Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

δεν έχεις κυανό, είναι νορμάλ άλγη που υπάρχει σε όλα τα ενυδρεία απλά λόγο το ότι το μέρος εκείνο είναι γυμνό και το άσπρο χαλίκι τραβάει περισσότερο το φως εκεί βρήκαν την χαρά τους, στα σημεία που έχει σκιά απλά δεν βγαίνει στο χαλίκι αλλά στα φυτά, λόγο όμως ότι τα φυτά είναι πράσινα δεν χτυπάει τόσο στο μάτι, και εκτός αυτού προτού τα φυτά προλάβουν να γεμίσουν άλγη συνήθως τα κλαδεύομαι.

Κάνε υπομονή και σιγά σιγά θα βρεις το ρυθμό του ενυδρείου σου και ίσος να μπορέσεις να την ελαττώσεις αλλά όχι να την δίωξης τελείως, σε ένα υγιές ενυδρείο η αλγη πάει πακέτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ήξερα αλλά η γνώμη των πιο έμπειρων μετράει περισσότερο και με καθησυχάζει και μένα. Το χαλίκι άσπρο δεν είναι αλλά οπωσδήποτε δεν είναι και σκουρόχρωμο, πιστεύω το πλάκωσα σχετικά γρήγορα με το φωτισμό και τα λιπάσματα, το δεύτερο φωτιστικό έχει κλείσει εδώ και μία βδομάδα και απ τα λιπάσματα έκοψα εντελώς το γενικό το flourish που πάντα μου έφερνε άλγες, είναι πολύ συμπυκνωμένο και με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα απ τα άλλα γενικά σε σίδηρο, το φρέσκο νερό έχει αρκετά ιχνοστοιχεία κι ίσως τελικά να μην είναι απαραίτητο αλλά θα το δω αργότερα στην πορεία κι αφότου καθαρίσω όσο γίνεται απ τις άλγες. Χρήστο η πρασινάδα που μου μένει στο ενυδρειακό βαμβάκι είναι η άλγη που σκοτώνεται απ το εξέλ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 Χρήστο η πρασινάδα που μου μένει στο ενυδρειακό βαμβάκι είναι η άλγη που σκοτώνεται απ το εξέλ;

Δεν γνωρίζω δεν μου έτυχε ποτέ, αλλά και να μου έτυχε δεν το έχω παρατήρηση, ίσος γιατί ποτέ δεν χρησιμοποιώ ''βαμβάκι'' και σπάνια ανοίγω το φίλτρο να δω τη έχει μέσα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αυτο που λενε ...ψειρας χαχαχα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μπορείς σε παρακαλώ να τραβήξεις μια κοντινή τα φύλλα της palustris με την άλγη; Μου μοιάζει σαν αυτή που έχω στην repens και ποτέ δεν κατάφερα να την ξεφορτωθώ.

Σχετικά με την άλγη στο χαλίκι σου, όντως καμία σχέση με κυανό.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Άγγελε είναι αδύνατον να τραβήξω κοντινή γιατί είναι στο βάθος και δεν βολεύει το κινητό. Αν καταλάβεις απ την περιγραφή τα άκρα των φύλων πρασίνισαν αλλά δεν νομίζω ότι γι αυτό φταίει η green beard αλλά ότι για μια βδομάδα σταμάτησα να ρίχνω σίδηρο κι έπαθε το ίδιο κι η glandulosa απλά η δεύτερη συνήλθε πιο γρήγορα ενώ η palustris αργεί, αλλά αν την έβλεπες πριν δύο εβδομάδες ήταν μέχρι τη μέση το κάθε φύλλο πράσινο ενώ τώρα έχει περιοριστεί στις άκρες. 

Link to comment
Share on other sites

Εχασε το χρώμα της, το ίδιο έπαθε και το κόκκινο φυτό. Τα πιο κάτω φύλα και στα δύο φυτά είχαν πιάσει πράσινη γενειάδα οπότε έκοψα το γενικό.  

Link to comment
Share on other sites

Αμ μπράβο, εκεί θέλω να καταλήξω. Πράσινη γενειάδα έχω και εγώ και δεν μπορώ να την ξεφορτωθώ. Μείωσα τον φωτισμό λίγο, αλλά δεν δοκίμασα να σταματήσω το γενικό.

Πόσο έριχνες; Εγώ μισό ml στα 77 λίτρα μεικτά x3 φορές. 

1.5ml δηλαδή την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κοψτο εντελως και κανε υπομονη 1 μηνα και θα δεις, εγω τοσο εβαζα στα 130 λιτρα και παλι επιασα, βαζεις πολυ.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Από ιχνοστοιχεία μόνο σίδηρο ρίχνεις; Καλά εσύ βέβαια βάζεις και νερό βρύσης και παίρνεις από εκεί τα περισσότερα ιχνοστοιχεία, εγώ με 100% Α/Ο φοβάμαι ότι θα αρχίσουν οι ελλείψεις. Θα το μειώσω προς το παρόν στο μισό.

Και σκέψου ότι η seachem γράφει 1ml στα 50 λίτρα x2 φορές την εβδομάδα. Άρα βάση seachem θα έπρεπε να ρίχνω περίπου 2ml σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα με τι φυτομαζα η δοσολογια; Προφανως εννοει για φουλ αλλα απ την αλλη εσυ βαζεις 100% οσμωση; Παρε το trace αντι για το γενικο και ξεκινα με το 1/3 της προτεινομε ης δοσης αλλα εγω στη θεση σου θα περιμενα πρωτα να δω ελλειψεις και μετα θα ξεκιναγα ιχνοστοιχεια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη το trace και δεν συμφέρει. Το τέλειωσα περίπου στο 2μηνο.

