Jump to content

Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα


Recommended Posts

Σας χαιρετώ όλους!

Γράφω για να ζητήσω τη βοήθειά σας για την επιλλογή ενυδρείου, αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Πριν από λίγες μέρες μέρες επισκευθήκαμε ένα pet shop μαζί με τα παιδιά μου για να επιλέξουμε ένα ζωάκι για το σπίτι. Σκεφτήκαμε οι αφελείς ότι είναι οι ειδικοί και θα μας καθοδηγήσουν... Βγήκαμε με τρία χρυσόψαρα μέσα σε μια πλαστική γυαλα, ελάχιστες οδηγίες και διαβεβαιώσεις ότι ''δε χρειάζονται παρα μόνο τροφή και αλλαγη νερού 3 φορες την εβδομάδα'' και ότι ''σε τόσο μεγάλη γυαλα χωράει, αν θέλετε, κι άλλο ένα'' (!!!). Οι πρώτες υποψίες μου μπήκαν -βουλωμμένο γράμμα διαβάζω- βλέποντας να έχουν τους μονομάχους όχι σε γυαλές αλλα σε ποτηράκια πλαστικα και ακούγοντας τον ίδιοκτήτη να λέει για τα χρυσόψαρα: '' ζουν για χρόνια, κι αν πάθουν κάτι 2,5 ευρώ έχουν'' 

Να μην τα πολυλογώ την επόμενη μέρα μπαίνοντας στο ιντερνέτ μου ήρθε ο ουρανός στο κεφάλι,μια που κατάλαβα τι κακό κάναμε στα ψαράκια μας και τι αργος και βασανιστικός θανατος τα περιμένει...

Ετσι ψάχνουμε για ενυδρείο και ζητάμε βοήθεια σας. Τα χρυσόψαρα είναι κοινά και όχι fancy,  το μεγαλύτερο σχεδόν 7 εκατοστα.

Τι να επιλέξουμε; Τα ενυδρεία που είναι σετ με το φίλτρο κι όλα όσα χρειάζονται ή να αναζητήσουμε κάποιον τεχνίτη με τζάμια που θα μπορούσε να κάνει την κατασκευή και να προσθέσουμε εμείς μηχανισμό και ότι άλλο χρειάζεται; Μαλιστα στο σημείο που θέλουμε να το τοποθετήσουμε η διάσταση είναι 80 *30 εκατοστα- στο ύψος δεν έχει περιορισμό.

Επίσης κάποιες τιμές που είδαμε ήταν πραγματι απαγορευτικές, ποια είναι η άποψή σας για τα μεταχειρισμένα, αξίζει να το ψάξουμε καθόλου;

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

πρωτον καλως ηρθες!

Δευτερον κακο χρονο να'χει ο πετσοπας!  :D

 

Συνηθισμενα λογια πετσοπα... 

 

Εμπλεξες αν ειναι τα κοινα χρυσοψαρα δυστυχως.. τα συγκεκριμενα γινονται μεγαλα.. θελουν min μηκος ενυδρειου 1.20 .. και λιγα λεω για ενηλικα ψαρια που μπορει να φτασουν και τα 30-35+ cm. 

Ο χωρος που αναφερεις θα ηταν οκ για 2 ψαρακια fancy.

Tα μεταχειρισμενα μια χαρα ειναι , οπως και οι κατασκευες (αν ειμασταν κοντα θα σου κολλουσα ενα στα μετρα σου)..

το προβλημα ειναι ομως ο χωρος.. για κανα χρονο θα ειναι καλα εκει, αλλα μετα θα χρειαστουν μεγαλυτερο γιατι δεν θα μπορουν να αναπτυχθουν οπως πρεπει.

Οσο για τον εξοπλισμο που διαθετουν τα ενυδρεια , δινεις σημασια μονο για το φιλτρο , που τις περισσοτερες φορες ειναι εσωτερικο και δεν κανει για χρυσοψαρα ,θελεις ενα καλο εξωτερικο φιλτρο ή sump (εξωτερικο ή εσωτερικο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση. 

το έχω καταλάβει ότι έμπλεξα, και προσπαθώ να βρω άκρη. Σε καμια περίπτωση δε θέλουμε να δώσουμε τα ψαράκια μας, τα αγαπάμε ήδη.

Επομένως ψάχνουμε κάτι που να έχει εξωτερικό φίλτρο. Εχετε κάποια πρόταση σε τύπο, μάρκα κτλ;

Για πιο μεγάλο θα έπρεπε να μπει σε κάποιο άλλο σημείο του σπιτιού, εκεί όμως περνάμε τον πιο πολύ χρόνο μας, τα έχουμε και μας έχουν παρέα. 

Α, και κάτι ακόμη, όταν καταλήξουμε και έχουμε το ενυδρείο να να τα κρατήσουμε στη γυάλα όσο διαρκεί το στρώσιμο ή να τα βγάλουμε αμέσως από τη φυλακή;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από 'μένα!

