Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

Με salifert, πιστεύω είναι σωστές οι μετρήσεις... 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, saxlina said:

Με salifert, πιστεύω είναι σωστές οι μετρήσεις... 

Ναι, ίσως είναι το πιο αξιόπιστο από τεστ..Οπότε κανε την αλλαγή που θέλεις να κάνεις με το αλάτι, μετρα ξανά και δράσε αναλόγως.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το σωληνάκι εισαγωγής ήταν σπασμένο και δεν έβρισκα τέτοια διάμετρο σε υδραυλικά... Αλλά είμαι πολύ τυχερός, η σκούπα βυθού που είχα και πλέον δεν χρησιμοποιώ ταίριαζε ακριβώς, δεν ξέρω αν είναι και ίδια εταιρεία... 

Στην έξοδο έβαλα ένα σφουγγάρι για τις φυσαλίδες αλλά δεν κάνει δουλειά, έχω πολύ φυσαλίδα και φασαρία. Αν φτιάξω γωνία και προέκταση ώστε να πέφτει μέσα φαντάζομαι θα λυθεί το πρόβλημα.?

DSC_0100.JPG

DSC_0102.JPG

DSC_0101.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Λοιπόν, το σωληνάκι εισαγωγής ήταν σπασμένο και δεν έβρισκα τέτοια διάμετρο σε υδραυλικά... Αλλά είμαι πολύ τυχερός, η σκούπα βυθού που είχα και πλέον δεν χρησιμοποιώ ταίριαζε ακριβώς, δεν ξέρω αν είναι και ίδια εταιρεία... 

Στην έξοδο έβαλα ένα σφουγγάρι για τις φυσαλίδες αλλά δεν κάνει δουλειά, έχω πολύ φυσαλίδα και φασαρία. Αν φτιάξω γωνία και προέκταση ώστε να πέφτει μέσα φαντάζομαι θα λυθεί το πρόβλημα.?

DSC_0100.JPG

DSC_0102.JPG

DSC_0101.JPG

ωραία απλά πρόσεξε μην σου ρουφήξει κανένα ψαράκι από κάτω που είναι ανοικτό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε έχει σιτα μέσα :thumbsu:

Αφού ήταν σκούπα βυθού, :jig:

Μου έκατσε ότι πρέπει... 

Link to comment
Share on other sites

α οκ τότε δεν το πρόσεξα αυτό!!!!:hehe με τν σήτα τότε πρόσεξε μην σου μπουκώσει και σου ανέβει η αμμωνία!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Mario
Link to comment
Share on other sites

η γλίστρα που έχει στη έξοδο κανονικά είναι για να "σφηνώνει" στο σωλήνα. Στο δικό μου για τον ίδιο λόγο με σένα την έχω βγάλει και έχω προσαρμόσει ένα pvc σωλήνα που κάνει "Π" και βγάζει το νερό στη πλάτη του ενυδρείου.    δεν έχω κανένα θέμα ούτε με θόρυβο ούτε με φυσαλίδες. ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αυτό.... Αλλά πάλι βγάζει αέρα μέσα. 

Καλά το κόλλησα λάθος ο πόντιος. 

DSC_0105.JPG

DSC_0106.JPG

DSC_0107.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έτσι ?να βαράει στο τζάμι. 

Αλλά θα προσπαθήσω να φτιάξω τη φτερωτή που την κόλλησα λάθος. 

Και τα κοράλλιαα..

DSC_0111.JPG

DSC_0114.JPG

DSC_0112.JPG

DSC_0098.JPG

Link to comment
Share on other sites

Έχει πουθενά στις γωνίες τρύπα για να βγαίνει ο αέρας ?

Ή είναι κλειστό κύκλωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, η άλγη που έχω σαυτη την πέτρα είναι τριχοειδής ?κάποιο άλλο είδος ?την αφήνω να κάνει κύκλο και θα φύγει ή ρίχνω κάνα ψάρι να την τσακίζει?

