Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

On 3/25/2017 at 10:58 PM, niknik said:

@Skoti ενταξει το ψαρι?τελειωνει και ο μηνας ευχομαι να πάνε όλα καλά με την δουλειά σου.

Ευχαριστ'ώ πολύ Νικόλα!!!  Καλημέρα καταρχήν και καλή εβδομάδα σε όλους..Το ψάρι αποδείχτηκε δυνατό, η πληγή του καθάρισε χωρίς να έχει κλείσει ακόμη(υπάρχει ακόμη κίνδυνος μόλυνσης αλλά δυστυχώς στο ενυδρείο μου εμφανίστηκε ick (κατα 99%) μετά από 6 χρόνια χωρίς αυτο..Προφανώς το ψάρι στρεσαρ'ιστηκε αρκετά, το βοήθησα όσο μπορούσα αλλά το ick  δυστυχώς εμφανίστηκε έστω και για μιάμιση μέρα.. Χθες έκανα μία ακόμη μεγάλη αλλαγή καθώς επιβαρύνω το σύστημα με βιταμίνες σκόρδα βακτήρια και τροφή αρκετή για να δυναμώσω το ψάρι..Τα υπόλοιπα ζωντανά είναι καθαρά ευτυχώς και έχει καθαρίσει κατα 95% και ο nigricans.. Τα κοραλλάκια και οι πολύποδες(όσα έχουν απομείνει ) αρχίζουν και μου δείχνουν στοιχεία ανάκαμψης καθώς αναπλάθουν τους ιστούς που άρχισαν να χάνουν πριν ξεκινήσω το restart(δεν έχω βάλει κάτι καινούριο ακόμη απο κοράλλι από τότε και δεν ήθελα μέχρι να σταθεροποιηθεί πάλι το σύστημα)..Ελπίζω για το καλύτερο για όλα. Το νερό φαίνετε να έχει σταθεροποιήσει τις τιμές του. Οπότε θεωρώ οτι είμαι έτοιμος για να ξεκινήσω το update στον εξοπλισμό με καινούριο skimmer , έναν επιπλέον κυκλοφορητή ή wavemaker, και σταδιακά αλλαγή του φωτισμού αν όλα πάνε καλά και έχω θετικές εξελίξεις με την δουλεία μου. Και μακροπρόθεσμα έχω και στο μυαλό μου την αντικατάσταση του ενυδρείου..ή παίζει να στήσω καινούριο θαλασσινό και να φτιάξω το υπάρχον ένα  μπας κλας ξέρετε γλυκού νερού ίσα ίσα για να χω (ελπίζω να μην μπούνε οι γλυκούλιδες.. χαχαχαχα), πλάκα στην πλάκα τόσα χρόνια γλυκό μου χει λείψει λιγάκι.. :P

Χθεσινές μετρήσεις:

ph : 8,1

αμμωνία : < 0,1

ασβεστιο : 420

phosphat : 0 (με τεστ της sera) πρεπει να μετρησω με hanna μόλις βρω ευκαιρία

αλατοτητα :1024-1025( την ανέβασα μια μονάδα με αλλαγές μέσα σε ένα μήνα)

