Jump to content

Recommended Posts

θες να σ πω εναν τζαμα εδω στο φαληρο; εχει καλες τιμες και απο βδομαδα θα παω και εγω για να φτιαξω ενα μικρο! αλλιως υπαρχει μια αγγελια ενος παιδιου εδω στο φορουμ αρκετα συμφερουσα σε χρηματα κ λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

θες να σ πω εναν τζαμα εδω στο φαληρο; εχει καλες τιμες και απο βδομαδα θα παω και εγω για να φτιαξω ενα μικρο! αλλιως υπαρχει μια αγγελια ενος παιδιου εδω στο φορουμ αρκετα συμφερουσα σε χρηματα κ λιτρα!

σου εστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν το αδειαζεις να το κολλησεις. Μια σιλικονη bison για ενυδρεια εχει αν θυμαμε 4 με 5 ευρω απο το πρακτικερ. Εκτος εαν εσπασε το τζαμι......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Μεσα σε ολα αυτα εσπασε και το ενυδρειο με τα γκαππυ....... εκει που καθομουν στον υπολογιστη νιοθω στα ποδια μου νερο, κοιταω το ενυδρειο και βλεπω σιγα σιγα να αδιαζει και..... τα εβαλα σε ενα πλαστικο 30 λιτρο για την ωρα ξερετε που μπορω να βρω κατι φθηνο γιατι δεν πεζουν για νεο ενυδρειο τορα.... το δε παλιο εγινε σμπαραλια :notfair:

Σιλικονη αν δεν εσπασε (οπως σου ειπαν πιο πανω)...

Φανταζομαι οτι το χρειαζεσαι αμμεσα..

Αν ειναι ετσι εχω ενα 50 λιτρο που καθεται απλα θα κανεις τον κοπο να ερθεις μεχρι νεα χαλκηδονα γιατι οι μετακινησεις μου  ειναι δυσκολες (εκτος απο τις πρωινες ωρες)..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσπασαν 2 τζαμια απο κατω, επιδη πανω στον πανικο τραβηχτηκε και επεσε κατο και εσπασαν οι γωνιες και λιγο πανο τα τζαμια..... το ενυδρειο το πεταξα γιατι ειχε κακης ποιοτιτας σιλικονες και τζαμια...... τι εγινε σημερα δεν λεγεται :bigemo_harabe_net-57:

@stathis spithas Ευχαριστω αλλα μια απο τα ιδια πολυ δυσκολα παω εκει.... θα κοιταξω σε εναν τζαμα ευχαριστω τον @gifil Για την βοηθεια!!!! και γενικα ολους σας!!!!!! :bigemo_harabe_net-108:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε παίρνει οικονομικά παρέμενα πλαστικό κουτί από ΙΚΕΑ να τα βάλεις μέχρι να μπορέσεις να πάρεις αυτό που θες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν δεν σε παίρνει οικονομικά παρέμενα πλαστικό κουτί από ΙΚΕΑ να τα βάλεις μέχρι να μπορέσεις να πάρεις αυτό που θες

Θα αντεξει το βαρος αν ειναι 50-60 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος εχει αρχησει να καλητερευει!!!! πειραζει να αφισω στους 30 το ενυδρειο για δυο εβδομαδες αντι για μια γιατι δεν εχω ουτε λιγη αλγη!!!!.... :hehe

 

Link to comment
Share on other sites

μα χρειαζεται Αγγελε δυο βδομαδες για να εξαφανιστει τελειως απο το ενυδρειο σου! αν φυγει απο το ψαρακι σ και κατεβασεις τη θερμοκρασια παλι, το παρασιτο και τα αυγα του δεν θα εχουν σκοτωθει και με την πρωτη ευκαιρια θα αναπτυχθει και παλι. δεν θα εχει εξαλειφθει πληρως απο το ενυδρειο σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αποψη μου βεβαια, θα σ ελεγα σταδιακα 26 και το κρατας εκει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίζεις να κατεβάζεις σταδιακά τη θερμοκρασία 3-4 μέρες, αφότου θα έχουν εξαλειφθεί πλήρως τα σημάδια. Αυτό είναι το ελάχιστο διάστημα.

