Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Αστον αυτόν...Αυτός τρώει και τις τρίχες από τα χέρια αν βάλεις χέρι μέσα γιατί νομίζει οτι είναι άλγη.Μιλαμε για φυσιολογικούς αχινούς...χαχαχα

Ααα τέλεια θα τον βάζω αγγελία... 

Δανείζεται αχινος για μια εβδομάδα, καθαρίζει, λευκαινει, απολυμενει... :sword:

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2017 at 11:46 ΜΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Απλά λέει ότι πρέπει να κοληθουν στην πλακέτα... 

Δες πια είναι τα λεντ και έχει και άλλα με πλακέτα 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, saxlina said:

Έβαλα το σκιμερ σε λειτουργία σήμερα και το γέμισα με νερό να το βοηθήσω. Η αντλία ακούγεται αλλά δεν κυκλοφορεί το νερο. Είναι η λευκή θυμίζω. Να την βγάλω για καθαρισμό ?Περιμένω να φύγει ο αέρας ή κάτι άλλο!?μην την κάψω ?

Πες μας λίγο ποιο σκίμμερ είναι γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν έχεις ρουφήξει το σωληνάκι για να αρχίσει να τραβάει νερό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Πες μας λίγο ποιο σκίμμερ είναι γιατί έχω την εντύπωση οτι δεν έχεις ρουφήξει το σωληνάκι για να αρχίσει να τραβάει νερό..

Mce600 με την λευκή αντλία... Να ρουφήξω αέρα ?να το κρατήσω κλειστό κάνα λεπτό ή παραπάνω το σωληνάκι ?

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, saxlina said:

Mce600 με την λευκή αντλία... Να ρουφήξω αέρα ?να το κρατήσω κλειστό κάνα λεπτό ή παραπάνω το σωληνάκι ?

Διάβασες τις οδηγίες έκανες ότι γρλαφει μέσα και δεν τραβάει νερό?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και τις οδηγίες που έχουν μεταφράσει τα παιδιά στα Ελληνικά και αν πάλι δεν βγαζεις άκρη μας λες τι ακριβώς πρόβλημα έχεις και όποιος ξέρει θα σε βοηθήσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Δες εδώ και τις οδηγίες που έχουν μεταφράσει τα παιδιά στα Ελληνικά και αν πάλι δεν βγαζεις άκρη μας λες τι ακριβώς πρόβλημα έχεις και όποιος ξέρει θα σε βοηθήσει.. :)

+1000

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα το βανακι, πάει να ξεκινήσει αλλά δεν. Ακούγεται το μοτέρ, δουλεύει κανονικά Μπορεί να φταίει ο σωλήνας εισαγωγης ?ήταν σπασμένο και το κόλλησα αλλά μάλλον  περνει αέρα. Δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, saxlina said:

Έκλεισα το βανακι, πάει να ξεκινήσει αλλά δεν. Ακούγεται το μοτέρ, δουλεύει κανονικά Μπορεί να φταίει ο σωλήνας εισαγωγης ?ήταν σπασμένο και το κόλλησα αλλά μάλλον  περνει αέρα. Δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό ?

Το πήρες μεταχειρισμένο η καινούργιο? Αν ειναι μεταχειρισμένο το έχεις καθαρίσει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι είναι καθαρό. Μεταχειρισμενο αλλά καθαρό! 

Θα βάλω την αντλία μόνη της σε ένα κουβά να δω ότι δουλεύει, μετά θα πάρω καμιά κόλλα pvc διαφανή για το σπάσιμο λέω.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, saxlina said:

Ναι ναι είναι καθαρό. Μεταχειρισμενο αλλά καθαρό! 

Θα βάλω την αντλία μόνη της σε ένα κουβά να δω ότι δουλεύει, μετά θα πάρω καμιά κόλλα pvc διαφανή για το σπάσιμο λέω.