kh : 9

θερμοκρασια : 25,5 - 26,5

νιτρικά : 0,1-0,2

μαγνήσιο : 1310

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Ευχαριστ'ώ πολύ Νικόλα!!!  Καλημέρα καταρχήν και καλή εβδομάδα σε όλους..Το ψάρι αποδείχτηκε δυνατό, η πληγή του καθάρισε χωρίς να έχει κλείσει ακόμη(υπάρχει ακόμη κίνδυνος μόλυνσης αλλά δυστυχώς στο ενυδρείο μου εμφανίστηκε ick (κατα 99%) μετά από 6 χρόνια χωρίς αυτο..Προφανώς το ψάρι στρεσαρ'ιστηκε αρκετά, το βοήθησα όσο μπορούσα αλλά το ick  δυστυχώς εμφανίστηκε έστω και για μιάμιση μέρα.. Χθες έκανα μία ακόμη μεγάλη αλλαγή καθώς επιβαρύνω το σύστημα με βιταμίνες σκόρδα βακτήρια και τροφή αρκετή για να δυναμώσω το ψάρι..Τα υπόλοιπα ζωντανά είναι καθαρά ευτυχώς και έχει καθαρίσει κατα 95% και ο nigricans.. Τα κοραλλάκια και οι πολύποδες(όσα έχουν απομείνει ) αρχίζουν και μου δείχνουν στοιχεία ανάκαμψης καθώς αναπλάθουν τους ιστούς που άρχισαν να χάνουν πριν ξεκινήσω το restart(δεν έχω βάλει κάτι καινούριο ακόμη απο κοράλλι από τότε και δεν ήθελα μέχρι να σταθεροποιηθεί πάλι το σύστημα)..Ελπίζω για το καλύτερο για όλα. Το νερό φαίνετε να έχει σταθεροποιήσει τις τιμές του. Οπότε θεωρώ οτι είμαι έτοιμος για να ξεκινήσω το update στον εξοπλισμό με καινούριο skimmer , έναν επιπλέον κυκλοφορητή ή wavemaker, και σταδιακά αλλαγή του φωτισμού αν όλα πάνε καλά και έχω θετικές εξελίξεις με την δουλεία μου. Και μακροπρόθεσμα έχω και στο μυαλό μου την αντικατάσταση του ενυδρείου..ή παίζει να στήσω καινούριο θαλασσινό και να φτιάξω το υπάρχον ένα  μπας κλας ξέρετε γλυκού νερού ίσα ίσα για να χω (ελπίζω να μην μπούνε οι γλυκούλιδες.. χαχαχαχα), πλάκα στην πλάκα τόσα χρόνια γλυκό μου χει λείψει λιγάκι.. :P

Χθεσινές μετρήσεις:

ph : 8,1

αμμωνία : < 0,1

ασβεστιο : 420

phosphat : 0 (με τεστ της sera) πρεπει να μετρησω με hanna μόλις βρω ευκαιρία

αλατοτητα :1024-1025( την ανέβασα μια μονάδα με αλλαγές μέσα σε ένα μήνα)

kh : 9

θερμοκρασια : 25,5 - 26,5

νιτρικά : 0,1-0,2

μαγνήσιο : 1310

 

 

Με το χρωμα που εβαλες τις τιμες δεν φαινονται,ολα οκ λοιπον μια αναβαθιση θα ηταν οτι επρεπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Skoti με το ick σκέφτεσαι καμία καραντίνα ή το αφήνεις και οτι βγει; 

φωτιστικο σκέφτεσαι led τελικα ; κατι εγραψες για sps, γι αυτο ρωτάω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, pan_Oz said:

@Skoti με το ick σκέφτεσαι καμία καραντίνα ή το αφήνεις και οτι βγει; 

φωτιστικο σκέφτεσαι led τελικα ; κατι εγραψες για sps, γι αυτο ρωτάω :)

Καλημέρα Πάνο,

χθες αν και ήταν σε καλύτερη κατάσταση το ψαράκι το βγαλα και το βαλα σε καραντίνα φίλου μου που την έστησα εγώ για να ξέρω που μπήκε το ψάρι..Θα παίξω  με υποαλατότητα(δεν είναι σε άσχημη κατάσταση για να παίξω με χαλκό και δεν θέλω κιόλας)...Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά αυτή την άποψη έχω αν και είχε αρχίσει να μου δείχνει στοιχεία καλυτέρευσης.. Το πολύ θετικό είναι οτι δεν κόπηκε η όρεξή του καθόλου αλλά μέσα στην καραντίνα δεν έχει την βιόλογία και την cleaner  που χρειάζονται αυτά τα ψάρια που είναι ευαίσθητα για να συνέλθουν μετά απο ένα ταράκουλο..Ας ελπίσουμε οτι έκανα καλά!! Διευκρίνηση: ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΒIΤΑΜΙΝΕΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?

