avraamp

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής

266 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Aμμο αν σε βολεύει κορωπι στο βοτσαλο χαλαζιακη τσαμπα παει το τσουβαλι!!! Τρεχουμε τωρα... ριζες θελει ψαξιμο... για να σου αρεσουν κιόλας.... η βαση δεν ηταν πακετο??? Την φτιαχνεις εσυ χωριστά?

Aμμο αν σε βολεύει κορωπι στο βοτσαλο χαλαζιακη τσαμπα παει το τσουβαλι!!! Τρεχουμε τωρα... ριζες θελει ψαξιμο... για να σου αρεσουν κιόλας.... η βαση δεν ηταν πακετο??? Την φτιαχνεις εσυ χωριστά?

Ευχαριστώ, στείλε μου στοιχεία αν έχεις, να πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω αν έχει μπεζ χαλαζιακή που με ενδιαφέρει.

Βάση θα βάλω τη δική του απλά θα αργήσει λίγο λόγω διαθεσιμότητας, την έχω παραγγείλει και περιμένω!

Ειναι ο ιδιος που σου ειπα και εγω Μακη αυτος με την αμμο

Βρες τον θωμα εχει μπεζ εχω βαλει κι εγω σε ολα τα ενυδεεια μου...

Επί την ευκαιρία, να σας πω ότι μόλις παρέλαβα το κτήνος:

IMG_2249_zpsqnxqyv9n.jpg

Η κόρη μου μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε πιο πολύ από εμένα...

Μου ζήτησε να βάλω μέσα και ένα μοβ ψαράκι... :)

Και για να το γιορτάσουμε:

IMG_2250_zpsgvo6zuts.jpg

Εν αναμονή των επόμενων παραλαβών.. :jig:  :jig:

Φιλαράκι καλορίζικος και καλογέμιστος !!! :D:cheers: :cheers:

Φιλαράκι καλορίζικος και καλογέμιστος !!! :D:cheers: :cheers:

Σε ευχαριστώ φιλαράκι, να είσαι καλά!!! :drunk:  :drunk:

1 person likes this

Μακη δες εδω γι αυτο που σου ελεγα σημερα.

Και ασε το Σταθη να ονειρευεται δισκους... Η κυκλους που λεει και ο sturm χαχαχα!!!!

Έγινε επεξεργασία - billaus
2 people like this

Μακη δες εδω γι αυτο που σου ελεγα σημερα.

Και ασε το Σταθη να ονειρευεται δισκους... Η κυκλους που λεει και ο sturm χαχαχα!!!!

Πολύ ωραίο το ενυδρείο, αλλά δεν έβλεπες καθόλου ψάρια... :)

Ωραίο αυτό με την άμμο που έκανε στην πίσω γωνία, αλλά πιστεύω με τον καιρό θα φύγει και θα γίνει μία ευθεία με το υπόλοιπο.

Μπορώ να πω ότι αυτό μου άρεσε καλύτερα:

Έγινε επεξεργασία - avraamp

Πολύ ωραίο το ενυδρείο, αλλά δεν έβλεπες καθόλου ψάρια... :)

Ωραίο αυτό με την άμμο που έκανε στην πίσω γωνία, αλλά πιστεύω με τον καιρό θα φύγει και θα γίνει μία ευθεία με το υπόλοιπο.

Μπορώ να πω ότι αυτό μου άρεσε καλύτερα:

καλα μακη τα ψαρια δεν μας νοιαζουν εμεις βαζουμε οτι θελουμε. :)  εγω στο ανεβασα για να δεις το στιλ που λεγαμε οτι μου αρεσει στο παιδοτοπο. 

