Jump to content

Recommended Posts

Διάβαζα το πολύ ωραίο άρθρο που μας έδωσες σχετικά με τις 3 βασικές παραμέτρους της έκθεσης...

Βλέποντας τον φακό που μου προτείνατε αναφέρει:50mm f 1.8

 

O δικός μου φακός αντίστοιχα είναι: 18-335mm, f 3.5-5.6

 Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να τραβήξει φωτογραφία με άνοιγμα διαφράγματος από 3.5 και από 5.6 και πάνω...

 

Ρύθμισα λοιπόν το ζουμ του φακού μου στο 50 και προσπάθησα να ρυθμίσω το άνοιγμα του διαφράγματος στο 3.5.  Παρατήρησα λοιπόν ότι με αφήνει να ρυθμίσω το διάφραγμα από 5 και πάνω μόνο.  

Αυτό σημαίνει ότι ο σταθερός φακός (αυτός που μου προτείνατε) στα 50mm θα μπορεί να ανοίξει το διάφραγμα στο 1.8 ενώ αυτός που έχω τώρα μπορεί μόνο από 5 και πάνω;;;

 

Άρα λοιπόν φωτογραφίζοντας με τον φακό μου στα 50mm δεν μπορώ να δώσω μικρό βάθος πεδίου...

Τα έχω καταλάβει καλά;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σωστος! Επεισης φαντασου  ποσο πιο γρηγορη ταχυτητα κλειστρου εχεις στο f1.8 σε σχεση με το f5.

Υπαρχουν βεβαια και ζουμ φακοι οι οποιοι κρατανε σταθερα ανοιχτο διαφραγμα σε ολο το ευρος του ζουμ, αλλα οι τιμες τους ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Η κατανόηση όλων των παραπάνω είναι πολύ σημαντική για την προσπάθεια επιλογής φακού...

Όσο έχω πάρει φόρα και παίζω με την κάμερα και τις ρυθμίσεις παρατηρώ πως ενώ έχω ζουμ 38 και φωτογραφίζω με κάποιο στάνταρ iso, f & speed... αλλάζοντας το ζουμ σε 50 πρέπει να αλλάξω και όλες τις άλλες ρυθμίσεις γιατί αν τις κρατήσω ίδιες η φωτογραφία θα βγει πολύ πιο σκοτεινή.  Άλλες ρυθμίσεις λοιπόν για ίδιες συνθήκες φωτογράφησης, απλά με διαφορετικό ζουμ.:bigemo_harabe_net-191:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι το μέγιστο διαφραγμα σου δεν ειναι σταθερο σε ολο το ευρος του φακου σου.

Οσο μεγαλωνει το νουμερο του f (μικροτερο διαφραγμα) εκτος απο μεγαλυτερο βαθος πεδιου εχεις και σκοτεινοτερη φωτογραφια αφου το διαφραγμα ανοιγει λιγοτερο.

Ενας tele με σταθερλ f 2.8 που ειχα ειναι ο 70-200 f2.8 vr αλλα τον ειχα παρει 1.700, απο τους καλυτερους φακους ever.

Τα παραπάνω ειναι βασικη θεωρια φωτογραφιας, πολυ βασικη, θελει διαβασμα και πρακτική πολλή.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα αυτές τη ερωτήσεις που έθεσα να τις έκαμνα σε ένα αντιστίχο φόρουμ αλλά δεν το έκανα για τον εξής λόγο.

Η πλειοψηφία των χρηστών είναι πολύ προχωρημένοι και όσο και να τεντώσουν την φαντασία τους δεν μπορούν πλέον να μπουν στο πετσί του απλού χρήστη που δεν θέλει να ανάγει την φωτογραφία σε ένα νέο ακριβό χόμπι αλλά απλά διαθέτη ένα χ πόσο και με αυτό θέλει να πάρει κάτι το αξιόλογο. Υποτίθεται ότι οι γνώστες γνωρίζουν και μπορούν να τον καθοδηγήσουν. Αντ΄ αυτού τσούκου τσούκου έμεσμα τον αναγκάζουν να βάλει το χέρι του ποιο βαθιά στην τσέπη αναλύοντας όχι εσφαλμένα τις διάφορες λειτουργείς των φακών και της μηχανής.

