Jump to content

Recommended Posts

πριν 23 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Θα είναι μόνο για κοντινές σε ψάρια και διάφορα σημεία του ενυδρείου...

Πας λιγο πιο πισω κ πιανεις ολο το ενυδρειο :P

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Επίσης αν πάμε σε ένα φακό σαν τον δεύτερο στα 38mm με μικρότερο (μεγαλυτερο) διάφραγμα f2, η τιμή πάλι εκτοξεύεται

 Οσο πιο μεγαλο το μεγιστο διαφραγμα, τοσο πιο δυσκολος σχεδιαστικα ειναι ο φακος γιαυτο κ η τιμη εκτοξευεται. Οι 50ρηδες γενικοτερα ειναι απο τη φυση τους οι πιο απλοι κ γιαυτο ειναι φθηνοτεροι απο πχ 35ρηδες. 

Το STM και το USM αναφερονται στο μοτερ που γυρναει τον φακο για να εστιασει. Το USM στις Canon σημαινει Ultrasonic Motor και μπαινει στα top μοντελα αφου θεωρειται πιο γρηγορο κ ακριβες.

Τελος να συμφωνησω με τον @kkgr και να πω οτι αν ειχα εναν φακο θα ηθελα να ειναι οσο πιο ευρυγωνιος γινεται , αδιαφοροντας για το αλλο ακρο του ζουμ. Ο δικος μου βασικος φακος ειναι ο https://www.katerelos.gr/product/9258/canon-ef-s-15-85mm-f-3-5-5-6-is-usm.html 

Σε σχεση με τον κιτ 18-55 (εκτος απο αλλες διαφορες) η διαφορα 55 με 85mm ενταξει υπαρχει αλλα οκ, αλλα τα 15 σε σχεση με τα 18mm στην πραξη εχουν πολυ μεγαλη διαφορα και ειναι πιο χρησιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
6 minutes ago, kkgr said:

Tα παρασολειγ (lens hood) δεν είναι φίλτρα, είναι αυτό της φωτογραφίας και ο σκοπός τους είναι να κόβουν τις αντανακλάσεις του φωτός. Είναι μοναδικά σχεδιασμένα για κάθε φακό καθώς ο κάθε φακός έχει γυαλί διαφορετικά σχεδιασμένο. 

 

Από φίλτρο, αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεσαι κάτι, αν θες να βάλεις ντε και καλά, βάλε ένα UV που θα κόψει κάποιες αντανακλάσεις σε εξωτερική φωτογραφία και επίσης προστατεύει τον φακό σου από χτυπήματα. 

 

Ο 1.2 είναι πανάκριβος γιατί από 1.8 σε 1.2 είναι μεγάλη η διαφορά και λίγοι φακοί έχουν τόσο ανοιχτό διάφραγμα. Τα γούστα πληρώνονται. 

 

Σχετικά με το ενυδρείο σου και τα 30mm, δεν μπορούσες να κάνεις ένα βήμα παραπάνω προς τα πίσω και να στο χωρέσει με 50mm; Γενικά κάνε αυτή τη δοκιμή, έχε κλειδωμένα στα 50mm τον φακό σου και δες πως θα είσαι. Θα σε ξενίσει στην αρχή αλλά αν το συνηθίσεις θα είσαι μάγκας. 

Ναι ρε εσύ Κώστα,

 

Το ξέρω ότι το παρασολέϊγ και το φίλτρο είναι διαφορετικά πράγματα, απλά ήθελα να καταλάβω τη χρησιμότητα του καθενός.

 

Το ενυδρείο έχει 1,50 μέτρο μήκος και δεν μπορώ να πάω άλλο πίσω για να το χωρέσω όλο στο πλάνο... πέφτω πάνω στη ντουλάπα...:P Ο χώρος από το ενυδρείο μέχρι τη ντουλάπα πίσω πρέπει να είναι 3,5-4 μέτρα.

