Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ελπιζω να μην ζεσταινεστε πολύ :P . Για πειτε μ σας παρακαλω τι τρεχει με το φυτο μου?? Τι έλλειψη ειναι αυτη? Καλιου? Πρεπει να κλαδεψω τα σαπια? Αυτο παρουσιάζεται στο φυτο αυτο οπου κα ι να το εχω φυτέψει. Απλα δεν εχω χωρο για αλλη φωτο

P_20170804_120326.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτό είναι αυτό?

Έλλειψη κάποιου μακροστοιχείου δημιουργεί αυτήν τη παραμόρφωση και το στρίψιμο των φύλλων.

Ασπρίζουν καθόλου τα νέα φύλλα? Από λίπανση τι βάζεις? Τι άλλα φυτά υπάρχουν?:)

Link to comment
Share on other sites

On 08/04/2017 at 10:15 PM, SOTIRIS said:

Τι φυτό είναι αυτό?

Έλλειψη κάποιου μακροστοιχείου δημιουργεί αυτήν τη παραμόρφωση και το στρίψιμο των φύλλων.

Ασπρίζουν καθόλου τα νέα φύλλα? Από λίπανση τι βάζεις? Τι άλλα φυτά υπάρχουν?:)

Ei για 300 λιτρα. Anubias .eleocharis parvula. Τα νεα φυλλα φαινονται υγιή . Μετα χαλανε

Link to comment
Share on other sites

Αν η θερμοκρασια και το co2 ειναι οκ.

Πιστευω πως οφειλονται στο σιδηρο...

Τοκιξοτητα απο traces και fe.

Δοκιμασε στην δοση να ριχνεις 0,01 - 0,02 ppm απο traces και αλλο τοσο σαν εξτρα σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, nicpapa said:

Αν η θερμοκρασια και το co2 ειναι οκ.

Πιστευω πως οφειλονται στο σιδηρο...

Τοκιξοτητα απο traces και fe.

Δοκιμασε στην δοση να ριχνεις 0,01 - 0,02 ppm απο traces και αλλο τοσο σαν εξτρα σιδηρο.

να σου πω πως αυτο το κανω ηδη... απλα ειπα να μειώσω traces και έβαζα καθε δεύτερη φορά... βέβαια δεν αύξησα το fe...δεν το σκέφτηκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αγόρασα το σιδηρο της easy-life γιατί seachem δεν βρίσκω που-θε-να

 

μπορεί κανείς να μου πει πόση δόση χρειάζομαι σε αυτό αντί του seachem?

 

βασικά 6ml seachem  iron με πόσα ml easy-life iron ισούται ?

 to zorfox calculator δεν μπορώ να το κατεβάσω..το λινκ δεν δουλευει

αν χρησιμοποιήσω το rotala butterfly calculator τι επιλέγω απο την λίστα για το σίδηρο της easy-life?

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο rotala butterfly τα δείχνει με ίσες αναλογίες.

Οι τιμές που δείχνει είναι για ΕΙ στα 100 λίτρα.

 

Screenshot_20171029-164915.png

Screenshot_20171029-164857.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστω! αν και βρηκα το προγραμματακι τελικα στο λαπτοπ. τωρα το εβαλα και στο windows drive για να το εχω!!

 

 

 

αλλη ερώτηση.  εχω καπάκι diy απο κόντρα πλακέ θαλάσσης και βασικά είναι μια αιδοία και μισή

 

κάποια πρόταση για DIY καπάκι? κάτι που να είναι και αισθητικά όμορφο

 

από ξύλα έχω πρόσβαση σε όλα τα πάντα , άπλα να μην είναι και πολύ δύσκολο στην κατασκευή :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα.

 

αξίζει να μπω στον κόπο για led φωτισμό?

τώρα είμαι με λάμπες φθορίου 4χ54watt με ανακλαστήρες

υπενθυμίζω το ενυδρείο είναι 360λιτρα 122x50x60 (ύψος)

τουλάχιστον κάποια συμβουλή για τον φωτισμό μου, με τα γρασίδια είμαι οκ , αλλά με κόκκινα φυτά όπως alternathera reineki Κλπ δεν έχω καμιά επιτυχία

 

να αλλάξω τα βατ? και αν αξίζει led μπορείτε να προτείνετε κάτι σχετικά οικονομικό?

