Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

Κοιτάξτε στο βίντεο τι γίνεται μέσα στο ενυδρείο, δεν αποτυπώνει βέβαια αυτό που βλέπω εγώ, αλλά θα σας περιγράψω τι έγινε αυτή τη στιγμή. Βγάζω το φίλτρο για τον καθημερινό πλέον καθαρισμό, για να δω τι βρώμα βγαίνει κλείνω την τάπα του νιπτήρα και αρχίζω πρώτα και ξεπλένω το προφίλτρο το μπλε, μιλάμε δεν φαντάζεστε τι βγαίνει, το νερό έχει μια ελφαριά θολούρα αλλά πολλά μικρά σωματίδια, το ίδιο και τα δύο filtrewool, αυτό το πράγμα θέλει δραστική λύση, φανταστείτε τώρα έχω πρόβλημα με τον νιπτήρα, δεν φεύγει το νερό και μάλλον έχει βουλώσει το σιφόνι το οποίο το άνοιξα και είναι καθαρό και φοβάμαι ότι έχει βουλώσει εσωτερικά ο σωλήνας, δουλιά δεν είχαμε και δουλιά ανοίξαμε Κυριακάτικα. 

https://youtu.be/fN73GFD6Y1k

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν φαίνεται να είναι κάτι τραγικό. 

 

Δυστυχώς το βίντεο δε δείχνει ό,τι βλέπω εγώ με το μάτι, το τραγικό είναι το τι βγάζω εγώ ξεπλένοντας τα φίλτρα κι ότι ούτε μπάνιο δεν μπορώ να κάνω γιατί πλημμύρισα απ το σιφόνι που έχει βουλώσει, δεν μπορεί να είναι σύμπτωση ότι μ αυτά που βγάζω 12 μέρες τώρα και να έχω ξαφνικά πρόβλημα με την αποχέτευση. Αυτή τη στιγμή που γράφω εγώ, η γυναίκα σφουγγαρίζει κι εγώ ετοιμάζομαι με σόδες ξύδια και καυτό νερό να ξεβουλώσω το κεντρικό σιφόνι. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι περίεργη η ώρα για να βρεις. Αλλιώς tuboflo ζεστού νερού. Έχω ξεβουλώσει τις πιο απίστευτες καταστάσεις σε σιφώνια. Lol για κάποιο λόγο μέχρι και ηλιόσπορους που δεν ξέρω απο που βγήκαν :)

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Δυστυχώς το βίντεο δε δείχνει ό,τι βλέπω εγώ με το μάτι, το τραγικό είναι το τι βγάζω εγώ ξεπλένοντας τα φίλτρα κι ότι ούτε μπάνιο δεν μπορώ να κάνω γιατί πλημμύρισα απ το σιφόνι που έχει βουλώσει, δεν μπορεί να είναι σύμπτωση ότι μ αυτά που βγάζω 12 μέρες τώρα και να έχω ξαφνικά πρόβλημα με την αποχέτευση. Αυτή τη στιγμή που γράφω εγώ, η γυναίκα σφουγγαρίζει κι εγώ ετοιμάζομαι με σόδες ξύδια και καυτό νερό να ξεβουλώσω το κεντρικό σιφόνι. 

Τι καλης ποιοτητας αμμος ηταν τοτε ρε συ Κωστα...

Το λεω γιατι υπαρχουν αμμοι που τις πετας στο ενυδρειο χωρις καν να τις πλυνεις....

 

ΥΣ.Εμενα  οχι μονο δεν θα σφουγγαριζε αλλα θα προσπαθουσε να με πνιξει μεσα στην μπανιερα...:hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν την ξεπλένεις καλά Στάθη δεν φταίει η άμμος, εσύ φταις. Πραγματικά έχω φτάσει σε απόγνωση, απ τη μία βλέπω το ενυδρείο και να το ξεστήσω μου φαντάζει πλέον βουνό και δεν θέλω απανωτά μέσα σε 2 εβδομάδες να υποβάλλω πάλι τα ψάρια στην ίδια διαδικασία, απ την άλλη δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό για να ξέρω να κάνω υπομονή, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγώ επειδή είχα χρησιμοποιήσει το flourish sand και επειδή δεν μπηκα και στην διαδικασία να το πλήνω σε πληροφορώ πως έγιναν τα πάντα μέσα στην λάσπη. Αλλά λάσπη μιλάμε. Αυτό μετά που έκανα είναι το άδιασα μέχρι την μέση. έβαλα το λάστιχο απο την μια και την αντλία απο την άλλη. ίσα ίσα να ανεβαίνει η στάθμη και το άφησα για καμιά 1μιση ώρα. Καθάρισε τελείως και έπειτα γέμισα και το υπόλοιπο. Βέβαια αυτό με ότι συνεπάγεται. Αλλά τουλάχιστον για να μην ξεστήνω. Μετά επειδή όπως ήταν λογικό όλο μια θολούρα την είχε χρησιμοποίησα για δυο μέρες το clarity της seachem το οποίο μπορώ να πω έκανε δουλειά. Εσένα πάντως από το βίντεο μια χαρά φαίνεται. Εμένα δεν φαινόταν σχεδόν τίποτα μέσα παρά μόνο ένας καφέ ζωμός