Αυτός είναι και ο λόγος που το αναφέρω.  Μην πάω και πάρω ένα φακό που τελικά δεν θα με βολέψει στις λήψεις μου.  Πολύ καλό και φθηνό μεν αλλά δεν θα με βολέψει.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα-αφου οσο μικροτερος ο πρωτος αριθμος(18mm) και κατω ειναι καλυτερα γιατι στον @avraamp προτεινατε σταθερο 38mm ή 50?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kosmas said:

Εγω δεν καταλαβα-αφου οσο μικροτερος ο πρωτος αριθμος(18mm) και κατω ειναι καλυτερα γιατι στον @avraamp προτεινατε σταθερο 38mm ή 50?

Μάλλον για την δυνατότητα του μεγαλύτερου διαφράγματος...f1.8

50 μου πρότειναν, όχι 38.  Εγώ είπα ότι θέλω 38 για να φωτογραφίσω πανοραμικό το ενυδρείο.  Το οποίο είναι λάθος, 30 θέλω

13 minutes ago, Antonis K said:

Πας λιγο πιο πισω κ πιανεις ολο το ενυδρειο :P

 

 Οσο πιο μεγαλο το μεγιστο διαφραγμα, τοσο πιο δυσκολος σχεδιαστικα ειναι ο φακος γιαυτο κ η τιμη εκτοξευεται. Οι 50ρηδες γενικοτερα ειναι απο τη φυση τους οι πιο απλοι κ γιαυτο ειναι φθηνοτεροι απο πχ 35ρηδες. 

Το STM και το USM αναφερονται στο μοτερ που γυρναει τον φακο για να εστιασει. Το USM στις Canon σημαινει Ultrasonic Motor και μπαινει στα top μοντελα αφου θεωρειται πιο γρηγορο κ ακριβες.

Τελος να συμφωνησω με τον @kkgr και να πω οτι αν ειχα εναν φακο θα ηθελα να ειναι οσο πιο ευρυγωνιος γινεται , αδιαφοροντας για το αλλο ακρο του ζουμ. Ο δικος μου βασικος φακος ειναι ο https://www.katerelos.gr/product/9258/canon-ef-s-15-85mm-f-3-5-5-6-is-usm.html 

Σε σχεση με τον κιτ 18-55 (εκτος απο αλλες διαφορες) η διαφορα 55 με 85mm ενταξει υπαρχει αλλα οκ, αλλα τα 15 σε σχεση με τα 18mm στην πραξη εχουν πολυ μεγαλη διαφορα και ειναι πιο χρησιμα.

Αυτό τον φακό που λες Αντώνη μου είχε προτείνει παλιότερα και ένας φίλος, αλλά δυστυχώς έμεινε απλά στα σχέδια γιατί ήταν ακριβός.

Αυτός βέβαια σου δίνει 15 αντί για 18 αλλά και το διάφραγμα πάλι δεν μπορείς να πεις ότι είναι μεγάλο...3.5

 

Εγώ από την άλλη έχω αυτό το φακό

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=4411

 

Ο οποίος θεωρητικά σε αυτό που υστερεί σε σχέση με τον δικό σου είναι το 15 με το 18.  Από την άλλη όμως φτάνει στο 135 αντί για 85.  Διάφραγμα έχουν το ίδιο, οπότε πάλι δεν μπορώ να καταλάβω.  

Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή;:headonwall:

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι πιο ποιοτικός, έχει καλύτερα κλύσταλλα, είναι και USM. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kosmas said:

Εγω δεν καταλαβα-αφου οσο μικροτερος ο πρωτος αριθμος(18mm) και κατω ειναι καλυτερα γιατι στον @avraamp προτεινατε σταθερο 38mm ή 50?

