Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

Εχει ακόμα δρόμο,θα χρειαστεί λίγη υπομονή απο μεριάς σου φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεις τα βακτηρια χωρις αλλαγη Θελει λιγο χρονο ακομα Σταυρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή έχω, τα ψάρια ελπίζω να αργήσουν λίγο παραπάνω γιατί την Τριτη  δεν νομίζω να έχουν πέσει οι τιμές. Να αλλάξω υαλοβάμβακα πάλι στο φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Υπομονή έχω, τα ψάρια ελπίζω να αργήσουν λίγο παραπάνω γιατί την Τριτη  δεν νομίζω να έχουν πέσει οι τιμές. Να αλλάξω υαλοβάμβακα πάλι στο φίλτρο ?

Βγαλτον τελειως δεν αε βοηθαει σε κατι τωρα,απεναντις κολλανε και βακτηρια επανω που εσυ τα θες ενω τα πετας.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ωραία  ευχαριστώ φίλος! 

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε ήδη... Στην ουσία δηλαδή τα βακτήρια που βάζουμε και στρωνει νικάνε τα βακτήρια της άλγης ?ή κάτι τέτοιο ?

 

Άρα με βακτήρια σε συχνή χρήση ή στις αλλαγές, δεν ξέρω είναι ένας τρόπος να γλιτώσουμε τις αλγες ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Έφυγε ήδη... Στην ουσία δηλαδή τα βακτήρια που βάζουμε και στρωνει νικάνε τα βακτήρια της άλγης ?ή κάτι τέτοιο ?

 

Άρα με βακτήρια σε συχνή χρήση ή στις αλλαγές, δεν ξέρω είναι ένας τρόπος να γλιτώσουμε τις αλγες ?

 

H άλγη ειναι άλλο θέμα απλα οταν έχουμε ενα υγείες πληθυσμό βακτηριδίων μεσο τον οξυδωσεων  δεν αφήνουν χώρο για την άλγη να αναπτυχθεί και οδηγείτε σε ύφεση.

Με σχετικά συχνή χρήση βακτηριδίων καταφέρνουμε να διατηρήσουμε τους ωφέλιμους πληθυσμούς και την ποικιλία αυτών σε ενα αριθμό μεγαλύτερο άλλων κακών η ουδέτερων που θα μπορούσαν  να επικρατήσουν σε βάρος των καλών ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το είπα λίγο χωριάτικα αλλά κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί :thumbsu:

Οπότε μια περιοδική συχνή χρήση βακτηρίων κάνει καλό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε κάθε περίπτωση δίνουμε φιλη ζωής στο πολύτιμο ενυδρειο μας.,ειδικά στο Θαλασσινό ενυδρειο που τα πράγματα ειναι λιγο πιο πολύπλοκα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το κοιτάζω λάθος από πάνω δείχνει κανονικά με ανοιχτό καπάκι! Από το πλάι όπως οι φωτογραφίες είναι δια 10!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Ρε παιδιά το κοιτάζω λάθος από πάνω δείχνει κανονικά με ανοιχτό καπάκι! Από το πλάι όπως οι φωτογραφίες είναι δια 10!!!

Απο πανω παντα θα το κοιτάς με καλο φως ,ειναι η κανονικη μέτρηση.(πρεπει να το τονίζει στις οδηγίες)

Πλαγια θα  δείχνει περισσότερο φυσικα ομως λανθασμένα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Ρε παιδιά το κοιτάζω λάθος από πάνω δείχνει κανονικά με ανοιχτό καπάκι! Από το πλάι όπως οι φωτογραφίες είναι δια 10!!!

Για τι τεστ μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

Salifert όλα δες λίγο τις φωτογραφίες που έβγαλα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Salifert όλα δες λίγο τις φωτογραφίες που έβγαλα 

Το κατάλαβα ότι λες για salifert. Εννοούσα ποια μέτρηση. Αν μιλάς για νιτρικά όπως σου είπε ο Θανάσης το κοιτάς από πάνω. Αν το δεις απ' το πλάϊ (μέτρηση υψηλής ευαισθησίας κατά την salifert) είναι όπως το είπες. Δια 10 την τιμή που δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι κατω απο 10 το γυρνας απο το πλαι και αυτο που βλεπεις το νουμερο το διαιρεις δια 10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Το κατάλαβα ότι λες για salifert. Εννοούσα ποια μέτρηση. Αν μιλάς για νιτρικά όπως σου είπε ο Θανάσης το κοιτάς από πάνω. Αν το δεις απ' το πλάϊ (μέτρηση υψηλής ευαισθησίας κατά την salifert) είναι όπως το είπες. Δια 10 την τιμή που δείχνει.

Δηλαδή στην αμμωνία και στα νιτρώδη δεν το κοιτάς από πάνω ?

Link to comment
Share on other sites

να σου προτινω κατι γιατι σε βλεπω οτι εχεις ξενερωσει λιγο!

 

Τι θα ελεγες να δοκιμαζες Biodigest kai Stop Ammo να δεις μηπως βοηθησει και επιταχηνεις τον κυκλο!

 

Αυτο τον συνδιασμο τον ειδαμε σε ενα σεμιναριο της PRODIBIO πριν 2-3 εβδομαδες !

 

Δεν χανεις τιποτα 2-3 Ε κανουν και τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχει γίνει ακόμη ο κύκλος μπορείς να δοκιμάσεις και τον συνδιασμό που σου λέει ο Διονύσης αλλά εγώ θα σου πρότεινα το start up που είναι όλα σε ένα.http://www.prodibio.com/start-quickly-cycle-tank-aquarium-water-bacteria-biological-filtration

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Δηλαδή στην αμμωνία και στα νιτρώδη δεν το κοιτάς από πάνω ?

Δεν τα έχω δουλέψει. Τι λεν οι οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Αφού δεν έχει γίνει ακόμη ο κύκλος μπορείς να δοκιμάσεις και τον συνδιασμό που σου λέει ο Διονύσης αλλά εγώ θα σου πρότεινα το start up που είναι όλα σε ένα.http://www.prodibio.com/start-quickly-cycle-tank-aquarium-water-bacteria-biological-filtration

 

Λευτερη αυτο ακριβως ειναι !  Το start up ειναι ο συνδιασμος biodigest kai stop ammo!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ειχα τηλεφωνο τα κλοουνακια δεν ηρθαν και θα δουμε ποτε, καλο νεο...αλλα το μελανουρι αυριο θα πρεπει να το παραλαβω και να μπει στο ενυδρειο.θα κανω και αυριο μετρησεις και θα δω αν θα μπει στο μεγλαο με αλατοτητα 1022 ή στην καραντινα με 1014.Δυστυχως θα γινει πειραματοζωο.

 

Link to comment
Share on other sites

που εισαι σε τιμες ΝΟ2-ΝΟ3 και Αμμωνια  σημερα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να δω, μου εβαλε γκολ στο 90, βεβαια γλιτωσα δυο παιχτες:zoro:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλαρακι , παλιος συμπολεμιστης Adreas kika μου είπε οτι καλη δουλεια στο στρωσιμο με τα βακτηρια κανουν και τα σαλιγκαρια...αλλα ουτως ή αλλως θα βαλω μερικα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...