Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

Αρα είναι σίγουρα χρώμα απ την άμμο, δεν πειράζει υπομονή θα κάνω κάποιους μήνες να δω πως θα πάει και μετά ανάλογα πράττω. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε και γω αυτό πιστευω πως εφόσον άλλαξες άμμο και έστρωσαν κατα πολύ τα πράγματα

άδικα αγχώνεσαι ... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα συνηθίσει στην εβδομαδιαία συντήρηση να μην βλέπω τόση μπίχλα στο φίλτρο και μετά από κάθε αλλαγή και για 4-5 μέρες το νερό να είναι κρύσταλλο και τώρα μ ενοχλεί αυτό, είμαι λίγο ψείρας το ξέρω αλλά τι να κάνουμε τώρα, αυτός είμαι. Μου κάνει εντύπωση πως το filterwool καθημερινά καφετίζει τόσο έντονα μετά από τόσα χέρια πλύσιμο της άμμου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, λοιποοοοοον έγινε ένα καλό crash test σήμερα, επισυνάπτω δύο φωτό, τα συμπεράσματα δικά σας. Κατά σειρά ξεκινώντας απ τα αριστερά και στα ποτήρια με το νερό και στα τάπερ με τις άμμους η πρώτη αριστερά είναι η Rawasy απ την Baufox στον ασπρόπυργο με κοκκομετρία 0,5 - 1,0 και στρογγυλούς κόκκους αλλά λίγο πιο πορτοκαλί, στη μέση είναι η άμμος του Ερμή με κοκκομετρία 0,3 - 2,0 και η τρίτη δεξιά την έβγαλα απ το ενυδρείο και της έριξα άλλα 5 χέρια, συνολικά λοιπόν η πρώτη έχει πλυθεί 15 χέρια, του Ερμή νομίζω 12 χέρια και του ενυδρείου Europet bernina 20 χέρια παρακαλώ. Εβαλα τις άμμους στα τάπερ, τα ανακάτεψα ελαφρώς για 5" και τις άφησα στα τάπερ για μισή ώρα, έβαλα το κάθε νερό σε ποτήρι νερού και ιδού τα αποτελέσματα:

 

NQKAVfQ.jpg

ZXg5N7l.jpg?1

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα μπέρδεψες και στο τελευταίο έχεις βάλει ούζο;;;

 

Μου αρέσει που μετράς και τα πλυσίματα που έχεις κάνει στην κάθε άμμο...:P.  Όχι μόνο αυτό, θυμάσαι και ακριβώς ποια άμμος ήταν...

Εγώ όταν έπλενα την άμμο που πήρα από την Baufox στον Ασπρόπυργο δε μέτρησα τίποτα... μόνο έπλενα μέχρι να καθαρίσει.

Την Κυριακή άδειασα το 15λιτρο που έχω με το μονομάχο και το ξαναέστησα από την αρχή χρησιμοποιώντας την άμμο που έχω πάρει για το μεγάλο, δηλαδή αυτή τη Rawasy από τον Ασπρόπυργο.

Παραθέτω μια φωτό για να δεις πως ήταν την πρώτη μέρα...

IMG_2404.JPG

 

Την επόμενη ημέρα, δηλαδή χθες, το νερό ήταν πάλι αρκετά θολό, αλλά αρκετά καλύτερο από αυτό της πρώτης ημέρας.  

Περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί και πότε θα καθαρίσει, αλλά πιστεύω σε λίγες μέρες να στρώσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω παραπάνω, ούτε που τα μέτρησα.

Σίγουρα πάντως πολλά χέρια, την έπλυνα μέχρι να δω να βγαίνει καθαρό το νερό, αλλά και πάλι στη λεκάνη δε μπορείς να καταλάβεις και πολλά, όπως στο ενυδρείο που έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις το νερό από το πλαϊνό τζάμι...

Θέλω να πιστεύω ότι σε λίγο καιρό και μετά από μερικές αλλαγές νερού θα καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε δηλαδή αυτή τη θολούρα που βλέπετε σε διάμετρο ποτηριού 5 εκατοστών πως φαίνεται στο ενυδρείο με μήκος 1 μέτρο, μόνο όποιος το δει από κοντά μπορεί να με καταλάβει. Παρεμπιπτόντως η rawasy φανταστική άμμος, ομοιόμορφη κοκκομετρία κι ωραίο χρώμα αλλά θα κρατήσω του Ερμή που έχω πάρει 50 κιλά, είναι κι οι δύο πολύ καλές και φάνηκε στο τεστ με το ποτήρι.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο!Χαράς το κουράγιο σου!!!

 

Τώρα που την βλέπω η Rawasy έχει ακριβώς το χρώμα που ψάχνω για το Rio Xingu που θα στήσω....

 

Άντε να τρέχω ασπρόπυργο τώρα.... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πολλά μπράβο!Χαράς το κουράγιο σου!!!

 

Τώρα που την βλέπω η Rawasy έχει ακριβώς το χρώμα που ψάχνω για το Rio Xingu που θα στήσω....

 

Άντε να τρέχω ασπρόπυργο τώρα.... :)

 

Ελα να την πάρεις αφού θα την έβαζα αγγελία να τη δώσω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Ελα να την πάρεις αφού θα την έβαζα αγγελία να τη δώσω. 

