Jump to content

Recommended Posts

Με μια σχετικα προχειρη αναγνωση των τεχνικων λεππτομερειων, να σου αναφερω οτι Sony k Canon εχουν μεγαλυτερους αισθητηρες απο τις αλλες. Αυτο μεταφραζεται (θεωριτικα) σε λιγοτερο θορυβο. Η Canon εχει τον πιο ευρυγωνιο φακο κιτ αλλα κ τον πιο σκοτεινο στο αλλο ακρο του, ενω η Ολυμπους η μονη που δεν εχει WIFI.

Και ενα μειονεκτημα ολων, η απουσια οπτικου σκοπευτρου. (Θα το καταλαβεις το καλοκαιρι στην παραλια)

Απο κει κ περα η επιλογη ειναι δικια σου. Ριξε καμια ματια σε κανενα συγκριτικο στο νετ.

 

+1 για Κατερελο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Παράγγειλα και περιμένω από βδομάδα έναν φακό, τον  Sigma 70-300mm f4-5.6 DG Macro για Nikon, τον έχει κανείς, ή τον έχει δοκιμάσει σαν φακό να μου πείτε την άποψή σας, εάν έκανα καλή επιλογή

Ο φακός είναι αυτός

 

 

81PIAKqVuIL._SL1500_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ό,τι πλήρωσες, μέτριος.

Το θεμα ειναι για τι φωρογραφία τον πήρες.

Γενικά εκτός του ζοομ, δεν νομιζω οτι προσφερει κατι, ειναι αργος φακός. Ειναι ο φακός που ολοι οι αρχαριοι αγοραζουν καθώς εχουν το συνδρομο του ζοομ. Αργοτερα, οταν κατασταλλαζεις φωτογραφικα καταλαβαινεις οτι δεν τον χρειάζεσαι.

Για να μην παρεξηγηθεις, τον ειχα κι εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, Κατάλαβα τον πήρα για ένα έχω ένα φακό με μεγάλο ζουμ για φωτογραφίες διάφορες μιας και το βρήκα καλή τιμή είπα να τον δοκιμάσω ,ευχαριστώ για την ενημέρωση

beware for everything


Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι γνώστες στο θέμα dslr να μας κάνετε μια ανάλυση για φακούς και τα σχετικά;

Να πάρουμε μια εικόνα και εμείς οι αρχάριοι της φωτογραφίας, αν χρειαστεί ποτέ να αναβαθμιστούμε σε φακό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα από τις φωτογραφιες σου.

Έχεις πάει σε μία all rounder φθηνή επιλογή που σε καλύπτει σχεδόν σε όλα. Το θέμα είναι τι θες από εκεί κι επειτα.

Για μένα μία πολύ καλή αγορά με λίγα χρήματα είναι ο prime 50αρης ονόματι plastic fantastic.

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=7529

Θα πάθεις εγγεφαλικά με το πόσο πιο ξυράφι φωτογραφίες θα βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kkgr said:

Ναι το είδα από τις φωτογραφιες σου. Είδες φοβερή ποιότητα η Canon?:P  Είδα πιο πάνω ότι της έχεις αδυναμία...

Έχεις πάει σε μία all rounder φθηνή επιλογή που σε καλύπτει σχεδόν σε όλα. Το θέμα είναι τι θες από εκεί κι επειτα.

Για μένα μία πολύ καλή αγορά με λίγα χρήματα είναι ο prime 50αρης ονόματι plastic fantastic.

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=7529

Θα πάθεις εγγεφαλικά με το πόσο πιο ξυράφι φωτογραφίες θα βγάζεις.

Η χρήση της μηχανής είναι οικογενειακή, δηλαδή γιορτές, εκδηλώσεις, διακοπές...

Πλέον και ενυδρείο.... όταν την είχα αγοράσει δεν είχα ασχοληθεί ακόμα με τα ενυδρεία.  Βέβαια φαντάσου ότι σπάνια βγάζω τη μηχανή για να φωτογραφίσω το ενυδρείο, συνήθως με το κινητό που είναι πιο εύκαιρο.

 

Επιλογή που να με καλύπτει σχεδόν σε όλα... όπως το λες.  Με αυτό το σκεπτικό πήρα το φακό, όσο το είχα ψάξει τότε...