Υπόψη ο αχινος δεν την έτρωγε ιδιαίτερα. 

DSC_0114.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Έχει πουθενά στις γωνίες τρύπα για να βγαίνει ο αέρας ?

Ή είναι κλειστό κύκλωμα ?

 

οχι, είναι 2 γωνίες pvc ενωμένες

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2017 at 0:24 ΠΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Και κάτι άλλο, η άλγη που έχω σαυτη την πέτρα είναι τριχοειδής ?κάποιο άλλο είδος ?την αφήνω να κάνει κύκλο και θα φύγει ή ρίχνω κάνα ψάρι να την τσακίζει?

Υπόψη ο αχινος δεν την έτρωγε ιδιαίτερα. 

DSC_0114.JPG

Βγαλε το βραχάκι άμεσα εκτος ενυδρείου φιλε τωρα που είναι νωρίς

.Δεν ειναι καλη αλγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 εντελώς ?Δεν ξέρω αν έχω αλλού τόση βιολογία ?και μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει και στον δίπλα λίγο. Είναι οι ζωντανοί βράχοι που είχα βάλει και νόμιζα ότι κρατάνε όλη τη βιολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!! 

Διάβασα σε ένα άρθρο του εξωτερικού, ότι βγαίνει πιο εύκολα σε βράχους που πέθαναν από την αμμωνία και μετά τα νιτρικά την ταΐζουν για τουλάχιστον ένα χρόνο. Άρα γι αυτό την έχω σαυτους τους δύο βράχους. Να τους βγάλω ?

Θυμίζω ότι βασίζομαι στην βιολογία των βράχων αφού δεν έχω φίλτρο και επίσης δεν έχω προσθέσει ακόμη αντιφωσφωρο και άνθρακα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Χαχαχα!!! 

Διάβασα σε ένα άρθρο του εξωτερικού, ότι βγαίνει πιο εύκολα σε βράχους που πέθαναν από την αμμωνία και μετά τα νιτρικά την ταΐζουν για τουλάχιστον ένα χρόνο. Άρα γι αυτό την έχω σαυτους τους δύο βράχους. Να τους βγάλω ?

Θυμίζω ότι βασίζομαι στην βιολογία των βράχων αφού δεν έχω φίλτρο και επίσης δεν έχω προσθέσει ακόμη αντιφωσφωρο και άνθρακα.

 

Πηγαινε και παρε ανθρακα και αντιφωσφωρο απο χτες να προλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλω να την καθαρίσω σε κουβά όσμωσης, τρίψιμο και ξύρισμα ?ή η οσμωσηθεσ την χαλάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα το ετριψα με μια οδοντοβουρτσα και το ξαναεβαλα. Αργότερα θα βάλω και αντιφωσφωρο. Μείωσα και την φωτοπεριοδο στις 5ωρες. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, saxlina said:

Το έβγαλα το ετριψα με μια οδοντοβουρτσα και το ξαναεβαλα. Αργότερα θα βάλω και αντιφωσφωρο. Μείωσα και την φωτοπεριοδο στις 5ωρες. 

Από τιμές πώς είσαι?Έχεις νέες μετρήσεις? 5 ώρες κατά την αποψή μου αφού έχεις κοραλλάκια έστω και λίγα είναι λίγες..7-8 θα σου πρότεινα σίγουρα..Περίμενε να σου πούνε και τα υπόλοιπα παιδία όμως απόψεις σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σε μια εβδομάδα 50 λίτρα αλλαγή και χωρίς αμμωνία, νιτρικά. Ανέβηκε λίγο το ασβέστιο 480 από 380 και το μαγνήσιο 1050 από 980. Αλατοτητα από 1022 -1023,24. 

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πούμε το βράδυ για το αντιφωσφωρο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πήρα. Τι αναλογία να βάλω για 300 λίτρα ?στα 400 λέει 100 ml

DSC_0137.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...