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι ψιλή άμμος που αιωρείται, είναι ό,τι εγώ φοβήθηκα να πετάξω γιατί νόμιζα ότι με τη βαρύτητα θα κάτσει, κακός υπολογισμός. Μάλλον θα κάνω πατέντα με τον κυκλοφορητή που έχω για να βάζω νερό απ το 60λιτρο βαρέλι, είναι 1200 λίτρα ανά ώρα, θα πρέπει να βρω ένα τρόπο να το προσαρμόσω στο ενυδρείο ώστε να βάζει - βγάζει άμεσα και να περνάει από υαλοβάμβακα ώστε να καθαρίσω ό,τι αιωρείται και να επισπεύσω τη διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι για εμενα ήταν το καλύτερο. Και ψιλή άμμος να είναι πιο είναι πρόβλημα. Εμένα η αντλία έχει ρύθμιση για το πόσο θα βγάζει γρήγορα. Εσύ λογικά θέλεις το ίδιο το νερό να το χρησιμοποιήσεις για την βιολογία σου. Αλλιώς βγάλε τα ψαράκια βάλτα σε κανένα πλαστικό κουτί απο ΙΚΕΑ αν έχεις βάλε και το φίλτρο μέσα και κάνε την δουλειά σου. μετά πάρε το νερό του κουτιού αν θέλεις. Αλλιώς βάλε το νερό σου ξανά με το αντιχλώριο άστο μια μέρα και μετά κάνε την μεταφορά. οπότε δεν θα σου χαλάσει η βιολογία του φίλτρου σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το ξεστησω, θελω να βαλω παραλληλα φιλτρο μονο μηχανικη φιλτρανση.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας - συμβουλή σας. Οπως ξέρετε απ την παρουσίαση έχω κι ένα σκιμμεράκι το eheim 350 για το πρωτεινικό φιλμ, κάνει πολύ δουλιά σε πολλούς τομείς κι αυτό φάνηκε και σήμερα κι εξηγούμαι. Χθες αποφάσισα να μην το έχω 24ωρο να δουλεύει γιατί με τη λάσπη που βγαίνει απ την άμμο έχει ποτίσει όλο σε καφέ χρώμα, επίσης σκέφτηκα ότι αυτό είναι υπεύθυνο που όταν κλείνει η μαγνητική ανεβαίνει το pH κι από 6,7 πάει στο 7,2 και μ αυτές τις διακυμάνσεις πέραν ότι δεν είναι καλό για τα ψάρια γεννήθηκε πάλι bba. Σκέφτηκα λοιπόν και το έβαλα το σκιμμεράκι στον ίδιο χρονοδιακόπτη που παίρνει κι η μαγνητική της μπουκάλας ώστε να μου διαλύει το φιλμ και να έχω το 100% του διαθέσιμου φωτός κατά τη διάρκεια της φωτοσύνθεσης αλλά και να φαίνεται ωραία και καθαρή η επιφάνεια. Ξυπνάω σήμερα το πρωί κι όπως πάντα κάνω μέτρηση να δω και μετράω το ph στο 6,7, τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό ή θα ήταν καλύτερο για τα ψάρια να οξυγονώνονται το βράδυ, θα θελα τη συμβουλή σας και σ αυτό, αλλού όμως είναι το πρόβλημα το σοβαρό. Κοιτάω από κάτω την επιφάνεια του νερού και τι βλέπω; Ολη η επιφάνεια έχει γίνει σαν ένα σώμα από μικροσωματίδια της άμμου, μιλάμε παιδιά δεν ξέρω πως να το περιγράψω, κρούστα χώματος! Ανοίγω το φίλτρο όπως καθημερινά, βγάζω τρελλό χώμα απ το ξεπλύσιμο των υλικών, ανοίγω το σκιμμεράκι έχει ποτίσει όλο χώμα, οι σωλήνες χώμα, το τζάμι περιμετρικά του ενυδρείου, χώμα! Ο θερμοστάτης έχει κολλήσει κι αυτός χώμα, παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς, δε μπορώ όμως καθημερινά να καθαρίζω, φίλτρο, σκίμερ, σωλήνες, τζάμια και όλο τον εξοπλισμό, αν και θα ήθελα να το αποφύγω, θα πρέπει να το ξεστήσω να την ξεπλύνω καλά γιατί παίζει και το σενάριο να μην ξεπλένεται και απ τα 30 κιλά να μου μείνουν 15! Εχω εντελώς συμπτωματικά κι ένα hailea 60 λίτρων καθαρά 40 μέσα που το στρώνω με αμμωνία, λέω να βάλω εκεί τα υλικά του φίλτρου, να βάλω 40 λίτρα νερό απ το ενυδρείο και να πετάξω τα ψάρια μέσα και να βγάλω την άμμο να την ξεπλύνω και να την βάλω. Εχω όμως κι άλλο ένα θέμα, για βυθό έχει χαλίκι κοκκομετρίας 1-3χιλ. υπάρχει περίπτωση για μια μέρα να μου κάνει ζημιά στα γατόψαρα; Να την κάνω την δουλιά ή να μην την κάνω; Δεν είναι επικίνδυνο για τον εξοπλισμό μου να περιμένω πότε θα καθαρίσει; Θα μου τα ποτίσει όλα καφέ χρώμα και δεν θα φεύγουν μετά. Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξεστηνα και θα το επλενα ολο Κωστα...