O υπάρχων φωτισμός είναι sylvania t5

αν υπολογίσω ότι το ενυδρείο είναι 360 λίτρα μέχρι πάνω, και αφαιρέσω 30κg υπόστρωμα και καμιά 10ρια κιλά πέτρες είμαι στα 320 λίτρα περίπου.

 

οι 865 Τ5 είναι 4750 lumen

και οι 840 Τ5 είναι 5000

2 από 54watt η κάθε μια

βγάζουν 

60lumen/lt

η 0,67watt/lt

με 60cm ύψος

από αλγες μόνο στο τζάμι έχω και αυτή είναι ελάχιστη. με το εβδομαδιαίο καθάρισμα εξαφανίζεται , θέλει καμιά 20αρια μέρες χωρίς συντήρηση για να πιάσει το τζάμι μεγάλη ποσότητα. και δεν έχω και πολλά φυτά τώρα γιατί μετακόμισα το ενυδρείο στο γραφείο μου. μόνο staurogyne repens και eleocharis acicularis έχω (θα κάνω carpet) και θα ήθελα να βάλω και κανένα κόκκινο φυτό εδώ και εκεί

λιπασματα που ριχνω ειναι οτι εριχνα παντα. ΚΝΟ3 . COOPER ENEMA . FE. ΚΑΛΙΟ, CELATED TRACE (CO2ART). EI για 300λιτρα. co2 2+drops/sec

παραθέτω και φώτο

τα ψάρια μου θέλουν λίγη δουλειά ακόμα (έχασα μερικά γιατί είχα πρόβλημα το φίλτρο και τα είχα με diy φίλτρο για 15μερες μέχρι να ξαναστησω το ενυδρείο)

εννοείται ότι όποια συμβουλή/ παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη

ευχαριστώ!

P_20180130_135132.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

καμία συμβουλή? σκέφτομαι να αυξήσω λιγάκι τον φωτισμό λόγο ύψους . και το co2 επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να χρειαζεται αυξηση φωτισμου, ή αλλαγη σε λεντ. Τα φυτα δειχνουν υγιή. Το μονο που θα προσθετα, ειναι περισσοτερα φυτα. Η φυτομαζα ειναι σχετικα μικρη. Μερικα stem φυτα στο backround θα δωσουν βαθος στο ενυδρειο.

...

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

καμία συμβουλή? σκέφτομαι να αυξήσω λιγάκι τον φωτισμό λόγο ύψους . και το co2 επίσης.

Μην πειραξεις τπτ, εφοσον τα αλλα φυτα πανε καλα.

Οταν δεν σου πηγενει ενα φυτο , το πιο ευκολο ειναι να δοκιμασεις με κατι αλλο.

Τα φυτα θελουν τα δικα τους, σκληροτητες ph , καποια μπλοκαιρνουν με τα traces...

Απλα δοκιμασε αλλο κοκκινο φυτο πχ ludwigia super red... ή καποιο αλλο που να πηγαινει καλα στο ενυδρειο σου.

Η  alternathera reineki  ειναι περιεργο φυτο...

Link to comment
Share on other sites

Bασικά Κώστα το να αυξήσεις φωτισμό ειδικά τώρα αυτοκτονία είναι.. Δεν υπάρχει λόγος μόνο σε μπελάδες θα μπεις. Έχει φως και μπόλικο.

Φυτομάζα δεν έχεις.

 

Όπως λέει και ο Νικ κάποια φυτά δεν πάνε και απλά αυτό μπορεί να συμβεί.

Δοκίμαζα εύκολα φυτά και δεν τραβάγανε και μπορεί να έβαζα φυτό μεγαλύτερης δυσκολίας και να πήγαινε μια χαρά. Μην αλλάζεις ριζικά κάτι για 1 φυτό.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά σας ευχαριστώ όλους. το μόνο που θα κάνω είναι να πάρω ένα καλό co2 diffuser γιατι με το κεραμικό νομίζω δεν πάει καλά. καμιά πρόταση κανείς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

οκ παιδιά σας ευχαριστώ όλους. το μόνο που θα κάνω είναι να πάρω ένα καλό co2 diffuser γιατι με το κεραμικό νομίζω δεν πάει καλά. καμιά πρόταση κανείς?