Προτάθηκε ως 2ος, όχι για καθημερινός. Αυτός που έχει τον καλύπτει για κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανω καλα.Σκεφτομαι πρωτα να βρω και να παρω εναν φακο καλουτσικο καθημερινο σαν τον sigma που προτεινε ο Κωστας και μετα να ψαξω να βρω ενα σωμα που θα ταιριαζει.Παντως οι mirrorless φακοι δεν εχουν μεγαλη ποικιλια και ειναι πιο ακριβοι.Δεν ξερω με εναν ανταπτορα αν γινεται δουλεια-αν οχι θα παρω slr

@kkgr 3η σελιδα στο #62 εκανα μια ερωτηση αλλα ξεχασες να μου απαντησεις:P

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη για την παρέμβαση, από την στιγμή που αποφάσισα να πάρω μια κόμπακτ μηχανή ψάχνω να διαβάσω σε ξένες σελίδες για κριτικές και ο ένα λέει έτσι ο άλλος γιουβέτσι πχ η μια σελίδα ανεβάζει το χ μοντέλο και η άλλοι το κατεβάζει στα τάρταρα τη στο καλό συμβαίνει!

Μήπως ξέρει κανείς να με προτείνει κάποια αξιόλογη σελίδα με αξιόλογη κριτική μηχανών σε μια τιμή μεταξύ 180-220 ευρώ η μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια μηχανή σε αυτές της τιμές;

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2017 at 11:12 AM, kosmas said:

Κωστα η j5 βλεπω εχει πολυ μικρο αισθητηρα 13,2Χ8,8

Αν σου ελεγαν να διαλεξεις μεταξυ sony a5100 σωμα με φακο της αρεσκειας σου(200 -250 ευρω) ή a6000 με τον κιτ φακο ποια θα επαιρνες?

Ναι έχει, είναι η πιο φθηνή όμως και μέσα στο budget που έβαλες που από ό,τι καταλαβαίνω πλέον πήγε περίπατο. Γι αυτό αρχικά σου είπα πάρτην και με ευχαριστείς μετά, για το πόσο καλή μηχανή πήρες με τα λεφτά και για το ότι δεν μπήκες στο τρυπάκι να πάρεις το καλύτερο του καλύτερου (που τελικά δεν θα είναι) και θα έχεις δώσει 7, 8 κατοστάρικα :)

 

5100 και 6000 θα τις έπαιρνα και τις 2 με τον κιτ φακό. Θα στο πω απλά, οι φακοί είναι πολύ καλύτεροί  από εσένα, θα σου πάρει τουλάχιστον 1 χρόνο (με πολλή χρήση) να πεις ότι θες κάτι παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Χρήστος said:

Ρε παιδιά συγνώμη για την παρέμβαση, από την στιγμή που αποφάσισα να πάρω μια κόμπακτ μηχανή ψάχνω να διαβάσω σε ξένες σελίδες για κριτικές και ο ένα λέει έτσι ο άλλος γιουβέτσι πχ η μια σελίδα ανεβάζει το χ μοντέλο και η άλλοι το κατεβάζει στα τάρταρα τη στο καλό συμβαίνει!

Μήπως ξέρει κανείς να με προτείνει κάποια αξιόλογη σελίδα με αξιόλογη κριτική μηχανών σε μια τιμή μεταξύ 180-220 ευρώ η μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια μηχανή σε αυτές της τιμές;

 

Πάντα διαβάζω το https://www.dpreview.com

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τον ορο bokeh τι ειναι γιατι διαβασα καπου οτι η j5 υστερει σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Βρε μη μπλεκεις με τέτοιες λεπτομερειες. Ο ορος αναφέρετε στο πως φαινονται τα out of focus στο καδρο κ εχει να κανει με τον φακο κυριως και οχι με την μηχανη.  

@Χρήστος γενικοτερα sony και panasonic βγαζουν καλες compact. 

@avraamp Μακη εχεις δομιμασει να τραβηξεις με RAW κ να το επεξεργαστείς?

Επεισης να αναφερω 2 πραγματακια. 

1. Ενα must φιλτρο για μενα, ειδικα για φωτογραφηση ενυδρειου ειναι το πολωτικό φιλτρο. Ουσιαστικα κοβει τις αντανακλασεις.