και αυτο που ανεβασες το ιδιο στιλ ειναι, αρα θα με κανεις πολυ χαρουμενο αν παρεις αποφαση για ενα τετοιο aquascape. :bigemo_harabe_net-117:

Άντε καλοριζικο! Καλογεμιστο και να το χαρείς! Μαζί με το ποτακι ταιριάζει στην κατάσταση και κάτι τετοιο

post-52615-0-18545200-1477227613_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
1 person likes this

Άντε καλοριζικο! Καλογεμιστο και να το χαρείς! Μαζί με το ποτακι ταιριάζει στην κατάσταση και κάτι τετοιο

Σε ευχαριστώ Παρασκευά, να είσαι καλά!!!:)

Καλογεμιστο και καλοταξιδο

1 person likes this

Είχα την τύχη έστω και απών από το άθλημα να πάρω λίγο μάτι απο κοντα σήμερα το Ενυδρειο του Μάκη! 

πληροφοριες δεν μπορω να αποκαλύψω αλλα ο Μακης παιδιά παει για μεγάλα πραγματα..

Μπορω να πω πως με έπιασε μια τρέλα να μαζεψω να παρω κανένα Ενυδρειο 1000 λίτρα γιατι ετσι κτήνος που το είδα και με τόσες προοπτικές με έπιασε τρέλα !

Αυτο που του είπα και το λεω και εδω ειναι οτι το εσωτερικό πρεπει να πάρει πόδι  Τσάμπα χώρο και αισθητικά καλύτερα να λείπει.

Πάντως εχει οργανωθεί πολυ γερά και πιστευω μιας και ξεκινήσαμε σχεδόν μαζι το χόμπι πως τα άλματα του ειναι τεραστια. Χάρη στο φόρουμ φυσικα αλλα και σε μια σιωπηλή υπομονή που διαθέτει.

Μην κρατάς αλλο τον κοσμο σε αγωνία και άρχισε να ανεβάζεις!

1 person likes this

@Fred13Σε ευχαριστώ πολύ Ευθύμη!!!

Η αλήθεια ειναι ότι προσπαθώ για το καλύτερο, με την πολύτιμη βοήθεια του @stathis spithas, αλλα και όλων των άλλων παιδιών απο εδώ που έχουν βοηθήσει.

Αποκαλυψεις δε μπορώ να κάνω ακομα καθώς το ενυδρείο θα πρέπει πρώτα να στηθεί και μετα να γίνει αναλυτική παρουσίαση.

Ακομα μου λείπει κάποιος εξοπλισμός.

Οπότε λιγάκι υπομονή!!!!

Το φιλτρο εχω μπει σε σκέψεις να το βγάλω.

Αν κάποιος ξέρει, θα βοηθούσε να πει ποιος ειναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να βγει χωρίς να γίνει ζημιά σε κάποιο τζάμι;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
1 person likes this

Με το καλό να έρθει αυτό το έπιπλο να κάνουμε λίγο μπανιστήρι Μάκη, εγώ δεν το έχω δει ούτε από κοντά εν τω μεταξύ, όπως και να χει σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για το νέο ενυδρείο και να το χαρείς γιατί το αξίζεις. 

1 person likes this

Σε ευχαριστώ Κώστα!:bigemo_harabe_net-64:

Επειδή το έπιπλο βλέπω να αργεί λίγο ακομα, κανόνισε να περάσεις καμία μέρα για κανένα καφέ!

1 person likes this

αντε μακη μου να δουμε και εμεις τιποτα. 

δωσε καμια πληροφορια τι εχεις μαζεψει μεχρι τωρα?:phone:

Η μέρα φεύγει... το Johnnie Walker έρχεται . . .

Η βάση που είναι ωρε παιδί ????

1 person likes this

Χαχαχαχα

Το Johnie Walker έρχεται..... η βάση δεν έρχεται!!!!

Πιστεύω μέχρι 15 του μήνα να την έχω, αλλιώς θα φτιάξω μόνος μου.

Δυστυχώς μια βάση που σε όλη την Ευρώπη πωλείται απο τον Ιούλιο, στην Ελλάδα Νοέμβρη μήνα δεν έχουμε ούτε για δείγμα...

Τεσπα, έχω κάνει πολυ υπομονή, όποτε θα περιμένω λιγο ακόμα...