To καλτυτερο ειναι εξωτερικος reactor...

Μετα inline reactor.

Bazooka , εχω δει σε φιλο δεν το εχει καθαρισει ποτε , και βγαζει πολυ ψιλες φυσαλιδες.

Ποτηρακι. .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

To καλτυτερο ειναι εξωτερικος reactor...

Μετα inline reactor.

Bazooka , εχω δει σε φιλο δεν το εχει καθαρισει ποτε , και βγαζει πολυ ψιλες φυσαλιδες.

Ποτηρακι. .

Όταν λες Inline reactor εννοείς τον inline diffuser? Τον κεραμικό διαχυτή που μπαίνει στην έξοδο στο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Όταν λες Inline reactor εννοείς τον inline diffuser? Τον κεραμικό διαχυτή που μπαίνει στην έξοδο στο φίλτρο;

 Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 εννοώ κάτι σαν αυτό

https://www.google.gr/search?client=firefox-b-ab&dcr=0&biw=1680&bih=913&tbm=isch&sa=1&ei=Rs94WtOlK4qSsAH8jrvoBQ&q=aqua+medic+inline+co2+1000&oq=aqua+medic+inline+co2+1000&gs_l=psy-ab.3...24205.25163.0.25207.5.5.0.0.0.0.169.323.0j2.2.0....0...1c.1.64.psy-ab..3.0.0....0.1uDSePT2gVc#imgrc=PXl6_Pxy-wRB8M:

λένε πως στο ενυδρείο δεν βλέπουν καμιά φυσαλίδα , άρα το co2 διασπάται σε ποσοστό κοντά στο 100% μέσα στο νερό. και έτσι είναι κατανεμημένο παντού (χωρίς επιπλέον ροή μέσα στο ενυδρείο για να το στέλνεις παντού αλλά και δεν πάει χαμένο στην επιφάνεια σε μορφή φυσαλίδας, πως δεν θεωρείται αυτό το καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, nicpapa said:

To καλτυτερο ειναι εξωτερικος reactor...

Μετα inline reactor.

Bazooka , εχω δει σε φιλο δεν το εχει καθαρισει ποτε , και βγαζει πολυ ψιλες φυσαλιδες.

Ποτηρακι. .

κάτσε γιατί απάντησα βιαστικά χωρίς να καταλάβω νομίζω.. όταν λες εξωτερικός στείλε ένα λινκ να καταλάβω... σαν inline είναι αλλά δεν πάει στο φίλτρο, συνδέεται με ξεχωριστή  αντλία?

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2018 at 11:07 PM, nicpapa said:

To καλτυτερο ειναι εξωτερικος reactor...

Μετα inline reactor.

Bazooka , εχω δει σε φιλο δεν το εχει καθαρισει ποτε , και βγαζει πολυ ψιλες φυσαλιδες.

Ποτηρακι. .

εγκατέστησα τον aqua medic co2 reactor 1000.

φαίνεται σωστός? αντί να τον βάλω στο φίλτρο (πέφτει η ροή) τον έβαλα με μια αντλία, φυσαλίδες co2 δεν βγαίνουν από τον σωλήνα μέσα στο ενυδρείο

 

https://www.youtube.com/watch?v=JmYHcyHwJnU

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

εγκατέστησα τον aqua medic co2 reactor 1000.

φαίνεται σωστός? αντί να τον βάλω στο φίλτρο (πέφτει η ροή) τον έβαλα με μια αντλία, φυσαλίδες co2 δεν βγαίνουν από τον σωλήνα μέσα στο ενυδρείο

 

https://www.youtube.com/watch?v=JmYHcyHwJnU

Καλυτερα οπως το εκανες σε ξεχωριστη αντλια.

Οι μπάλες ειχα την εντυπωση πως κινοντουσαν μεσα.

Νομιζω πως δινεις λιγο co2..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...