2. Οποιος μπει στο τρυπακι της φωτογραφιας, το αρχικο του μπατζετ παει περιπατο. "Μηπως να παρω αυτη τη μηχανη που ειναι λιγο πιο ετσι? Μηπως αυτον το φακο που ειναι πιο αλλιως?"  Και αντε κ τα πηρα. "Μηπως να παρω κ το φιλτρακι? Το τρίποδο το χρειαζομαι χτες. Εξωτερικο φλας?" 

Γνωμη μου ειναι οτι παιρνω οτι καλύτερο μπορω να διαθεσω κ σιγα σιγα, αναλογα με τις φωτογραφικές μου αναγκες, επενδυω ή οχι σε κατι παραπανω. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Antonis K said:

Βρε μη μπλεκεις με τέτοιες λεπτομερειες. Ο ορος αναφέρετε στο πως φαινονται τα out of focus στο καδρο κ εχει να κανει με τον φακο κυριως και οχι με την μηχανη.  

@Χρήστος γενικοτερα sony και panasonic βγαζουν καλες compact. 

@avraamp Μακη εχεις δομιμασει να τραβηξεις με RAW κ να το επεξεργαστείς?

Επεισης να αναφερω 2 πραγματακια. 

1. Ενα must φιλτρο για μενα, ειδικα για φωτογραφηση ενυδρειου ειναι το πολωτικό φιλτρο. Ουσιαστικα κοβει τις αντανακλασεις.  Χρησιμοποιείς κάτι αντίστοιχο;

2. Οποιος μπει στο τρυπακι της φωτογραφιας, το αρχικο του μπατζετ παει περιπατο. "Μηπως να παρω αυτη τη μηχανη που ειναι λιγο πιο ετσι? Μηπως αυτον το φακο που ειναι πιο αλλιως?"  Και αντε κ τα πηρα. "Μηπως να παρω κ το φιλτρακι? Το τρίποδο το χρειαζομαι χτες. Εξωτερικο φλας?" 

Γνωμη μου ειναι οτι παιρνω οτι καλύτερο μπορω να διαθεσω κ σιγα σιγα, αναλογα με τις φωτογραφικές μου αναγκες, επενδυω ή οχι σε κατι παραπανω. 

Έχω τραβήξει και με RAW και το έχω επεξεργαστεί.  Απλά με την επεξεργασία δεν το πολυέχω, άλλο μεγάλο κομμάτι αυτό της επεξεργασίας... ειδικά με το photoshop χάνομαι..

Λίγα και απλά πράγματα και όχι με photoshop... 

Η αλήθεια είναι ότι καιρό θέλω να κάνω το εγχείρημα της αγοράς ενός δεύτερου φακού για την μηχανή μου, όπως και μιας καλής θήκης για τη μεταφορά... οπότε αυτό το πολύ ωραίο θέμα του Κοσμά μου δίνει την αφορμή να το ξεκινήσω πάλι και να το ψάξω λίγο παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κυυκλικο Πολωτικό στο ενυδρειο δεν νομιζω οτι χρειαζεται ενω θελει και εμπειρια για σωστη χρηση και γι αυτο δεν το προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολωτικό φίλτρο για τη φωτογραφηση ενυδρειου. Χανεις λιγο σε φωτεινότητα αλλα ειδικά αν πας κοντα, σου κοβει τα ειδωλα πανω στο τζαμι (μέχρι καποιο βαθμο) 

Επεισης προσφέρει μεγαλυτερο κορεσμο στα χρωματα αλλα σίγουρα θελει καποια εξοικείωση.  Μακη αν θες μπορω μα σου δανεισω τον 50ρι να παιξεις λιγο, μιας κ εχουμε την ιδια μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε χρονια να αναβαθμιστει με καποιο θεμα το forum στις Τεχνικες Φωτογραφισης Ενυδρειων και επειδη βλεπω οτι υπαρχει ενα σχετικο ενδιαφερων θα μπορουσε καποιος συντονιστης ή διαχειριστης ο Δημητρης @Husky_Jim που ασχολειται να προσθεσει καποιες γενικες πληροφοριες για την φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Antonis K said:

