Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

Δεν προλαβα την επεργασια αλλα σκεφτηκα κατι κι ερωτω: η αμμος ειναι πολυ ψιλη, αυτο που παρατηρω στα ποτηρια σε σχεση με τις αλλες δυο ειναι οτι οταν τις ανακατευω αυτη του ασπροπυργου καθεται αμεσως, αυτη του Ερμη θελει ενα δευτερολεπτο κι αυτη του ενυδρειου 3-4 δευτερολεπτα οποτε με τα γατοψαρα και τα ανκιστρους συνεχεια να σκαβουν δεν προλαβαινει να κατσει η αμμος και την τραβαει το φιλτρο γι αυτο και τοσο χωμα; Η θολουρα; Να βιωνω ακομα bacteria bloom μετα απο 10 μερες; Και γιατι μου θολωσε η αμμος το νερο της βρυσης οταν την εβγαλα απ το ενυδρειο αλλα μορις την καθαρισα ενα χερι τωρα δε μου το θολωνει; Οεο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.



Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Τα υλικα του φιλτρου ειναι sera siporax, substrat pro τα οποια τα εβγαλα απ το παλιο ενυδρειο και τα εβρασα και μετα τα μπολιασα αφου ειχα κρατησει μικρη ποσοτητα στο 15λιτρο. Το siporax ειναι καινουριο, εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται και στο φιλτρο βγαζω καφετιλα και χωμα, στο ταπερ αμα βγαλω την αμμο απ το ενυδρειο και δεν τη ξεπλυνω θολωνει το νερο αλλα οχι καφετιλα κι αμα την ξεπλυνω ουτε θολουρα ουτε καφετιλα, δε μπορω να βγαλω ακρη. Επισης εβρασα και την ριζα για απολυμανση να ξεμπλεξω απ τα σαλιγκαρια τα μαλαισιανα που ειχαν γινει μαστιγα. Το θεμα ειναι τι προκαλει το θολωμα και τοσο χωμα που βγαινει μεσα στο φιλτρο, στους σωληνες και τα τοιχωματα των τζαμιων και μολις βγαλω εξω την αμμο και την ξεπλυνω ενα χερι ειναι οκ;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

 

Μπορει να μην ειναι οκ Κωστα...

Απλα να μοιαζει ετσι...

Να καθαριζουν δλδ τα "χοντρα" αλλα καθως η αμμος μενει στο νερο να συνεχιζει σταδιακα να βγαζει καταλοιπα...

Αυτο θα το δεις αν αφησεις τις αμμους καπου που να υπαρχει ροη εστω και μικρη για αρκετη ωρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι άσχετο; Δεν το έχεις αφήσει σε ηρεμία καθόλου το κακόμοιρο το ενυδρείο. Άστο να τρέξει έτσι χωρίς να το σκαλίζεις κάθε τρεις και λίγο, κάνε τις ρουτίνες σου, άλλαζε βαμβάκι συχνά και άστο να δεις πως θα πάει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Να πω και κάτι άσχετο; Δεν το έχεις αφήσει σε ηρεμία καθόλου το κακόμοιρο το ενυδρείο. Άστο να τρέξει έτσι χωρίς να το σκαλίζεις κάθε τρεις και λίγο, κάνε τις ρουτίνες σου, άλλαζε βαμβάκι συχνά και άστο να δεις πως θα πάει. 

 