Το στρώσιμο αφορά κυρίως το βιολογικό υλικό που υπάρχει μέσα στο φίλτρο.Έχετε φίλτρο αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

καταρχην οσο υπαρχει η γυαλα, δεν θα ταισεις και θα κανεις αλλαγη νερου το μισο νερο της γυαλας καθε μερα (παντα με αντιχλωριο και νερο ιδιας θερμοκρασιας με της γυαλας).. οπως καταλαβαινεις τα πραγματα ειναι στιμωγμενα..

καλο θα ηταν να τα μετεφερες σε κανενα πλαστικο κουτι-δοχειο 50+ λιτρων , μεχρι να βρεις ενυδρειο.. οι αλλαγες και τα ταισματα ουτε εκει μπορουν να γινουν βεβαια εφοσων δεν υπαρχει φιλτρο.

Οταν παρεις ενυδρειο και φιλτρο, θα ζητησεις μπολι (ετοιμο στρωμμενο βιολογικο υλικο απο αλλο φιλτρο χομπιστα) για να μπουν τα ψαρια αμεσως στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε δε θα ταίσω; Καθόλου;

Αλλαγες κάνω ακριβώς έτσι, κάθε μέρα το μισό νερό ή και παραπάνω με νερό σε θερμοκρασία δωματίου. Αντιχλώριο χρειάζεται αν το νερό μας δε χλωριώνεται;

Θα κοιτάξω να βρω κάτι πιο μεγάλο, ας είναι κι η λεκάνη της μπουγάδας.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε δε θα ταίσω; Καθόλου;

Αλλαγες κάνω ακριβώς έτσι, κάθε μέρα το μισό νερό ή και παραπάνω με νερό σε θερμοκρασία δωματίου. Αντιχλώριο χρειάζεται αν το νερό μας δε χλωριώνεται;

Θα κοιτάξω να βρω κάτι πιο μεγάλο, ας είναι κι η λεκάνη της μπουγάδας.

 

Καθόλου. Μεγαλύτερο κακό θα τους κάνεις αν ταίσεις. Δεν θα πάθουν τίποτα με μερικές ημέρες νηστείας. :)

 

Το μεγαλύτερο δοχείο που λές , φρόντισε μόνο να είναι καθαρό και να μην έχει χησιμοποιηθεί για άλλες δουλειές.

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως στα ειπε πιο πανω ο Δημητρης  ;)

το δοχειο καινουργιο- καθαρο , καλυμενο απο πανω μην πηδηξουν εξω.

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι να μην ειναι αεροστεγως κλεισμενο για να παιρνουν αερα.

Μαλλον δεν χρειαζεται και καθολου αφου η σταθμη του νερου δεν πρεπει να ειναι μεχρι πανω (για να μην ανοιξει και τι πλαστικο)

 

Ο βασικος εξοπλισμος που χρειαζονται τετοια ψαρια, ετσι ωστε να μην χρειαζεται αναβαθμιση λιτρων καθε τοσο, ειναι κατι σε αυτες τις προδιαγραφες:

Ενυδρειο

Φιλτρο http://www.petsupermarket.gr/5798/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-306-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%89%CF%82-300lt.html

Θερμομετρο http://www.petsupermarket.gr/2862/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%BCarina-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF.html

ή μαλλον καλυτερα αντι για θερμομετρο, αυτο για να ελεγχει γενικα την θερμοκρασια http://www.ebay.com/itm/New-Mini-220V-STC-1000-All-Purpose-Temperature-Controller-Thermostat-With-Sensor-/131297233941?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item1e91eccc15

(απλα αργει να ερθει κανα μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Σε πλαστικο προσωρινο δοχειο, καλα, δοκιμασμενα και οικονομικα ειναι τα samla απο το ikea. (αν υπαρχει προσβαση)

http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-2454/3585/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικη καλως ηρθες!!!!!!!!!!! τα παιδια εχουν απολυτο δικιο αλλα από οτι μας δινεις στα στοιχειά σου εισαι από την πανέμορφη Αρκαδία...πραγμα που συμένει ή Ψάχνεις στην τρίπολη που έχει τα πάντα ή από οπου κοντά και να είσαι εχεις πρόσβαση  στο  καθαρότερο γλυκό νερό της Ελλάδας...θυμάμαι το πρώτο μου ενυδρείο το είχα φτιαξει από πετρες βοτσαλα ξύλο ακόμα και 40 λίτρα νερο από ένα πανεμορφο χωριο πηγαινα προ Αγιο πέτρο προς μαλεβή στης γυναίκας μου την πατρίδα και τα φορτωσα από το ποτάμι που πάει προς βουρβουρά...καλή επιτυχία!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Η προσωρινή τους κατοικία βρέθηκε, τη γεμισα νερό και περιμένω να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου, το μεσημέρι που θα επιστρέψω θα τα βάλω εκεί.