Κάτι παρόμοιο πάει να συμβεί και εδώ, αν και το θέμα δεν είναι δικό μου αλλά του φίλου που το άνοιξε εγώ ρε παιδιά όταν θέτω ένα ερώτημα θέλω και μια καθαρή απάντηση πχ αυτά που ζητώ δεν γίνονται με τα λεφτά που διαθέτω ή αυτά που ζητώ γίνονται αλλά όχι τόσο καλά με αυτήν η την άλλη μηχανή ή φακό.

Με απλά λόγια πιστεύω πως η πλειοψηφία που ρωτά θέλει  κάτι το καλό και το αξιόλογο με βάση τα λεφτά που διαθέτη ώστε να μην την πατήσει και πάρει κάτι που δεν θα του κάνει την δουλειά που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απαντήσει πιο πάνω, είναι όλα θέμα τεχνικής και μετά εξοπλισμού. 

 

Κάντε master την τεχνική τόσο ώστε να φτάσετε να σας περιορίζει ο εξοπλισμός και μετά αναζητήστε καλύτερο εξοπλισμό. 

 

Στα πλαίσια του πιο πάνω, πρότεινα στον @kosmas να πάρει μια J5 ώστε να σταματήσει να ψάχνει φακουδάκια, αναλύσεις, σένσορες κτλ. Η μηχανή αυτή είναι στο budget του, είναι πολύ καλύτερη από εκείνον φωτογραφικά και σε καμία περίπτωση δεν θα τον περιορίσει. Αργότερα, σε 2,3, 4 χρόνια, ας δώσει χιλιάρικα να πάρει τον τοπ εξοπλισμό. 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Χρήστος said:

θα μπορούσα αυτές τη ερωτήσεις που έθεσα να τις έκαμνα σε ένα αντιστίχο φόρουμ αλλά δεν το έκανα για τον εξής λόγο.

Η πλειοψηφία των χρηστών είναι πολύ προχωρημένοι και όσο και να τεντώσουν την φαντασία τους δεν μπορούν πλέον να μπουν στο πετσί του απλού χρήστη που δεν θέλει να ανάγει την φωτογραφία σε ένα νέο ακριβό χόμπι αλλά απλά διαθέτη ένα χ πόσο και με αυτό θέλει να πάρει κάτι το αξιόλογο. Υποτίθεται ότι οι γνώστες γνωρίζουν και μπορούν να τον καθοδηγήσουν. Αντ΄ αυτού τσούκου τσούκου έμεσμα τον αναγκάζουν να βάλει το χέρι του ποιο βαθιά στην τσέπη αναλύοντας όχι εσφαλμένα τις διάφορες λειτουργείς των φακών και της μηχανής.

Κάτι παρόμοιο πάει να συμβεί και εδώ, αν και το θέμα δεν είναι δικό μου αλλά του φίλου που το άνοιξε εγώ ρε παιδιά όταν θέτω ένα ερώτημα θέλω και μια καθαρή απάντηση πχ αυτά που ζητώ δεν γίνονται με τα λεφτά που διαθέτω ή αυτά που ζητώ γίνονται αλλά όχι τόσο καλά με αυτήν η την άλλη μηχανή ή φακό.

Με απλά λόγια πιστεύω πως η πλειοψηφία που ρωτά θέλει  κάτι το καλό και το αξιόλογο με βάση τα λεφτά που διαθέτη ώστε να μην την πατήσει και πάρει κάτι που δεν θα του κάνει την δουλειά που θέλει.

Χρήστο καλημέρα κατ' αρχήν...

