Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

Το φωτιστικό οκ Δεν το ξανακάνει. Ο θερμοστάτης είχε κατέβει κάτω από την γραμμή όριο στάθμης που έχει οπότε αν το ξανά νοιώσω βγάζω την τουρμπίνα. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι πολυ παιζει κυριως το ick σε ασθενειες και εφοσον εχω την καραντινα με αλατοτητα 1014, αν παρω ενα ψαρι τωρα παραδειγμα και το βαλω στην καραντινα για δυο εβδομαδες μεχρι να το παω στο κυριως ενυδρειο, θα εχω γλιτωσει μονιμα απο  το ικ?
Δεν βγαινει απο μονο του σε ενα ψαρι οταν στρεσαριζεται?
Το λεω ωστε να μενει καθαρο το ενυδρείο μονιμα...αν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, saxlina said:

Επειδη βλεπω οτι πολυ παιζει κυριως το ick σε ασθενειες και εφοσον εχω την καραντινα με αλατοτητα 1014, αν παρω ενα ψαρι τωρα παραδειγμα και το βαλω στην καραντινα για δυο εβδομαδες μεχρι να το παω στο κυριως ενυδρειο, θα εχω γλιτωσει μονιμα απο  το ικ?
Δεν βγαινει απο μονο του σε ενα ψαρι οταν στρεσαριζεται?
Το λεω ωστε να μενει καθαρο το ενυδρείο μονιμα...αν γινεται.

Καλημέρα, πολλ΄΄οί συγχομπίστες το κάνουν αυτό, άλλοι το θεωρούν σωστό και άλλοι όχι. Αποψή μου είναι οτι αν το ψάρι που θα μπει είναι φορέας το βάλεις δε το βάλεις καραντίνα αν στρεσαριστεί μεσα στο main σου θα βγάλει συμπτώματα..Προσωπικά δε τα εβαζα ποτέ σε καραντίνα αλλα πάντα κοιτούσα τα ζωντανά που μπαίνουν στο ενυδρείο μου να είναι καιρό στο μαγαζί και να είναι καθαρά. Περίμενε όμως και τις απόψεις και απο τα άλλα παιδιά! Πώς πάνε τα ζωντανά σου?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που θα σε βοηθήσει αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Επειδη βλεπω οτι πολυ παιζει κυριως το ick σε ασθενειες και εφοσον εχω την καραντινα με αλατοτητα 1014, αν παρω ενα ψαρι τωρα παραδειγμα και το βαλω στην καραντινα για δυο εβδομαδες μεχρι να το παω στο κυριως ενυδρειο, θα εχω γλιτωσει μονιμα απο  το ικ?
Δεν βγαινει απο μονο του σε ενα ψαρι οταν στρεσαριζεται?
Το λεω ωστε να μενει καθαρο το ενυδρείο μονιμα...αν γινεται.

Βέβαια γίνεται !

Απ ότι είδα όμως εχεις βάλει ψάρια στο main !

Αρα αν ηταν άρρωστα ειναι μέσα στο ενυδρείο σου !

 

Αν βάλεις καραντίνα τα ψάρια πρεπει να κατεβάσεις την αλατοτητα σταδιακά !

Αν τα ψάρια έρθουν στα 1025 πρεπει σε δυο με τρεις μέρες να πας στο 1014 !

Αν απλά το κανεις απο σακούλα στο 1014 μπορεί αν δεν πεθάνουν να χάσουν ζωή !

Link to comment
Share on other sites

Ναι έβαλα αναγκαστικά δεν μπορούσα αλλιώς. 

Τώρα όντως αν είχαν ικ και το μετέφεραν δεν σώζεται η κατάσταση. Να ανεβασω αλατοτητα στην καραντινα για γρήγορη προσαρμογή ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Ναι έβαλα αναγκαστικά δεν μπορούσα αλλιώς. 

Τώρα όντως αν είχαν ικ και το μετέφεραν δεν σώζεται η κατάσταση. Να ανεβασω αλατοτητα στην καραντινα για γρήγορη προσαρμογή ή όχι ?

 

Να ανεβασεις τουλαχιστον στο1020!

 

Και προσαρμογη απο την καραντινα στη σακουλα!  Δηλαδη νερο απο την καραντινα προς την σακουλα !

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται από την καραντινα στην σακούλα.

Το 1020 μετά θα το ρίξω ?είναι καλά για θεραπεία ή θα πέφτω στην συνέχεια ?