Φίλε μου υπό άλλες συνθήκες θα συμφωνούσα μαζί σου, απλά να σου περιγράψω αυτό που βλέπω δε γίνεται, έλα από κοντά να δεις πως καταστρέφεται σιγά σιγά ο εξοπλισμός και θα καταλάβεις. Εχω στήσει λίγα ενυδρεία βέβαια δεν είμαι πολύπειρος αλλά σίγουρα και δεν είναι το πρώτο, για να το γράφω αυτό το πρόβλημα κάτι βλέπω και δεν είμαι τρελλός. Αν έβλεπες τι άμμος βγαίνει στο φίλτρο μέσα θα τράβαγες τα μαλλιά σου, το πρόβλημα αυτό είναι. Η κοκκομετρία της είναι υποτίθεται 0,3 - 0,7 αλλά το 99% της άμμου θα έλεγα ότι είναι 0,2, με αποτέλεσμα τα γατόψαρα που συνέχεια αναμοχλεύουν το βυθό να τη σηκώνουν, αυτή δεν κάθεται γρήγορα κάτω με αποτέλεσμα τη ρουφάει το φίλτρο. Χρονομέτρησα στο ποτήρι την κάθε άμμο πόσο κάνει να κάτσει, η άμμος του ενυδρείου θέλει κοντά στα 10", του Ερμή στα 2" και της Baufox στο 1", μεγάλη υπόθεση τα 10" που κάνει αυτή που έχω, συν ότι σε σχέση με τις άλλες άμμους θολώνει περισσότερο το νερό στο ποτήρι ακόμα και μετά από αρκετή ώρα. Ελα να δεις τι γίνεται αυτή τη στιγμή στην επιφάνεια του νερού και θα με λυπηθείς, πίστεψέ με. Ούτε εγώ έχω όρεξη να ξεστήνω ούτε είμαι σαδιστής να ταλαιπωρώ τα ψάρια. Με την προηγούμενη άμμο απ το petsupermarket ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο φίλτρο να μαζεύει αυτό το χώμα και φυσικά το καθάριζα κάθε 15 μέρες, τώρα που είναι επιβεβλημένη η καθημερινή συντήρηση για να μη μπουκώσει και χαλάσει λες να είμαι μαζόχας να κάθομαι κάθε μέρα να λύνω - δένω το εξωτερικό με τους σωλήνες και τον ριάκτορα; Το πρόβλημα είναι ξεκάθαρο, η άμμος είναι πολύ ψιλή και πολύ βρώμικη, μπορεί να κάνει για άλλη χρήση, όχι για τη δική μου, θα βάλω τη baufox γιατί μ αρέσει περισσότερο τελικά το χρώμα της μιας και τις δοκίμασα στο ενυδρείο σε μπωλάκια με ανοιχτό το φως και του Ερμή θα την πουλήσω, 50 κιλά είναι αυτά με τα 40 πλυμμένα 15 χέρια!

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πριν μία ώρα τελείωσα με την αλλαγή άμμου και τώρα αναμονή, μη μου πείτε για φωτό, είμαι ψόφιος κι η προετοιμασία έγινε χθες βράδυ για να ξεκινήσω σήμερα το πρωί, 8 η ώρα ήδη είχε ξεκινήσει η διαδικασία και ολοκληρώθηκε κατά τις 2. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Καλή επιτυχία αυτή τη φορά.

Τελικά ποια άμμο έβαλες;

 

Ευχαριστώ Μάκη, τη Rawassy απ τον Ασπρόπυργο με κοκκομετρία 0,5 - 1,0. Είναι και λίγο πιο κοκκινωπό και πιο φυσικό το χρώμα της, μ αρέσει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη συγκεκριμένη την Κυριακή και είχε γίνει χάλια το νερό (σου είχα ανεβάσει και φωτό).

Την Τετάρτη ήταν ακόμα θολό, αλλά πιο καθαρό από πριν, στην επιφάνεια είχε πιάσει μια πέτσα χοντρή και καφέ (καμία σχέση με το βιοφίλμ που πιάνει συνήθως, πολύ χειρότερα).

Το καθάρισα, άλλαξα λίγο νερό, έβγαλα και το spray bar από το φίλτρο γιατί μου φαινόταν ότι έκοβε τη ροή και δεν είχε καλή φίλτρανση και χθες ήταν η πρώτη μέρα που είδα καθαρό νερό.  Βέβαια μιλάμε για ένα ενυδρείο 17 λίτρα, δε ξέρω πως θα φαινόταν σε ένα πιο μεγάλο και με μήκος 1 μέτρο.

Πρέπει ίσως να προσέξεις λίγο και το φίλτρο σου, επειδή ξέρω ότι έχεις πάνω reactor, ο οποίος σου κόβει πολύ ροή από το φίλτρο.  

Όπως ξέρεις έχω το ίδιο εξωτερικό φίλτρο και όταν έβγαλα τον external reactor είδα πραγματικά άλλη ροή στο ενυδρείο.  Είναι ένα σημείο που θα πρέπει επίσης να το προσέξεις.

 

Οι εντυπώσεις μέχρι τώρα πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα χέρια έπλυνες εσύ την άμμο, εγώ όμως την έπλυνα μετρημένα 15 και δεν έχω τη θολούρα που είχα δει στη δική σου φωτό, καμία σχέση. Αυτό το φιλμ που λες το είχα με την προηγούμενη άμμο, άμα έχεις κι εσύ μ αυτή την κάτσαμε. Τι κοκκομετρία έχεις και ποια ποικιλία άμμου πήρες γιατί απ τη φωτό σίγουρα δεν είναι η δική μου ίδια με τη δική σου. Το φίλτρο γιατί να μην επαρκεί, 30 λίτρα παραπάνω νερό απ το προηγούμενο ενυδρείο είμαι και το άλλο ήταν κρύσταλλο, αν για 30 λίτρα γίνεται αυτή η ζημιά σηκώνω τα χέρια ψηλά. 