Δεν νομίζω ότι πάει να συμβεί κάτι αντίστοιχο και εδώ...

Ο Κώστας @kkgr μου πρότεινε ένα φακό που δεν κάνει πάνω από 150€ και εσένα σου απάντησε ότι ένα απλό κιτ dslr με φακό 18-55 θα σε καλύψει έστω για αρχή, που νομίζω είναι και μέσα στο budget που ανέφερες ότι θα διαθέσεις!

Δεν πρότεινε κανείς σε κανέναν να πάει να αγοράσει κανένα φακό των 1.700€, αλλά ακόμα και να το έκανε αυτό δεν σημαίνει ότι ο άλλος θα πάει να τον αγοράσει χωρίς πρώτα να το ψάξει.

Απλά συζητάμε κάποια θέματα σε σχέση με τις δυνατότητες ενός φακού και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του.

Επίσης να πω ότι το άρθρο που έβαλε ο Αντώνης @Antonis K με βοήθησε να κατανοήσω αρκετά πράγματα τα οποία τα άκουγα καιρό τώρα και μου φαινόντουσαν λίγο Κινέζικα... Ακόμα βέβαια πρέπει να πέσει πολύ διάβασμα...

 

Αυτό που αναφέρει ο Κώστας με την τεχνική είναι πολύ σημαντικό, θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε τις ανάγκες μας καλύτερα και να επιλέξουμε το σωστό φακό.

 

Πως καταλαβαίνουμε όταν ψάχνουμε να αγοράσουμε ένα ζουμ φακό αν κρατάει σταθερό το διάφραγμά του σε όλο ή στο μεγαλύτερο εύρος του ζουμ;  Το αναγράφει με κάποια κωδικοποίηση στα χαρακτηριστικά του;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως προτού πάρει κάποιος απόφαση να αγοράσει μια DSLR πρέπει να μάθει πως λειτουργεί στην θεωρεία και γνωρίζω πως η καλή φωτογραφία εξαρτάτε απο τρία πράγματα.

1. η ποιότητα του μηχανήματος

2. τη τεχνογνωσία και η εφαρμογή της

3. η αισθητική του φωτογράφου.

 

έχω διαβάσει το πως λειτουργεί μια μηχανή και πως πρέπει να κάνουμε της ρυθμίσεις, με απλά λόγια έχω την τεχνογνωσία αλλά απο την στιγμή που δεν έχω μηχάνημα δεν μπορώ αυτά που διάβασα και έμαθα να τα κάνω πράξει.  Την αισθητική πιστεύω πως την έχω οπότε με λείπει η μηχανή και με βάση τα λεφτά που διαθέτω θέλω να τα αξιοποιήσω σωστά και να πάρω κάτι το καλώ τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο. Με την f35 που αναφέρω ποιο πάνω έβγαλα όμορφες φωτογραφίες, αλλά έχει κάποια όρια που δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω.

όσο για το μαστερ νομίζω πως αν δεν έχεις μια μηχανή στα χέρια δεν μπορείς να το αποκτήσεις για αυτό ζητώ βοήθεια.

είναι σαν να σε λέω να αποκτήσεις εμπειρία στα φυτά χωρίς να έχεις φυτά :)

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, avraamp said:

 

Πως καταλαβαίνουμε όταν ψάχνουμε να αγοράσουμε ένα ζουμ φακό αν κρατάει σταθερό το διάφραγμά του σε όλο ή στο μεγαλύτερο εύρος του ζουμ;  Το αναγράφει με κάποια κωδικοποίηση στα χαρακτηριστικά του;

 

 

Αν ο φακός λέει 70-300mm f4.0-5.6 σημαίνει ότι δεν έχει σταθερό f και πως στα 70 έχει 4.0 και όσο ανεβαίνεις στα mm σου κλείνει το διάφραγμα σταδιακά μέχρι το 5.6

 

