Jump to content

My 180 Lts REEF


Skoti

Recommended Posts

On 16/7/2017 at 7:19 ΜΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

IMG_20170716_152543.jpg

IMG_20170716_152555.jpg

IMG_20170716_152615.jpg

IMG_20170716_152630.jpg

IMG_20170716_152644.jpg

IMG_20170716_152657.jpg

IMG_20170716_152721.jpg

IMG_20170716_152722.jpg

IMG_20170716_152738.jpg

Τι όμορφες γοργόνιες είναι αυτές που βλέπουν τα ματάκια μου;

Επειδή έχω ένα φραγκ σχεδόν ένα χρόνο τώρα κ δεν λέει να προκόψει..
Μήπως μπορείς να μου πεις τι κάνεις κ σου πηγαίνουν τόσο καλά;
Κ δεν κατάλαβα.. Τις φυτεύεις στον αραγωνίτη;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Loukas Agelopoulos said:

Αυτή είναι η δουλειά της όσμοσης. Η αφαίρεση όχι μόνο των νιτρικών αλλά οτιδήποτε έχει μέσα το νερό. Το λεγόμενο TDS (total dissolved solids). Αυτό πρέπει να το κάνει σε ποσοστό 95- 97% τουλάχιστον. Εννοείται βέβαια όσο περισσότερο τόσο  το καλύτερο. Σε αυτά τα ποσοστά πιστεύω παίζουν οι διαφορές ανάμεσα σε φθηνές compact από ακριβότερα συστήματα Α/Ο. Αν όμως παίζεις με ULNS σύστημα, αυτή η μικρή διαφορά, μπορεί να είναι πολύ σημαντική. Για αυτό όπως σου είπε ο Πάνος, έχοντας νερό απαλλαγμένο σχεδόν από τα πάντα, το φτιάχνεις εσύ στα μέτρα σου με τη βοήθεια του αλατιού που έχεις επιλέξει. Υπόψιν βέβαια ότι όλα αυτά σε ιδανικές συνθήκες (καινούργια μεμβράνη, προφίλτρα κτλ). Με την πάροδο του χρόνου είναι φυσικό ότι η απόδοση πέφτει.  Τα προφίλτρα προτείνεται να αλλάζονται κάθε έξι μήνες το πολύ και η μεμβράνη κάθε 1-2 χρόνια. Στη δική μου περίπτωση μεμβράνη αλλάζω περίπου στον 1 χρόνο. Ο μόνος τρόπος για να ξέρεις σίγουρα είναι μετρώντας ανά διαστήματα το TDS. 

Μέτρηση νερού πριν τη χρήση όσμωσης και μετά για να χω ένδειξη στό τί ποσοστό μειώνει τα άλατα που δε χρειάζομαι και όταν βλέπω οτι πέφτει κάτω από 90%? θέλει άλλαγμα η μεμβράνη ή τα φίλτρα?Κάπως έτσι το χω στο μυαλό μου...Διορθωσέ με αν κάνω λάθος..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AGAPI7 said:

Τι όμορφες γοργόνιες είναι αυτές που βλέπουν τα ματάκια μου;

Επειδή έχω ένα φραγκ σχεδόν ένα χρόνο τώρα κ δεν λέει να προκόψει..
Μήπως μπορείς να μου πεις τι κάνεις κ σου πηγαίνουν τόσο καλά;
Κ δεν κατάλαβα.. Τις φυτεύεις στον αραγωνίτη;

Είναι το πιο εύκολο είδος γοργονίας αλλά και πάλι είμαι τυχερός που κράτησε είναι από τα πρώτα κοράλλια μου (πάνω από οκτώ με δέκα χρόνια) έχουν περάσει πολλά..Το δεξιά το μεγάλο είναι η μαμά και ήταν μισή όταν την πήρα, τα άλλα δύο είναι παιδάκια της και ναι εχω κολλήσει τις βάσεις τους πάνω σε πετρούλες και τις έχω βάλει λίγο κάτω από την επιφάνεια του αραγωνίτη για να μήν τις παίρνει το ρεύμα,έχουν περάσει πολλά και με άσχημες συνθήκες αλλά επιβίωσαν οπότε ότι και να σου πω οτι κάνω ψέμματα θα σου πω απλά έχουν όρεξη να ζήσουν και να μεγαλώσουν..Εγώ απλά τις ρουτίνες μου κάνω και προσπαθώ να κρατάω το ασβέστιο σε επίπεδα πάνω από 400 και μαγνήσιο πάνω από 1300 και όσο πιο πολύ σταθερό το kh κοντά στο 8..