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι δεν επαρκεί το φίλτρο, απλά αν βγάλεις το reactor θα δεις μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Εγώ όταν έβγαλα το δικό μου είδα μεγάλη διαφορά.

Από τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου με τη χρήση εξωτερικού φίλτρου και reactor, χρειάζεται ένα πιο δυνατό φίλτρο το ενυδρείο όταν παρεμβάλλεται ένας reactor, σε σχέση με αυτό που θα χρειαζόταν αν δεν υπήρχε ο external reactor, γιατί το κόβει αρκετά.

Φιλμ είχα μέχρι την Τετάρτη όταν και το καθάρισα.  Μέχρι τώρα δεν έχω δει να βγάζει πάλι, βέβαια έχει γεμίσει και ο μονομάχος φουσκάλες την επιφάνεια...:)

 

H άμμος που πήρα εγώ είναι χαλαζιακή 0.2-0.8, οπότε μπορεί να είναι και εκεί η διαφορά.;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Δε λέω ότι δεν επαρκεί το φίλτρο, απλά αν βγάλεις το reactor θα δεις μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Εγώ όταν έβγαλα το δικό μου είδα μεγάλη διαφορά.

Από τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου με τη χρήση εξωτερικού φίλτρου και reactor, χρειάζεται ένα πιο δυνατό φίλτρο το ενυδρείο όταν παρεμβάλλεται ένας reactor, σε σχέση με αυτό που θα χρειαζόταν αν δεν υπήρχε ο external reactor, γιατί το κόβει αρκετά.

Φιλμ είχα μέχρι την Τετάρτη όταν και το καθάρισα.  Μέχρι τώρα δεν έχω δει να βγάζει πάλι, βέβαια έχει γεμίσει και ο μονομάχος φουσκάλες την επιφάνεια...:)

 

H άμμος που πήρα εγώ είναι χαλαζιακή 0.2-0.8, οπότε μπορεί να είναι και εκεί η διαφορά.;)

 

0,3 - 0,8 ήταν η προηγούμενη και συνέχεια τα ψιλά ήταν στην επιφάνεια απ τα γατόψαρα και τα ανκίστρους κάτι που δεν συνέβαινε με την προηγούμενη άμμος, πέραν αυτού όμως έβγαζε και λάσπη στην επιφάνεια ένα πράγμα περίεργο που δεν το χω ξανά δει. Οσο για το φίλτρο το ξέρω ότι κόβει τη ροή αλλά όπως σου είπα το ίδιο ήταν και στο προηγούμενο ενυδρείο, σίγουρα θα ήταν καλύτερα ένα μεγαλύτερο φίλτρο, όμως στην παρούσα φάση που κάθομαι άνεργος είναι το τελευταίο πράγμα που κοιτάζω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι το τελευταίο που κοιτάζεις, μέχρι να στρώσει η κατάσταση με τη δουλειά, μην το κοιτάζεις καν.:)

Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή μας που έχουν προτεραιότητα!!!

 

Απλά είναι κάτι που στο μέλλον θεωρώ ότι θα πρέπει να το κοιτάξεις.  Εγώ με ενυδρείο 80 πόντους μήκος και έδειχνε να μη με καλύπτει σωστά, πάντα όμως μόνο λόγω του reactor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Όχι το τελευταίο που κοιτάζεις, μέχρι να στρώσει η κατάσταση με τη δουλειά, μην το κοιτάζεις καν.:)

Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή μας που έχουν προτεραιότητα!!!

 

Απλά είναι κάτι που στο μέλλον θεωρώ ότι θα πρέπει να το κοιτάξεις.  Εγώ με ενυδρείο 80 πόντους μήκος και έδειχνε να μη με καλύπτει σωστά, πάντα όμως μόνο λόγω του reactor.

