Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Να το πάμε απ την αρχή ;

Τι είναι η αμμωνία για ποιό λόγο ενα τόσο ισχυρό δηλητήριο μας συστήνεις να το βάλουμε στο ενυδρείο ;

Μάλλον δεν κατάλαβες. ΠΡΙΝ μπουν ψάρια βάζουν αμμωνία για το στρώσιμο. Δες αυτό γιατί μάλλον νόμισες πως εγώ στα ψάρια μου ρίχνω μέσα κουβάδες αμμωνία

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Μάλλον δεν κατάλαβες. ΠΡΙΝ μπουν ψάρια βάζουν αμμωνία για το στρώσιμο.

Ναι το κατάλαβα .

Για ποιό λόγο όμως το βάζουν αυτό το ισχυρό δηλητήριο που σκοτώνει τα πάντα σε υψηλές συγκεντρώσεις .

Αυτό θέλω να μου πείς το μηχανισμό που δουλεύει .

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:

Μάλλον δεν κατάλαβες. ΠΡΙΝ μπουν ψάρια βάζουν αμμωνία για το στρώσιμο. Δες αυτό γιατί μάλλον νόμισες πως εγώ στα ψάρια μου ρίχνω μέσα κουβάδες αμμωνία

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm

 

Πρόσθεσες και το λίνκ .

Δεν μας εξηγεί όμως το μηχανισμό που δουλεύει , μια περιγραφή της μεθόδου είναι .

Για να μπορέσουμε όμως να συνεννοηθούμε θα πρέπει πρώτα να δούμε μέχρι ποιό σημείο συμφωνούμε για να συζητήσουμε και τη διαφορά μας .

Όταν σου ανέφερα ότι η αμμωνία είναι τροφή για κάποια συγκεκριμένα βακτήρια , μου απάντησες με αμφιβολία , απο κάπου όμως θα πρέπει να ξεκινήσουμε τη κουβέντα .

Εσύ τι πιστεύεις ότι είναι η αμμωνία για το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσες και το λίνκ . Δεν μας εξηγεί όμως το μηχανισμό που δουλεύει , μια περιγραφή της μεθόδου είναι .

Για να μπορέσουμε όμως να συνεννοηθούμε θα πρέπει πρώτα να δούμε μέχρι ποιό σημείο συμφωνούμε για να συζητήσουμε και τη διαφορά μας .

Όταν σου ανέφερα ότι η αμμωνία είναι τροφή για κάποια συγκεκριμένα βακτήρια , μου απάντησες με αμφιβολία , απο κάπου όμως θα πρέπει να ξεκινήσουμε τη κουβέντα .

Εσύ τι πιστεύεις ότι είναι η αμμωνία για το ενυδρείο ;

 

Λοιπόν.... Είναι ΔΗΛΔΗΤΗΡΙΟ δηλαδή είναι το στοιχείο από το οποίο αποσυμφορούν το ενυδρείο μας τα απονιτροποιητικα βακτήρια. Αν ΔΕΝ υπήρχε ΔΕΝ θα υπήρχαν και τα αντίστοιχα βακτήρια.

 Για αυτό το λόγο, σε νεοστημενα ενυδρεία το ρίχνουμε, πριν βάλουμε ψαρια, έχοντας το τανκ γεμάτο με αποχλωριωμενο νερό, ώστε τα ελάχιστα βακτήρια που ΙΣΩΣ έχουν δημιουργηθεί η προσθέσουμε από κάποιο σκεύασμα να αναπαραχθούν και να στρωθεί μέσα σε κάποιο καιρό το φίλτρο μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Λοιπόν.... Είναι ΔΗΛΔΗΤΗΡΙΟ δηλαδή είναι το στοιχείο από το οποίο αποσυμφορηθούν το ενυδρείο μας τα απονιτροποιητικα βακτήρια. Αν ΔΕΝ υπήρχε ΔΕΝ θα υπήρχαν και τα αντίστοιχα βακτήρια.