 

 

Ευχαριστώ για την πρόταση ας την πάρει κάποιος που την έχει ανάγκη/επείγεται...εγώ έτσι και αλλιώς θέλω 3-4 σακιά......ξαναστήνω σχεδόν όλα τα ενυδρεία από την αρχή....οπότε δέν τον γλυτώνω τον ασπρόπυργο...

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω απλά να χαζέψω τα ενυδρεία σου...... :P

 

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω κάπως έτσι θα είμαστε.... :D

watching-movies.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

πιστεύω κάπως έτσι θα είμαστε.... :D

watching-movies.jpg

 

Χα χα χα χα σ αυτό έπεσες διάνα. Αυτή απ τον ασπρόπυργο πάρτην με κλειστά μάτια, απίστευτη διαβάθμιση τόσο που λυπάμαι να τη δώσω.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Φιλε κωστα εγω εχω παρει την hp aqua white snow.

Δεν την επλυνα ποτε, την εβαλα μεσα στο ενυδρειο κατευθειαν, το νερο δεν θολωσε καθολου και οταν την σηκωνω πεφτει κατω σαν τουβλο χωρις να θολωσει καν.

Βεβαια την αγορασα 15€ τα 8 κιλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Φιλε κωστα εγω εχω παρει την hp aqua white snow.

Δεν την επλυνα ποτε, την εβαλα μεσα στο ενυδρειο κατευθειαν, το νερο δεν θολωσε καθολου και οταν την σηκωνω πεφτει κατω σαν τουβλο χωρις να θολωσει καν.

Βεβαια την αγορασα 15€ τα 8 κιλα

 

Αυτή που λες είναι κάτασπρη, εγώ θέλω μπεζ να είναι πιο φυσική, όταν πρωτοπαρουσίασα το ενυδρείο σ όλα τα φόρουμ με κράξανε ότι δεν ταιριάζει η λευκή άμμος γιατί δεν είναι φυσική, ειδάλλως θα έπαιρνα πάλι αυτή του petsupermarket που βλέπεις στην παρακάτω φωτό. 

 

M1dGin1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως χαίρομαι  που προτείνω τον Ερμή τουλαχιστον εχει σταθεεη ποιότητα!!! εγω ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο ολα του υλικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα νομιζω εχει και μπεζ.

Απλα ειναι ακριβη και εσυ θελεις πολυ και δεν ξερω αν σε συμφερει.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι; Υπαρχει καθολου ενδεχομενο τη ζημια να την κανουν οι σιδηροπετρες;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για την θολούρα .... τσουκ!!

Πρεπει να βρω την αιτια ομως, το πειραμα στραβωσε κι αρχιζω να πιστευω οτι δε φταιει η αμμος, ειχα μια περιεργη τροπη τ απογευμα, οταν γυρισω σπιτι θα σας εξηγησω γιατι εγω σημερα θα τρελλαθω. Εχω 80 κιλα αμμου σπιτι κι ακομα δεν εχω καταληξει τι συμβαινει, ανατροπες συνεχεια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου την άποψή σας, το πρωί όπως είδατε έκανα τεστ με τις 3 άμμους και η άμμος του ενυδρείου βγήκε θολή, μετά όμως σκέφτηκα ότι ίσως την αδίκησα γιατί την έβγαλα μέσα απ το ενυδρείο όπου έχουν κατακάτσει διάφορες βρωμιές, περιττώματα, λιπάσματα κι ό,τι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί οπότε σκέφτηκα και την καθάρισα λίγο και μετά έβαλα απ όλες τις άμμους απ ευθείας μέσα σε ποτήρια 4 εκατοστά βάθος στο κάθε ποτήρι και πρόσθεσα καθαρό νερό και τα ανακάτεψα όλα έντονα, τα αποτελέσματα με μπέρδεψαν περισσότερο, όλα τα νερά πλέον είναι καθαρά, ακόμα κι αυτή του ενυδρείου η άμμος δε θολώνει το νερό, τι στο καλό συμβαίνει βρε παιδιά; Από που θολώνει το νερό; Δώστε καμιά ιδέα γιατί θα τρελλαθώ!  :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Αν αποκλείσουμε την αμμο/πετρες τότε το μονο που μου έρχετε στο μυαλό είναι το ίδιο το φίλτρο....τί τλικά έχεις μέσα;είναι παλιά;μήπως τα καθάρισες/ανατάραξες/έτριψες πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα του φιλτρου ειναι sera siporax, substrat pro τα οποια τα εβγαλα απ το παλιο ενυδρειο και τα εβρασα και μετα τα μπολιασα αφου ειχα κρατησει μικρη ποσοτητα στο 15λιτρο. Το siporax ειναι καινουριο, εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται και στο φιλτρο βγαζω καφετιλα και χωμα, στο ταπερ αμα βγαλω την αμμο απ το ενυδρειο και δεν τη ξεπλυνω θολωνει το νερο αλλα οχι καφετιλα κι αμα την ξεπλυνω ουτε θολουρα ουτε καφετιλα, δε μπορω να βγαλω ακρη. Επισης εβρασα και την ριζα για απολυμανση να ξεμπλεξω απ τα σαλιγκαρια τα μαλαισιανα που ειχαν γινει μαστιγα. Το θεμα ειναι τι προκαλει το θολωμα και τοσο χωμα που βγαινει μεσα στο φιλτρο, στους σωληνες και τα τοιχωματα των τζαμιων και μολις βγαλω εξω την αμμο και την ξεπλυνω ενα χερι ειναι οκ;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...