Αν έλεγε 70-300mm f2.8 έχει 2.8 σε όλο το εύρος αλλά το καταλαβαίνεις και από την τιμή και φυσικά το μέγεθος μιας και έχει περισσότερο γυαλί. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω την αληθεια μπηκα το ΣΚ σε forum και ρωτησα.Δεν εχουν καμμια σχεση με τα δικα μας forum.Απροσωποι,οι περισσοτεροι επαγγελματιες,σε απαξιουν και ειναι ολες οι μηχανες αχρηστες κατω του χιλιαρικου.Οι απαντησεις που πηρα ηταν σε link του στιλ κατσε και διαβασε και πμ ωστε να αγορασω μεταχειρισμενη.

@kkgr Για τις mirrorless εχεις απολυτο δικιο ειναι μια μηχανη αξιολογη που την κουβαλας παντου και ολοι οι επαγγελματιες εχουν μια τετοια καβαντζα.Το μονο που ανησυχω ειναι οτι τα ιδια ισχυουν με τις slr.Δηλαδη οι φακοι των κιτ ειναι στανταρ και παλι πρεπει να τους αλλαξεις.Μονο την φορητοτητα κερδιζεις ουσιαστικα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν "πρέπει" να αλλάξεις τίποτα. Μην μπεις σε αυτό το τρυπάκι, στο λέει άνθρωπος που έχει δώσει χιλιάδες ευρώ σε εξοπλισμό. Πάρε όποια σου κάνει κλικ, μην το κάψεις στο διάβασμα!

 

Αυτές ειναι με το κινητό

 

large.IMG_20170116_001034-2.jpglarge.IMG_20170129_110111-01.jpeg

 

Και αυτές είναι με τον D3200 και τον 18-55 του kit που λένε ότι είναι για αλλαγή:

 

large.DSC_0132.jpglarge.DSC_0114_resize.jpglarge.DSC_0145.jpglarge.DSC_0361_resize.jpglarge.DSC_0065.jpglarge.DSC_0076.jpglarge.DSC_0095.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κωστα η j5 βλεπω εχει πολυ μικρο αισθητηρα 13,2Χ8,8

Αν σου ελεγαν να διαλεξεις μεταξυ sony a5100 σωμα με φακο της αρεσκειας σου(200 -250 ευρω) ή a6000 με τον κιτ φακο ποια θα επαιρνες?

Link to comment
Share on other sites

 

@kkgr

Κώστα οι φωτογραφίες που ανέβασες και έχουν τραβηχτεί με τον 18-55, τι ρυθμίσεις είχες στη μηχανή;  Έτσι πληροφοριακά...

Αυτές που τράβαγα εγώ χθες προσπαθούσα να έχω όσο το δυνατόν πιο ανοιχτό διάφραγμα, χαμηλό ISO και ρύθμιζα αντίστοιχα την ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φαίνονται τα exif data, για πηγαινε στο album, καπου δεξια σε καθε φωτογραφια αν θυμαμαι, ειμαι με κινητο

Link to comment
Share on other sites

Iso θα αναβεις ωστε να μπορεις να ριξεις το χρονο τουλαχιστον 1/100

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kkgr said:

Πρέπει να φαίνονται τα exif data, για πηγαινε στο album, καπου δεξια σε καθε φωτογραφια αν θυμαμαι, ειμαι με κινητο

Δεν βρίσκω κάτι.  Δες το όταν μπορείς με την ησυχία σου..

 

6 minutes ago, kkgr said:

Iso θα αναβεις ωστε να μπορεις να ριξεις το χρονο τουλαχιστον 1/100

Αυτό δεν το κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Εγω να σας πω την αληθεια μπηκα το ΣΚ σε forum και ρωτησα.Δεν εχουν καμμια σχεση με τα δικα μας forum.Απροσωποι,οι περισσοτεροι επαγγελματιες,σε απαξιουν και ειναι ολες οι μηχανες αχρηστες κατω του χιλιαρικου.Οι απαντησεις που πηρα ηταν σε link του στιλ κατσε και διαβασε και πμ ωστε να αγορασω μεταχειρισμενη.