@billausόπως καταλαβαίνεις έχω τα πάντα εκτός απο τη βάση!

2 people like this

Ήρθε η βάση;;;;

1 hour ago, Husky_Jim said:

Ήρθε η βάση;;;;

Δυστυχώς όχι ακόμα.:bigemo_harabe_net-127:

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να την έχω μέχρι την Παρασκευή, αλλιώς από βδομάδα.:bigemo_harabe_net-95:

:bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94:

:bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95:

:wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Έφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

IMG_2541.jpgIMG_2542.jpg

8 people like this

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

:bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94::bigemo_harabe_net-94:

:bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95::bigemo_harabe_net-95:

:wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Έφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

IMG_2541.jpgIMG_2542.jpg

:jig::jig::bigemo_harabe_net-161:

Πολυ πολυ πολυ κουκλι!!!

1 person likes this

Εσύ είσουν; Και άκουσα κάτι τουφεκιές και λέω γάμο θα έχουν!!!!

αχαχαχχαχα!Καλογέμιστο!!!!!

Μπραβο ρε φιλαρακι,επιτελους!

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από fishbone!
      Καλησπέρα και καλή Χρονιά σε όλους!!!!

Αυτό ειναι το νέο μου εγχείρημα στον εργασιακό μου χωρο!

Το σκεπτικό είναι ενα θαλασσινο ενυδρειο χαμηλών απαιτήσεων με ψάρια ίσως και κάποια εύκολα κοραλακια στο μέλλον τύπου μανιτάρια και

ελάχιστα LPS ώστε να δίνουν κίνηση! 

Το ενυδρειο βρίσκεται στην αίθουσα συνεδριασεων σαν μεσοτοιχία με κάποια γραφεία που βρίσκονται στον 1ο όροφο!

Το ενυδρειο εχει διαστάσεις 150-45-60 περίπου στα 400 λιτρα 
      με βάση απο 5αρι κοιλοδοκο και χώρο απο κάτω για το σαμπακι!

Όλος ο χώρος ντύθηκε με γυψοσανίδα και εξτρα μόνωση 

Το ενυδρειο άρχισε να γεμίζει με νερό όσμωσης πριν τα Χριστούγεννα 

..........  και τελείωσε την  Πρωτοχρονια  

Νέος αραγωνιτης και βράχος απο το παλιό μου ενυδρειο

Απορώ ποσο βραχο ειχα στο σαμπ μου???

Με τον καινούργιο χρονο προστέθηκαν και τα καταλληλα βακτηρία .

Απο κάτω υπάρχει ενα αυτοσχέδιο σαμπ (δοχείο ΙΚΕΑ) με ενα  Σκιμμερ  MC 600 για αρχη!

Την επιστροφή την εχει αναλάβει μια DC6000 .

Και κυκλοφορία  μια RW 8 kai mia FS 8000!

Στα αμεσα σχέδια η κατασκευή ενος sump από ακρυλικό (εχω ιδιαίτερη συμπάθεια σε αυτο το υλικό ) διοτι το θεωρώ πολυ εύχρηστο στην μετακίνηση και στον καθαρισμό του!

Να καθίσω να φτιάξω ενα Aquascape με γνώμονα τα ψαρια και οχι τα κοραλια!

Ενα φωτιστικό!
      Και οπωσδήποτε μια αυτόματη αναπλήρωση!

Σαν ψαροσυνθεση θα ήθελα ζωντανά με αντοχή και οχι πολυ φροντίδα !

Αρα ψάρια σπάνια με ιδιαιτερες απαιτήσεις ειναι απαγορευτικά !

Ενα ζευγαράκι Maroon Clown σίγουρα θα μεταφερθεί απο το ενυδρειο του σπιτιού , ένας γοβιος που θα αναλάβει την άμμο, μερικές χρομιδες για κίνηση  και θα ήθελα και ενα Naso Elegance!

