Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

Αντλία καινούργια και ποτηράκι 

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον! Σημερινές μετρήσεις. Nh3-4 0,25 

No2 σημερινά φρέσκα τεστάκια 1,0 και NO3 50!!!

Ο φίλος από το κατάστημα μου είπε αλλαγή νερού το 1/4 και παράλληλα αφού έχω αλατοτητα 1025, νά την ρίξω 1023. 

Αααα έχω και άλλα νέα! 

Άδειασα το 60λιτρο και το κάνω καραντινα. 

Θα κρατήσω νερό από το μεγάλο, θα συμπληρώσω όσμωση να πέσει αλατοτητα 1015 που μου είπε και θερμοστάτη στα 26-27!

Συν το φίλτρο με μακαρόνι που έχω ήδη στο μεγάλο... 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα τεστ της salifert στο μηδέν είναι λευκό ή διάφανο το νερό ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Ρε παιδιά τα τεστ της salifert στο μηδέν είναι λευκό ή διάφανο το νερό ?

 

Διάφανο !

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Λοιποοοοον! Σημερινές μετρήσεις. Nh3-4 0,25 

No2 σημερινά φρέσκα τεστάκια 1,0 και NO3 50!!!

Ο φίλος από το κατάστημα μου είπε αλλαγή νερού το 1/4 και παράλληλα αφού έχω αλατοτητα 1025, νά την ρίξω 1023. 

Αααα έχω και άλλα νέα! 

Άδειασα το 60λιτρο και το κάνω καραντινα. 

Θα κρατήσω νερό από το μεγάλο, θα συμπληρώσω όσμωση να πέσει αλατοτητα 1015 που μου είπε και θερμοστάτη στα 26-27!

Συν το φίλτρο με μακαρόνι που έχω ήδη στο μεγάλο... 

 

Τι εννοείς με αλατοτητα 1015 ;

Τα ψάρια που σου στέλνει έχουν 1015 ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος saxlina έγραψε:

Λοιποοοοον! Σημερινές μετρήσεις. Nh3-4 0,25 

No2 σημερινά φρέσκα τεστάκια 1,0 και NO3 50!!!

Ο φίλος από το κατάστημα μου είπε αλλαγή νερού το 1/4 και παράλληλα αφού έχω αλατοτητα 1025, νά την ρίξω 1023. 

Αααα έχω και άλλα νέα! 

Άδειασα το 60λιτρο και το κάνω καραντινα. 

Θα κρατήσω νερό από το μεγάλο, θα συμπληρώσω όσμωση να πέσει αλατοτητα 1015 που μου είπε και θερμοστάτη στα 26-27!

Συν το φίλτρο με μακαρόνι που έχω ήδη στο μεγάλο... 

 

 

Η αλατότητα στο ενυδρειο σου καλός ειναι στο 1025  γιατί θέλεις να την ρίξεις ποιο κάτω?

Στην καραντίνα έχεις σκοπό να κάνεις θεραπεία και στοχεύεις σε 1015?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή κατά βάση θα είναι fo, μου είπε να το έχω 1023 και με την εξάτμιση να φτάνει 1024 Το 1015 μάλλον λόγω καραντίνας, και εκτός από προσαρμογή να καταπολεμά τυχόν παράσιτα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Κοίτα επειδή κατά βάση θα είναι fo, μου είπε να το έχω 1023 και με την εξάτμιση να φτάνει 1024 Το 1015 μάλλον λόγω καραντίνας, και εκτός από προσαρμογή να καταπολεμά τυχόν παράσιτα ?

Δεν γίνεται απο 1026 αν ειναι τα ψάρια να τα πετάξεις σε 1015 αλατοτητα !

Δεν γίνεται ετσι η προσαρμογή ούτε η θεραπεία !

 

γιαυτο σε ρώτησα ποσο αλατοτητα έρχονται τα ψάρια !

 

Σταδιακα θα πας απο το 1025 η 1024 ή δεν ξέρω ποσο στο 1015ή και πιο χαμηλά  στο 1012 !

 

Ομως αυτό θα σου πάρει 2 μέρες !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε φίλε γιατί αυτό ήθελα να το ρωτήσω. Κάθε πόσες ώρες να κατεβαίνω μονάδα, μπορώ να μην το έχω από πριν τόσο αλλά με τις άλλαγες να το ρίχνω, και μετά σταδιακά από 1_2 εβδομάδες να φτάσει στην αλατοτητα του ενυδρειου με αλλαγές πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη. Το νερό των ψαριών αφού ούτως ή άλλως θα μπουν καραντινα να το βάλω ή να το πετάξω ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος saxlina έγραψε:

Και κάτι ακόμη. Το νερό των ψαριών αφού ούτως ή άλλως θα μπουν καραντινα να το βάλω ή να το πετάξω ?

Μπουν δε μπουν καραντίνα το ασφαλέστερο είναι να το πετάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Και κάτι ακόμη. Το νερό των ψαριών αφού ούτως ή άλλως θα μπουν καραντινα να το βάλω ή να το πετάξω ?

