Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Δοκίμασε τις Sera Florenette. Είναι αρκετά καλές. Γενικά το αρκετά καλές είναι υποκειμενικό. Εμένα μ έκαναν δουλεια, σε άλλους μπορεί όχι.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Siempre said:

@constantinos_s Να βάλω όσο αναγράφει ότι πρέπει ή και λιγότερο;

Η δοσολογιες ειναι για full φυτεμενα. Θες το μισο η και το 1/4 αναλογα της φυτομαζας σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Η δοσολογιες ειναι για full φυτεμενα. Θες το μισο η και το 1/4 αναλογα της φυτομαζας σου.

Απο εκει ξεκινας και αυξανεις αναλογα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και όπως σου είπε ο @Constantinos_S σωστά, προσεκτικά τη δοσολογία για να μην σου εμφανιστούν άλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ. Περιμένω απάντηση και απο τον ειδικό περί φωτισμών! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Siempre έγραψε:

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ. Περιμένω απάντηση και απο τον ειδικό περί φωτισμών! :thumbsu:

Θα τον ενοχλησεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σκασει μυτη μην φοβασαι!!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να απαντησει ο ειδικος :hehe  βαλε καμια φωτο απο το φωτιστικο να καταλαβουμε τι παιζει και να δουμε πως μπορει να βελτιωθει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Τσουπ 

Να τος εδω ειναι ο ειδικος μας, δεν στο ειπα; το μυρίζεται οταν τον καλουνε!!!!! :bigemo_harabe_net-167:

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Τσουπ 

:buttrock::buttrock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Bill Koulosousas σε περιμέναμε ρε φίλε! Λοιπόν παραθέτω φωτογραφίες για να μου πεις πως μπορώ να κινηθώ!

 

Το δικό μου μυαλό,το μόνο που μπορεί να σκεφτεί είναι να αντικαταστήσω το μπροστά πλαστικό με ένα κομμάτι π.χ πλέξι γκλας και να μπει εκεί ένα ακόμα φωτιστικό. Τώρα τί και πως δεν ξέρω!

1.png

2.png

3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να βαλεις τα καπακια μπρος πισω? Οι λεντοταινιες εχουν 120 μοιρες γωνια οποτε αν μπουνε μπροστα θα φωτιζουν ολο το χωρο και θα "σβηνει" πισω και θα σου δημιουργει μια αισθηση βαθους, αν μπαινουν κανε μια δομικη δες το και πες μας για περεταιρω...extreme diy patentas :rockon:

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

 

@Bill Koulosousas το σκέφτηκα κι αυτό απλά το μπροστά καπάκι δεν έχει εγκοπές για τα καλώδια. Θα πρέπει να το φάω κάπως!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε προχειρα να δεις αν σε ικανοποιει το αποτελεσμα και αν ναι τοτε ξεκολας το πλαστικο απο το μπροστα καπακι και το βαζεις στο πισω και στο μπροστα βαζεις ενα τζαμακι 3mm παχος (για να μην εχεις υγρασιες στα Led) και απο πανω το φως 

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν κατάλαβα σωστά μπορώ να ξεκολλήσω το καπάκι και το τζάμι και να τα αλλάξω θέση; Ή εννοείς το τζάμι που έχει τώρα να το πετάξω και να αγοράσω ένα σκέτο τζαμάκι για μπροστά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Δεν ειδα οτι εχει τζαμι πισω,  οποτε ναι τα αλλαζεις θεση

Οκ. Η περίπτωση να κρατήσω το πίσω τζάμι και να αγοράσω ένα ίδιο γισ μπροστά κ να έχω 2 φωτιστικά, πως σου φαίνεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Οκ. Η περίπτωση να κρατήσω το πίσω τζάμι και να αγοράσω ένα ίδιο γισ μπροστά κ να έχω 2 φωτιστικά, πως σου φαίνεται;

Το καλυτερο απο ολα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα, αλλα δοκιμασε το πρωτα μπροστα, γιατι στο 1ο ενυδρειο που ειχα το φως μπροστα σε συνδιασμο με καφεπρασινομαυρο backround  ηταν τρομερο effect.

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στο δικό μου μάτι τουλάχιστον,όταν το χω πίσω μου αρέσει πιο πολυ! @Bill Koulosousas.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Πριν μία εβδομάδα είχε βουλώσει το φίλτρο μου(πολύ χαμηλή ροή). Το άνοιξα να το καθαρίσω με νερό ενυδρείου και του άλλαξα το βαμβάκι καθώς είχε γίνει κατάμαυρο.

 

Σήμερα μετά απο δύο μέρες απουσίας απο το σπίτι,είδα ότι πάλι είχε βουλώσει. Το άνοιξα πάλι και είδα ότι το βαμβάκι ήταν σε καλή κατατάσταση ακόμα(γι αυτό δεν το άλλαξα και πάλι) αλλά είχε μαζευτεί πολύ ''μπίχλα'' στο τούλι που έχω βάλει την βιοπέρλα. Αυτό θα είναι τεράστιο πρόβλημα αργότερα που θα έχω ψάρια μέσα.

 

Τί προτείνεται να κάνω;

 

*Βαμβάκι βάζω στο φίλτρο για να μειώσω την πολύ μεγάλη ροή η οποία κάνει πλυντήριο το ενυδρείο. Το φίλτρο είναι το παρακάτω!

681a0189efa6468b84aca720d33a2277.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως σου ειπα, πιστευω ειναι καλυτερο να βγαλεις το βαμβακι και να βρεις καποιο αλλο τροπο να μειωσεις την ροη. Εκτως και αν μπορεις καθε τρεις και λιγο να το αλλαζεις. Αν βαλεις την εξοδο του φιλτρου να κοιταει στο μπροστινο τζαμι η καπου που θα βολευε? Η να βαλεις καποιο αντικειμενο μπροστα, π.χ. κανα ξυλο..

Επισης οταν λες βιοπερλα ποιο προιον εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου ποσο δυνατη ειναι η ροη? Το κανει πλυντηριο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...