Όσο για τα led, είμαι ανάμεσα σε Τ5 και μια coral ή καθαρά led αλλά δυσκολεύομαι λιγάκι για το φάσμα με το led.. όσο για τα sps είπα οτι θέλω να παίξω με σκληρότερα κοραλλάκια καθώς είχα soft άρα να πάω για lps,,,,, αμέσως sps εσύ εκεί το χαβά σου..Για παράδειγμα το πρώτο κοραλλάκι που θέλω να βάλω μέσα ειναι μια γονιοπόρα...Καλά δε τα λέω... ?χαχαχα.Αυτό σκέφτομαι Πάνο, lpsακια με ζωανθάκια και για αρχή κανένα εύκολο sps(όσο εύκολο μπορεί να είναι) και βλέπουμε!! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, niknik said:

Με το χρωμα που εβαλες τις τιμες δεν φαινονται,ολα οκ λοιπον μια αναβαθιση θα ηταν οτι επρεπε.

Περίεργο γιατί δεν είχα βάλει χρώμα..Τώρα φαίνεται Νίκο?

 

 

Χθεσινές μετρήσεις:

ph : 8,1

αμμωνία : < 0,1

ασβεστιο : 420

phosphat : 0 (με τεστ της sera) πρεπει να μετρησω με hanna μόλις βρω ευκαιρία

αλατοτητα :1024-1025( την ανέβασα μια μονάδα με αλλαγές μέσα σε ένα μήνα)

kh : 9

θερμοκρασια : 25,5 - 26,5

νιτρικά : 0,1-0,2

μαγνήσιο : 1310

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μια πατέντα στο φωτιστικό μαζί με τον πατέρα μου που είναι ηλεκτρολόγος και το χει και πρόσθεσα άλλη μια θέση οπότε θα παίξω με τ5(αν δεν γινόταν η πατέντα θα πήγαινα για led). Για πείτε μου λίγο γιατί σκέφτομαι για δύο blue plus και δύο coral plus και μία μικρή δεκα watt για moonlight από στήλη του pc που έχω διπλα..ή καλύτερα 3 blue και μία coral?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα Πάνο,

χθες αν και ήταν σε καλύτερη κατάσταση το ψαράκι το βγαλα και το βαλα σε καραντίνα φίλου μου που την έστησα εγώ για να ξέρω που μπήκε το ψάρι..Θα παίξω  με υποαλατότητα(δεν είναι σε άσχημη κατάσταση για να παίξω με χαλκό και δεν θέλω κιόλας)...Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά αυτή την άποψη έχω αν και είχε αρχίσει να μου δείχνει στοιχεία καλυτέρευσης.. Το πολύ θετικό είναι οτι δεν κόπηκε η όρεξή του καθόλου αλλά μέσα στην καραντίνα δεν έχει την βιόλογία και την cleaner  που χρειάζονται αυτά τα ψάρια που είναι ευαίσθητα για να συνέλθουν μετά απο ένα ταράκουλο..Ας ελπίσουμε οτι έκανα καλά!! Διευκρίνηση: ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΒIΤΑΜΙΝΕΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?

Όσο για τα led, είμαι ανάμεσα σε Τ5 και μια coral ή καθαρά led αλλά δυσκολεύομαι λιγάκι για το φάσμα με το led.. όσο για τα sps είπα οτι θέλω να παίξω με σκληρότερα κοραλλάκια καθώς είχα soft άρα να πάω για lps,,,,, αμέσως sps εσύ εκεί το χαβά σου..Για παράδειγμα το πρώτο κοραλλάκι που θέλω να βάλω μέσα ειναι μια γονιοπόρα...Καλά δε τα λέω... ?χαχαχα.Αυτό σκέφτομαι Πάνο, lpsακια με ζωανθάκια και για αρχή κανένα εύκολο sps(όσο εύκολο μπορεί να είναι) και βλέπουμε!! :)

 

 

Οτι δεν εχεις βιολογια δεν ειναι καλο !

Το νερο ειναι του ενυδρειου φανταζομαι?

Τι φυλτρο του εβαλες?

 

και η θεραπεια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θεραπεία καλό είναι να μπούν όλα τα ψάρια εμφάνισαν -δεν εμφάνισαν σημάδια.