Άρα , τα αντίστοιχα βακτήρια το αδρανοποιούν το δηλητήριο ή το καταναλώνουν ;

Link to comment
Share on other sites

Άρα , τα αντίστοιχα βακτήρια το αδρανοποιούν το δηλητήριο ή το καταναλώνουν ;

Δες λίγο και αυτό που πρόσθεσα επανω. Το καταναλωνουν και το μετατρέπουν στα γνωστά σε όλους μας νιτρικά (no3) 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Άρα , τα αντίστοιχα βακτήρια το αδρανοποιούν το δηλητήριο ή το καταναλώνουν ;

To οξειδωνουν σε νιτρωδες αλας

Link to comment
Share on other sites

To οξειδωνουν σε νιτρωδες αλας

Ναι ωραία συμπλήρωση γιατί το παρέλειψα αυτό, και μετά άλλη "ράτσα" βακτηρίων το μετατρέπουν σε νιτρικά από νιτρωδη.

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 28 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Ναι το κατάλαβα .

Για ποιό λόγο όμως το βάζουν αυτό το ισχυρό δηλητήριο που σκοτώνει τα πάντα σε υψηλές συγκεντρώσεις .

Αυτό θέλω να μου πείς το μηχανισμό που δουλεύει .

Πολλες ουσιες στη φυση ειναι απολυτα σημαντικες για τη ζωη που ομως σε καποια αλλη συγκεντρωση ειναι θανατηφορες για τους οργανισμους, η αμμωνια δεν αποτελει εξαιρεση. Επισης οταν χρησιμοποιηται αμμωνια για να στρωσει το ενυδρειο χρησιμοποιηται διαλυμα αμμωνιας με διαλυτη το νερο, περιπου 6% w\w. Επισης πρεπει να υπολογισεις ακριβως ποια δοση θα βαλεις στο ενυδρειο αναλογα τα λιτρα σου, ωστε η αμμωνια να μην γινει επικυνδηνη για τα βακτηρια που θελουμε να αναπτυχθουν. Αν χρησιμοποιησεις περισσοτερο τοτε θα σκωτοσεις τους μικροοργανισμους που θες..

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

To οξειδωνουν σε νιτρωδες αλας

Σωστά !

Και που θα βρεθούν αυτά τα βακτήρια για να οξειδώσουν την αμμωνία σε ενα νέο ενυδρείο ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά !
Και που θα βρεθούν αυτά τα βακτήρια για να οξειδώσουν την αμμωνία σε ενα νέο ενυδρείο ;
 

Είτε από κάποιο σκεύασμα είτε θα δημιουργηθούν αποικιες...
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια αυτα βρισκονται κυριολεκτικα παντου. Ο μονος λογος να προσθεσεις βακτηρια εμποριου ή ακομα καλυτερα μπολι, ειναι για να επιταγχυνθει η διαδικασια

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Επισης για τον κυκλο του αζωτου χρειαζεται κατιοντα αμμωνιου NH4+ και οχι αμμωνια ΝΗ3

Link to comment
Share on other sites

Επισης για τον κυκλο του αζωτου χρειαζεται κατιοντα αμμωνιου NH4+ και οχι αμμωνια ΝΗ3

Τα κατιόντα νμζ έχουν και κάποια σχέση με το ph;
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Τα βακτηρια αυτα βρισκονται κυριολεκτικα παντου. Ο μονος λογος να προσθεσεις βακτηρια εμποριου ή ακομα καλυτερα μπολι, ειναι για να επιταγχυνθει η διαδικασια

Η αμμωνία όμως δεν έχει νόημα στην επιτάχυνση .

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Είτε από κάποιο σκεύασμα είτε θα δημιουργηθούν αποικιες...

Άρα εφ όσων θα χρησιμοποιήσουμε κάποιο σκεύασμα με ζωντανά βακτήρια γιατί να μπούμε στη διαδικασία της αμμωνίας ;

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

Πολλες ουσιες στη φυση ειναι απολυτα σημαντικες για τη ζωη που ομως σε καποια αλλη συγκεντρωση ειναι θανατηφορες για τους οργανισμους, η αμμωνια δεν αποτελει εξαιρεση. Επισης οταν χρησιμοποιηται αμμωνια για να στρωσει το ενυδρειο χρησιμοποιηται διαλυμα αμμωνιας με διαλυτη το νερο, περιπου 6% w\w. Επισης πρεπει να υπολογισεις ακριβως ποια δοση θα βαλεις στο ενυδρειο αναλογα τα λιτρα σου, ωστε η αμμωνια να μην γινει επικυνδηνη για τα βακτηρια που θελουμε να αναπτυχθουν. Αν χρησιμοποιησεις περισσοτερο τοτε θα σκωτοσεις τους μικροοργανισμους που θες..