Προσωπικά χρησιμοποιώ πολωτικό φίλτρο για τη φωτογραφηση ενυδρειου. Χανεις λιγο σε φωτεινότητα αλλα ειδικά αν πας κοντα, σου κοβει τα ειδωλα πανω στο τζαμι (μέχρι καποιο βαθμο) 

Επεισης προσφέρει μεγαλυτερο κορεσμο στα χρωματα αλλα σίγουρα θελει καποια εξοικείωση.  Μακη αν θες μπορω μα σου δανεισω τον 50ρι να παιξεις λιγο, μιας κ εχουμε την ιδια μηχανη.

Θα κανονίσουμε να έρθεις από το σπίτι...να πιούμε και τίποτα:bigemo_harabe_net-56::bigemo_harabe_net-178:...να μου δείξεις και επί τόπου κάποια πράγματα.

Εννοείται να φέρεις και τους άλλους φακούς μαζί για να συγκρίνουμε κιόλας...

Όλο λέγαμε να βρεθούμε στη συνάντηση να τα πούμε και από κοντά περί φωτογραφίας και ενώ έχει τύχει να πάμε σε συνάντηση δεν γνωριστήκαμε ούτε από κοντά...

 

Θα κανονίσουμε να έρθει ο Κώστας @kkgr μήπως αλλάξει γνώμη για τις Canon...:P

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την προσφορά σου... @Antonis K

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Θα κανονίσουμε να έρθεις από το σπίτι...να πιούμε και τίποτα:bigemo_harabe_net-56::bigemo_harabe_net-178:...να μου δείξεις και επί τόπου κάποια πράγματα.

Εννοείται να φέρεις και τους άλλους φακούς μαζί για να συγκρίνουμε κιόλας...

Όλο λέγαμε να βρεθούμε στη συνάντηση να τα πούμε και από κοντά περί φωτογραφίας και ενώ έχει τύχει να πάμε σε συνάντηση δεν γνωριστήκαμε ούτε από κοντά...

 

Θα κανονίσουμε να έρθει ο Κώστας @kkgr μήπως αλλάξει γνώμη για τις Canon...:P

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την προσφορά σου... @Antonis K

 

Εγω που ανοιξα το θεμα στην απ'εξω?:P

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kosmas said:

Εγω που ανοιξα το θεμα στην απ'εξω?:P

Έλα φιλαράκι να σε καταστρέψουμε και εσένα...:hehe

Σε βλέπω μετά για Κατερέλο και dslr...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοβαμαι τον Κατερελο-ποιο πολυ φοβαμαι μην κολλησω και γινω δισκας:hehe

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kosmas said:

Δεν φοβαμαι τον Κατερελο-ποιο πολυ φοβαμαι μην κολλησω και γινω δισκας:hehe

Αφού πήγες απ' τον Στάθη @stathis spithas και δεν κόλλησες που είδες τα θεριά...δεν σε φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Αφού πήγες απ' τον Στάθη @stathis spithas και δεν κόλλησες που είδες τα θεριά...δεν σε φοβάμαι...

Δεν ειχα τοτε ακομα ψαρια για να μπορω να συγκρινω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Δεν ειχα τοτε ακομα ψαρια για να μπορω να συγκρινω...

Τελικα πρεπει να κανουμε περισοτερο παρεα Κωσμα!!:shifty:

Μηπως και σε σωσουμε απο την μαυρη ηπειρο και σε φερουμε σε ποιο σκοτεινα και ομορφα νερα!!;)

Link to comment
Share on other sites

Και παρεα θα κανουμε και νερα θα δοκιμασουμε χρονος, θεληση, χρημα και αγαπη να υπαρχει:)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πιστεύω πως θα ήσαστε στην κοπή πίτα και να σας συναντήσω για να με κάνετε μερικά μαθήματα επί τόπου :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...