Περίμενε να σου πούνε και τα παιδιά που δουλεύουν αυτό το μηχάνημα γιατί οι γνώσεις μου είναι πολυ περιορισμένες με το συγκεκριμένο skimmer αν και θα το αποκτήσω άμμεσα και γω γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια πριν κάνεις κάτι.. @fishbone! @niknik @pan_Oz @mad23 @TAN Σίγουρα κάποιος θα γνωρίζει λεπτομέρειες από τα παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έβγαλα στον κουβά, δουλεύει κανονικά και με κλειστό αέρα ανεβαίνει η απόδοση. Οπότε εστιάζομαι στην σπασμένη είσοδο. Ελπίζω να βρω τουμποραμα να ταιριάζει ακριβώς εσωτερικά να κάνω ένωση. Αλλιώς η κόλλα δεν ξέρω αν καλύψει το σπάσιμο. Στην φωτογραφία φαίνεται που είναι σπασμένο το άτιμο. 

DSC_0078.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ με την είσοδο.

Έβαλα καναβη σε μια ένωση λαστιχων 1/2" και σφινωσε. Από πάνω έβαλα και γκρι ταινία.

Όσο ανοίγω το βανακι του αέρα όμως πέφτει η ροή και σταματάει να τραβάει. Οπότε θέλει ξανά ξεκίνημα. 

DSC_0079.JPG

DSC_0080.JPG

Link to comment
Share on other sites

Είχα θέμα με τον αφρό, αλλά έβαλα τέρμα κάτω το ποτηράκι ανέβασα και την στάθμη και φαίνεται να λύθηκε. Δεν έφτανε ο  αφρός στο ποτηράκι και όσο ανοιγα το βανακι έκοβε εντελώς η ροή. Τώρα θα δείξει αν έχω κάνει κάτι λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

κατι μου λέει οτι δεν δουλεύει σωστά το skimmer.. μπορείς να ανεβάσεις ένα βιντεάκι?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Κομπλέ με την είσοδο.

Έβαλα καναβη σε μια ένωση λαστιχων 1/2" και σφινωσε. Από πάνω έβαλα και γκρι ταινία.

Όσο ανοίγω το βανακι του αέρα όμως πέφτει η ροή και σταματάει να τραβάει. Οπότε θέλει ξανά ξεκίνημα. 

DSC_0079.JPG

DSC_0080.JPG

Δεν είναι σωστό αυτό κάτι τρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Η ένωση που έχω μέσα έχει μειώσει το κενό, την διατομή του σωλήνα, ίσως περνάει λιγότερο νερό ανά ώρα γι αυτό δεν ανεβάζει τόσο αφρό ?

Link to comment
Share on other sites

Που μέσα όμως. Τι να το κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε το με νερό μέχρι να τρέξει από το σωλήνα και μετά άνοιξε την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να τραβαει αερα στην ενωση, δοκιμασε το χωρις την ενωση να δεις αν δουλευει σωστα

Ακομα και τερμα ν ανοιξεις τον αερα δεν σταματαει να τραβαει, αρα κατι δεν παει καλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Γέμισε το με νερό μέχρι να τρέξει από το σωλήνα και μετά άνοιξε την αντλία.

Αυτό έκανα. Το γέμισα όλο νερό και μετά το έβαλα να δουλέψει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Ισως να τραβαει αερα στην ενωση, δοκιμασε το χωρις την ενωση να δεις αν δουλευει σωστα

Ακομα και τερμα ν ανοιξεις τον αερα δεν σταματαει να τραβαει, αρα κατι δεν παει καλα

Ποια ένωση το μπάλωμα που έκανα εγώ στον οριζόντιο σωλήνα ?η την γωνια γαμα που κατεβαίνει κάτω ?αν το βγάλω πως θα τραβάει νερό ρε παιδιά ?

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειδα στην εικονα βλεπω ενα ραισμα, δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εχει κανει.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...