 

Χρήστο, ναι, από την Αρκαδία είμαστε, από τα ορεινα του Μαινάλου. Από την Τρίπολη πήραμε τα ψαράκια μας. 2 pet shop  έχει -τουλάχιστον αυτά ξέρω- κι αυτά μικρα. Άλλωστε σε τέτοιες εποχές τα ζωακια που δεν αποδίδουν κάτι υλικό θεωρούνται πολυτέλεια. Κι εμείς δεν είχαμε σκοπό να διαθέσουμε τόσα χρήματα για τόσο μεγαλο ενυδρείο και είναι ζόρι, αλλά τωρα είναι μονόδρομος, δεν έχουμε άλλη επιλογη.

Το νερό μας έρχεται από τις πηγές κατευθείαν, αλλά έχουμε και δυνατότητα να πάρουμε από ποτάμι ή ακόμα και λίμνη, δεν ξέρω όμως αν τους κάνει καλό.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλώς ήρθες και απο εμένα.Είναι ένα σεβαστό κόστος , σιγά - σιγά ξεκίνησα και εγώ,και το σύνολο του πακέτου ήταν έξω από τα μέτρα μου , αλλά άμα μπεις στον χορό.....

αλλά με τον καιρό θα χαρείς εσύ αυτά και αυτά εσένα.

Καλή επιτυχία.

 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Η προσωρινή τους κατοικία βρέθηκε, τη γεμισα νερό και περιμένω να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου, το μεσημέρι που θα επιστρέψω θα τα βάλω εκεί.

 

Χρήστο, ναι, από την Αρκαδία είμαστε, από τα ορεινα του Μαινάλου. Από την Τρίπολη πήραμε τα ψαράκια μας. 2 pet shop  έχει -τουλάχιστον αυτά ξέρω- κι αυτά μικρα. Άλλωστε σε τέτοιες εποχές τα ζωακια που δεν αποδίδουν κάτι υλικό θεωρούνται πολυτέλεια. Κι εμείς δεν είχαμε σκοπό να διαθέσουμε τόσα χρήματα για τόσο μεγαλο ενυδρείο και είναι ζόρι, αλλά τωρα είναι μονόδρομος, δεν έχουμε άλλη επιλογη.

Το νερό μας έρχεται από τις πηγές κατευθείαν, αλλά έχουμε και δυνατότητα να πάρουμε από ποτάμι ή ακόμα και λίμνη, δεν ξέρω όμως αν τους κάνει καλό.

 

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις νερό από το ποτάμι ή από τη λίμνη που λες, να προτιμήσεις νερό από αυτό που πίνεται και εσείς, και απλά κάνε αποχλωρίωση με ωρίμανση ή βάζε αντιχλώριο, αν το νερό είναι από δίκτυο και έχει χλώριο, αν από τη πηγή που λες το νερό είναι πόσιμο τότε βάζε από αυτό, πάντα το νερό όμως να έχει ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου, ή μέχρι μισό βαθμό πιο κρύο, ποτέ πιο ζεστό, και οι αλλαγές όσο πιο αργές μπορείς (στη διάρκεια της αλλαγής εννοώ, όχι στη συχνότητα), δηλαδή  να μην υπάρχει απότομη αλλαγή των παραμέτρων του νερού. Και φυσικά ποτέ δεν βγάζουμε το ψάρι σε άλλο δοχείο ή κουβά για να κάνουμε αλλαγή. Και  δεν βγάζουμε ποτέ το ψάρι για να κάνουμε αλλαγή νερού, αφαιρούμε νερό και μετά προσθέτουμε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά!

 

Νερό βάζω από τη βρύση που πίνουμε κι εμείς. Εδω δε γίνεται χλωρίωση ούτε αποθηκεύεται για καιρό σε ταμιευτήρες γιατί το χωριο υδρεύεται από πηγές συνεχούς ροής, οπότε λέω είναι καλό.

Στο pet shop μας έδωσαν απόχη για να βγάζουμε τα ψάρια και να καθαρίζουμε τη γυαλα, αλλά όσο άσχετοι κι αν ήμασταν καταλάβαμε ότι θα είναι φρικτό να ζουν την αγωνία του ψαρέματος κάθε φορά και δεν το κάναμε ποτέ. Παντα αδειάζω το νερό ως τη μέση και σιγά σιγά προσθέτω άλλο, ένα ψαράκι μάλιστα έρχεται και κολυμπά στις φυσαλίδες! Επειτα ξαναγεμίζω το δοχείο με νερό για να είναι έτοιμο για την επόμενη αλλαγη. Με την απόχη καθαρίζω απλά τα περιτώματά τους.

 

Καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...