Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Τα φυτά θα γείρουν προς το φως, είτε το σκεπάσεις το ενυδρείο (όπου και πάλι περνάει λίγο φως, εκτός και αν το τυλίξεις με μαύρες σκουπιδοσακούλες) είτε αν δεν ανάψεις τα δικά του φώτα αλλά μπαίνει φως απ' το παράθυρο. Έστω και αυτό το λίγο θα το αναζητήσουν, να είσαι σίγουρος.

Όσο για τα ψάρια, δεν νομίζω να έχουν κάποιο θέμα αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Ίσως καταλαβαίνουν ότι έχει ξημερώσει αφού μπαίνει φως και δεν θα ξεκουράζονται. Και το βράδυ που θα ανάβουν τα φώτα εκεί σίγουρα δεν θα ξεκουράζονται.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθείστε με σας παρακαλώ με την άλγη . Το θεμα είναι ψυχοφθόρο πραγματικά... Ακολουθώ ΕΙ όπως είπαμε και η άλγη εξαπλώνεται.... τι να κανω ? Αμάν αυτές οι αλγες... Πραγματικά μου φαίνεται ακατόρθωτο ..

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kώστα τριχοειδής είναι αυτή που δείχνεις στο χορτάρι; Δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Στην αλτερνανθέρα η πράσινη άλγη που δείχνεις μοιάζει με green beard.

 

Για αρχή για εμένα κοίταξε το co2 σου. Αφού ακολουθείς ΕΙ κοίταξε το co2 σου να είναι πράγματι ψηλά 30-35ppm . Αλλά βεβαιώσου για αυτό γιατί είναι ίσως από τους πιο σημαντικούς παράγοντες.

 

Συνέχισε πιστά την ρουτίνα και προσπάθησε να τις κυνηγάς και εσύ και να τις αφαιρείς με το χέρι.

 

Κάποια αλγοφάγα στο ενυδρείο θα σε βοηθήσουν επίσης να διατηρήσεις το ενυδρείο σε μία κανονική κατάσταση μέχρι να ισορροπήσει.

 

Είναι πολύ καινούργιο και ψάχνει να βρει τις ισορροπίες του. Αύξησε τη φυτομάζα σου, βοήθα με το χέρι, κάνε αλλαγές νερού, κράτα σταθερά τη ρουτίνα και θα δεις πως θα φύγουν...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοιγεις τα φωτα καθολου για τρεις μερες,απο συσκοτιση καλα πας βλεπω.η θερμοκρασια που βρισκεται;μηπως ειναι πολυ ψηλα;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει με αυτόν τον φωτισμό το ενυδρείο; Έχεις αρκετό φωτισμό και ελπίζω να μην έχεις θέματα. Βέβαια σώζει την κατάσταση το ύψος που είναι μεγάλο.

Επιμένω ότι έχεις υψηλό φωτισμό.

Στο βίντεο δεν καταλαβαίνω και πολλά γιατί κουνάς συνέχεια, στο γρασίδι μου κάνει για καφέ διατομική.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι έχεις υψηλό φωτισμό.

Στο βίντεο δεν καταλαβαίνω και πολλά γιατί κουνάς συνέχεια, στο γρασίδι μου κάνει για καφέ διατομική.

Άγγελε και πολύ φωτισμό να έχει , πόσο πολύς να ναι; Και εσύ έχεις και εγώ έχω ακόμα περισσότερο.

 

Απλά οι ανάγκες του για διοξείδιο και καλή λίπανση είναι ακόμα μεγαλύτερες όταν το φως βαράει πολύ.. Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ και με το δικό μου που είναι πιο υψηλών απαιτήσεων και από του φίλου εδώ.

 

Αν είναι καφέ διατομική ας μην ασχοληθεί και ιδιαίτερα.

 

Πάντως Άγγελε γενικά η καφέ άλγη στο πολύ φως δεν βγαίνει σε τέτοιο βαθμό.Εγώ καφέ άλγη δεν έχω δει ποτέ που είμαι σε πολύ υψηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

 

19500lumen και 300 λίτρα καθαρά είμαι στα

 

65lumen/lt

η 0,72watt/lt

με 60cm ύψος

έχω και ανακλαστήρες παντού

οι 865 Τ5 ειναι 4750 lumen

και οι 840 Τ5 είναι 5000

2 από 54watt η κάθε μια

 

65 lumen/λίτρο τι είναι ρε συ Ευθύμη;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

 

65 lumen/λίτρο τι είναι ρε συ Ευθύμη;

 

Υψηλός φωτισμός Άγγελε.. Μεγάλες απαιτήσεις σε διοξείδια και λίπανση. Αυτό που του είπα. 

 

Και εγώ 58 λούμεν είμαι και με πολύ λιγότερο ύψος από τον Κώστα.

 

Στο πολύ φως πρέπει να δώσει πολλά και από τα άλλα. Θρεπτικά και co2.

 

Για το ύψος του θεωρώ πως είναι εντάξει. Με αυτόν τον φωτισμό μπορεί να μεγαλώσει ότι θέλει.

