόνα με καλύτερη ανάλυση

post-60722-0-49425800-1466153459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε δουλευει το προγραμμα μηπως το εχετε κανει εσεις update ή το τρεχετε ως administator οπως ζηταει στην αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα δουλευει κανονικα,αυτο δουλευω και δεν υπαρχει update.

Βαζεις λιτρα ενυδρειου,διαλεγεις δοχειο που θα φτιαξεις το μειγμα,ποσα μλ θελεις να ριχνεις στο ενυδρειο,λιπασμα,τι προγραμμα θα ακολουθησεις και πατας calculate και σου βγαζει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο υπολογιστες που το εκγατεστησα αφοθ εκανα αυτα που ειπες και πατησα το calculate μου εβγαλε το

'7.5' is not a valid floating point value.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεις να αλλαξεις το 7.5 με κατι αλλο?

Υπαρχει περιπτωση να θελει αλλαγη στον υπολογιστη σου το , με .

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τα ίδια κάνει που το έχω δοκιμάσει.

Βγάζει τα ίδια μηνύματα και δείχνει να μη δουλεύει σωστά η εφαρμογή.

Δε ξέρω αν κάτι και εγώ λάθος...

Έχω δοκιμάσει πάντως διάφορες παραμέτρους και δε δούλεψε με καμία.

Link to comment
Share on other sites

Same.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...