Το νερό της σακούλας ούτε για πλακα μέσα στο ενυδρείο !

Ειναι τέτοια η τοξικότητα απο το ταξίδι και την ταλαιπωρία που ακόμα και αυτό το λίτρο νερό μπορεί να σου χαλάσει το νερό !

συν ότι άλλο κουβαλάει !

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Ωραία ρε φίλε γιατί αυτό ήθελα να το ρωτήσω. Κάθε πόσες ώρες να κατεβαίνω μονάδα, μπορώ να μην το έχω από πριν τόσο αλλά με τις άλλαγες να το ρίχνω, και μετά σταδιακά από 1_2 εβδομάδες να φτάσει στην αλατοτητα του ενυδρειου με αλλαγές πάλι. 

Ερώτηση : πας για προληπτική θεραπεία ή όχι ;

 

Link to comment
Share on other sites

Να πάω ξέρω για?ας κάνουμε καλή δουλειά.. Το θέμα είναι πόσο όσμωση και νερό από το μεγάλο να βάλω λόγω αμμωνίας.

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αμμωνία άσε τις θεραπείες !

Δεν ξέρω αν πρεπει να βάλεις ψάρια με αμμωνία ούτε στο ενυδρείο ούτε στην καραντίνα !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ψάρια πήραν παράταση. Η εισαγωγή θα γίνει 7 Μαρτίου οπότε έχω άλλες 12 μέρες να στρώσω. Στην καραντινα έχω τώρα μόνο λίγο όσμωση. Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα για τον κύκλο και αν δεν δω βελτίωση στις μετρήσεις θα κάνω μια αλλαγή περιπου 60 λίτρα... Όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις :
NH3-4 :0,25? 
NO 2: 0.50? 
Τα ερωτηματικά γιατί δεν ξέρω ακόμα αν η αμμωνία πρέπει να είναι λευκή ή διαφανής η μέτρηση. 
Επίσης στο χαρτάκι είναι τόσο κοντινά τα χρώματα που είναι σχετικό το 0,50 ή 1κλπ. 
Οπότε έκανα στρογγυλά αλλαγή 50λιτρων.
Από 1024 έφτασα 1020 με προσθήκη όσο αλάτι είχε μείνει. Αντι δηλαδη να βαλω μια κουπα για καθε 10 λιτρα =5 κουπες, εβαλα μονο 2 κουπες οσο για 20 λιτρα αλλαγη. 
Οπότε το αφήνω έτσι και βλέπω αν θα ανέβω ή κατέβω, ανάλογα τους κατοίκους. 


Τώρα έχω κρατήσει 30 λίτρα νερό με σκοπό να το έβαζα στην καραντινα αλλά ίσως αυτές οι μετρήσεις θα έκαναν κακό ?
Γιατί αλλιώς θα έπρεπε κι εκεί να ρίχνω βακτήρια κλπ για να στρώσει σαν το μεγάλο?
Ή να το πετάξω και να βάλω μετά νερό ?απλά θα πρέπει πάλι να κάνω αλλαγή νερού σε 10 μερες. 

Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα πρεπει να ειναι στρωμενη και αυτη,μπορεις να βαλεις μερικα μακαρονια σε ενα τουλι στο σαμπ και οταν στρωσει το μεγαλο παιρνεις δυο και τα πας στην καραντινα την οποια ετοιμαζεις 5 μερες πριν.Το τεστ πρεπει να ειναι λευκο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Οπότε μπορεί και να μην έχω αμμωνία ρε φίλε. Περιμένω κι εγώ να γίνει διάφανο τόσες μέρες. 

Στις αλλαγές νερού ετοιμάζετε νερό με την ίδια αλατοτητα του ενυδρειου και την ίδια θερμοκρασία έτσι ?

Γιατί εγώ έκανα τις δοκιμές μου παράλληλα και έφτιαξα μια κλίμακα στο πλάι του ενυδρειου που σημείωσα λίτρα που έβγαλα και μείωση -αύξηση αλατοτητας. 

Link to comment
Share on other sites

20170227124910400deb108c9516bd.jpg1

ntouros44 shared a photo with you on Photobucket

20170227124910400deb108c9516bd.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τελικά ότι της ΑPI είναι πιο ξεκαθαροι οι χρωματισμοί, τώρααααα τα έδωσα. 

Τελοσπαντων θα τσεκάρω την επόμενη φορά και θα ανεβάσω φωτογραφίες. Να μου πείτε εσείς πώς τα βλέπετε. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Μου φαίνεται τελικά ότι της ΑPI είναι πιο ξεκαθαροι οι χρωματισμοί, τώρααααα τα έδωσα. 

Τελοσπαντων θα τσεκάρω την επόμενη φορά και θα ανεβάσω φωτογραφίες. Να μου πείτε εσείς πώς τα βλέπετε. 

 

Καλυτερα τα τεστ της salifert για το θαλασσινο.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε με μέτρησεις και φωτογραφίες 

 

DSC_0026.JPG

DSC_0027.JPG

DSC_0028.JPG

DSC_0029.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...