Τώρα για το φακό που μου προτείνεις δεν ξέρω και πολλά να πω...  Ίσως αν μπορούσες να μου αναλύσεις κάποια περισσότερα πράγματα γύρω από τους φακούς και που θα με καλύψει ο συγκεκριμένος...καθώς και κάποιες άλλες επιλογές προτάσεις... τι διαφορετικό θα δω σε σχέση με τον δικό μου φακό...

Αν δεν χαλάμε και το θέμα του Κοσμά @kosmas.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Για μένα μία πολύ καλή αγορά με λίγα χρήματα είναι ο prime 50αρης ονόματι plastic fantastic

Ο plastic fantastic ειναι το προηγουμενο μοντελο που ακομα κ η μοντουρα του φακου ηταν πλαστικη. Ο φακος του link ειναι με μεταλλικη καθως κ με STM μοτερακι που τον κανει πιο γρηγορο κ αθορυβο στην εστιαση. Οπως κ να εχει επικροτω την προταση σου. Και εγω αυτον θα προτεινα

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

τι διαφορετικό θα δω σε σχέση με τον δικό μου φακό

Πολλα. Καταρχην ξεχνας το ζουμ. Κατα δευτερο f1.8  σημαινει απλετο φως προς τον αισθητηρα της μηχανης (πιο γρηγορες ταχυτητες κλειστρου) και ξεφονταρισμα του θεματος απο το backround λογω μικρου βαθους πεδιου.

Δες τι εννοω εδω 

_MG_4150

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Antonis K said:

Ο plastic fantastic ειναι το προηγουμενο μοντελο που ακομα κ η μοντουρα του φακου ηταν πλαστικη. Ο φακος του link ειναι με μεταλλικη καθως κ με STM μοτερακι που τον κανει πιο γρηγορο κ αθορυβο στην εστιαση. Οπως κ να εχει επικροτω την προταση σου. Και εγω αυτον θα προτεινα

 

Πολλα. Καταρχην ξεχνας το ζουμ. Κατα δευτερο f1.8  σημαινει απλετο φως προς τον αισθητηρα της μηχανης (πιο γρηγορες ταχυτητες κλειστρου) και ξεφονταρισμα του θεματος απο το backround λογω μικρου βαθους πεδιου.

 

 

 

Αυτό τώρα με το ζουμ είναι καλό δηλαδή;

Με ένα τέτοιο φακό δεν θα πρέπει να τραβάω φωτογραφίες μόνο από συγκεκριμένη απόσταση, αφού δεν θα μπορώ να φέρω το φωτογραφικό πεδίο πιο κοντά ή μακριά αντίστοιχα;

Είδα στο λινκ που έστειλε ο Κώστας τις κατηγορίες φακών είναι οι fixed, zoom & macro.  Είχε και κάποιους ακόμα, αλλά τους προσπέρασα...

 

Τι προσφέρει ο κάθε ένας από αυτούς και για που ενδείκνυται;

Απ' ότι βλέπω το διάφραγμα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην τιμή του φακού...αφού ο αντίστοιχος 50mm σε 1.4 ή 1.2 φεύγει αρκετά...Όπως επίσης και τα mm...

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλη η χρήση του φακού. Δεν θα σε καλύψει σε οικογενειακές φωτογραφιες.

Ναι, το ότι είναι σταθερός δεν είναι καλό, για τέτοια χρήση, όχι δεν είναι καλό έτσι γενικά.

Ο 50αρης θα σε μάθει φωτογραφία. Να στήνεις σωστά το καρέ σου, να προσέχεις το βάθος πεδίου σου, να κάνεις βήμα πίσω να χωρέσεις αυτά που θες, βήμα μπροστά να κόψεις αυτά που δεν θες.

Θα βγάλεις εξαιρετικά πορτρέτα με ξυράφι θέμα και κρέμα bokeh, εν δυνάμει τον λες και macro. Έχει μηδενική παραμόρφωση. Καλά, στο ενυδρείο απλά θα τον ερωτευτείς...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εξαιρετική φωτογραφική αναβάθμιση είναι ένας υπερευρυγωνιος και να τον μάθεις σαν all rounder. Είχα έναν tokina 12-24 f2.8, φακός ερωτας

Link to comment
Share on other sites

Ο φακός έχει καλή τιμή και θα μπει στα υπ' όψιν για επόμενη αγορά...

