Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Εγώ το είχα και μια χαρά.

Τρέχετε με detritus kαι ότι άλλο βρει.

Link to comment
Share on other sites

Επιθετικό τρώει ασπόνδυλα και ψαράκια λέει όμως! Άσε θα περιμένω να δουλέψει το αντιφωσφωρο και μετά κανένα τανγκ.

Link to comment
Share on other sites

Καί τι τρώει ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις μετά την χθεσινή αλλαγή 60 λίτρων

Mg:1140

Ca: 380 

KH: 8,2

Αλατοτητα 1025 

Link to comment
Share on other sites

Ο kh μου, έπεσε αρκετά. Δεν ξέρω αν ήταν και πιο κάτω πριν την αλλαγή. Από τι να έπεσε ?

Επίσης δε εν ανέβηκε το ασβέστιο. 

Είναι κάποιο μιξ της seachem νομίζω που ανεβάζει δύο τρεις μετρήσεις. Αλλιώς τι να πάρω?

Πάντως αν κάνω κάθε εβδομάδα 50-60 λίτρα αλλαγή και τρώω τόσο αλάτι,μάλλον συμφέρει να αγοράσω υγρά. Δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Σημερινές μετρήσεις μετά την χθεσινή αλλαγή 60 λίτρων

Mg:1140

Ca: 380 

KH: 8,2

Αλατοτητα 1025 

Ανέβασε το μαγνήσιο και λίγο το ασβέστιο.Δες το reef copleet

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Παίζει από αλάτι σε αλάτι ίδιας μάρκας να βγαζει χαμηλότερο kh? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxlina έγραψε:

Οκ. Παίζει από αλάτι σε αλάτι ίδιας μάρκας να βγαζει χαμηλότερο kh? 

Παιζει εαν θες πάρε το red sea το απλό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λέω να βάλω polyps button mutuki, εφυλιες και λίγο πράσινο χορταρακι τι είναι δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί με το απλό Μετρούσα 10, και τώρα μετά από δύο αλλαγές με το Reef salt μέτρησα 8.

Λες γι αυτό να έχασα τα ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Το Red sea είπες ?

Νόμισα το sea salt. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Ναι γιατί με το απλό Μετρούσα 10, και τώρα μετά από δύο αλλαγές με το Reef salt μέτρησα 8.

Λες γι αυτό να έχασα τα ψάρια ?

Τι ψάρια έχασες ;

Link to comment
Share on other sites

Ένα καρδιναλιο και ένα μελανουρι. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το κλοουνακι καθάρισε. Με δύο αλλαγές νερού και κάθε μέρα τροφή σε σκορδοζουμο. Ήταν σαν βαμβάκι, και απλά έπεσε. Πάμε γι αλλά. 

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μείνει χωρίς ψάρια, άστο έτσι για κανένα 2μηνο να φύγει το παράσιτο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάρια. Τρία κλόουν ρε παιδιά και μια χρωμιδα. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, saxlina said:

Έχω ψάρια. Τρία κλόουν ρε παιδιά και μια χρωμιδα. 

Καλημέρα και καλό μήνα κι από εμένα, όπως σου λέει και ο Πάνος άστο το ενυδρείο χωρίς να προσθέτεις ψάρια προς το παρών και απλά βάλε κανένα κοραλλάκι που δεν έχουν πρόβλημα με αυτ'ο το παράσιτο και άσε να δεις πως πάνε τα ψαράκια και αν δεις οτι δεν εμφανίζουν κάτι ρισκαρέ το και βάλε ψαράκια κι άλλα αλλά μετά από καιρο...ΑΝ έχεις ψαράκια μέσα και είναι ick αυτό που είχες δυστυχώς δεν θα φύγει και θα το κουβαλάνε τα ψαράκια σου γιαυτό θέλει υπομονή γιατί αν βάλεις κάτι καινούργιο μέσα και στρεσαριστεί λίγο θα σου παρουσιάσει τα ιδια συμπτώματα και δυστυχώς δεν είναι όλα τα ψαράκια σαν τους σκληροτράχιλους κλόουν.. ;/ Θέλει υπομονή!!Κοραλλάκια όμως άφοβα αν ανεβάσεις λιγάκι μαγνήσιο και ασβέστιο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι θα το κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

On Wed Apr 26 2017 at 10:19 ΜΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Επίσης λέω να βάλω polyps button mutuki, εφυλιες και λίγο πράσινο χορταρακι τι είναι δεν ξέρω 

Button ούτε καν θα γεμίσεις και στα κάψει όλα όσο για το star polyps το βάζεις μπροστά χωρίς να ακουμπάει διότι η ανάπτυξη του είναι ταχύτατη και πνίγει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά άκυρο το mutuki. Μου είπαν ότι βγάζει τοξίνες και είναι πολύ ενοχλητικό για τα υπόλοιπα. Το στάρ πολυπς βλέπω δεν ανοίγει εδώ και λίγο καιρό. Εννοείται δεν αναπτύσσεται κιόλας. Τι να φταίει οι τιμές μου ?ενώ τα μανιτάρια και οι Ξένια ανοίγουν κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες σου απλα,ανεβασε κυριως το μαγνησιο.

Link to comment
Share on other sites

reef complete οπως  σου είπε ο Νίκος,ακολο΄θησε τη δοσολογία που νομίζω είναι δυο φορές την εβδομάδα και σε 2-3 βδομάδες θα δεις και τα αποτελέσματα..Ανεβάζει μαγνήσιο και ασβέστιο!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες βρήκα σε ένα φραγκακι bubble algae. Το βράδυ που έκλεισαν τα μανιτάρια έβγαλα το φραγκακι, έσπασα το κομμάτι με την άλγη και τέλος. Ελπίζω να μην έχω και αλλού. 

Όσον αφορά την τριχοειδή δεν βλέπω καμία διαφορά με τον αντιφωσφωρο. Τον έχω μέσα περιπου ένα μήνα. Αύριο με την αλλαγή λέω να τον αλλάξω κι αυτόν. Την τριχοειδή πώς να την παλέψω ?

_20170505_161844.JPG

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένας φίλος μου είπε για ασβέστιο και μαγνήσιο από το φαρμακείο... Κανένα θέμα στο φόρουμ ?συμφέρει να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...