 

Σωστά και γι αυτό επιμένω ότι τη χρήση της αμμωνίας δεν τη θέλουμε στα ενυδρεία μας .

Άλλωστε σε ενα ενυδρείο στρωμένο που δεν υπάρχει η αμμωνία σε μετρήσιμα επίπεδα τι σημαίνει ότι δεν έχουμε και ικανό αριθμό απο βακτήρια που μετατρέπουν την αμμωνία ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε μεγαλυτερο απο ph 7 θα εχεις αμμωνια

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΤΡΏΣΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ και είναι και από τους πιο εγγυημένους και σταθερούς τρόπους και όταν θα μπουν τα ψάρια δεν θα υπάρχει αμμωνία άρα δεν θα υπάρχει και πρόβλημα. Ο τρόπος αυτός δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στα ψάρια. Αν φυσικά τον κάνουμε σωστά..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα σκευάσματα βακτηρίων είναι κατά 90%ΑΝΕΠΑΡΚΗ από μόνα τους για το στρώσιμο. Για την διατήρηση της βιολογίας οι απόψεις διήστανται...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιρνω στην αντεπιθεση :D :jig:

Γιατι πιστευεται οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να βαλεις διαλυμα αμμωνιας στο συστημα σου, πρακτικα. Εκτως απο το αν ειναι δηλητιριο και ολα αυτα, πρακτικα γιατι μπορει να υπαρξει προβημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:

Όπως και να το κάνουμε ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΤΡΏΣΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ και είναι και από τους πιο εγγυημένους και σταθερούς τρόπους και όταν θα μπουν τα ψάρια δεν θα υπάρχει αμμωνία άρα δεν θα υπάρχει και πρόβλημα. Ο τρόπος αυτός δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στα ψάρια. Αν φυσικά τον κάνουμε σωστά..

 

 

Ναι την αμμωνία την έχουμε υιοθετήσει ως τρόπο στρωσίματος αλλά εγγυημένος και σταθερός μόνο δεν είναι έχω δει άτομα να τρώνε τα μούτρα τους με την αμμωνία.

 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:

Επίσης τα σκευάσματα βακτηρίων είναι κατά 90%ΑΝΕΠΑΡΚΗ από μόνα τους για το στρώσιμο. Για την διατήρηση της βιολογίας οι απόψεις διήστανται...

 

 

Αυτό θα με ενδιέφερε απο που το συμπεράνεις και θα ήθελα να μάθω ποιο σκεύασμα ανήκει στο 90% και ποιο στο 10%

 

Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι το κούμπωμα που έχει η νέα γενιά χομπιστων που αυτή θα έπρεπε να ήταν ανοιχτόμυαλη και με φρέσκες ιδέες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Παιδια παιρνω στην αντεπιθεση :D :jig:

Γιατι πιστευεται οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να βαλεις διαλυμα αμμωνιας στο συστημα σου, πρακτικα. Εκτως απο το αν ειναι δηλητιριο και ολα αυτα, πρακτικα γιατι μπορει να υπαρξει προβημα

 

Διότι είναι μια χρονοβόρος διαδικασία που αν δεν είναι έμπειρος αυτός που θα την χρησιμοποιήσει και με ακρίβεια μπαίνει σε μια διαδικασία που μπορεί να τον ταλαιπωρήσει για καιρό .

Άλλωστε και έτσι να το αφήσεις το ενυδρείο το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις . Η μόνη διαφορά που θα υπάρχει είναι ότι στη περίπτωση της αμμωνίας βάζεις περισσότερα ψάρια τη πρώτη μέρα τοποθέτησης των ψαριών σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να βάλεις το μάξιμουμ των ψαριών που μπορείς να βάλεις μετά απο 6-8 μήνες .