 

Απλά , δεν συγχωρεί λάθη αυτή η ταχύτητα.

 

Χαμηλά co2 , πάρε τρίχα, πάρε άλγες

Έλειψη θρεπτικών , πάρε άλγες 

 

Το πολύ φως ανεβάζει πολύ τον μεταβολισμό των φυτών οπότε όλες οι ανάγκες αυξάνονται κατακόρυφα.

 

Και για να μη γίνει καμία στραβή , εννοείται Κώστα ότι το διοξείδιο σου το αυξάνεις σταδιακά και παρατηρείς την συμπεριφορά των κατοίκων.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Βασικά παιδιά εχω πολυ διατομικη .. τι να κανω?? Πότε δεν περίμενα να εχω πρόβλημα με αυτή την άλγη..

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως διατομική, τότε άργησε να σου έρθει.

Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Είναι προσωρινή και συχνό φαινόμενο σε νέα ενυδρεία. Αν σε ενοχλεί μπορείς να την καθαρίζεις σε όσα σημεία σου είναι εφικτό.

Ο υψηλός φωτισμός θα σε βοηθήσει να την αντιμετωπίσεις πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία βαράει 30αρια ξανά...

 

να πάρω http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/psuxi/cool-breeze-6-fan-cooler

 

η chiller? και αν chiller ποιο?

 

είμαι κερκυρα και η υγρασία φτάνει από 60 έως 100% γιαυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα έχω εξάτμιση με ανεμιστήρες

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Εγω στα 120 λίτρα έχω ένα τετραπλό απο eBay κάνει μια χαρά τη δουλειά του!

Απλά δε μπαίνει αν έχεις καπάκι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Εγω στα 120 λίτρα έχω ένα τετραπλό απο eBay κάνει μια χαρά τη δουλειά του! Απλά δε μπαίνει αν έχεις καπάκι Sent from my iPhone using Tapatalk

τι θερμοκρασία εχεις στο χώρο και τι ποσο στη ριχνει ??

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο πρέπει να έχω 27-31 αναλόγως αν θα έχω ανάψει air condition.  Περίπου είναι οι τιμές δεν κοιτάω και ποτέ θερμόμετρο.

Στο ενυδρείο έχω controller και η θερμοκρασία με αυτή τη ζέστη ρυθμίζεται στους 27. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο χώρο 32 και το ενυδρείο είναι στους 26,5, βέβαια ανοιχτό ενυδρείο με περίπου 1 λίτρο την ημέρα εξάτμιση αυτές τις μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο χώρο 32 και το ενυδρείο είναι στους 26,5, βέβαια ανοιχτό ενυδρείο με περίπου 1 λίτρο την ημέρα εξάτμιση αυτές τις μέρες. 

τι σύστημα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικό, 3 ανεμιστήρια 8άρια, το ένα απ αυτά όμως είναι 230 volt κι είναι πολύ δυνατό. 

Link to comment
Share on other sites

Στο 180 λιτρο κραταω προς το παρων 27c με θερμοκρασια δωματιου 30-31 με εναν ανεμιστηρα.

Στις crs σε αλλο δωματαιο 25,5 με θερμοκρασια 29-30 με εναν ανεμιστηρα για 2 ενυδρεια.

Στα υπολοιπα ακομη δεν εκατσα να βαλω , ανεμιστηρες πιανουν 29-30...

Οι ανεμιστηρες αυτοι ειναι τερατα... της scythe...

Παιζει ρολο και η υγρασια.. τωρα η υγρασια ειναι στο 50 κατι. αν πιασει 80 αρια που πιανει το καλοκαιρι εδω , θα εχω 1c-2 c διαφορα απο τον χωρο.

Η υγρασια δεν αφηνει το νερο να εξατμιστει, οσο και να φυσανε οι ανεμιστηρες.

Αυτο που βλεπεις πρεπει να ειναι gda....

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για green dust μου κάνει. Έχεις αρκετά lumen, ξεκίνα να βγάζεις ανακλαστήρες να πέσεις λίγο. Ξεκίνα με έναν και βλέπεις πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνουν τέτοιες άλγες σαν την green dust..

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Δηλαδή μόνο στις bba/bga πρέπει να δίνουμε σημασία; Η κάθε μία, εκφράζει μια συγκεκριμένη ανισορροπία. Το κυανό στα νιτρικά-κυκλοφορία, η green spot στα φωσφορικά ( σε βλέπω Νίκο :P ) και στον υψηλό φωτισμό, η staghorn στο co2, η green dust στον υψηλό φωτισμό. Αν έχετε παρατηρήσει, τα περισσότερα ενυδρεία που έχουν green dust ακολουθούν και ΕΙ. Με τέτοια λίπανση, θες και αρκετό φωτισμό.

Η κάθε άλγη λοιπόν πρέπει να αναγνωρίζεται σωστά και να αντιμετωπίζεται διορθώνοντας την αιτία, έτσι βρίσκει ισορροπία το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

και να πω και κάτι άλλο, σήμερα γεννήθηκε η κόρη μου! έπρεπε να το μοιραστώ!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...