Απο κει και ύστερα ακούω γνώμες για την υπόλοιπη ψαροσυνθεση!

Γενικά αυτο το ενυδρειο για εμένα  θα είναι μια πρόκληση σε επίπεδο συντήρησης και έντονου πειραματισμου στον εξοπλισμό!

Καλή Χρονιά σε όλους με Υγεια πάνω απ Όλα!

• Από nasos
      Ενυδρείο 60χ40χ35 με 6mm τζάμι , extra clear το μπροστινο και τα 2 πλαινα και βαμμένη μαυρη πλατη .
      Υποστρωμα Dennerle 9 in 1 pro και μαύρο βασάλτη.
      Θερμοστατης fluval 150W καθέφτης  και θερμομετρο.
      Drop checker με σχεδον γεματο το μπουκαλακι και αρκετο νερο kh4.
      Δωρο η τροφη για τις γαριδες , 3/4 εχει μεσα. 
      Πλήρες συστημα Co2 με μπουκάλα 2κιλη απο Ολυμπια με ηλεκτροβανα και διαχυτηρα Tropica 3 in 1  ( Γεμιστηκε 4/4/17)
      Φιλτρο 2217 με διπλά βανάκια και γεματο βιολογικο υλικο siporax & sub strat pro.
      Αυτόματη ταιστρα eheim με προγραμματισμο για 4 ταισματα.
      Το φωτιστικο ειναι DIY 3x24 t5 με 2 μπαλαστ και δεν το εχω υπολογίσει στην τιμη αφου το δινω δωρο.
      Το ενυδρείο εχει μεσα αρκετές red cherry , μια amano ( πάνω απο 6 ετων) και μερικα antemone Helena.
      Το ενυδρείο τρέχει 4 μήνες και ειναι σε λειτουργια και δεν εχει ουτε μια γρατζουνια.
      Υπαρχει αναλυτικη παρουσιαση εδώ

Δεν πωλειται προς το παρων ξεχωριστα.
      Αποστολές δεν γινονται , παραλλαβη απο Ιλιον μετά απο έλεγχο.
      κιν. 6986151191

Τιμη : 260€

Ολες οι φωτό είναι σημερινές .

• Από fishbone!
      Καλησπέρα σε όλους ,
      Αυτό το άρθρο φτιάχτηκε ώστε να κατανοήσουμε το νόημα της καραντίνας και να διαλευκανθούν οι μύθοι και πραγματικότητες για την χρησιμότητα της σε σχέση με τις ασθένειες στο θαλασσινό ενυδρείο !

Θα προσπαθήσω με απλά λόγια και παραδείγματα να δώσω τροφή για σκέψη αλλά και διάλογο ώστε να γίνει πιο κατανοητό το πόσο χρήσιμο είναι, αν καταφέρουμε να το εντάξουμε στις ρουτίνες μας!
      Η επικέντρωση για να μην γίνει χαοτικό θα είναι στο θαλασσινό ικ, marine ick που θεωρώ ότι είναι το πιο μεγάλο και συχνό πρόβλημα στα ενυδρεία μας!
      Σε παλαιότερο άρθρο μου 

είχα αναφερθεί στον τρόπο και τις ευκολίες και στους τρόπους χρήσης της καραντινας κυρίως στην προσαρμογή των ψαριών .  Σε αυτό θα μιλήσω κυρίως για την αντιμετώπιση αλλά και την πρόληψη ασθενειών (marine ick)!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά,
      To ick υπάρχει στις θάλασσες στους ωκεανούς και θα προσβάλει έως και 30% του πληθυσμού των ψαριών έστω και μια φορά! Το ποσοστό θνησιμότητας είναι απειροελάχιστο!  Σε αντίθεση με τα ενυδρεία μας που είναι ο κυρίως θανατηφόρος παράγοντας ! Ο λόγος είναι απλός :φανταστείτε να υπάρχουν 10 άνθρωποι στην υπαίθρου σε μια έκταση πολλών χιλιομέτρων και ένας από αυτούς να έχει μια ίωση . Η πιθανότητες να νοσήσουν οι υπόλοιποι είναι ελάχιστες (καθαρός αέρας , μάλλον δεν θα συναντηθούν μετάξι τους κτλ.)!  Βάλτε τώρα αυτούς τους 10 μαζί σε ένα δωμάτιο ! Μέσα σε 2-3 μέρες όλοι ή σχεδόν όλοι θα νοσήσουν , αν είναι και καμία γαστρεντερίτιδα άστα να πάνε !

