Jump to content

Αναγνώριση Είδους Χρυσόψαρων


mediolanos

Recommended Posts

Σας παρουσιάζω την λιμνούλα μου που τρέχει στο μπαλκόνι μου απο το καλοκαίρι Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει στην αναγνώριση του είδους των χρυσόψαρων που εχω, Υπαρχει περιπτωση να καταλαβω το φυλλο τους απο την συμπεριφορα τους? Ευχαριστω


dscn0741t.jpg

dscn0721ax.jpg

dscn0719w.jpg

dscn0718d.jpg

dscn0717i.jpg

dscn0892tg.jpg

dscn0890w.jpg

dscn0888j.jpg

dscn0887f.jpg

dscn0873zx.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια η λιμνουλα σου :)

θα θελα να δω καιμια φωτο το βραδυ με τον προβολεα αναμμενο(καλα δεν ειδα μεσα στην λιμνη?)

και να μας δωσεις πιο αναλυτικες πληροφοριες για τον εξοπλισμο της λιμνης,την κατσκευη και τις ρουτινες σου.

εχεις σκεφτει να βαλεις φυτα επιφανειας?θα δωσουν αλλη χαρη :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η λιμνούλα σου και με πολλά περιθώρια εξέλιξης!

Το πορτοκαλί ψάρι νομίζω ότι είναι butterfly tail και το άλλο fantail calico αλλά δεν με βοηθανε και πολύ οι φωτογραφίες!

Δύσκολο να ξεχωρίσεις το φύλλο αλλά να ξέρεις ότι ένα χαρακτηριστικέ είναι ο προεξέχον πρωκτός ο οποίος υποδηλώνει θηλυκό.

Γενικά είναι ψάρια και τα δυο που δεν τα συναντάμε εύκολα! Που τα βρήκες?

Καλό θα ήταν να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την λίμνη σου. Από σύστημα φιλτρανσης τι έχεις? Θα πρέπει να είσαι προσεκτικός με τις θερμοκρασίες και το χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι! Έχεις παρατηρήσει διακυμάνσεις?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ τότε. Απο εξοπλισμό δεν έχει κάτι ιδιαίτερο μια αντλία 35w με τα ακροφησια της και ενα σφουγγάρι για μηχανικό φίλτρο, και εχω χρησιμοποιήσει την ιδεα των παιδιών που έφτιαξαν την λιμνη του Aquazone Meeting Point για φιλτρανση. Εχω βαλει ελαφρόπετρα και μακαρονι κατω απο το χαλικι στο γεισο της λιμνης. Το φως ειναι 20w IP38, και γίνεται αλλαγη του νερού καθε 15 μερες περίπου το 40%... Σορυ και για το μέγεθος τω φωτο, τελικα ειναι μεγαλες

Τα ψαράκια τα πήρα απο το κατάστημα abbysos στην 3ης Σεπτεμβριου αλλα δεν θυμάμαι τι ειδος μου ειχε πει οτι ηταν και τωρα δεν εχει ακριβως τα ιδια. Οι θερμοκρασίες το καλοκαιρι εφτασαν μεχρι 28 (άλλαζα πιο συχνα το νερο) και μέχρι σημερα δεν έχει πέσει κατω απο 10. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσει μια θερμάστρα για τις ποιο κρύες νυκτες. Τι λετε? Δεν θα μου αντέξουν στο πολύ κρυο?

Έγινε επεξεργασία - mediolanos
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να κανω πλήρης παρουσίαση αλλά δεν ξέρω το είδος των ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει! Μπορείς να ξεκινήσεις την αναλυτική παρουσίαση σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, κάνω νεο θέμα με την παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά, μπορείτε να μου στείλετε ένα link απο κατάστημα με τέτοιες λιμνούλες? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...