Και οταν λεω ολο το εννοω....

Οσο για την αμμο θα την πεταγα!!

Μα να τρεχει τοσο καιρο το ενυδρειο με πλυσιματα φιλτρων και του υπολοιπου εξοπλισμου και να ειναι η ιδια κατασταση....

Ηδη στην ουσια το εχεις ξεστησησει και ξαναστησει καμποσες φορες με τοσα πλυσιματα...

Ελεος ρε συ..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξεστήσω και θα την πλύνω πολύ καλά να δω θα φτάσω σε κάποιο σημείο να μη βγάζει χώμα; Αν δω απ την πρώτη λεκάνη ότι δεν καθαρίζει και πετάγεται άμμος, θα πάω να πάρω επιτόπου καινούρια, τα γατόψαρα στο χαλίκι για λίγες ώρες υπάρχει περίπτωση  να έχουν πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Θα το ξεστήσω και θα την πλύνω πολύ καλά να δω θα φτάσω σε κάποιο σημείο να μη βγάζει χώμα; Αν δω απ την πρώτη λεκάνη ότι δεν καθαρίζει και πετάγεται άμμος, θα πάω να πάρω επιτόπου καινούρια, τα γατόψαρα στο χαλίκι για λίγες ώρες υπάρχει περίπτωση  να έχουν πρόβλημα;

 

Τι κοκκομετρια έχει το χαλίκι ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η κοκκομετρία του, θα αδειάσω και το χαλίκι απ το μικρό ώστε να μην αφήσω πιθανότητα τραυματισμού και να έχουν και περισσότερο χώρο. Εχω ήδη ξεκινήσει προετοιμασία, αδειάζω νερό απ το μικρό, αδειάζω χαλίκι, αδειάζω φυτά απ το μεγάλο, κατεβάζω στάθμη νερού για να μπορώ να πιάσω τα ψάρια, τα βάζω στο μικρό με το substrat pro απ το εξωτερικό να τρέχει μέσα στο μικρό το οποίο θα έχει και 40 λίτρα νερό απ το κυρίως ενυδρείο ώστε να μην με απασχολούν θέματα αμμωνίας και σχετικά και φουλ για άδειασμα και πλύσιμο άμμου, θέλω μέχρι το βράδυ να είμαι έτοιμος. Απ τη μία στεναχωριέμαι που δεν έχω δουλιά και κάθομαι και δεν ξέρω πως θα βγουν τα έξοδα απ την άλλη σκέφτομαι για σήμερα τουλάχιστον είναι θεικό δώρο κι ευτυχώς που δεν έχει και προπόνηση σήμερα ο πιτσιρικάς, οι Τρίτες είναι τα μόνα μου ελεύθερα απογεύματα. Παιδιά ξεκινάω το βράδυ θα ξανά απαντήσω, ελπίζω να πάνε όλα καλά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ξεστήθηκε και ξαναστήθηκε, το τι βγήκε στο πλύσιμο απ την άμμο δεν περιγράφεται, μόλις τώρα το ξεκίνησα χωρίς ψάρια βέβαια και το φίλτρο μόνο με filterwool να δω αν θα ξεθολώσει, θα το αφήσω 2 μέρες τουλάχιστον, τα ψάρια προς το παρόν βολεύτηκαν στο 60λιτρο το hailea που έστρωνα και είναι μια χαρά αν και στρεσσαρισμένα αφού δεν έχουν και κρυψώνες παρά μόνο τη μος. Πρέπει να χασα και 3-4 κιλά άμμου, έβγαλε πολύ βρώμα αλλά μετά από 10 χέρια σταμάτησε να βγάζει, ελπίζω δηλαδή το ίδιο να δείξει και στο ενυδρείο γιατί στη λεκάνη έτρωγε πολύ ανακάτεμα πλέον για να βγάλει βρώμα αλλά έφευγε και άμμο οπότε σταμάτησα. Μου πήρε 3 ώρες μόνο για το ξέπλυμα αν σας λέει κάτι αυτό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κωστα χαρα στην υπομονη σου φιλαρακι.