Βιολογία και κύκλος ζωής.
      Το marine ick (cryptocaryon irritans)    είναι ένα πρωτόζωο που διανύει  μια παρασιτική ζωή μεταλλασσόμενο στα διάφορα στάδια  του ! Είναι σημαντικό να ακολουθήσουμε αυτά τα στάδια γιατί μας δίνουν σημαντικές πληροφορίες για την αντιμετώπιση του!

Εν συντομία : το πρώτο στάδιο που θα γίνει αντιληπτό από εμάς πάνω στο ψάρι λέγεται trophont , και θα διαρκέσει 3-7 μέρες και θα τρέφεται από το ψάρι.
      Μετα θα αποκολληθεί από τον ξενιστή (ψάρι) του και θα περάσει στην ελεύθερη φάση protomont , που θα διαρκέσει 2 εως και 18 ώρες!
      Όταν θα προσκολληθεί σε μια επιφάνεια θα ξεκινήσει να να δημιουργεί μια κύστη tomont που μέσα σε αυτή θα δημιουργηθούν δεκάδες έως και εκατοντάδες παράσιτα που θα ονομαστούν tomites! Φάση αυτή θα διαρκέσει από 3 ημέρες και έχει παρατηρηθεί κάποιες φορές να φτάνει και τις 28 ανάλογα με τις συνθήκες εκκόλαψής (θερμοκρασία κτλ.)!
      Και φτάνουμε στην τελευταία φάση theronts που το παράσιτο βρίσκεται πάλι σε ελεύθερη φάση και ψάχνει για τον νέο ξενιστή (ψάρι) ώστε να τραφεί και να ξεκινήσει πάλι τον κύκλο του . Αυτή η φάση θα διαρκέσει 24ωρες και αν δεν τα καταφέρει θα πεθάνει (Colorni & Burgess 1997).
      Το παράσιτο μπορεί να προσβάλει τα ψάρια μας μόνο όταν βρίσκεται στην ελεύθερη theront φάση!
      Αν κάποιος εχει όρεξη, αξίζει να διαβάσει για αυτό το παράσιτο !

Καταπολέμηση και Θεραπεία
       Για την καταπολέμηση της ασθένειας παγκόσμιος υπάρχουν 3-4 τρόποι !

1ος  Αντιμετώπιση με διάλυμα χαλκού  

2ος  Αντιμετώπιση με υποαλατοτητα-- 

3ος  Αντιμετώπιση με καθημερινή μεταφορά του ψαριού/ων σε εναλλασσόμενα ενυδρεία!

4ος   Αντιμετώπιση με διαλύματα φορμόλης

Ας πάρουμε τους τρόπους που προαναφέρθηκαν :
      Η πρώτη και η δεύτερη διαδικασία έχουν λινκ και έχουν αναλυτικές διαδικασίες ! Διαβάστε τις και ακολουθήστε τις !
      Είναι και οι πιο συνηθισμένοι τρόποι που εφαρμόζονται παγκόσμιος!

Ο 3ος τρόπος είναι μια διαδικασία αρκετά επίπονη και σίγουρα κοστίζει παραπάνω να αλλάζουμε νερό κάθε μέρα!

Ο 4ος τρόπος είναι πλέον δύσκολο να εφαρμοστεί διότι τα διαλύματα φορμόλης στην Ελλάδα χρειάζονται ιδική άδεια και πρέπει να δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή λόγω ότι είναι μια καρκινογόνος ουσία!

