Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Αν βλεπεις οτι εχεις λαθρεπιβατη οπως λες, γιατι δεν τον βγαζεις και περιμενεις να σου γεμισει το ενυδρειο!

Απο το σακουλι που εχεις την τροφη, βλεπεις οτι εχεις γεμισει απο αυγα ( ΒΓΑΛΤΑ ). 

Σε ολη την διαδηκασια που αναφερεις για στρωσιμο, δεν εχω διαβασει πουθενα αν εχεις χρησιμοποιοιση βακτηρια.

Μονο με τροφη δεν γινεται δουλεια!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπεις οτι εχεις λαθρεπιβατη οπως λες, γιατι δεν τον βγαζεις και περιμενεις να σου γεμισει το ενυδρειο!
Απο το σακουλι που εχεις την τροφη, βλεπεις οτι εχεις γεμισει απο αυγα ( ΒΓΑΛΤΑ ). 
Σε ολη την διαδηκασια που αναφερεις για στρωσιμο, δεν εχω διαβασει πουθενα αν εχεις χρησιμοποιοιση βακτηρια.
Μονο με τροφη δεν γινεται δουλεια!
 

Αν ειναι όμως ramshorn π.χ. δεν χρειάζεται να τα βγαλει
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Αν ειναι όμως ramshorn π.χ. δεν χρειάζεται να τα βγαλει

 

Αναφερε μου το λογο που δεν χρειαζεται να τα βγαλει, ακομα και αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια για πιο λογο ακριβως χρειάζεται??
Και δεν χρειάζεται μονο τροφη??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Αναφερε μου το λογο που δεν χρειαζεται να τα βγαλει, ακομα και αυτα!

Είναι πάρα πολύ χρήσιμα στο να καταργούν τις αναερόβιες περιοχές του υποστρώματος. Λυπάμαι όμως κανείς λάθος...
Link to comment
Share on other sites

Και για τα ραμ οντως γτ χρειάζεται να τα βγαλει?? Η γενικως τα σαλιγκαρια αυτης της φυσεως??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για τα ραμ οντως γτ χρειάζεται να τα βγαλει?? Η γενικως τα σαλιγκαρια αυτης της φυσεως??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



+1
Τα ανεπιθύμητα σαλιγκάρια είναι κυρίως τα physa fontinalis τώρα αν είναι apple snail η ranshorn δεν κάνουν καθόλου κακό, το αντίθετο θα ελεγα
Link to comment
Share on other sites

Τα απλ ενταξει δεν προσφερει και κατι..για τα φυσα δεν τα πολυ βαζω...αλλα ραμ και μτ βαζω ευκολα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι δεν βαζεις helena 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Βακτηρια για πιο λογο ακριβως χρειάζεται??
Και δεν χρειάζεται μονο τροφη??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Σε ενα νεοσυστατο ενυδρειο δεν χρειαζονται βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια φιλε μου...
Μονο αν και εφοσον εχεις κανει το λαθος να τα αγοράσεις..


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα απλ ενταξει δεν προσφερει και κατι..για τα φυσα δεν τα πολυ βαζω...αλλα ραμ και μτ βαζω ευκολα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Για τα ραμ εννοούσα κι εγω ότι προσφερουν. Μπέρδεψα τη διατύπωση...
Link to comment
Share on other sites

 
Σε ενα νεοσυστατο ενυδρειο δεν χρειαζονται βακτηρια?

Λενε ότι δεν είναι αποδοτικα
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Οχι βεβαια φιλε μου...
Μονο αν και εφοσον εχεις κανει το λαθος να τα αγοράσεις..


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αν εχεις την καλοσυνη θα ηθελα να μου αναφερεις καποιους τροπους στρωσιματος χωρις βακτηρια, οπως αναφερεις.

Και γιατι!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Αν εχεις την καλοσυνη θα ηθελα να μου αναφερεις καποιους τροπους στρωσιματος χωρις βακτηρια, οπως αναφερεις.
Και γιατι!

Στρώσιμο με τον παραδοσιακό τρόπο, με την αμμωνία, στρώσιμο με τροφή, στρώσιμο με ψάρια (απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου αλλά κάποιοι ανενημερωτοι το κάνουν)
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Στρώσιμο με τον παραδοσιακό τρόπο, με την αμμωνία, στρώσιμο με τροφή, στρώσιμο με ψάρια (απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου αλλά κάποιοι ανενημερωτοι το κάνουν)

 

Κυριε Τακη εσεις εισται?

