Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Παιδια,το προγραμμα δουλευει κανονικοτατα.

Αν προσπαθειται να αλλαξετε το μλ τοτε μαλλον φταιει η υποδιαστολη με την τελεια.

Καντε το εξης και θα δουλεψει.

Στα windows Πινακα Ελενχου ---)Περιοχη και γλωσσα --)  Στην καρτελα μορφες πατας προσθετες ρυθμισεις.

Βαζεις συμβολο υποδιαστολης .    και συμβολο ομαδοποιησης ψηφιων ,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οταν ο αριθμος ειναι ακεραιος δηλ αντι 7.5 ειναι 10 το μηνυμα που βγαζει λεει...floating point division by zero

 

Δεαν ξερω μη θελει κανα update στον υπολογιστη που εχουμε,πχ java κτλ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το προγραμμα δουλευει κανονικοτατα.

Αν προσπαθειται να αλλαξετε το μλ τοτε μαλλον φταιει η υποδιαστολη με την τελεια.

Καντε το εξης και θα δουλεψει.

Στα windows Πινακα Ελενχου ---)Περιοχη και γλωσσα --)  Στην καρτελα μορφες πατας προσθετες ρυθμισεις.

Βαζεις συμβολο υποδιαστολης .    και συμβολο ομαδοποιησης ψηφιων ,

Αυτο ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που εγραψα πιο πανω.

Δεν χρειαζεται να αλλαξεις τα ppm που σου βγαζει,αυτα τα βγαζει αναλογα με τι προγραμμα διαλεγεις να χρησιμοποιησεις και ειναι το σωστο.

Εγω δεν εκανα κανενα update,εκανα οτι εγραψα πιο πανω αλλαζοντας αυτα που σας εγραψα και δουλεψε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το προγραμμα δουλευει κανονικοτατα.

Αν προσπαθειται να αλλαξετε το μλ τοτε μαλλον φταιει η υποδιαστολη με την τελεια.

Καντε το εξης και θα δουλεψει.

Στα windows Πινακα Ελενχου ---)Περιοχη και γλωσσα --)  Στην καρτελα μορφες πατας προσθετες ρυθμισεις.

Βαζεις συμβολο υποδιαστολης .    και συμβολο ομαδοποιησης ψηφιων ,

Αυτό ήταν Κώστα. :bow:

Αμερικανιές...

Θέλει δηλαδή το πρόγραμμα να περάσουμε αμερικάνικo συμβολισμό στην υποδιαστολή και στις χιλιάδες στο μενού των windows για να δουλέψει σωστά το πρόγραμμα...

 

 

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση αυτο να γινεται μονο σε οσους εχουν Ελληνικα windows,οσοι εχουν Αγγλικα μπορει να δουλευει κανονικα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση αυτο να γινεται μονο σε οσους εχουν Ελληνικα windows,οσοι εχουν Αγγλικα μπορει να δουλευει κανονικα απο την αρχη.

εγω που εχω αγγλικά μια χαρά δουλεύει . ετσι είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτή η άλγη??

 

θα ανεβάσω μετρήσεις μετά

 

αν και ξεκίνησα ΕΙ την Δευτέρα

 

επειδη αλλάξαμε θέμα, ξαναθυμίζω αυτό που με καίει :D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση αυτο να γινεται μονο σε οσους εχουν Ελληνικα windows,οσοι εχουν Αγγλικα μπορει να δουλευει κανονικα απο την αρχη.

Όχι Κώστα, εγώ έχω Αγγλικά windows και δε δούλευε.

Θέλει να ρυθμιστεί ο υπολογιστής στο αμερικάνικο σύστημα δεκαδικών και χιλιάδων, δηλαδή υποδιαστολή στις χιλιάδες και τελεία στα δεκαδικά.  Αντίθετα δηλαδή από το ευρωπαϊκό.  Αυτό βέβαια ίσως να επηρεάσει τον τρόπο εμφάνισης αυτών των συμβόλων σε αριθμούς γενικότερα στον υπολογιστή, δηλαδή σε μία δοκιμή που έκανα στο excel, αν πας να γράψεις 100.000,00 που είναι ο Ευρωπαϊκός τρόπος, τότε θα το εμφανίσει 100,000.00 που είναι ο Αμερικάνικος. ;)

 

Σορρυ Κώστα για το θέμα, αλλά το πρόβλημα με το πρόγραμμα έπρεπε να λυθεί, όπως και το να γνωρίζουμε ότι αυτή η αλλαγή θα επηρεάσει συνολικά τα προγράμματα του υπολογιστή.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτη που ειναι στο γρασιδι μου κανει για bba.

Οι αλλες μου κανουν για green spot.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Κώστα, εγώ έχω Αγγλικά windows και δε δούλευε.