Κάποια στιγμή μου είχαν προτείνει και κάποιο φακό 15-85 της canon αν θυμάμαι καλά, αλλά ήταν πανάκριβος και το άφησα.  Απλά δεν ήξερα τι καλύτερο θα είχε από τον δικό μου και ήταν στα διπλάσια σχεδόν χρήματα...

Θα άξιζε να κοιτάξω σε μεταχειρισμένο φακό; 

Επίσης είναι καλό να χρησιμοποιούμε φίλτρο και αν ναι τι φίλτρο;

Παρασολεϊγ;  Ποια ακριβώς η χρησιμότητά του;

Link to comment
Share on other sites

@kkgr
Να σε κουράσω άλλη μία φορά να μου πεις την γνώμη σου και για αυτόν τον φακό Nikon AF-S Nikkor 18-140mm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελευθερα γραφετε οτι θελετε στο θεμα μου που να εχει σχεση με την φωτογραφια.Οσο πιο πολλα γραψετε τοσα πιο πολλα θα μαθω.Οι εμπειριες σας ειναι πολυ σημαντικες για μενα και οπως ανακαλυπτουμε και για αλλους φιλους εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Force said:

@kkgr
Να σε κουράσω άλλη μία φορά να μου πεις την γνώμη σου και για αυτόν τον φακό Nikon AF-S Nikkor 18-140mm

Καλός all rounder, προφανώς κάνεις παραχωρήσεις αλλά σε αυτά τα λεφτά και με αυτό το εύρος mm δεν μπορείς να έχεις τον τέλειο φακό. 

 

Το αργό f5.6 στα 140mm τα σώνεις με το VR που κάνει καλή δουλειά και σου δίνει σίγουρα ένα stop κέρδος. Αν τον θες για να αντικαταστήσεις τον kit 18-55 είναι καλή επιλογή. 

 

Αν μπορείς να ανέβεις σε budget όμως να δεις σοβαρά τον Sigma 17-70 f2.8/4.0 DC MACRO HSM

Link to comment
Share on other sites

πείτε τα όλα ξεζουμίστε τα γιατί στους επόμενους μήνες θα ήθελα και εγώ να πάρω μια μηχανή και δεν θα ήταν κακό να μαζεύω γνώσεις απο τώρα.

θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη και πόσους φακούς θέλω για τα παρακάτω στιλ φωτογράφισης.

 

1. Ενυδρείο: Βγάζω που και που και απλά με ενδιαφέρει να είναι όμορφες οι φωτογραφίες αλλά το κυριότερο είναι για εμένα να βγάζει σωστά χρώματα

2. Τοπία: Αυτά με ενδιαφέρουν αρκετά 

3. Ηλιοβασιλέματα: Αυτά με ενδιαφέρουν πολύ 

4.Μακρο φωτογράφιση: και αυτή με ενδιαφέρει πολύ να βγάζω φωτογραφίες απο ζουζούνια είτε ακίνητα είτε εν κίνηση και στον αέρα.

5. Δεν με ενδιαφέρουν τα πορτρέτα με φτάνει να βγάζω νορμάλ οικογενειακές στιγμές.

6. Νύχτα: θα με άρεζε αλλά δεν τρελαίνομε κιόλας

 

Link to comment
Share on other sites

Καλός all rounder, προφανώς κάνεις παραχωρήσεις αλλά σε αυτά τα λεφτά και με αυτό το εύρος mm δεν μπορείς να έχεις τον τέλειο φακό. 
 
Το αργό f5.6 στα 140mm τα σώνεις με το VR που κάνει καλή δουλειά και σου δίνει σίγουρα ένα stop κέρδος. Αν τον θες για να αντικαταστήσεις τον kit 18-55 είναι καλή επιλογή. 
 
Αν μπορείς να ανέβεις σε budget όμως να δεις σοβαρά τον Sigma 17-70 f2.8/4.0 DC MACRO HSM


Σε ευχαριστώ και πάλι

beware for everything

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ακομα 2 αποριες

1.Διαφορα CMOS και LIVEMOS-τι ειναι καλυτερο?