βιταμίνες, σκόρδα κτλ ΄προσωπικά πιστεύω είναι για πρόληψη και σίγουρα δεν είναι φάρμακα που γιατρεύουν. Αν θες να ταίζεις στη καραντίνα, κάντο αλλα με μέτρο

2 blue plus και 2 coral είσαι μια χαρά ;)

 

:thumbsu: 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά του βαλα ένα μικρό κομμάτι βράχου από το main που έχει ζωή αρκετή μπας και μεταφέρει λίγο βιολογία μαζί με το νερό από το ενυδρείο που του βαλα πιστεύω κάτι θα κάνει...Φίλτρο του έβαλα ένα εσωτερικό που έχω στο main για υποστήριξη, αρκετό για καραντίνα 60 λίτρων με στρωμένη βιολογία. Πάνο άντε πες οτι τα κλοουνάκια τα πιανω (αν και πιο εύκολα θα πιάσουν αυτά εμένα παρά εγώ αυτά αφού έχουν μέσα στο ενυδρείο 12 χρόνια ο αρσενικός και 10 ο θυληκός) αλλά το blue tang? Είναι μικρόσωμο και χωράει παντού και δεν τρώει από το χέρι ενώ ο nigricans που τρώει πιαστηκε ευκολα.. Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

παγιδα και τάισμα μέσα μόνο !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Γνωρίζεται κάποιον μετατροπέα τ5 από τ8 που να μην έχει θέμα σε υγρασίες κτλ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!

Απόψεις από όσους έχουν περάσει απο JUWEL RIO 240 θα ήθελα!!

 

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σα να παίρνουν τα πάνω τους μετά την αλλαγή φωτισμού και την αύξηση κυκλοφορίας και γενικά μετά το restart όσα κοράλλια είχαν απόμεινει...Με υπομονή και βοήθεια του συστήματος με εξοπλισμό και κάποια ζουμακια σα να αρχίζει να φαίνεται ότι πάει προς το καλύτερο.. Δεν έχω αλλάξει ακόμη σκιμμερ που το χω στο πρόγραμμα αλλά δε το βιάζομαι γιατί ετοιμάζω project για κάτι μεγαλύτερο και ψάχνομαι ακόμη αν με παίρνει για Σάμπ..Ειδομέν!!!IMG_20170423_130900.thumb.jpg.10a35fc5d59e409eb32306a0b57a6f5d.jpg

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2017 at 6:18 ΜΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά!!

Απόψεις από όσους έχουν περάσει απο JUWEL RIO 240 θα ήθελα!!

 

Μια χαρα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

IMG_20170423_130807.thumb.jpg.9c50fd715452a4e48292860df6fca1cb.jpg

Ευχαριστα τα νεα ,για να ακουσω τις σκεψεις σου....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νικόλα και συ να σαι γερός και να χαίρεσαι ότι αγαπάς!!

Το πλάνο είναι ή rio 240 χωρίς sump για να χωρέσει στο χώρο που θέλω ή αλλαγή μέρους στο σπίτι που θα μπορώ να πάω σε rio 300 με ένα sumpάκι 50*50*40 αλλά δεν ξέρω αν θα κάτσει καλά το ενυδρείο σε εκείνο το μέρος..Ακόμη το ψάχνω λιγάκι..Από φωτισμό σκέφτομαι ati t5 με 3 blue plus 2 coral και μια purple...ή να αφήσω τις τ5 της juwel  ψάχνοντας το σωστό φάσμα για marine tank..Γιαυτό δεν βιάστηκα να προσθέσω σκίμμερ..Κυκλοφορητές έχω και με μια προσθήκε rw4 θα είμαι καλυμένος,Κλιματιστικό έχω,βράχο ήδη έχω πολύ σε αυτό και πιστεύω με καλύπτει για το καινούργιο,ίσως προσθέσω λίγο ζωντανό αραγωνίτη αν δω οτι δεν φτάνω στους 5 πόντους με τον υπάρχον και όλα παίζονται ακόμη για το sump...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα αγόρι !

Αυτα τα ΡΙΟ τα εχεις ή θα τα αγοράσεις; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, fishbone! said:

Χρόνια πολλα αγόρι !

Αυτα τα ΡΙΟ τα εχεις ή θα τα αγοράσεις; 

Ευχαριστώ πολύ αγόραρε!!

όχι δεν το έχω..Σκέφτομαι όμως να αγοράσω ένα από τα δύο!! έχεις κάτι άλλο να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ αγόραρε!!

όχι δεν το έχω..Σκέφτομαι όμως να αγοράσω ένα από τα δύο!! έχεις κάτι άλλο να προτείνεις?