Θέλει να ρυθμιστεί ο υπολογιστής στο αμερικάνικο σύστημα δεκαδικών και χιλιάδων, δηλαδή υποδιαστολή στις χιλιάδες και τελεία στα δεκαδικά.  Αντίθετα δηλαδή από το ευρωπαϊκό.  Αυτό βέβαια ίσως να επηρεάσει τον τρόπο εμφάνισης αυτών των συμβόλων σε αριθμούς γενικότερα στον υπολογιστή, δηλαδή σε μία δοκιμή που έκανα στο excel, αν πας να γράψεις 100.000,00 που είναι ο Ευρωπαϊκός τρόπος, τότε θα το εμφανίσει 100,000.00 που είναι ο Αμερικάνικος. ;)

 

Σορρυ Κώστα για το θέμα, αλλά το πρόβλημα με το πρόγραμμα έπρεπε να λυθεί, όπως και το να γνωρίζουμε ότι αυτή η αλλαγή θα επηρεάσει συνολικά τα προγράμματα του υπολογιστή.

κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καμία συμβουλή για τις αλγες μου?

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από την δεύτερα ρίχνω EI

 

αυστηρά όπως τα είπαμε.

 

μετρήσεις που μόλις πήρα

 

FE   0.2

NO3  10

PO4  0.25

 

σχόλια? κάποια είναι εκτός ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Κώστα το ενυδρείο είναι πολύ καινούργιο. Αυτή την εβδομάδα έκλεισα και εγώ 1 μήνα και έχω πρόβλημα με την πράσινη τριχοειδή άλγη. Γενικά , μου καταλαμβάνει το ενυδρείο πολύ γρήγορα και εξαναγκάζομαι να κάνω πολύωρη συντήρηση για να το φέρω πάλι σε "καθαρό" επίπεδο. 

 

Είναι πολύ καινούργια τα ενυδρεία μας και κάποιες άλγες μας κάνουν και πονοκεφαλιάζουμε. First weeks= algae weeks που λένε και οι ξένοι. Κάποιοι δεν έχουν ούτε μία αλλά είναι πολύ συνηθισμένο φρέσκα ενυδρεία να έχουν.

 

Κράτα τη ρουτίνα σου και όσο μπορείς σταθερό co2 και θα δεις πως θα υποχωρούν. Βοήθα και εσύ μηχανικά με συντήρηση και 2η φορά την εβδομάδα.

 

Όσο για τις μετρήσεις πάνω νομίζω πως ναι είναι κάτω από τις επιθυμητές που θέλεις να μετράς με ΕΙ.  Επειδή όμως με το σύστημα είμαι πολύ άπειρος και εγώ τώρα το πρωτοχρησιμοποιώ , στάσου να δούμε τι θα πούνε και τα παιδιά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν έχεις μαλακό νερό είναι ίσως ο λόγος που σου λιώνει το helferi.

 

Διαβάζω πως το Pogostemon helferi προτιμάει medium-hard water. 

 

Εμένα πάντως με 2,5 Kh και 4 gh έλιωσε..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιεργο φυτακι...

Ναι γενικα προτιμαει, λιγο το σκληρο νερακι.

Δεν σημαινει οτι  δεν πηγαινει καλα και σε μαλακο νερο.

Εγω το κραταω σε 2-3kh , gh 4-5.

Θελει το χρονο του να κανει καλο ριζικο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιεργο φυτακι...

Ναι γενικα προτιμαει, λιγο το σκληρο νερακι.

Δεν σημαινει οτι δεν πηγαινει καλα και σε μαλακο νερο.

Εγω το κραταω σε 2-3kh , gh 4-5.

Θελει το χρονο του να κανει καλο ριζικο συστημα.

Ελπίζω να τα καταφέρει .

Να ρωτήσω. Αν εχω τα φώτα κλειστά την ημέρα και τα ανοίγω 9 το βραδυ με 5 το πρωί , είναι οκ? Γιατί θα εχω το φως της ημέρας μέσα στο σπίτι. Και μετα θα ανοίγουν τα φώτα. Μήπως είναι σαν να τα εχω ανοιχτά όλη μέρα? Ο χώρος δεν δέχεται πουθενά ακτίνες . Πουθενά. Απλά το Γενικό φως . Ξέρετε . Θέλω να το κάνω έτσι λόγω θερμοκρασίας

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα συσκότιση, παρατήρησα τα φυτά και έφερναν προς την πρόσοψη του ενυδρείου αναζητώντας φως. Άρα θα πάθεις τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα συσκότιση, παρατήρησα τα φυτά και έφερναν προς την πρόσοψη του ενυδρείου αναζητώντας φως. Άρα θα πάθεις τα ίδια.

συσκότιση θεωρείται αυτό? οταν πέσει ο ήλιος θα ανοίγω τις λάμπες. παρόλα αυτά θα ψάχνουν το φως έξω?

 

τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα?

 

ετσι είναι το φως την ημέρα

post-7493-0-35794600-1466264489_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω συσκότιση εννοούμε να το σκεπάσεις με σκούρο ύφασμα να μη φαίνεται απολύτως τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοώ οτι όπως φαίνεται στη φώτο είναι οκ το φως? για να κοιμούνται και τα ψάρια? θέλω να ανοίγω τα φωτά μετά της 10 το βράδυ λόγω ζέστης

Link to comment
Share on other sites

Αν η αλγη πανω στην eleocharis parvula είναι bba τι κανω? Νομίζω εξαπλώνεται σιγά σιγά

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...