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τον χαλκό, την υποαλατοτητα και την φορμόλη !
      Αν θα διάλεγα θα επέλεγα την υποαλατοτητα λόγω ότι είναι πιο φιλική στο ζωντανό χωρίς χημικά! Επίσης μου φαίνεται πολύ εύκολο να κρατάω σταθερή την στάθμη του νερού σε ένα ενυδρείο!

Μύθοι και Πραγματικότητα

Τα ψάρια του ενυδρείου  πεθαίνουν από ick ενώ στην θάλασσα όχι!    Αλήθεια !
      Στο απέραντο του ωκεανού ένα παράσιτο είναι πολύ δύσκολο να βρει ξενιστή μέσα στις λιγοστές  ώρες ! Ακόμα και αν βρει , η ποσότητα θα είναι μικρή ώστε να επηρεάσει την υγεία του ψαριού αντίθετα με το κλειστό σύστημα του ενυδρείου!  π.χ. μια βδέλλα ή ένα τσιμπούρι δεν μπορούν να σου κάνουν αφαίμαξη και να πεθάνεις , όμως αν γέμιζες με εκατοντάδες από αυτά θα μπορούσες σε «στεγνώσουν»και να σε οδηγησουν ακομα και στο θάνατο!

Υπάρχουν και αλλού είδους θεραπείες όπως το ΟΖΟΝ και UV!       Λάθος!
      Οι μοναδικές θεραπείες  είναι αυτές που προ είπα ! To ozone και η UV είναι δυο όπλα στην φαρέτρα μας! Όχι γιατί θεραπεύει αλλά γιατί μπορεί να κρατάνε έως ένα σημείο τον πληθυσμό του παρασίτου! Όσο υπάρχει το παράσιτο μέσα στο ενυδρείο θα έχει τις εξάρσεις του και θα έχουμε θύματα ! Ειδικά σε νέες εισαγωγές!

Υπάρχουν ψάρια που έχουν ανοσία στο ick !           Λάθος!
      Όλα τα ψάρια μπορεί να προσβληθούν από το παράσιτο! Σίγουρα οι Ακανθουροι και γενικότερα τα τανκακια είναι πιο ευπαθή σε σχέση με τους πχ dragonets!

Βλέπω  ick στο ψάρι και μετα από λίγο εξαφανίζετε!        Λάθος !
      Αυτό που βλέπεις δεν είναι ick  (κύκλος του παρασίτου) ! Mπορεί να είναι στρες ή κάτι άλλο!

Με βιταμίνες και σκορδοζουμο θεραπεύω το ick !             Λάθος !
      Το ικ δεν θεραπεύεται με βιταμίνες και σκορδοζουμα! Απλά βελτιώνεται η υγεία του ψαριού! Π.χ. Έσπασα το πόδι μου και θα  πάρω ασβέστιο ! Αυτή την στιγμή το πόδι έσπασε και πρέπει να μπει στον γύψο! Το ασβέστιο είναι προληπτικό που μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα των οστών! Τώρα προέχει η θεραπεία!

Δεν υπάρχει ενυδρείο χωρίς ικ !                            Λάθος !
      Το ικ είναι παράσιτο και όχι γονιδιακή ασθένεια!  Φυσικά υπάρχουν ενυδρεία χωρίς ικ! Και ένα από αυτά είναι σήμερα το δικό μου! Και ο λόγος πολύ απλός !Πριν από μερικούς μήνες είχα προσβολή από ικ και από δική μου αμέλεια έχασα δυο από τα αγαπημένα μου ψάρια! Τα ψάρια ΟΛΑ μπήκαν καραντίνα 3 μήνες με υποαλατοτητα και το ενυδρείο fishless ! Έτσι πολύ απλά σήμερα που τα γράφω αυτά έχω ένα αποστειρωμένο από θέμα ικ περιβάλλον! Γενικότερα ένα ενυδρείο με βράχο , κοράλλια και ασπόνδυλα είναι ικ free το πολύ σε ένα μήνα!