Συνήθως όμως ένα δεκαήμερο είναι οπωσδήποτε αναγκαίο. Το ότι δεν έχεις άλγη, δεν έχει να κάνει με την άνοδο της θερμοκρασίας.

Καλή θερμοκρασία όπως σου έγραψε και ο φίλος @gifil οι 26 βαθμοί. Βέβαια τώρα το καλοκαίρι θα δυσκολευτείς να το κρατήσεις σταθερά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!!! επισης για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα φιαξω ενα ενυδρειο 50χ50χ50 ποσους ποντους πρεπει να ειναι το τζαμι? ρωτισα σε ενα μαγαζι και μου ειπαν 25 ευρω!!! 50χ50χ50 πεντε τζαμια... επισης τι σιλικονη πρεπει να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Ενα προγραμματάκι υπολογισμού τζαμιών, ασφάλειας, διαστάσεων είναι εδώ.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

 

Από σιλικόνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις bison ενυδρειακή με κόστος περίπου 5 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ενα προγραμματάκι υπολογισμού τζαμιών, ασφάλειας, διαστάσεων είναι εδώ.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

 

Από σιλικόνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις bison ενυδρειακή με κόστος περίπου 5 ευρώ.

Ευχαριστω επιδη δεν εχω κολλησει ενυδρειο ξανα υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω? επισης ειναι πολυ δυσκολο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ευχαριστω επιδη δεν εχω κολλησει ενυδρειο ξανα υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω? επισης ειναι πολυ δυσκολο?

Λοιπόν για να μη σου γράφω πολλά λόγια, ρίξε μαι ματιά στο βιντεάκι και θα μάθεις όλα τα μυστικά.:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αγγελε 7 η 8αρι ειναι καλα... στο ειπα!!! οπως λεει και ο @SOTIRIS byson ενυδρειακη!!!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε στις διαστασεις που θα κοψεις τα τζαμια να υπολογισεις και το παχος των τζαμιων. Επισης τα τζαμια στην επανω μερια μπορεις να τα κανεις ροντε για να μην κοβεσε και γενικος εαν πας την σιλικονη στον τζαμα εαν ξερει μπορει και να στο κολλησει εαν δεν νιωθεις σιγουρος οτι θα τα καταφερεις. Παντως για τις διαστασεις του ενυδρειου που θες να φτιαξεις δεν θα δυσκολευτης πιστευω.Και μονος σου θα τα καταφερεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να του παω την σιλικονη να τα κολλησει... πρεπει να βαλω κοντρες? επισης το τζαμι αν ειναι 5ρι ειναι καλα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θα σου ελεγα να βαλεις τουλαχιστον 6αρι λογο υψους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Σκεφτομαι να του παω την σιλικονη να τα κολλησει... πρεπει να βαλω κοντρες? επισης το τζαμι αν ειναι 5ρι ειναι καλα? 

Αν δεν θέλεις να βάλεις κόντρες, πρέπει το τζάμι να είναι 7αρι, όπως δείχνει και το πρόγραμμα για να είναι very safe.

Και εγώ είμαι της άποψης, ότι αφού δεν υπάρχει εμπειρία καλύτερα να το κολλήσει ο τζαμάς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα τον ρωτησω αυριο αλλα λετε θα μπορει να το κολλησει? φοβαμαι μην εχει διαρροη....

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι τζαμάδες ξέρουν να χειρίζονται καλά τη σιλικόνη, οπότε ρώτα τον, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Βέβαια καλό είναι να συμφωνήσεις και την τιμή από πριν, μη σου πει κανένα νούμερο τρελό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...