...αυτό ακριβώς ήθελα να επισημάνω απλά λίγο ποιο απρόσωπα. όταν ρώτησα κάποτε για μηχανή των 300-400 δεν μπορείς να φανταστείς τη απαξίωση ένιωσα, ένας με έγραψε ότι με 300-400 ευρό ότι παίρνω μόνο ένα φακό.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, avraamp said:

Αυτό δεν το κατάλαβα...

Στο ενυδρείο προσπαθείς να βγάλεις ακίνητα τα ψάρια που κινούνται συνεχώς. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να έχεις μικρό χρόνο έκθεσης. 

 

Εμπειρικά θα δεις ότι 1/100 και πιο κάτω είναι οκ χρόνος. Αναγκαστικά θα ανεβάσεις ISO ώστε με μικρούς χρόνους να έχεις πιο φωτεινές φωτογραφίες. 

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος Επιτηδες το κανουν για να πουλησουν τις δικιες τους.Απαξιωση μεν αλλα τα προσωπικα μηνυματα για να παρω τις δικιες τους στην τιμη που θελω δε

Link to comment
Share on other sites

@kkgr

Οι φωτογραφίες με την  D3200 και τον 18-55 του kit δεν με εντυπωσίασαν με την   fujifilm finepix f30 έβγαλα της παρακάτω φωτογραφίες αν είναι με την d3300 να βγάζω ελαφρός καλύτερες φωτογραφίες τότε δεν αξίζει να μπω καν στον κόπο της αγοράς κρατώ την f30.

 

1. θέλω μεγαλύτερη ευκρίνεια στα φτερά της μέλισσας που πετά

in%2001_zpsgyucdy1c.jpg

 

2. θέλω καλύτερο και καθαρό ζουμ από ότι στις παρακάτω φωτογραφίες

in05_zpsgsr1iun1.jpg

er01_zpsyvcj0ncq.jpg

 

3 θέλω μεγαλύτερη ευκρίνεια στο μακρο

in04_zps3nyb49si.jpg

in06_zps1eqgmqev.jpg

 

4. θέλω καλύτερες νυχτερινές λείψεις με φλας όταν κάτι κινήται

in%2002_zpslto8oera.jpg

 

τέλος θέλω μεγαλύτερη λεπτομέρεια στα ηλιοβασιλέματα.

06_zpsysgwtcso.jpg

75_zpsztoubdz5.jpg

16_zpsht20qral.jpg

34_zpsgdb1fzpu.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε περιορίζει, ναι, να την κρατήσεις και μην την αλλάξεις. Απλώς στις συνθήκες φωτισμού και το θέμα που έβαλα δεν πιστεύω ότι θα τα κατάφερνε η f30. 

 

Από ό,τι βλέπω έχεις flash, δοκίμασε με flash μπροστά στο γυαλί :)

Link to comment
Share on other sites

Ευκρίνεια στα φτερά της μέλισσας δεν έχεις γιατί έχεις νετάρει στο φυτό,μ η μέλισσα είναι out of focus

Link to comment
Share on other sites

εννοήτε ότι ρέταρα στο φυτό γιατί δεν ήξερα πότε θα έρθει η μέλλισα απλά περίμενα και ηλπιζα πως σε κάποια φάση θα έρθει. απλά πίστευα πως με μια πιο καλύτερη ερασιτεχνική μηχανή θα είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα, εξάλλου πως να εστιάσω κάπου που ποιο μπροστά δεν υπάρχει απλά εστιάζεις στο περίπου και περιμένεις να περάσει ακριβός από το σημείο εστίασης.

Εν ολίγης θες να πεις πως και με την d3300 θα είχα παρόμοια ή ελαφρός καλύτερα αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...