Αν είναι να το κάνω αλλού ενδιάμεση αλατοτητα και μετά στην καραντινα. Πχ σε κουβά με αεραντλία ?

Link to comment
Share on other sites

σπιρουλινα και σκορδοζουμε δεν θα βοηθούσε????

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για προληπτικά μέτρα και όχι θεραπεία. 

Link to comment
Share on other sites

Αν πας θεραπεία προλυπτικη μπορεί να πήγαινα στο 1012!

 

Σε κανονική εχω φτάσει και 1008 αν θυμάμαι γιατί μετράω σε ppt !

 

Και θερμοκρασία 28 !!!

Link to comment
Share on other sites

Και με το κοράλλια ?μόνο coral dip? Κάτι άλλο γιατί Θεσνικη δεν το έχει κάποιος... Ιώδιο seachem? 

Link to comment
Share on other sites

Όλα πανω κάτω ιοδιουχα σκευάσματα ειναι !

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το coral γράφει χωρίς ιώδιο! 

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλοςου χάριζει λαδί πράσινο αχινο με βιολετί αγκάθια, να το πάρω ?θα μου κάνει καλό ?θα αντέξει στο δικό μου ?απλά δεν ξέρει ονομασία κλπ. Του περνει σβάρνα τα κοραλακια και χαλιεται 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, saxlina said:

Ένας φίλοςου χάριζει λαδί πράσινο αχινο με βιολετί αγκάθια, να το πάρω ?θα μου κάνει καλό ?θα αντέξει στο δικό μου ?απλά δεν ξέρει ονομασία κλπ. Του περνει σβάρνα τα κοραλακια και χαλιεται 

http://www.liveaquaria.com/product/detailed_image.cfm?pCatId=594

Είναι κάποιος απο αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι... Θα κερδίσω κάτι ή τσάμπα θα με παιδέψει ?

DSC01583.JPG_thumb

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, saxlina said:

Αυτό είναι... Θα κερδίσω κάτι ή τσάμπα θα με παιδέψει ?

DSC01583.JPG_thumb

Δεν μπορώ να το ανοιξω δυστυχώς.. Αν μπορείς ανέβασε μία άλλη.. Εκτός αν μπορούνε τα υπόλοιπα παιδιά και σε βοηθήσουνε..

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι αχινοί βοηθάνε πολύ στις άλγες, είναι εξαιρετικοί καθαριστές. Αλλά τρώνε και κοραλλίνη-αφού κι η κοραλλίνη άλγη είναι, και αν δεν βρίσκουν τροφή μπορεί να χτυπήσουν και κοράλλια-soft και Lps.

Αφού το δικό σου είναι fish only δεν έχεις τέτοιο θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα σε αυτή τη φάση που έχω βάλει και κανα δύο κοραλάκια ίσως τα χτυπήσουν. Αφού έχω λίγη άλγη και σχεδόν καθόλου κοραλινη. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, saxlina said:

Άρα σε αυτή τη φάση που έχω βάλει και κανα δύο κοραλάκια ίσως τα χτυπήσουν. Αφού έχω λίγη άλγη και σχεδόν καθόλου κοραλινη. 

Αν οι τιμές σου είναι σταθερες, θα σου προτεινα να τον πάρεις και αν δεις οτι κάτι δεν σου αρέσει τον βγαζεις.. Ελάχιστες οι πιθανότητες να σου χτυπήσει τα κορραλια...Συνήθως μόνο καλο κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα παραπομπή ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Δεν μπορώ να το ανοιξω δυστυχώς.. Αν μπορείς ανέβασε μία άλλη.. Εκτός αν μπορούνε τα υπόλοιπα παιδιά και σε βοηθήσουνε..

Και εγω, ξαναβαλτη

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, saxlina said:

Κανένα θέμα παραπομπή ?

Έψαξα αρκετά και στο ΑΖ και αλλού αλλά δε βρήκα κάτι καθε αυτού. Βάλε μας μία φώτο να δούμε και το ενυδρείο σου να δούμε σε τί κατάσταση είναι απο άλγες για να σου δώσουμε απόψεις για το αν μπορεί να τον κρατήσει το ενυδρείο σου και βάλε και μία φώτο απο τον αχινό μην μιλάμε στα τυφλά αν θέλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλος σορυ... Τώρα τον πήρα και θα βγάλω μια φωτογραφία να ανεβασω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...