 

Αν θα πάω κάποια στιγμή στο 300, τώρα θα μου πεις τα 150 λίτρα παραπάνω ονομαστικής ροής θα σου κάνουν τη διαφορά; Εντάξει όσο να ναι μία μικρή βελτίωση θα την έχει, αν πάω σε άλλο κατά πολύ μεγαλύτερο θα πρέπει να αλλάξουν όλα, λάστιχα, ριάκτορες κι έχω κι αρκετά ανταλλακτικά γι αυτό που έχω τώρα το 200 τι να τα κάνω; Θα τα κρατήσω για το 300 ώστε να πουλήσω το 200 και να μαι μία ή άλλη οικονομικά κι αργότερα πάω για μεγαλύτερο όταν θα χω βρει και δουλιά. 

Link to comment
Share on other sites

Κωστή πως κύλησε η πρώτη μέρα με τον νέο βυθό ??
Έδειξε κάποιο σημάδι ??

Νωρις ειναι ακομα, 8 ωρες μετα και θολουρα υπαρχει εντονη, βεβαια υπαρχει και νερο θολωμενο απ την προηγουμενη αμμο αφου μ αυτο φυλαξα τα ψαρια στο αλλο ενυδρειο κι ουσιαστικα με βοηθησε για να μη κανω προσαρμογη οποτε θα πρεπει να περιμενω να τη φαει κι αυτη. Αυριο το πρωι θα ναι το στοιχημα να δω τι θα γινεται στην επιφανεια που δεν θα δουλευει το βραδυ το σκιμερ. Με την προηγουμενη αμμο καθε πρωι γινοταν βαλτος η επιφανεια και καθαριζα υποχρεωτικα το σκιμερ και το φιλτρο καθημερινα, μιλαμε για πολυ σκουπιδι. Αυτο που μου εκανε σημερα εντυπωση που πρωτη φορα αφησα το φιλτρο δυο μερες χωρις καθαρισμα, το filterwooll που ειχα βαλει ως προφιλτρο ειχε μαζεψει φοβερη μουργα εντονου πρασινοκιτρινου χρωματος, αυτο δεν μπορει να προερχοταν απ την αμμο, τι μπορει να ηταν;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Να ηταν περισσεια λιπασματων και δη φωσφορικα επειδη τα φυτα δεν ειχαν παρει 100% μπροστα; Φοβαμαι κι ολας η προηγουμενη κιτρινιλα μη ποτισει και τη νεα αμμο, μιλαμε στο νιπτηρα εμενε μουργα σα γλιτσα, σαν ιστος ενα πραγμα, τι στο καλο αμμος ηταν αυτη, 24 ευρω τα πεταξα στα σκουπιδια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.



Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα την επεξεργασια, ο Δημητρης περαν του melafix και pimafix μου δωσε κι ενα αλατι για το μονομαχο της tropical το sanital aloe vera το οποιο διαβαζοντας τις οδηγιες γραφει οτι κανει και για τη βιολογικη θολουρα, μηπως να το δοκιμαζα στο μεγαλο;

Υ.Γ. Η πρασινοκιτρινιλα υπαρχει περιπτωση να βγηκε απ τις πετρες σιδηρου; Προληπτικα στο νεο στησιμο δεν τις εβαλα πλην δυο πολυ μικρων που κρατανε τη μος και το μικροσορουμ.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.



Link to comment
Share on other sites

Σιδηρόπετρες είχα και εγώ παλιότερα μικρότερες και σε μικρότερο ενυδρείο και δεν είχα παρατηρήσει κάτι.

Για την θολούρα θα πρότεινα να κάνεις υπομονή 1-2 μερες όπου και φυσιολογικά θα έχει καθαρίσει το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τελικα δε με καλυπτει το φιλτρο; Το eco pro 200 η eheim το δινει για 100 εως 200 λιτρα, εγω τι υπολογιζω, μεικτα η καθαρα; Μεικτα ειμαι 160 καθαρα 120 αλλη μη ξεχναμε στην εξοδο παρεμβαλλεται ριακτορας διοξειδιου που κοβει απ τη ροη, εχω βρει σε αγγελια το αντιστοιχο 300 κι ενδεχεται αλλο ενα 300αρι απο το δικο μας φορουμ, αξιζει η κατα 150 λιτρα μεγαλυτερη ροη και το παραπανισιο βιολογικο υλικο η μπα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Link to comment
Share on other sites

Κώστα τώρα είδα το θέμα σου, έχω μια ερώτηση και συγχωρέστε με αν έχει ξαναγίνει αλλά βαρέθηκα να διαβάσω 6 σελίδες για να δω αν έχει ξαναειπωθεί :kookoo:.