Υπάρχουν πολύ τρόποι ώστε να προστατεύσουμε το ενυδρείο και τα ψάρια  μας!
      Ο πιο βασικός πριν εισάγουμε το οτιδήποτε είναι μια περίοδος καραντίνας!
      Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό , αλλά κάνουμε το ευνόητο ,αυτό που γίνεται εδώ και δεκαετίες παντού!

Δεν απογοητευομαστε και ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες των φαρμάκων/ διαδικασιών!  Ακομα και αν νομίζουμε οτι το καταπολεμήσουμε , αυτο μπορεί να παραμονεύει και να αντεπιτεθεί!
      Θεωρήστε οτι ενα ζωντανό μπορεί να ειναι φορέας αλλα ακόμα να μην νοσεί! Οπως ένας άνθρωπος με μια ασθένεια που δεν εχει εκδηλώσει ακομα συμπτώματα !  Κινηθείτε αμεσα και μην περιμένετε να φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο , μετα ισως ειναι πολυ αργα! Μια συμβουλή μου είναι σε τακτά διαστήματα να ταΐζετε μέσα σε μια παγίδα ψαριών ! Ετσι συνηθίζουν στην εικόνα και ειναι πολυ εύκολο να τα πιάσετε αν κάποτε χρειαστεί!

Πρέπει να κατανοήσουμε οτι δεν υπάρχουν REEF SAFE θεραπείες , γι αυτο ειναι απαραίτητη η καραντίνα!

Όσο και περίεργο , κουραστικό, γραφικό και αν μας φαίνεται μια περίοδος 15-30 ημέρων για τα ψάρια μπορεί να μας δείξει πάρα πολλά! Ακόμα και τα κοράλλια πρέπει να περνάνε κάποιο χρόνο μέσα σε μια ίσως αλλού τύπου καραντίνα αφού φυσικά έχουν Ντιπαριστει και αποπαρασιτωθει! Δεν το λέω εγω αλλα ΟΛΕΣ οι σοβαρές φάρμες κοραλλιών.
      Αν κάποιος θέλει να το πάει και λίγο παραπάνω μια προληπτική θεραπεία με υποαλατοτητα ιδιαίτερα σε πιο ευπαθή ψάρια να είχε λυτρωτικά αποτελέσματα !
      Δεν μπορώ να κατανοήσω να ασχολούμαστε τόσες ώρες με μετρήσεις και να μην κάνουμε μια σωστή προσαρμογή σε ένα ψάρι!
      Δεν μπορεί να δαπανάμε χιλιάδες ευρώ σε φωτιστικά η σκιμμερ και να μην μπορούμε να διαθέσουμε 50Ε για μια καραντίνα!
      Ίσως ακούγομαι λίγο απολυτός σε κάποια θέματα όμως το να λέει ο καθένας για θεραπείες είναι λάθος ! Όλες οι θεραπείες για ανθρώπους και ζώα ακολουθούν κάποια πρωτόκολλα! Δεν φτάνει να πειραματιστείς για να ισχύει κάτι, πρέπει να λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο και σε άλλους χρήστες!
      Δεν το παίζω σοφός και παντογνώστης   και ούτε θα πω στον κάθε χομπιστα πώς να συμπεριφερθεί , άλλωστε ο κάθε ένας από μας βλέπει διαφορετικά την τσέπη του, τον χρόνο του, αλλά και την συμπεριφορά του!

Θεωρώ ότι όλοι πρέπει να γνωρίζουμε αυτά τα θέματα διότι Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ! Δεν θα πω τι θα κάνει ο καθένας , όμως πρέπει να γνωρίζουμε την αλήθεια ! Το τι ΄΄εκπτώσεις'' θα κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα!

Άλλωστε είναι ένα υπέροχο χόμπι που μπορείς να το φτάσεις πολύ μακριά!