Επειδή παρακολουθώ το θέμα σου κοίτα να είσαι δυνατή γιατί πέρασα και γω πολλά αλλά είπα θα το συμαζέψω... :)

Keep reefing!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Μέτρηση νερού πριν τη χρήση όσμωσης και μετά για να χω ένδειξη στό τί ποσοστό μειώνει τα άλατα που δε χρειάζομαι και όταν βλέπω οτι πέφτει κάτω από 90%? θέλει άλλαγμα η μεμβράνη ή τα φίλτρα?Κάπως έτσι το χω στο μυαλό μου...Διορθωσέ με αν κάνω λάθος..

Ναι έτσι είναι. Δες αυτό το βιντεάκι που βρήκα ψάχνοντας λίγο σχετικά με το TDS.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Loukas Agelopoulos said:

Ναι έτσι είναι. Δες αυτό το βιντεάκι που βρήκα ψάχνοντας λίγο σχετικά με το TDS.

Δε βλέπω τπο βιντεάκι Λουκά.Αν δε σου είναι κόπος πρόσθεσέ το μία ξανά..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Τι όμορφες γοργόνιες είναι αυτές που βλέπουν τα ματάκια μου;

Επειδή έχω ένα φραγκ σχεδόν ένα χρόνο τώρα κ δεν λέει να προκόψει..
Μήπως μπορείς να μου πεις τι κάνεις κ σου πηγαίνουν τόσο καλά;
Κ δεν κατάλαβα.. Τις φυτεύεις στον αραγωνίτη;

Ειναι σαν αυτη που εχεις εδω του φιλου @Skoti το ενυδρειο ειναι φανερο οτι ειναι στρωμενο και αυτη πολυ γερη για να πεθανει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ειναι σαν αυτη που εχεις εδω του φιλου @Skoti το ενυδρειο ειναι φανερο οτι ειναι στρωμενο και αυτη πολυ γερη για να πεθανει.

Ναι Νίκο! Ίδια είναι!

Αλλά διάβασες πόσα χρόνια τις έχει; 

Καλά.. έχω καταντήσει γραφική..

μη δω γοργόνια.. αμέσως να μπω τσόντα μπας κ μάθω τίποτα παραπάνω! Χα.. χα..!!!

Έγινε επεξεργασία - AGAPI7
Link to comment
Share on other sites


 

πριν 1 ώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Είναι το πιο εύκολο είδος γοργονίας αλλά και πάλι είμαι τυχερός που κράτησε είναι από τα πρώτα κοράλλια μου (πάνω από οκτώ με δέκα χρόνια) έχουν περάσει πολλά..Το δεξιά το μεγάλο είναι η μαμά και ήταν μισή όταν την πήρα, τα άλλα δύο είναι παιδάκια της και ναι εχω κολλήσει τις βάσεις τους πάνω σε πετρούλες και τις έχω βάλει λίγο κάτω από την επιφάνεια του αραγωνίτη για να μήν τις παίρνει το ρεύμα,έχουν περάσει πολλά και με άσχημες συνθήκες αλλά επιβίωσαν οπότε ότι και να σου πω οτι κάνω ψέμματα θα σου πω απλά έχουν όρεξη να ζήσουν και να μεγαλώσουν..Εγώ απλά τις ρουτίνες μου κάνω και προσπαθώ να κρατάω το ασβέστιο σε επίπεδα πάνω από 400 και μαγνήσιο πάνω από 1300 και όσο πιο πολύ σταθερό το kh κοντά στο 8..

Επειδή παρακολουθώ το θέμα σου κοίτα να είσαι δυνατή γιατί πέρασα και γω πολλά αλλά είπα θα το συμαζέψω... :)

Keep reefing!!

Άρα δεν φταίει κάτι που δεν την βλέπω να μεγαλώνει..
Αφού λες ότι την έχεις τόσα χρόνια άρα μεγαλώνει πολύ πολύ αργά! 