Τα τζάμια γράφεις ότι είναι ultra clear, γιατί είχα την εντύπωση ότι τα Ultra clear δεν είναι πράσινα στο σόκορο; Τα δικά σου βλέπω και πρασινίζουν εκεί.

Πολύ καλή ιδέα με το αυτοκόλλητο για τα λίτρα, εγώ έχω σημαδέψει με μαρκαδόρο μια μικρή γραμμή στην πίσω μεριά του ενυδρείου για να ξέρω μέχρι που πρέπει να αδειάζω.

Κατά τ' άλλα μερακλής, όλα οργανωμένα και οι σκόνες με ταμπελάκια diy ( ειδικά το φυτό που έχεις βάλει κάτω απ' την περιγραφή του καθενός, αλά seachem style :hehe )

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί στις φωτό φαίνεται έτσι πάντως το τζάμι είναι ultra clear και φαινόταν η μέρα με τη νύχτα η διαφορά σε σχέση με τον πάτο που τα πήρα απλά τζάμια, απλά πρέπει να χεις μέτρο σύγκρισης για να καταλάβεις, το αντίστοιχο απλό τζάμι έχει μακράν πιο σκούρα απόχρωση στο σόκορο και μη νομίζεις ότι το ultra clear στο σόκορο είναι κατάλευκο γιατί έχει μπροστά του ένα μέτρο γυαλί. Οταν τα είχα στο μπαλκόνι με φυσικό φως, το σόκορο ήταν όντως λευκό σε σχέση με το απλό τζάμι, πιστεύω φταίει ο φωτισμός που φαίνεται έτσι στη φωτό. Το αυτοκόλλητο με βολεύει γιατί δε θέλω μόνο να έχω για το άδειασμα, άλλες φορές μπορεί να χρειαστεί περισσότερο κι άλλες λιγότερο όπως επίσης το καλοκαίρι ξέρω ακριβώς πόσο εξάτμιση έχω για να συμπληρώσω και δε ξεφεύγω και στην αναλογία βρύσης - όσμωσης οπότε κάνω οικονομία αντί να πετάω τσάμπα νερό λόγω κακής εκτίμησης. 

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτό που τράβηξα πριν λίγο ακριβώς 24 ώρες μετά και τα πράγματα είναι μακράν πολύ καλύτερα, από περιέργεια άνοιξα και το φίλτρο που με την προηγούμενη άμμο έβγαζε πέραν των βρωμιών και μια κιτρινίλα συν μικρούς κόκκους άμμο και κυριολεκτικά πέραν κάτι μικροσκουπιδιών από φυτά το μόνο που βγήκε ήταν καθαρό κρυστάλλινο νερό, πρώτη φορά ένιωσα τσάμπα που το άνοιξα, οπότε λογικά μία πολύ μικρή θολούρα μέσα στο ενυδρείο πιστεύω θα φύγει αύριο μεθαύριο και με τις αλλαγές θα γίνει κρύσταλλο το νερό. Τις πέτρες δεν τις έχω βάλει ακόμα, θέλω να δω πως θα πάει και μετά να δω μήπως έφταιγαν κι αυτές καθόλου σε κάποιο ποσοστό.  

 

z1SHTWY.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία τα ανοιχτά ενυδρεία!!!

Το φωτιστικό είναι diy;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Τι ωραία τα ανοιχτά ενυδρεία!!!

Το φωτιστικό είναι diy;

 

Οχι τα hagen glo 2x39, έχω δύο απ αυτά και το ένα σε σύστημα ανατολής - δύσης. Συμφωνώ για τα ανοιχτά, όταν πρωτοείδα στο διαδίκτυο ανοιχτό ενυδρείο μας άρεσε τρομερά και σε μένα και στη γυναίκα μου και το βαλα σκοπό να το κάνω, πρώτα μετέτρεψα το juwel σε ανοιχτό και μετά έφτιαξα αυτό εδώ στις διαστάσεις που εγώ ήθελα και τώρα τ απολαμβάνω, μόλις καθαρίσει εντελώς θα ξανά βάλω πάνω και τα lily pipes που τα λυπόμουνα να τα βρωμίζω με την παλιό άμμο και τότε θα είμαι κομπλέ. 

 

Υ.Γ. Μη σας ξεγελάει η φωτό, η άμμο είναι πιο σκουρόχρωμη αλλά τα κινητά δυστυχώς δεν μπορούν να αποδώσουν ακριβώς αυτό που βλέπουμε, για κάποιο λόγο το κινητό μου την υπερφωτίζει παρόλο που έριξα την έκθεση στο -2.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...