Τί ποιο πρακτικό απ το να βάλεις όμορφα κι ωραία τα φυτά σου το μπόλι και τα ψαράκια σου σιγά σιγά ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Διότι είναι μια χρονοβόρος διαδικασία που αν δεν είναι έμπειρος αυτός που θα την χρησιμοποιήσει και με ακρίβεια μπαίνει σε μια διαδικασία που μπορεί να τον ταλαιπωρήσει για καιρό .
Άλλωστε και έτσι να το αφήσεις το ενυδρείο το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις . Η μόνη διαφορά που θα υπάρχει είναι ότι στη περίπτωση της αμμωνίας βάζεις περισσότερα ψάρια τη πρώτη μέρα τοποθέτησης των ψαριών σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να βάλεις το μάξιμουμ των ψαριών που μπορείς να βάλεις μετά απο 6-8 μήνες .
Τί ποιο πρακτικό απ το να βάλεις όμορφα κι ωραία τα φυτά σου το μπόλι και τα ψαράκια σου σιγά σιγά ;

Αυτό, ναι. Γίνεται. Αν δε βιάζεσαι...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα με ενδιέφερε απο που το συμπεράνεις και θα ήθελα να μάθω ποιο σκεύασμα ανήκει στο 90% και ποιο στο 10%

 

Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι το κούμπωμα που έχει η νέα γενιά χομπιστων που αυτή θα έπρεπε να ήταν ανοιχτόμυαλη και με φρέσκες ιδέες.

Αν θέλεις να εξελίξεις την γενιά των χομπιστων, να μας βρεις ένα καλό σκεύασμα , πραγματικά μας χρειάζεται, εσύ ή κάποιος με γνώσεις από εδώ μέσα.(πρέπει να είσαι χημικός για να το κάνεις μάλλον ή επιστήμονας) [emoji6]. Δεν υπάρχουν πολλά καλά σκευάσματα και τα καλά, πολλές φορές έχουν κανει χομπίστες να χάσουν τα ψάρια τους. (Το θέμα έχει ξεφύγει)

Φιλικά ΠΑΝΤΑ εννοείται.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο με νέα σκευάσματα θα εξελιχθεί η νέα γενιά :) 

Η νέα γενιά έχει και άλλα ευτράπελα εκτός απο το κόλλημα της αμμωνίας.

Σχεδόν όλοι εδώ απορρίπτουν κατηγοριματικά το στρώσιμο με ψάρια και σχεδόν όλοι θεωρούν ώς την καλύτερη μέθοδο στρωσίματος το μπόλι.

Αναρωτήθηκε όμως κανείς ότι το στρώσιμο με μπόλι είναι στρώσιμο με ψάρια με την μόνη διαφορά ότι μπορούμε να βάλουμε περισσότερα ψάρια απο ότι χωρίς μπόλι, αναρωτήθηκε κανείς ότι τα έτυμα βακτήρια στην ουσία είναι ένα είδος μπόλι και όπως με το μπόλι βάζουμε άμεσα ψάρια και όχι πολλά έτσι και με τα έτυμα βακτήρια κάνουμε το ίδιο. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι κάνουν του κεφαλιού τους και προσπαθούν με κολπάκια και ναι το λέω καθαρά ακόμη και με ψέματα να ενοχοποιήσουν τα έτυμα βακτήρια. 

Ξέρετε πόσα παραδείγματα αποτυχημένων στρωσιμάτων με αμμωνία μπορώ να σας πως που οφείλονται σε διαφορετικούς λόγους, πόσες φορές διαβάσατε εδώ στο φόρουμ χομπιστες που προσπάθησαν να στρώσουν με αμμωνία το ενυδρείο και δεν έστρωσε σωστά. 

 

ξέρετε πόσα άτομα κάνουν λάθος στην δόση της αμμωνίας;

ξέρετε πόσες φορές χάθηκαν ψάρια απο αστοχία των υγρών μετρήσεων ή απο λάθος αποθήκευση ή απλά ήταν παλιά και μετρούσαν ότι νάνε;

τη γίνεται στην περίπτωση που στρώση με αμμωνία το ενυδρείο αλλά δεν έχω τα ψάρια άμεσα διαθέσιμα για πόσο διάστημα παραμένουν ζωντανά τα βακτήρια και τη πρέπει να κάνω για να τα κρατώ ζωντανά. θα μου πείτε ότι θα πρέπει να τα συντηρώ με αμμωνία,  χμμμ... πόση αμμωνία, και θα είμαι συνέχεια με της μετρήσεις; μην μου πείτε με τροφή γιατί μέχρι να ενεργοποιηθούν η σαπρομύκητες να διασπάσουν την τροφή θα έχουν κακαρόσει τα βακτήρια.