Link to comment
Share on other sites

Τροφη μπολι αυτα καλα ειναι πιστευω...βακτηρια ειναι αμφιβόλου καταστασης και στρωσιματος και ειδικα με τον τροπο που γραφει κιολας στις οδηγιες..που αφενος αφηνεις το ψαρι να κανει την δουλεια...σε αυτα τα βακτηρια που ειχα κανει το λαθος να παρω στο πολυ μακρινο παρελθόν λεγοντας στις οδηγιες οτι αφου και κανετε Εισαγωγή των βακτηριων την επομενη μερα μπορειτε να βαλετε το ψαρι...αποτέλεσμα αμμωνια στο φουλ..
Εν κατα κλειδι αν καποιος θελει να δει τον κυκλο ας το κανει με τροφή ενω καποιος που το βιάζεται με υγείες μπολι απο καποιο ενυδρειο που ξερει η που εχει δει ότι παει πολυ καλα...
Αυτην την συνταγη ακολουθώ και δεν ειχα ποτε μα ποτε προβλημα...
Μην το κανουμε δυσκολο το ολο θεμα...το ενυδρειο ειναι ενυδρειο,αξιολογο δηλ για ατομα που θελουν να ασχοληθουν με την παρατήρηση και την ευζωία των κατοίκων του...χωρις αυτο να προϋποθέτει οτι θα πρεπει να γινουν πραγματα περιπλοκα...
Αφου και αγοραστει η γυάλα ολα τα υπόλοιπα ειναι εύκολα απο την δικη μου οπτικη...επειτα συνεχίζεις να κρατάς τα ηνία αυτης της δημιουργίας με το να το συντηρήσεις..οπου εκει ειναι το θεμα...
Αυτα...σορρυ για το μεγαλο ποστ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Τροφη μπολι αυτα καλα ειναι πιστευω...βακτηρια ειναι αμφιβόλου καταστασης και στρωσιματος και ειδικα με τον τροπο που γραφει κιολας στις οδηγιες..που αφενος αφηνεις το ψαρι να κανει την δουλεια...σε αυτα τα βακτηρια που ειχα κανει το λαθος να παρω στο πολυ μακρινο παρελθόν λεγοντας στις οδηγιες οτι αφου και κανετε Εισαγωγή των βακτηριων την επομενη μερα μπορειτε να βαλετε το ψαρι...αποτέλεσμα αμμωνια στο φουλ..
Εν κατα κλειδι αν καποιος θελει να δει τον κυκλο ας το κανει με τροφή ενω καποιος που το βιάζεται με υγείες μπολι απο καποιο ενυδρειο που ξερει η που εχει δει ότι παει πολυ καλα...
Αυτην την συνταγη ακολουθώ και δεν ειχα ποτε μα ποτε προβλημα...
Μην το κανουμε δυσκολο το ολο θεμα...το ενυδρειο ειναι ενυδρειο,αξιολογο δηλ για ατομα που θελουν να ασχοληθουν με την παρατήρηση και την ευζωία των κατοίκων του...χωρις αυτο να προϋποθέτει οτι θα πρεπει να γινουν πραγματα περιπλοκα...
Αφου και αγοραστει η γυάλα ολα τα υπόλοιπα ειναι εύκολα απο την δικη μου οπτικη...επειτα συνεχίζεις να κρατάς τα ηνία αυτης της δημιουργίας με το να το συντηρήσεις..οπου εκει ειναι το θεμα...
Αυτα...σορρυ για το μεγαλο ποστ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Εχουν γραφθει πολλα ποστ για στρωσιμο ενυδρειου και δεν εχει βρεθει μια μεθοδος.

Τωρα μπορει ο καθης να μην μπορει να βρη μπολι, εκει τη γινεται?

Link to comment
Share on other sites

 
Εχουν γραφθει πολλα ποστ για στρωσιμο ενυδρειου και δεν εχει βρεθει μια μεθοδος.
Τωρα μπορει ο καθης να μην μπορει να βρη μπολι, εκει τη γινεται?

Παραδοσιακα με αμμωνια, ειπαμε
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ,απλα οτι βρισκει ευκολο ο καθης...τροφη μπορει να βρει ευκολα πιστευω ο καθενας και να εχει την υπομονη να δει μεσα απο μετρήσεις τις αλλαγές στις παραμέτρους του νερού του...οπου εκει ειναι η αρχικη μαγεια στο χομπι..για μένα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Παραδοσιακα με αμμωνια, ειπαμε

 

Δεν θα διαφωνησω αλλο μαζι σας.Ειναι η γνωμη σας και ειναι απολυτα σεβαστη!

Link to comment
Share on other sites

 
Δεν θα διαφωνησω αλλο μαζι σας.Ειναι η γνωμη σας και ειναι απολυτα σεβαστη!

Χαίρομαι. Θα ήθελα μόνο να τονίσω πως είναι αποδεδειγμένα αν όχι η καλύτερη απ τις καλύτερες μεθόδους. Αυτό μόνο θα θελα να πω.
Link to comment
Share on other sites

Γενικα να γνωριζουμε ομως οτι η τεχνολογια προχωραει και δεν μενουμε στα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Παντως η βιολογια χρειαζεται ενισχυση σε ενα νεοσυστατο ενυδρειο γιατι ναι μεν τα απονιτροποιητικα βακτηρια υπαρχουν αλλα ειναι μικρα σε αριθμους..

Αλλιως θελει πολυ υπομονη..

Δεν παει να πει οτι με το που στρωνει το φιλτρο μπορουμε να πεταξουμε και κροκοδειλο μεσα..

Αλλα ουτε και οτι 2 γκαμπυ σε 60 λιτρα θα σηκωσουν αμμωνια σε επικινδυνα επιπεδα..

Οπως επισης(πρεπει να γνωριζουμε)οτι το ενυδρειο στρωνει πραγματικα μονο οταν μπουν τα ψαρια και περασει ενα ευλογο χρονικο διαστημα....

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...