αντε  ελπιζω να ξεμπερδεψες τωρα.

βαλτο να δουλεψει για ενα 24ωρο και αν ειναι οκ βαλτα παλι μεσα

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να μπουν τα ψαρακια μεσα και να το χαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι ακομα θολο, πολυ καλυτερα απο χθες βεβαια αλλα θολο. Υποψιαζομαι οτι η συγκεκριμενη αμμος χρωματιζει. Καθαρισα πριν λιγο ενδελεχως φιλτρο, σκιμερ, σωληνωσεις να δω μεχρι το βραδυ τι θα γινει αλλα το μεγαλο στοιχημα θα ειναι με τα γατοψαρα και τα ανκιστρους, με την προηγουμενη αμμο δεν ειχα θεμα αφου το νερο ηταν κρυσταλλο, με βλεπω να ξανα ξεστηνω και να τρεχω για αμμο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τόσο κόπο και ενυδρειακό βαμβάκι πιστεύω θα εϊναι όλα καλα...μακάρι....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λοιπόν χθες βράδυ και μετά από 24 ώρες και 3 καθαρισμού του φίλτρου και του εξοπλισμού το νερό καθάρισε σε ποσοστό 90%, κρύσταλλο 100% δεν έγινε όμως έχω κουραστεί με τα ξεστησίματα και στησίματα αυτό το μήνα και δεν θέλω να ταλαιπωρώ άλλο τα ψάρια. Είμαι σίγουρος ότι μόλις μπουν μέσα τα γατόψαρα και τα ανκίστρους θα γίνει πάλι χαμός ευελπιστώ όμως όχι στο βαθμό πριν το ξεστήσω αφού η άμμος μετά από 10 χέρια πλύσιμο έπρεπε να την ανακατέψω πολύ έντονα για να θολώσει το νερό. Καλώς ή κακώς είμαι λίγο ψείρας και θέλω το νερό να είναι κρύσταλλο, θα ψαχτώ με την ησυχία μου για άμμο πιο χοντρής κοκκομετρίας ή ψιλό χαλικάκι στογγυλεμένο γιατί δεν θέλω να αποχωριστώ τα γατόψαρα, να είναι μπεζ όπως αυτή που έχω τώρα που τουλάχιστον στο χρώμα της είναι ό,τι καλύτερο έχω δει και φυσικά να μη βρωμίζει το νερό αλλά αυτό πλέον θα γίνει μετά από αρκετούς μήνες να έχουν ηρεμήσει τα ψάρια κι εγώ. Εχω και μία ελπίδα ότι μετά από τόσο καθάρισμα μήπως μετά από κανά δίμηνο να καθαρίσει εντελώς κι αυτή και να μη χρειαστεί πάλι να ξεστήνω το βλέπω όμως δύσκολο. Μίλησα και με τον προμηθευτή για το πρόβλημα, επιμένει ότι την πουλάει και δεν έχει παραπονεθεί κανείς, ίσως και να χει δίκιο, μπορεί όποιος την έχει πάρει να μην έχει ψάρια να ανακατεύουν το βυθό, μπορεί να μην είναι ψείρας όπως εγώ, αλλά ένας λόγος που πήρα τζάμι ultra clear είναι ότι απ τη στιγμή που απέκτησα εξωτερικό ριάκτορα για το διοξείδιο και απαλλάχτηκα απ τις φυσαλίδες, απόλαυσα ενυδρείο με κρυστάλλινο νερό και μου άρεσε σε βαθμό απίστευτο. Εχω ήδη ξεκινήσει την προσαρμογή των ψαριών ανταλλάσοντας νερό απ το μεγάλο στο μικρό και αντίστροφα και σε μία ώρα θα γίνει πάλι μεταφορά κι ο Θεός βοηθός. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...