Που βλέπετε τον ασφαλή τρόπο στρωσίματος στην αμμωνία δεν ξέρω και θεωρίτε περίπλοκο και επικίνδυνο το στρώσιμο με ψάρια και δεν θεωρίτε επικίνδυνο και περίπλοκο το στρώσιμο με αμμωνία.

Για πείτε μου σε πια περίπτωση υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για τα ψάρια, σε ένα στρωμένο με αμμωνία ενυδρείο που ελπίζουμε η μετρήσεις να είναι σωστές και όλα τα συναφή, ή αν βάλω σε 350 λίτρα 6 σκαλάρια με διάμετρο σώματος 1,5 cm και κάνω αλλαγή νερού 30% κάθε εβδομάδα. Γνωρίζεται πόση αμμωνία αυτά τα ψάρια θα βγάλουν μέσα στο ενυδρείο;  Έως ότου ανέβει η αμμωνία θα έχει γίνει ο κύκλος του αζώτου 5 φορές. Ούτε μετρήσεις ούτε έξοδα για ζουμιά, ούτε άγχος και χαίρομε εξ αρχής λίγα ψάρια. Εκτός αυτού με τα περιττώματα και με την λίγη τροφή που δεν θα καταναλωθεί έχουμε είδει μπει απο την πρώτη μέρα στην φάση έναρξης του ουσιαστικού στρωσίματος του ενυδρείου κάτι που με την αμμωνία θα γίνει αφού μπουν τα ψάρια με καθυστερήσει  ενός μηνός.

και αν γουστάρετε μπορώ να σας τα γράψω ακόμη ποιο αναλυτικά και ακόμη ποιο περίπλοκα αλλά η ουσία θα είναι ή ίδια.

 

Απλά ανοίξτε τα μυαλά σας μην πιστεύεται εμάς μην πιστεύεται γιατί το είπαμε εμείς,  αλλά ψάξτε, μελετήστε,  διαβάστε, ενημερωθείτε και αναρωτηθείτε ρε μπας και έχουν δίκαιο. 

 

Σε καμιά περίπτωση και σε κανένα είδος στρωσίματος δεν κάνουμε του κεφαλιού μας αλλά πάντοτε πράττουμε τα σωστά βήματα, μην διαβάσω αύριο ότι ο χψ πήγε και έριξε μπλουμ ψάρια στο ενυδρείο και όλα θα πάνε καλά, όλα θέλουν την μέθοδο τους όλα την υπομονή τους.

 

Τέλος θα κλείσω με δυο προτάσεις απο δυο αληθινούς διαλόγους όταν ρωτήθηκαν για το στρώσιμο του ενυδρείου.

 

... γιατί στρώνεται το ενυδρείο με δηλητήριο (Ron Shimek)

... απλά βάλτε λίγα ψάρια μέσα και αφήστε τα υπόλοιπα στην φύση (heiko bleher)

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για την τελευταία παράγραφο : τα ψάρια ΔΕΝ είναι στη φύση όποτε ΔΕΝ θα δουλέψει η φυση... Για τα ζουμια βακτηρίων μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και όχι... Και το δηλητήριο ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. Το στρώσιμο με ψάρια ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ τα ψαρια [emoji6] και τα πνίγει και τους καίει το δέρμα και το εσωτερικό αναπνευστικό σύστημα. Αν θεωρείς πως το να βάλεις ψάρια αφού δημιουργήσεις κατάλληλη βιολογία και ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ η αμμωνία που έριξες είναι χειρότερο από το να ρίξεις τα ψάρια ΜΕΣΑ στα δικά τους σκ@τα που θα γίνουν αμμωνία, ρε τότε τι να σου πω... Καλύτερα να παίρνετε μπόλι γιατί παρατραβηξε αυτή η ιστορία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...