Κάτι τελευταίο.. πες μου αν την έχεις σε δυνατή κυκλοφορία γιατί εδώ οι απόψεις διίστανται... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Δε βλέπω τπο βιντεάκι Λουκά.Αν δε σου είναι κόπος πρόσθεσέ το μία ξανά..

Μάλλον ξέχασα να κάνω επικόλληση. Δες το τώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AGAPI7 said:


 

Άρα δεν φταίει κάτι που δεν την βλέπω να μεγαλώνει..
Αφού λες ότι την έχεις τόσα χρόνια άρα μεγαλώνει πολύ πολύ αργά! 

Κάτι τελευταίο.. πες μου αν την έχεις σε δυνατή κυκλοφορία γιατί εδώ οι απόψεις διίστανται... 

Αν πας στη πρώτη σελίδα του θέματός μου θα δεις πως ήταν τα πρώτα χρόνια που μπήκε στο ενυδρείο, προσπαθώ να θυμηθώ πότε περίπου ήταν αυτή η φωτό και πρέπει να ταν περίπου το 2010 στο λέω για να δεις πόση είναι η ανάπτυξή της αυτά τα περίπου 7 τελευταία χρόνια, μεγαλώνει αλλά αργά..

Τα σημεία που τίς έχω έχουν χαμηλή προς μέτρια ροή(ίσα να κυματίζει) και μέτριο φωτισμό και το σημείο που βρίσκονται είναι κάτω από ακτινική λάμπα.

Περίεργο ζωντανό σε γενικές γραμμές πάντως, θα το δεις να ναι εντελώς ανοιχτό όλο το βράδυ και κάποιες ώρες της ημέρας μπορεί να κλείσει και να ξανανοίξει αργότερα στο ξεκάρφωτο χωρίς να πειράζω εγώ κάτι..Δεν επηρεάζεται από κανένα ψάρι και γαρίδα όταν ανεβαίνουν πάνω της ή ακουμπάνε αλλά με το που την ακουμπήσω με κάτι ξένο σε δευτερόλεπτα έχει κλείσει,δέρμα εγώ δέρμα και τα ψάρια, τί σκατά καταλαβαίνει? :P

Ότι θέλεις ρώτα γιαυτό είμαστε εδώ για να βοηθάει ο ένας τον άλλον... :)

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Αν πας στη πρώτη σελίδα του θέματός μου θα δεις πως ήταν τα πρώτα χρόνια που μπήκε στο ενυδρείο, προσπαθώ να θυμηθώ πότε περίπου ήταν αυτή η φωτό και πρέπει να ταν περίπου το 2010 στο λέω για να δεις πόση είναι η ανάπτυξή της αυτά τα περίπου 7 τελευταία χρόνια, μεγαλώνει αλλά αργά..

Τα σημεία που τίς έχω έχουν χαμηλή προς μέτρια ροή(ίσα να κυματίζει) και μέτριο φωτισμό και το σημείο που βρίσκονται είναι κάτω από ακτινική λάμπα.

Περίεργο ζωντανό σε γενικές γραμμές πάντως, θα το δεις να ναι εντελώς ανοιχτό όλο το βράδυ και κάποιες ώρες της ημέρας μπορεί να κλείσει και να ξανανοίξει αργότερα στο ξεκάρφωτο χωρίς να πειράζω εγώ κάτι..Δεν επηρεάζεται από κανένα ψάρι και γαρίδα όταν ανεβαίνουν πάνω της ή ακουμπάνε αλλά με το που την ακουμπήσω με κάτι ξένο σε δευτερόλεπτα έχει κλείσει,δέρμα εγώ δέρμα και τα ψάρια, τί σκατά καταλαβαίνει? :P

Ότι θέλεις ρώτα γιαυτό είμαστε εδώ για να βοηθάει ο ένας τον άλλον... :)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Να είσαι καλά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω άυριο και γω την πρώτη μου αλλαγή με νερό όσμωσης..

Για πείτε μου αν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω, πχ ph ,kh?

ή απλά ετοιμάζω το νερό μετά απλά προσθέτω το αλάτι και είναι έτοιμο?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις πριν την αλλαγή :

ph: 8,1

kh: 7,5

nh3/nh4/no2 : 0

no3: 30-40

ca : 450

mg: 1350

po4 : δεν ξέρω

αλατότητα: 1024

θερμοκρασία 26,5

όλα δείχνουν να βαίνουν καλώς!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω άυριο και γω την πρώτη μου αλλαγή με νερό όσμωσης..