Καλησπέρα φίλε Skoti το rio 300 δεν το λες φτηνό ενυδρειο η γνώμη μου είναι να κανείς ένα ακριβώς στις διαστάσεις που το θες για τον χώρο σου και να το δώσεις και το κατάλληλο ύψος και πάχος και πιστεύω θα το γουστάρεις και πιο πολύ και θα βγει και πιο φτηνό( η δικιά μου η γνώμη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποσο πιο φθηνό θα βγει (αν το κανεις σε επαγγελματία ) παντως αν το κανεις custom made θα ταιριάξει  στο χώρο σου !

Αν το κανεις μόνος σου και πιάνουν τα χέρια σου δεν το συζητώ !

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι πιανουν τα χέρια μου πιάνουν και θα με βοηθήσει και ο πατέρας μου που το χει με κάτι τέτοια απλά σκεφτόμουν να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία...Θα το ψάξω όμως λιγάκι μέχρι να αποφασίσω τί θα κάνω και με το κόστος και κατα πόσο συμφέρει να το κάνω diy γιατί όντως είναι τσιμπημένα τα rio απλά μου αρέσει και η κατασκευή τους και επειδή έχω και 12-13 χρόνια juwel και δεν είχα κανένα θέμα αν πάω σε έτοιμο προς τα εκεί με κόβω..Αν και η αλήθεια είναι οτι αν πάω σε sump καλύτερα να φτιάξω κάτι μόνος μου να προσέξω και την τρύπα να την κάνω έτσι όπως την θέλω και να το προσαρμόσω στα μέτρα μου..Προς το παρών φέρνω το υπάρχον ενυδρείο σε ένα επίπεδο που θέλω για να έχω εύκολη αλλαγή χωρίς προβλήματα με λίγη προσοχή και χωρίς μεγάλες περιόδους στρωσίματος και συγχρόνως το ψάχνω και με δυσκολεύει και το μέρος που βρίσκομαι καθώς κανένα μαγαζί στο Βόλο δεν ασχολείται με θαλασσινό!! :(

Link to comment
Share on other sites

πολύχρονος φιλαράκι!

περιμένω με αγωνία το νέο σου project :) 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Gio@Hk said:

Καλησπέρα φίλε Skoti το rio 300 δεν το λες φτηνό ενυδρειο η γνώμη μου είναι να κανείς ένα ακριβώς στις διαστάσεις που το θες για τον χώρο σου και να το δώσεις και το κατάλληλο ύψος και πάχος και πιστεύω θα το γουστάρεις και πιο πολύ και θα βγει και πιο φτηνό( η δικιά μου η γνώμη)

Με μπριζώσατε και ήδη έχω έρθει σε επαφή με κάποια μαγαζιά για να φτιάξω κάτι δικό μου... και όντως είναι καμια 150 ευρώ φθηνότερο απλά είναι η όλη διαδικασία...Ερώτηση επειδή από sump γνωρίζω θεωρητικά πράγματα και όχι πρακτικά σε διαστάσεις 120*45*50 (270λιτρα) ένα sumpάκι 50*50*40 είναι αξιοπρεπές?

Και κάτι άκυρο οι πολύποδες και ένα βραχάκι ζοας που έχω ξαφνικά έκλεισαν και δεν ανοίγουν..πήρα μεγενθυντικό φακό να δω μήπως φταίει κάτι πάνω τους διότι από συνθήκες φωτισμό και ροή είμαι οκ αν κρίνω και από τα υπόλοιπα κοραλλάκια που μου δείχνουν στοιχεία ανάκαμψης του συστήματος και είδα πολλά μικρά σαν σκουληκάκια να κάθονται σε πολλά απο αυτά στο πάνω μέροςτους και να τα τρώνε λογικά..Δέν είναι flatworms ή bristleworms αλλά είναι πολύ μικρά πολλά και αργά...Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο άλλο παράσιτο που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά? Η λύση είναι wrasse αλλά ψάρι θα μπει μετά από δυο βδομάδες μέσα να σιγουρευτώ οτι καθάρισα από το ικ..Έχω ήδη 15 μέρες fishless αλλά δεν βάζω τίποτα ακόμη?Τί αλλο μπορώ να κάνω? Τα βλέπω και τα λυπάμαι.. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...