• Από Bill Antwniou
      Πωλούνται γαριδιδούλες red cherry 1ευρω  η μία 
    • Από dragonld
      Α)Πωλειται κυβος 108 λιτρα με διαστασεις 49χ49χ45 μαζι με μια μεγαλη ριζα και ενα εξωτερικο φιλτρο Fluval 105.
      Δινονται μαζι δωρο
      1)μαυρο φυσικο χαλικι μικρης κοκομετριας καταλληλο για φυτα και γαριδες
      2)Υλικα για το φιλτρο.
      3)Αεροφιλτρο
      120€
      Το πακετο δεν σπαει,οχι παζαρια και ανταλλαγες
      To φωτιστικο της φωτογραφιας δεν υπαρχει και η ριζα που δινω μαζι ειναι 3 φορες μεγαλυτερη απο αυτη που βλεπετε.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Β)Επισης υπαρχει ενα ενυδρειο 31Χ23Χ24 καινουριο αβρεχτο με καπακι,φιλτρο στρωμενο(μεσα σε αλλο ενυδρειο) και θερμαντηρα 25W στα 30€.

• Από panosgr7
      υπάρχουν και κάποια διακοσμητικά γλυκού νερού ολα τα διακοσμητικά μαζί 15€

Περιγραφή: Ενυδρειο 80*33*50 
      -Ποσότητα:1
      -Τιμή: 50€ 
      -Αποστολή: οχι
      -Σχόλια: το καπάκι υπάρχει

Περιγραφή: Maxi jet 1000
      -Ποσότητα:2
      -Τιμή: 15€ το τεμαχιο
      -Αποστολή: ναι
      -Σχόλια: Specifications
      1000 Litres Per Hour Maximum Height 1.48m (58 Inches) 50Hz 13 Watts Περιγραφή:  Tunze Overflow Box
      -Ποσότητα:1
      -Τιμή: 30€ 
      -Σχόλια:http://www.aquamedor.gr/ell/product/Tunze_Overflow_Box

Περιγραφή: JoyHydroGrow Pro DIMMABLE 165W
      -Ποσότητα:2
      -Τιμή: 300€

• Από Nickkk
      Καλησπέρα στο φόρουμ, πωλείται ενυδρείο ReSun SM800 120 λίτρα (800 x 350 x 500 ) με ειδικά ξύλα για γλυκό νερό, άμμο, εξωτερικό φίλτρο Fluval 205 (μέτρια εμφανησιακή κατάσταση αλλά άριστη λειτουργική), εξωτερικό φίλτρο Eheim (το χρησιμοποιούσα σε ενυδρείο 500 λίτρων ), θερμοστάτη, κ. α. Παρακαλώ μόνο σοβαρές προτάσεις, δεν με ενδιαφέρουν ανταλλαγές. Ευχαριστώ. Περιοχή Αθήνα. Επικοινωνία μέσω τηλ : 6981504912
    • Από ELENH
      Καλησπέρα, 
      Είμαι νέος χρήστης και σκοπεύω να αγοράσω ενυδρείο 50λ. Μέσα θελω να έχει υδρόβια φυτά και τροπικά ψάρια. Μπορείτε να μου πείτε, σας παρακαλω, τον εξοπλισμο που χρειάζεται (και για τα υδρόβια φυτά);;;
    • Από spyridonas
      Πωλείται σε άριστη κατάσταση μεταχειρισμένο!
      Έχει καθαριστεί πρόσφατα.
      Σετ με το ντουλάπι του.
      Μαζί με 2 φίλτρα, 2 θερμοστάτες, μοτερ οξυγόνου
      Τιμή 600Ευρώ Συζητήσιμη
      Κυριάκος
      6979234440
    • Από Theodor77
      Ζητείτε ενυδρειο-γυαλα  χειροποίητο  η εργοστασιακο σε  πολυ κατασταση  να ειναι 500- 600 λιτρα (πανω-κατω ) μαζι με  φιλτρο  .