2.Μηπως ειναι καλυτερη λυση ενα σωμα πιο παλιο μοντελο για πιο οικονομικο και εναν πιο καλο φακο απο αυτο των κιτ?

Link to comment
Share on other sites

πείτε τα όλα ξεζουμίστε τα γιατί στους επόμενους μήνες θα ήθελα και εγώ να πάρω μια μηχανή και δεν θα ήταν κακό να μαζεύω γνώσεις απο τώρα.
θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη και πόσους φακούς θέλω για τα παρακάτω στιλ φωτογράφισης.
 
1. Ενυδρείο: Βγάζω που και που και απλά με ενδιαφέρει να είναι όμορφες οι φωτογραφίες αλλά το κυριότερο είναι για εμένα να βγάζει σωστά χρώματα
2. Τοπία: Αυτά με ενδιαφέρουν αρκετά 
3. Ηλιοβασιλέματα: Αυτά με ενδιαφέρουν πολύ 
4.Μακρο φωτογράφιση: και αυτή με ενδιαφέρει πολύ να βγάζω φωτογραφίες απο ζουζούνια είτε ακίνητα είτε εν κίνηση και στον αέρα.
5. Δεν με ενδιαφέρουν τα πορτρέτα με φτάνει να βγάζω νορμάλ οικογενειακές στιγμές.
6. Νύχτα: θα με άρεζε αλλά δεν τρελαίνομε κιόλας
 

Να μας πεις και budget.

Θεωρητικά ολα αυτα που λες γινονται και με τους κιτ 18-55.

Δεδομενου οτι αν παρεις σωμα διχως κιτ φακο δέν γλιτωνεις και τιποτα, θα προτεινα να ξεκκνησεις με κιτ και μετα παιρνεις εναν φακο σαν τον Σιγμα που προτεινα παραπανω, αυτος ο φακος γι αυτο που ειναι επρεπε να εχει 1.000 και πανω.

Σκεψου οτι ειχα και τον Νικον 17-55 f2.8 που τον ειχα παρει 1200 αν θυμαμαι και τον ειχα στην τσαντα μιας και χρησιμοποιουσα τον Σιγμα.
Link to comment
Share on other sites

Επισης, αυτα που αναφερεις ως θεματα, ειναι κυριως θεμα τεχνικης παρα εξοπλισμου. Θα τα αναλυσουμε εν καιρω, γραφω απο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Για σώμα και φακό/κους 400-500 το ανώτατο όριο πόνου :) 

και 12 μήνες αργότερα θα μπορούσα να επένδυα άλλα 200 ευρώ για έναν επιπλέον φακό.

Την τεχνική σίγουρα δεν την γνωρίζω αφού δεν έχω και τα ανάλογα μηχανήματα,

Δεν θα έλεγα όμως ότι είμαι άσχετος και έχω βγάλει αρκετά όμορφες φωτογραφίες με μια fujifilm finepix f30.

 

Πάντως αν βγάζω φωτογραφίες απο το ενυδρείο  όπως αυτή με την colisa lalia θα είμαι υπερκαλυμμένος.

 

Link to comment
Share on other sites

@kosmas  το καθε pixel αποτελειτε απο την φωτοευαισθητη περιοχη και το ηλεκτρονικο κυκλωμα που μετατρεπει το φως σε ηλ. σημα. Οι livemos σε σχεση με τους cmos εχουν μεγαλυτερη φωτοευαισθητη περιοχη που σε θεωριτικο επιπεδο ειναι καλυτερο. 

@Χρήστος Τα φωτογραφικά προϊόντα ειναι απο τα πιο τιμια της αγορας αφου "οτι πληρωσεις παίρνεις"  με ελαχιστες εξαιρεσεις. Επεισης το κεφάλαιο φωτογραφια  δε ειναι δυνατο να αναλυθει σε ενα θεμα. Ειναι σαν να λεμε οτι οτι θα αναλυσουμε το χομπυ του ενυδρείου σε ενα θεμα. Και οπως τα ενυδρεία ετσι κ η σοβαρη ενασχόληση με τη φωτογραφια,  θελει πολυυυυυ διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους κατεχουν την αγγλικη γλωσσα κ εχουν ορεξη για διαβασμα

 

http://digital-photography-school.com/digital-photography-tips-for-beginners/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...