Για πείτε μου αν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω, πχ ph ,kh?

ή απλά ετοιμάζω το νερό μετά απλά προσθέτω το αλάτι και είναι έτοιμο?

Ευχαριστώ!!

Αντε λοιπον καλη αρχη γεμισε το βαρελι σου ριξε μεσα την ποσοτητα του αλατιού που θες,Το σπας και είσαι έτοιμος.Ποιό αλάτι βάζεις?.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξεις. Οι τιμές εξαρτώνται από το αλάτι που χρησιμοποιείς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Λοιπόν ήρθε η ώρα να κάνω άυριο και γω την πρώτη μου αλλαγή με νερό όσμωσης..

Για πείτε μου αν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω, πχ ph ,kh?

ή απλά ετοιμάζω το νερό μετά απλά προσθέτω το αλάτι και είναι έτοιμο?

Ευχαριστώ!!

Τι εννοείς;
Μέχρι τώρα με τι νερό έκανες αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, niknik said:

Αντε λοιπον καλη αρχη γεμισε το βαρελι σου ριξε μεσα την ποσοτητα του αλατιού που θες,Το σπας και είσαι έτοιμος.Ποιό αλάτι βάζεις?.

Νικόλα καλημέρα, χρησιμοποιώ της tropic Marin το pro reef..

 

8 hours ago, AGAPI7 said:

Τι εννοείς;
Μέχρι τώρα με τι νερό έκανες αλλαγές;

Καλημέρα Αγαπη, 13 χρόνια τώρα νερό βρύσης χρησιμοποιούσα αλλά τελευταία πήρα μετρήσεις στο νερό της βρύσης και είδα τιμές πάνω από 30-40 στα νιτρικά και το πήρα χαμπάρι διότι έχασα κάποια lps και στενοχωρήθηκα και το ψάξα να δω τι φταίει..Οπότε πήρα όσμωση από τον φίλο @PanaGreco γιατί θέλω να το χω και σαν επένδυση στην καινούργια γυάλα που είναι στα σκαριά.. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Νικόλα καλημέρα, χρησιμοποιώ της tropic Marin το pro reef..

 

Καλημέρα Αγαπη, 13 χρόνια τώρα νερό βρύσης χρησιμοποιούσα αλλά τελευταία πήρα μετρήσεις στο νερό της βρύσης και είδα τιμές πάνω από 30-40 στα νιτρικά και το πήρα χαμπάρι διότι έχασα κάποια lps και στενοχωρήθηκα και το ψάξα να δω τι φταίει..Οπότε πήρα όσμωση από τον φίλο @PanaGreco γιατί θέλω να το χω και σαν επένδυση στην καινούργια γυάλα που είναι στα σκαριά.. :)

Καλορίζικη αγόρι,επένδυση .

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Νικόλα καλημέρα, χρησιμοποιώ της tropic Marin το pro reef..

 

Καλημέρα Αγαπη, 13 χρόνια τώρα νερό βρύσης χρησιμοποιούσα αλλά τελευταία πήρα μετρήσεις στο νερό της βρύσης και είδα τιμές πάνω από 30-40 στα νιτρικά και το πήρα χαμπάρι διότι έχασα κάποια lps και στενοχωρήθηκα και το ψάξα να δω τι φταίει..Οπότε πήρα όσμωση από τον φίλο @PanaGreco γιατί θέλω να το χω και σαν επένδυση στην καινούργια γυάλα που είναι στα σκαριά.. :)

Πολύ καλή αγορά έκανες. Μπράβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθεσινοβραδυνό τσεκαρισμα στο reefaki και έπιασα αυτό το πανέμορφο πλάσμα!!

Η φωτό δεν είναι καλή λόγω μη φωτισμού του ενυδρείου την ώρα αυτή!!

Φοβερό ασπρόμαυτο κέλυφος!!

Κάποιοι λένε άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου,

εδώ μιλάμε για άβυσσος η ζωή του βράχου!! :P

21930780_1632335363464955_809388190_o.thumb.jpg.9310d8de2401e3492c099fe112a77110.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...