Είναι σχετικό το περίμενε να δεις ελλείψεις πρώτα, γιατί η φωτοσύνθεση γίνεται εφόσον υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα απαραίτητα (μίκρο και μάκρο). Αν  κάποιο απ' αυτά δεν υπάρχει, τότε σταματά η ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Ένας βασικός κανόνας στην λίπανση του ενυδρείου είναι: Ποτέ δεν κοιτάμε πόσο λίπασμα βάζει ο άλλος αλλά πάντοτε προσαρμόζουμε την δόση για το δικό μας ενυδρείο.

 

Η δώσεις που αναγράφουν τα διάφορα λιπάσματα αφορούν συνήθως φυτεμένα πάνω από 70% και με την προϋπόθεση ότι το 50% από αυτά είναι γρήγορης ανάπτυξης.

Αυτό δεν το διάβασα σε κάποιο εγχειρίδιο χρήσης αλλά είναι μια δικιά μου προσωπική εκτίμηση από την εμπειρία που έχω μαζέψει και πιστεύω πως συγκλίνουν και άλλοι σε αυτό που γράφω.

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας αρχίζουμε πάντοτε λίγο λίγο παρατηρούμε και πράττουμε μετά τα ανάλογα, με τον καιρό μαθαίνουμε τα διάφορα φυτά πως και με τη ταχύτητα πρέπει να αναπτύσσονται και γινόμαστε μετά ποιο σωστή στην λίπανση του ενυδρείου μας.

Ακόμη και έναν έμπειρο  αν μου δώσεις ένα νέο φυτό πρέπει πρώτα να το μάθει και μετά θα μπορεί να ξέρει τη χρειάζεται σε γενικές γραμμές.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός Χρήστο συμφωνώ απόλυτα, η seachem δε γράφει πουθενά για πόση φυτομάζα είναι η προτεινόμενη δοσολογία και μη ξεχνάμε, επιχείρηση είναι θέλει να πουλάει ποσότητα. Εγώ είμαι πάντα της άποψης, άσχετα αν βιάστηκα εγώ στο δικό μου, ότι πρώτα βλέπουμε ελλείψεις και μετά ξεκινάμε λίπανση αφού τα φυτά μέχρι να προσαρμοστούν έχουν σχεδόν μηδενική ανάπτυξη και το σίγουρο είναι ότι την περίσσεια λιπασμάτων θα την εκμεταλλευτούν οι άλγες. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

... τα φυτά μέχρι να προσαρμοστούν έχουν σχεδόν μηδενική ανάπτυξη και το σίγουρο είναι ότι την περίσσεια λιπασμάτων θα την εκμεταλλευτούν οι άλγες. 

αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί πολύ κάνουν το λάθος εξ αρχής να φλομώνουν το ενυδρείο με λίπασμα, προτού τα φυτά καν προσαρμοστούν και αρχίζουν να αναπτύσσονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καταρα ξαναχτυπησε, δε μπορω να το χωνεψω οτι τελειωσε το διοξειδιο εν μεσω αργιας και θα μεινω ετσι μεχρι την Τριτη. Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι αλλες φορες οταν αρχιζε να πεφτει η βελονα εκανε και 3 βδομαδες μεχρι ν αδειασει εντελως, τωρα νετα απο τρεις ημερες στεγνωσε, τι κακοτυχια απιστευτο ρε παιδια, απιστευτο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

@Ρομποτής Κωνσταντίνος τί έγινε με τα φυτά;βρήκες διοξείδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά ο @avraamp :bow: που την ίδια μέρα μου δάνεισε τη μπουκάλα του που δε τη χρησιμοποιεί για να περάσω το 3ήμερο μη πάθω ζημιές, σήμερα γέμισα κι εγώ τη δική μου και την έβαλα ήδη πάνω οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα του την επιστρέψω, τεράστιο ευχαριστώ στο Μάκη κι ευχαριστώ και σένα για το ενδιαφέρον @Husky_jim. (Για κάποιον λόγο δεύτερο σύνδεσμο υπογραμμισμένο μπλε δεν τον έβγαζε με τίποτα, το χω ξαναπάθει, δεν ξέρω γιατί αφήνει μόνο ένα, όποιος ξέρει ας με βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων). 

 

Υ.Γ. @rastaman τώρα είδα και τη δική σου απάντηση, σ ευχαριστώ που προσφέρθηκες αλλά ευτυχώς δε χρειάστηκε. (Του @rastaman γιατί το βγαλε δύο φορές μάλιστα, κάτι δεν κάνω καλά).

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

(Για κάποιον λόγο δεύτερο σύνδεσμο υπογραμμισμένο μπλε δεν τον έβγαζε με τίποτα, το χω ξαναπάθει, δεν ξέρω γιατί αφήνει μόνο ένα, όποιος ξέρει ας με βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων). 

 

Όταν σου κάνει τέτοια "κόλπα" πάτησε enter και γράψε το mention στην επόμενη γραμμή....

 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

(Του @rastaman γιατί το βγαλε δύο φορές μάλιστα...).

 

Είμαι πιο όμορφος από τον Husky:hehe
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Όταν σου κάνει τέτοια "κόλπα" πάτησε enter και γράψε το mention στην επόμενη γραμμή....

 

 

 

Είμαι πιο όμορφος από τον Husky:hehe

 

 

 

 

:bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...